Agatha Christie: Zkouška neviny

• Velká Británie Ordeal by Innocence (více)
TV spot

Epizody(3)

Úkladná vražda – tak zněl výrok poroty, který poslal na doživotí za mříže mladého Jacka obviněného ze zabití matky. Když po roce a půl přijíždí na sídlo Argylových neznámý muž, který tvrdí, že byl Jack nevinný, je už pozdě, protože Jack ve vězení zemřel. Kdo je ale tedy skutečným vrahem...? V Anglii se v roce 1954 udála vražda. Mladý Jack zabil svou adoptivní matku Rachel, kterou najde služebnice Kirsten. Jack šel do vězení, tvrdí však, že je nevinný. Je to tedy opravdu on, kdo za touhle hrůznou vraždou stojí? Nebo to byl někdo jiný? Po roce a půl od vraždy se všichni Jackovi sourozenci sejdou ve svém rodném domě. Mickey, Tina, Hester i Mary. Jejich otec Leo se totiž znovu žení, se sňatkem však sourozenci nesouhlasí a jsou proti němu. Všichni také vědí, že Gwenda, kterou si má otec brát, se scházela s Leem, ještě když byla Rachel naživu. Když se všichni sejdou v hale, zazvoní neznámý mladík. Rodina zjistí, že to není hudebník, jak si mysleli, ale doktor Arthur Calgary, který tvrdí, že má alibi pro Jacka. Vysvětlil otci, že v onu noc vysadil Jacka před devátou hodinou před hostincem ve městě. Byl tedy daleko od domova, kde byla jeho matka zavražděna. A jelikož byla jeho matka zabita také před devátou hodinou, není tedy možné, aby to udělal Jack, v ten čas byl ještě s Arthurem. A protože následně údajně odjel za prací do Arktidy, nemohl se přihlásit dřív a dát Jackovi alibi. Arthur se ale od otce dozví, že Jack ve vězení zemřel, neboť se dostal do rvačky. Arthur je zdrcen, a odejde spát do hotelu. Tam se ráno vloupe Mickey a prohledává mu věci. Když se Arthur vzbudí, objeví ho tam, řekne tedy Mickeymu, co se ten večer stalo. On mu ale nevěří, že je Jackovo alibi, a vyhrožuje mu, ať odejde z města a už se nevrací... (TV Prima)

BarVo

Luxusná miniséria, Briti si Agathu ozaj hýčkajú. V poslednej dobe mám šťastie na horšie adaptácie, o to viac ma to nadchlo. A Matthew Goode a Bill Nighy vždy potešia. ()

Kozlowski8

Další zajímavě zpracovaný příběh podle knižní předlohy od Agathy Christie, který má atmosféru, napětí, výtečně napsané postavy a skvělé britské herce v jejich úlohách. Britové prostě tento styl vyprávění ovládají. 75 %. ()

PeteBuck

Nebudem hodnotiť Agathu Christie. Myslím si, že tá ženská vedela fakt skvele písať, dokázala pekne vykresliť postavy, prostredie, urobiť riadnu zápletku. Ale jeden technický nedostatok jej detektívky často mali. Rozuzlenie. Často si riešenie Poirot či slečna Marplová doslova vycucali z prsta. Doyle alebo Poe to vedeli skvele. A tak som si po dlhšej dobe sadol k tomuto počinu, ktorý ma prinútil si prečítať aj knižnú predlohu. Seriál bol zaujímavý, človek sa musel ponoriť do prostredia a zároveň postáv, zápletka bola tak trochu druhoradá. Rozuzlenie ma zaujalo na toľko, že som siahol po knihe a bola to prvá kniha od Agathy Christie, čo som čítal. Snažil som sa ju čítať pred 30 rokmi, ale pripadalo mi to nudné. Dnes to beriem ináč. Rovnako ako kniha aj táto miniséria je hlavne o rodine Argylových, ich vzťahoch a potom samozrejme aj o zločine. Treba povedať, že Sarah Phelps si knihu hodne upravila, ale pristupovala k pôvodnej zápletke podľa mňa celkom citlivo, veľa detailov sa zhodovalo, pridala pár ožehavých tém (pedofília), dokonca zmenila vraha. Dokonca aj počet obetí sa nezhodoval. Vrahom bola totiž v knihe pani XX, jednajúca na popud pána XY a nie pán XY, nech teda sa nevyjadrujem presne, aby ma niekto nebuzeroval za spoilery. Herci ušli, prostredie vykreslené pekne, myslím že pani Agathe Christie by sa táto adaptácia páčila. Mne sa páčila natoľko, že som po 30 rokoch siahol po knihe. Agathu Christie som vždy poznal iba cez seriál Poirot, kde ho hral David Suchet a prešiel som 12 sérií, celkom sa mi to zapáčilo. Videl som aj iné adaptácie, dokonca aj filmy od Kennetha Branagha, ale táto miniséria sa podarila. Pohodovka, za mňa plný počet. Len tá technická stránka veci. Ale v knihe to bolo podobne, až na jeden detail s prázdnou šálkou, ktorá mohla byť do seriálu zakomponovaná, ale nebudem prezrádzať. ()

