Robin a Mariana

• USA Robin and Marian (více)

Sean Connery a Audrey Hepburnová jako legendární milenci Robin Hood a Mariana, kteří se po dvaceti letech opět shledávají. Mariana, která se mezitím stala jeptiškou, zjišťuje, že k Robinovi po jeho návratu z křížové výpravy stále něco cítí. Během křížové výpravy, kde bojovali za krále Richarda Lví srdce (Richard Harris), Robin Hood (Sean Connery) a Malý John (Nicol Williamson) odmítnou splnit poslední bizarní příkaz šíleného despoty těsně předtím, než je náhodně zabit. Po návratu do Sherwoodského lesa je dvojice vřele přivítána svými "starými" přáteli, s kterými kdysi společně okrádali bohaté a pomáhali chudým. A nyní, pod krutovládou slabomyslného krále Johna, potřebuje lid Robina Hooda víc než kdy předtím. Ještě než se vydá bojovat za jejich zájmy, navštíví Robin svou bývalou lásku Marianu (Audrey Hepburnová), která se mezitím stala jeptiškou. Když král nařídí Robinovu starému nepříteli, bezskrupulóznímu šerifovi z Nottinghamu (Robert Shaw), aby odstranil duchovenstvo z venkova, zachrání Robin Marianu z jejího opatství a vzkřísí jejich dávnou lásku. Teď, když se připravuje na konečné zúčtování s šerifem, má Robin, jehož mládí je nenávratně pryč a tělo neúprosně stárne, konečně šanci dosáhnout slavného vítězství, o němž kdysi dávno snil. (Cinemax)

senecek

Pro mě sice průměrný film,ale vzbudil ve mě otázku jestli nešel v 70-ých letech v televizi. Je to totiž zatím jediný film o R.H.,který jsem měl v paměti ze školních let (ale pouze z vyprávění spolužáků) právě s takovým závěrem... Tak kdyby někdo věděl víc ()

Anworon

„Ach, Robine, miluji tě nade vše, miluje tě víc než dětský smích, víc než sebe, své modlitby, víc než Boha.“ Proto jsem tě otrávila. Poněvadž jsem věřící abatyše, po smrti skončíme oba dva v pekle – ty za to zabíjení, já za vraždu + sebevraždu. Dává to smysl? Ne. Scénář je špatný a dost nevyvážený, dialogy šustí papírem, proto film nemůže být dobrý, přestože má kvalitní obsazení. Tři vtipná místa a rozhodně víc rozpačitých nebo přímo uhozených míst, špatně zazpívaná píseň o skutcích Robina Hooda, které jsou dávno minulostí, vzpomínka, kde v Sherwoodu stával domek Robina a Mariany, z nějž po 20 letech nezbylo absolutně nic... První dvě třetiny filmu jsou snesitelné, byť poměrně nudné, konec vše (a skoro všechny) zabíjí. Nejlepší herecký výkon podává Nicol Williamson coby Malý John. A ta tři jablka na parapetu v posledních třech záběrech? Dost velká chyba skriptu. V prvním záběru je pouze jedno jablko a je hned vedle poháru. Ve druhém záběru jsou jablka tři (z toho dvě shnilá) a jsou půl metru od poháru. Ve třetím záběru jsou tři jablka vedle poháru (dvě shnilá zůstala). ()

Lina

Robin se po osmnácti letech ve Svaté zemi vrací na místo činu, aby se přece jen jako za starých časů postavil šerifovi. Marianna si mezitím zachovala věrnost tím, že všechny ty osamělé roky strávila v klášteře. Mezi někdejšími milenci to ale nijak zvlášť nejiskří, i když právě na jejich lásce se příběh snaží stavět. Když se chystalo natáčení, zajistila se výprava, kostýmy, hudba, kvalitní herecké obsazení, ale jaksi se zapomnělo doladit i scénář a režii. Což je škoda, vzhledem k tomu, komu připadly. Je tu totiž vidět potenciál originálního stylu. Krutý, kdysi hrdinský Richard, kachně na rameni místo papouška, jednoruký polonahý muž, dvanáctiletá manželka krále Jana. Taky snaha o kus realismu a náznak humoru při pokusu o útěk z vězení. S tím vším dost zvláštně kontrastuje povětšině divadelní šerm a vyznání lásky, co bohužel nevyznělo ani zdaleka tak, jak mělo podle textu. Výsledkem je jen krásně připravená prezentace, která neřekla nic zvláštního. Hodnocení spíš padesát procent, protože slátaný konec bez dojetí (byť volně inspirovaný původní legendou) film táhne ještě dolů. ()

