Reklama

Reklama

Neuvěřitelný skutečný příběh Marie Curie-Sklodowské, první  ženy - vědkyně, která získala Nobelovu cenu. Biografie vědkyně, manželky a matky, která se zasloužila o přelomové objevy na poli fyziky a chemie... V roce 1934 se Marie Curie zhroutila ve své laboratoři v Paříži. V nemocnici vzpomíná na svůj život, jak začala studovat v Paříži, jak bylo financování jejího výzkumu často odmítnuto kvůli tomu, že byla žena, jak potkala stejně zaníceného Pierra Curie a vstoupili do partnerství. Potom, co Marie objevila hned dvě radioaktivní částice polonium a radium, zamilovali se do sebe, vzali se a měli dvě děti. Marie brzy ohlásí objev radioaktivity, který způsobí revoluci ve fyzice a chemii. Radium se brzy začne používat v řadě komerčních produktů. O škodlivosti radioaktivity se tenkrát ještě nevědělo. I samotná Marie nosila radioaktivní materiál ve zkumavce v kapse, anebo v noci zamyšleně pozorovala, jak ze šuplíku pracovního stolu vychází jemné zelenomodré světlo. Po smrti milovaného manžela zůstává věrná svému závazku vědě a zkoumá dál. Brzo je evidentní, že její práci bude možné aplikovat v medicíně a může zachránit tisíce životů. Anebo ve válce, kde jich může zničit na miliardy. Marie byla snad jediným člověkem, kterého nezkazila sláva. (JOJ Cinema)

(více)

Videa (3)

Trailer 2

Recenze (97)

HonzaBez 

všechny recenze uživatele

"Jsou věci kterých se můžeme bát, ale je toho tolik k oslavování…" Není sporu o tom, že Marie Curie-Skłodowská změnila svět a tento životopisný film velmi originálně ukazuje nejen jak, ale i v čem. Ten nápad s "dokumentárními" vsuvkami, které po různu ukazují na některé formy využití radioaktivity, kterého se už přitom Curieovi nedožili, se mi velmi zamlouval. Ač třeba scéna mapující okamžiky před výbuchem jaderné bomby v Hirošimě (viz hlavně mikro záběry na ulici, kde si hrají děti) je jako z jiného filmu. Uznávám, že to může pro někoho působit až rušivě (viz třeba scéna z havárie v Černobylu), ale dost přesně to demonstruje, jak širokospektrý byl dopad objevů Marie Curie-Skłodowské a jejího manžela Pierra.  Spolu tvořili vskutku jedinečný a velmi oddaně se milující pár. Pouto jejich lásky filmaři využili i v samotném závěru, kdy si "duch" mrtvého Pierra přichází pro umírající Marii a oba spolu jakoby ve snu diskutují o dosahu jejich společných objevů. Ten konec možná nepovažuji  za úplně zdařilý a zas tak originální (i když na úrovni životopisného snímku možná i jo), ale celkově za mě poměrně velká spokojenost. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Marie Curie-Sklodowská je úžasný vzor pre všetky ženy, pre tie skutočné feministky, nie zaprdené lesby, ktoré pod dúhovou zástavou preklínajú mužské pokolenie, nenávidia tehotenstvo a svoje biologické futrály si preventívne upchávajú strap-onom. Pani Sklodowská obetovala vede a tomuto ľudstvu svoj život, nebyť tých experimentov, žila by o niečo dlhšie. A Rosamunde Pike je vynikajúca herečka, ktorá ju stvárnila výborne. Tak prečo to celé nejak nefungovalo? No najmä kvôli tým presunom do budúcnosti. Ja si chcem pozrieť kvalitný životopisný film o veľkej osobnosti a nemusí to byť prestrihané tým, že sa manželia Curiovci dohodnú - toto by sme mohli objaviť, toto by mohlo pomôcť - a potom sa v čase presunieme o 50 rokov dopredu, aby sme na neznámych ľuďoch pozorovali, ako ich vynález skutočne ľudstvu pomohol. To bolo zbytočné, to si vie predsa divák zistiť sám, alebo to nejak mali dať do záverečných titulkov. Takto pokazili nádejný film. ()

Reklama

blondboss 

všechny recenze uživatele

Príbeh Marie Curie a jej honbu za rádiom, ktorý možno považovať za objav 20-teho storočia v jeho pozitívnom, ale aj negatívnom význame. S citom natočený životopisný príbeh, ktorého plusom je hlavne to, že nerozpráva len suchým spôsobom o živote tejto vedkyne, ale taktiež pekným chronologickým postupom poukazuje na všetky zásadné udalosti spojené s jadrom a zároveň slúži ako isté memento pre ľudstvo, že s každým objavom treba narábať opatrne a hlavne s pokorou. Za to musím tomu snímku pridať jednu hviezdu a zároveň vyzdvihnúť aj skvelý herecký výkon Rosamunde Pike. Celkom milé filmové prekvapenie. 75 % ()

Marze 

všechny recenze uživatele

Cilovkou asi bude starsi publikum , ktere nostalgicky touzi po filmovych fantaziich o svych idolech.Je zde fiktivne zobrazen profesni zivot pozoruhodne zeny, nositelky Nobelovy ceny. Ale film o jejich uspesich a trampotach neni tak zajimavy, jako ona. Hodne se tu vysvetluje a vse je predvidatelne. Snove pasaze pusobi jak z jineho filmu. Libilo se mi, jak tvurci zobrazili cosi podivneho na tehdejsi dobe. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Marie Curie-Sklodowskou samozřejmě znám, ale více jsem se o ní začal zajímat, až když jsem letos navštívil Jáchymov. O filmu Radioaktivita jsem nějaký ten čas věděl a tak byla jen otázka času, až si na něj udělám čas. Na to, jak silné téma to je, mě překvapila až průměrná hodnocení zde. A po shlédnutí to stejně nechápu. Podle mě je Radioaktivita hodně povedený životopisný kousek. Rosamund Pike hraje skvěle, Sam Riley v roli jejího manžela neméně solidně přitakává. Hodně se mi líbily i ty momenty, kdy příběh Madam Curie protkávaly scény, co radioaktivita všechno způsobila a čeho se naštěstí ona nedožila. Osobně mě mrzí akorát to, že se tvůrci vůbec nezaměřili na Jáchymov. Jedna zmínka ve vteřině mi přijde až hanebně málo. Nicméně na úkor zdejšího hodnocení nelze jinak, než doporučit pro všechny, které příběh této první fyzičky francouzské Sorbonny nějak zaujal. ()

Galerie (37)

Zajímavosti (2)

  • Natáčelo se v Maďarsku ve městech Budapešť a Ostřihom. (BMW12)

Reklama

Reklama