Reklama

Reklama

Apoštol národní zrady

(TV film)

Obsahy(1)

Apoštol národní zrady je portrét temné osobnosti protektorátu i s jeho fascinujícím životním příběhem. Sleduje ideologickou přeměnu Emanuela Moravce z oddaného vlastence na kolaboranta, který raději spáchá sebevraždu, než aby byl po válce popraven... Emanuel Moravec, pokud by padnul na začátku války, možná by se po něm dnes jmenovaly ulice a učili bychom se o něm ve škole jako o národním hrdinovi. Kolaborantem se člověk nerodí, stává se jím. Zažili ve svém životě zásadní proměnu, kdy se i z vlastence stal zrádce. Ze strachu nebo ze zištných důvodů a možná, že zpočátku i s dobrými úmysly. Ve výsledku je ale kolaborace vždy jen spolupráce zbabělců, kariéristů a psychicky narušených lidí s těmi, kdo si uzurpují moc bez ohledu na druhé. Dohrávaný dokument s unikátními archivními záběry by měl být jedním z kamínků do mozaiky kolektivní paměti národa. Jména našich největších kolaborantů z období protektorátu by nikdy neměla upadnout v zapomnění, protože národ, který nezná vlastní minulost, je odsouzen si ji zopakovat. (Česká televize)

(více)

Recenze (9)

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Aktualizovaná zpráva o životě Emanuela Moravce. Tentokrát tvůrci zvolili formát dokudramatu a byl to určitě krok kupředu. Díky mnoha pestrým výkladům je tak osud tohoto legionáře, který se stal zrádcem národa, mnohem srozumitelnější. Klíčová je například ta myšlenka, že pokud by se Moravec zabil už v době Mnichova, že by naopak mohl být symbolem hrdiny a jeho jméno by bylo jménem bulvárů a ulic. Další taková zajímavá myšlenka operuje s tím, že veškeré jeho důvody příklonu k říšské politice byly motivovány primárně ekonomicky, Moravec v době Mnichova přišel o veškeré své příjmy, měl tři děti a zájem se potřetí oženit, což i v méně dramatických situacích mění lidi k nepoznání. ()

Volodimir2 

všechny recenze uživatele

Dokument je o Emanuelovi Moravcovi, o jednom z najkontroverznejších postáv obdobia Protektorátu Čiech a Moravy. Zaujímavý je jeho postupný prerod z bývalého legionára, demokrata a masarykového stúpenca v osobnosť kolaborujúcej s hitlerovským nacistickým režimom (právom býva označovaný, ako český Quisling, pomenovaný po nórskom symbole zrady). Jeho aktivita sa mu vyplatila a bol menovaný ministrom školstva a ľudovej osvety, zakladal českú obdobu Hitlerjugend pod názvom Kuratórium mládeže v Čechách a na Morave. Až do konca vojny organizoval verejné zhromaždenia na ktorých nabádal k poslušnosti a lojalite k Tretej ríši. Vzhľadom k tomu, že bol postrachom pre českí ľud uvažovalo londýnske velenie o možnom atentáte na neho. Nakoniec svoj život ukončil sám v deň vyhlásenia Pražského povstania, kde sa bál oprávneného hnevu ľudí. Emanuel Moravec je stelesnením hrdinu z ktorého sa stane zradca a kolaborant. Obdobne skončili aj jeho deti mladší syn člen Hitlerjugend zahynul pri nálete a starší bol v roku 1947 popravený za účasť v SS jednotkách. Tento dokument je omnoho lepší, ako film Až na dno zrady, Emanuel Moravec z roku 1997. ()

Cheeter 

všechny recenze uživatele

Dobře natočený a zpracovaný dokument o postavě českých dějin, která dodnes budí vášně. Forma zpracování byla vhodně zvolena. Akorát Pavel Nečas mi jako pretendent Moravce moc nesděl, je v obličeji typově jiný. Na druhou stranu, když jsem se zamýšlel, koho místo něj, jak mě nikdo nenapadl, on má vzhled dost unikátní. Ale rozhodně lepší volba, jak Landa v Českém století. ()

otík 

všechny recenze uživatele

Hodně dobrý dokument, který dokumentární i hranou formou přibližuje divákům osobnost dějin, která díky fatálnímu rozhodnutí prezidenta Beneše úplně otočila svůj postoj a dala se na stranu nacistů. Velmi dobrá hudba, napínavé vyprávění, hodně informací. Povedený dokument. Hudební režie: Jiří Bura ()

mira007 

všechny recenze uživatele

Životní příběh nejvýše postaveného kolaboranta českého původu Emanuela Moravce u něhož je neskutečně fascinující obrat o 180 stupňů z obránce republiky v jejího ničitele. Tento dokument částečně hraný je přehledný a pro mne jako někoho, kdo se o danou tematiku zajímá byl přínosný třemi info: 1) Už ve třicátých letech Moravec ve svých odborných statích projevoval neskrývaný obdiv k fašistickému zřízení 2) zmapovaný jeho milostný život 3)podrobné zmapování jeho konce , věděl jsem že se zastřelil, ale že ho ještě i zahrabali a pak vyhrabali... ()

lubospoti 

všechny recenze uživatele

Slušná dokumentaristická práce. Sice jsem měl trochu strach, protože hrané dokumenty moc nemusím, ale tady se naštěstí s těmi hranými scénami zacházelo střízlivě. ()

tatopulos 

všechny recenze uživatele

Kvalitní hraný dokument, rozhodně lepší než Až na dno zrady, který zůstal pouze u hodnocení jeho kolaborace, nezáživném vyprávění jeho života před Mnichovem (zaostal za psychologií osvětového ministra a o jeho machismu se zmiňuje jen okrajově). https://www.csfd.cz/film/230866-az-na-dno-zrady-emanuel-moravec/komentare/. Emanuela Moravce hodnotí historikové, evoluční analýzu udělá Cyril Höschl. Přibližují jeho život, ale nemůžou se shodnout, proč se spojil s nacisty. ()

Reklama

Reklama