r007

Tento film mě dostal hned když jsem ho viděla poprvé česky. Asi mám nějakou úchylku nebo co jak se tak dívám na ostatní komentáře. Možná je to tím, že se v něm sešlo několik faktorů které mě ovlivnily. Především miluju Seana, pak mám ráda známé příběhy zpracované poněkud jinak a nakonec mám ráda nečekané konce. Ze začátku mi tam Audrey moc neseděla, ale po pátém shlédnutí jsem si už na ni zvykla. Musím říct, že v původním znění jsem si film užila víc, nejen pro Seanův hlas, ale i pro místa které byly přeloženy trochu jinak ( na škodu věci ). Některé scény jsou pro mě tak sugestivné natočené a mistrně zahrané, že jsou nezapomenutelné. Třeba když Robin vchází do Marianiny komůrky a ona ho sleduje, jestli se přežehná nebo ne, pak si sedne na její postel a ona se na něj podívá tak, že okamžitě vstane. Nebo druhý den ráno se Robin u ohně protahuje a mimo jiné se klidně poškrabe na koulích a pak si vypláchne hubu kořalkou a chrstne ji na jednoho spáče. Myslím si, že perfektní práci odvedl i Shaw v roli šerifa, i když ve srovnání s Bondem byl souboj meči trošku těžkopádný. Pro mě srdeční záležitost. ()

zigy

Lester to chtěl natočit podobně jako své legendární 3 mušketýry, s vtipem, romancí a oslavou hrdinů, zároveň i jejich demýtizací.....to vše naprosto nevyšlo....kde asi udělal chybu....scénář stojí za starou bačkoru a některé scény jsou až trapně toporné. Kde není dobrý scénář, nepomůžou ani hvězdní herci.....takhle končí stárnoucí legenda Robin, smutné... ()

brasek

Plytký až tragický príbeh so skvelým hereckým obsadením a až mi je do plaču z toho čo porobili filmári. Urputná nuda s exteriérmi lacnej televíznej tvorby, prešpikovaná s momentami hodnými do filmárskej stoky. ()

kamigava13

Jedna za hlavní herecký pár (jen kvůli nim jsem tomu dal šanci) + dojemná scéna s šípem na konci. Jinak netuším, jak tuhle nudu mohl někdo vůbec splácat dohromady. ()

Damnsinead

Hvězdné obsazení ještě nedělá dobrý film.Nevyšlo to ani jako drama,ani jako parodie,ani jako pokus ukázat Robina a ostatní v pravém světle. ()

Pythonator

Strašná Hepburnová a vynikající Sean Connery v podivné verzi Robina Hooda. Některé dialogy jsou vskutku komediální a celé je to takové mile sympatické. Jen kdyby to nebylo tak nudné, nemělo to tak debilní konec a nebyla tam ta trapná scéna s přelézáním hradní zdi (to tam opravdu nikdo neměl luk???:-)) ()

gizi

Až na pár lepších okamžiků je to film o ničem a je to ztráta času se na něj vůbec dívat. 50% a 2*. Vystihujíc komentář Faidra. ()

StaryMech

Naturalismus s nadhledem ? Škodolibá parodie ? Úvod "Robina a Mariany" nemá daleko k montypythonovským předělávkám dějin. To, co následuje, je blíž kostýmnímu dobrodružství, pravda bohatšímu o kapky tesknoty a lesterovské ironie, ale vcelku plochému a vleklému. Akční scény přes účast jindy spolehlivého Williama Hobbse působí odbytě ; dialogy kypí ctižádostí, leč nejiskří (Goldman jako by ob tu chvíli sáhl pod stůl a vylovil nějakou promluvu zahozenou tam při práci na "Lvu v zimě") - dobří herci si zasloužili lepší materiál. Teprve v závěru mně - už rozmrzelému čekáním na zdánlivě nevyhnutelný happyend - bylo dáno nahlédnout, kam se režisér celou dobu ubíral : k vzácnému poměření bezvýhradné, obětavé ženské lásky, moudře přízemní, a pošetilé ctižádosti mužů, někdy dějinotvorné . Baudelairy přitahují oblaka, třebaže je živí polévka z plotny jejich družek... - a síla, která káže jablkům shnít, nakonec smázne ty i ony. Řadě kritiků se konec nelíbil (a vyložili si ho jinak), mě smířil i s tím nejslabším z toho, co předcházelo. ()