Temná tvář Brooklynu

• USA Motherless Brooklyn (více)

New York, rok 1950. Osamělý soukromý detektiv (Edward Norton) se snaží vyřešit vraždu svého mentora a jediného přítele (Bruce Willis). (Magic Box)

dr.fish

Ten film má aspiraci na nejvyšší hodnocení. Všechny komponenty jsou v něm perfektní, asi jako když si kočička s pejskem pekli dort. Norton si svoji roli vychutnal na 150% a atmosféra je úplně parádní. Jenže ta hra na pravdu je přeci jen tak nějak zbytečně překombinovaná, anebo že by ta zápletka nebyla vůbec zajímavá? Fakt nevím, chybí mi výraznější tah na bránu, jenom trochu výraznější osnova příběhu. Na konci jsem byl spíš zklamaný, přestože jde o výtečný film. 80% ()

B!shop

Tak se Norton konecne po letech vratil k rezii, navic hodne fajn trailery, na tohle jsem se zkratka tesil. Vysledek rozhodne neni spatnej, ale ani to neni nic kulervouciho, bohuzel, Nortonovi bych nejakej vetsi uspech fakt pral. Takhle tu mame v podstate dobovou kriminalku se sice zamotanym a zajimavym pribehem, kterej ale ve vysledku tak trochu vysumi do zracena a obcas je lehce nelogickej/prekombinovanej. Je fajn, ze to neni nejaka mafianska klasika, kde by se nahaneli poldove a zlocinci, Norton se snazi o neco krapet jinyho, navic s fajn melancholickou atmosferou, ale misty je film proste az moc pomalej a jsou tu casti, ktery klidne mohli skoncit ve strizne, protoze dej nikam neposouvaj. Ale ackoliv tu neni nejaka vylozene kulervouci scena a v podstate tu prakticky ani neni akce, i presto film za tech trochu prehnanejch 140 minut nudit nezacne. Zasluhu na tom maj hlavne fajnovy herci. Dafoe a hlavne Baldwin jsou hodne fajn, Willis na ne samozrejme herecky nema, ale ma minimum prostoru, takze je vlastne taky fajn a vsemu ocekavane kraluje Norton. Ten i v 50 vypada jako takovy mlady ucho, ale tim, ze to neni nejakej drsnej bouchac se od podobnejch filmu taky odlisuje a jeho postavu si diky tomu zapamatujete. A samozrejme i diky ty jeho poruse, to je misty vtipny, misty smutny a misty trochu otravny, nicmene to, ceho jsem se bal nejvic, ze bude delat kokota, jen kdyz se to bude hodit, se nastesti potvrdi jen parkrat, takze ve vysledku super. Jako celek je to proste fajn kriminalka s dobrejma hercema a peknym vizualem, ale nic, z ceho by se mela stat nejaka klasika. Ale i tak v zasade spokojenost. ()

silentname

Musím Edwardovi Nortonovi pogratulovať. Zobral si na toho seba v tomto projekte skutočne dosť. A celé to pôsobí dosť kompaktne a nemá to momentky, kde by mi príbeh vyslovene nedával zmysel. A to je teda úspech. Najmä už len z titulu, že je to podľa mňa veľmi komplikovaný príbeh, kde treba dávať pozor na detaily. Z anotácie som si myslel, že film bude o niečo akčnejší, no to nie je celková situácia. Väčšinou je to skôr sledovanie príbehu, kombinovanie súvislostí a akcie tam je len trochu. Možno by to s väčšou dávkou akcie bolo príťažlivejšie pre bežného amerického diváka, no ja som s tónom filmu celkom spokojný. A to najmä z toho titulu, že Edward Norton je skvelý ako hlavný hrdina Lionel. Má charizmu, je mi sympatický a je vysoko inteligentný. Takže počas filmu som si sledovanie scénok s ním skutočne užíval. Okrem toho chceme vedieť čo sa vlastne stalo, ako sa to zomlelo a podobne. Ostatné postavy sú na tom celkom okey. Mám pocit, že sa im miestami ale nevenuje dostatok priestoru. Celý príbeh je hlavne Lionelova cesta. A je to celé prerozprávané skrz jeho vnútorné monológy. Možno nám to má hovoriť, že dostaneme len jeho pohľad, no ja som vnútorne dúfal, že niektoré postavy stihnem spoznať trošku viac. Lebo ten čas by si celkom zaslúžili. Okrem toho je problémom trošku aj príbeh. Myslím si, že príbeh ako taký zaujímavý je, no nemyslím si, že dostatočne zaujímavý na to, aby sme ho boli schopní v pohode a zaháknutí sledovať 144 minút. Určite sa to dalo minimálne o 20 minút skrátiť a neprišli by sme o tak veľa. Môj názor. Myslím si, že sa Norton bál, že keby nám nedá všetky potrebné scénky, tak by sa to rozsypalo a začali mať medzery. Neviem. S troškou šikovnosti sa film dal podľa mňa skrátiť. Každopádne si myslím, že za pozornosť film stojí. Vyzerá to dobre, Edward Norton je skvelý a ak máte radi zložitejšie krimi prípady, tento vás môže chytiť. Čeknite si ho a uvidíte sami. Hodnotenie: B ()