doriana.g

Nádhera. Tři hodinky dokonale využitého času. Perfektně obsazené, zahrané, sestříhané, zrežírované. Navíc mě moc potěšila Kachna (chudák Anna, už jí to nikdo neodpáře). Miluju minisérie a víc takových, prosím. ()

anaad

Naprosto úžasná atmosféra, skvělé herecké výkony, vlastně není moc co vytknout. Ten konec byl také vymyšlený dobře, k pozměněnému příběhu se hodí, ale přece jen je oproti knize vybraný vrah trochu tuctovější. ()

Muttinka

Nebylo to špatné. Konec konců mám detektivky Agathy Christie ráda. Atmosféra byla napínavá, herecké výkony se mi líbily, i když ten doktor Calgary mi už chvílemi lezl na nervy a hrozně dlouho mu trvalo než ze sebe něco vymáčkl. Celkový dojem byl, ale takový utahaný. Scéna s ječící služebnou, když našla mrtvolu se opakovala až moc často a ten její jekot mě za chvíli otravoval. Vylepšila si to, ale tím koncem, který se mi moc líbil. Přesto jsem, ale ráda že z toho televize Prima udělala 2 díly místo 3. Tři díly bych asi nevydržela. ()

ABC1

Pro mě to nebyla Zkouška neviny, ale zkouška trpělivosti, co unesu, než televizi rozmlátím...Nejhorší adaptace Agathy, kterou jsem kdy viděla. Posun od klasické detektivky k hororu se mohl někomu líbit, ale mně to přišlo už moc, na mě to působilo spíš jako groteska...že si z nás režisér a scénárista dělají srandu...doktor Calgary uječený, ubrečený, nevěrohodný, i ostatní postavy mají charaktery až nechutně negativní, nepřirozené, možná už rovnou měli nechat vraha, aby zabil všechny, to by byl adekvátní závěr!!! Nechápu, proč to tak strašně natahovali, opakovali xkrát scénu po vraždě i další obrazy a hlavně proč proboha udělali vrahem někoho jiného. Měla tam BBC napsat lehká inspirace Agathou, protože tohle s jejím dílem nemá nic společného!!! ()

pupidup

Prvni, co me napadlo, je nejistota... totiz na prvni pohled vse fajn... nadherne prostredi , herci take... ale za me..na to, jak to bylo zbytečne natazene..az misty prekombinovane..bych cekala vetsi rozpracovani charakterů...abych dala 4, zkratila bych to na 100 minut. ()

dalia

Oproti předchozí verzi se slečnou Marplovou mi tato připadá slabší. Charaktery i typy jednotlivých postav byly velmi změněny a některé skutečnosti mi připadaly nedořešené (např. dr. Calgary nakonec zůstává v blázinci? proč byl zabit Philip? a koneckonců i co nakonec bude s pachatelem?). Minisérie se nechala vidět, ale znovu už bych se k této verzi asi nevracela. Z herců mi připadala nejlepší Anna Chancellor v roli panovačné matky. Některé flashbacky mi také nedávaly smysl, třeba nejasné vzpomínky týkající se vykachlíkované místnosti ve sklepě. Myslím, že by bylo lépe držet se alespoň přibližně původní předlohy. ()