Martin741

O Edovi Nortonovi je zname, ze sa mu roku 2000 podaril perfektny film - a to je paradoxne ta najhorsia vec, co sa mu mohla stat. Ma komplikovanu povahu, to ma asi spolocne s istym Dastinom Hoffmanom, lenze Hoffman tiez nieco tocil a ten film nemal uspech .. potom ho to preslo. Od uspechu svojho filmu z roku 2000 rad keca reziserom do remesla a je neznesitelny na place- pocitil to i Inarritu pri Birdmanovi. Reziseri ho len neradi obsadzuju, roky plynu, Norton mal uz 50 a ma hovno na konte.Tu je za kamerou aj pred kamerou, pred kamerou ma recovu vadu, a dost to dalo zabrat .. zvykol som si. Potom ale na mna vybafla len nudna a hodne, hodne predvidatelna detektivka, Norton sa za detektiva proste nehodi. V kinach to komplet zhorelo - a Nortonovo trapenie sa pokracuje : 50 % ()

italka63

Willice jsem si moc neužila, ale i tak to nevadí. Krátká role se ctí, bylo to fajn. Zato Norton, byl opravdu skvělý. Perfektně střihnuté, zkraje pomocné, šmírácké očko, které trpí poruchou, nevím jak se lékařský jmenuje, ale život činí nesnesitelný, i když vám z druhé strany nadělí vysoké IQ a fenomenální paměť. Celkově výborné herecké obsazení a perfektní kolorit padesátých let, kdy ulice nebyly ještě přecpané, dámy byly elegantní a pánové nosili padnoucí saka s kvalitním kloboukem, aby posléze odjeli autem, jehož blankytná modř se snoubí s leskem kovů. Vše tak fajn odsýpalo do doby, kdy se hlavní hrdina dostane do jazzového klubu, kde sice odehraje úžasnou citovou taneční scénu, ale pak to všechno, pro mne, jde do kopru. Nastoupí velmi rušivý jazz, který vás neopustí po zbytek filmu, je přeřvaný oproti zvuku filmu a vydává dojem, že minimálně dvacet hudebníků se sešlo sjetých a každý si střihnul sólo part, leč o něčem jiném. Do té doby hudba v pohodě, ale tohle mi zkazilo dojem z celého slušného filmu. Vynikající dabing. ()

• Rovnako ako dej filmu, tak aj jeho natáčanie prebiehalo na viacerých miestach v americkom meste New York. (MikaelSVK)
  • Edward Norton se setkal a konzultoval s mnoha členy Americké asociace pacientů s Touretteovým syndromem, aby se připravil na svou roli. Film také získal souhlas od této organizace. (MarLin)
  • Dle režiséra, scenáristy a hlavního herce Edwarda Nortona, ty největší filmový hvězdy na tomto filmu pracovaly bez honoráře. (MarLin)

Časové pásmo bylo změněno