Mazací hlava

• Česko Eraserhead (více)

Valenta28

Temná, zastíněná, depresivní a fantasmagorická lahoda. Pan David Lynch u mne není uznáván jako psychopat, nýbrž jako mistr. Mazací hlava byl, je a bude film, na který jen tak nezapomenu. Právě díky jeho fantasmagorickému vyjádření strachu, deprese, zoufalství, žárlivosti, touze a smutku se stal mým nezapomenutelným filmem. Člověk, který nemá hloubavé myšlení a nedokáže se řádně do určitých věcí ponořit, není pro tento film vhodným divákem. Toto dílo vyžaduje diváka hloubavého, klidného, empatického a tak trochu švihlého. I když se film může zdát některým typům lidí nepochopitelný, po přijmutí jeho specifického stylu vyjádření ho divák pochopí. Fantasmagorickou vrstvou jsou pokryty naprosto logické vlastnosti a povahy k pochopení. ()

Parabot

Jsou filmy, které jsou dobré, zajímavé, sugestivní ale po prvním shlédnutí už je nikdy nechci vidět znovu. Třeba Saló anebo 120 dnů sodomy nebo Cesta. Mazací hlava patří mezi ně a bohužel jsem ji viděl 2x. Poprvé v kině, v rámci Projektu 100, podruhé při nahrávání na VHS z ČT 2. Nikdy jsem se potom už na tu nahrávku nepodíval. Hlava videa maximálně přehrála několikrát (a asi mnohokrát) porno, kterým byl zbytek stopáže kazety doplněn. Nechci vědět, co jelo Lynchovi v mladistvých letech v hlavě. Můžeme být rádi, že své šílené neurotické vize, výjevy, obrazy rozředil. Jinak by se režijní a kulturní ikonou asi nestal. ()

pollstro

Eraserhead je bezpochyby jeden z nejšílenějších filmů světové kinematografie, ne-li vůbec ten nejšílenější, který svojí, řekněme bizárností a nevšedností, zanechává na divákovi hodně hlubokou stopu v podobě nezapomenutelného filmového zážitku, který rezonuje hodně dlouhou dobu, to už přece jenom svědčí o určité nevšednosti a významnosti tohoto Lynchova výtvoru, který je tak prvním dlouhým celovečerním filmem v jeho kariéře a i po tolika letech od svého vzniku neustále šokuje a ke všemu se jedná o velmi osobní záležitost Lynche, jelikož zobrazuje určitou část jeho života a navíc měl na svědomí většinu záležitostí kolem natáčení filmů. Po filmařské stránce je film naprosto geniální, nádherná hra se stíny a úžasnou kamerou, zvukové efekty promyšlené do posledního detailu, mající svůj specifický význam, dohromady vše vytváří děsivou atmosféru, která nahání strach a působí nepříjemně, ale i přesto nedokážeme od toho odtrhnout zrak a otočit se k tomu zády, máme neustálé nutkání sledovat, co se bude díl dál a chceme víc a víc proniknout do tohoto nevšedního bláznivého světa. Největší mínus celého filmu je jednoznačně jeho nerozpoznatelný význam, jelikož ten je takřka nemožný pochopit na první zhlédnutí, natož věnovat čas několika dalším, jelikož samotné sledování filmu je hodně náročné na psychiku, tudíž divák je odsouzen internetovým diskuzím a videím o významnosti tohoto filmu a to se jednoduše projeví na celkovém pocitu z filmu a jeho následném hodnocení. Sám mám rád tyhle atypické filmy, jejichž význam je ukryt hluboko uvnitř filmu a člověk ho musí objevit, pochopit veškerou symboliku během filmu a snažit se přijít na to, co tím samotný tvůrce chtěl sdělit, zde mi ale přijde, že Lynch zašel za určitou hranici a nadělil divákovi vskutku náročný filmový zážitek. Pokud bych měl strach z toho, že se mi narodí dítě, nebo hůř, že se mi narodí postižené dítě, tak přesně takhle vypadala noční můra, která by perfektně vystihovala moje pocity. "In Heaven, everything is fine. In Heaven, everything is fine. In Heaven, everything is fine. You've got your good things. And I've got mine." ()

J.Mayen

Vidím tady spoustu rozporuplných pohledu, velmi často je to film který je hodnocený buď jako odpad anebo také velmi často film s plným počtem. Já jsem si včera dal po nějaké době opáčko A film zkoukl podruhé. Já bych tu nějakou větší hlubokou myšlenku nehledal, myslím že spousta z vás se to zabývá právě tím co nám chtěl režisér sdělit. Třeba na nechtěl sdělit vůbec nic, zkrátka David lynch je svým způsobem magor a úchyl a při nějakým svým úletu (ne prvním), nám naservíroval mazací hlavu. V ději bych se nějak moc nešťoural jde o podivný páreček který si udělá dítě a to dítě není úplně hezký. Manželka uteče nechá Henryho samotnýho aby se určitě postaral a ten z toho dostává jenom schízy a přeludy. Že bych se z filmu pozvracel nebo se mi chtělo zvracet rozhodně není na místě znám spoustu jiných filmů, ale spíš že bych otáčel hlavou ale né se pozvracel. To si spíš myslím že spousta z vás tu chce být zajímavými když tu o tom píšete. ()

Nikolas__

Jeden z nejsilnějších, nejnepříjemnějších, nejdivnějších, ale také nejlepších černobílých snímků všech dob. A pro mě nejlepší film Davida Lynche. Znepokojivé až na dřeň. Tenhle surrealistický film ode mne dostává minimálně 85%, i když vlastně ani nevím co se to tam sakra dělo. ()

jaronah

Prvně jsem tento film nenáviděl, bylo mi z něj špatně až na zvracení... Ale již při prvním zhlédnutí na mě nějaké elementy udělaly silný dojem. Chce to získat nadhled a pak snímek zhlédnout znova a znova. Po opakovaných zhlédnutích jsem si film zamiloval. Noční můra s nadějí a útěchou na konci. Masterpiece. Vysoká umělecká hodnota. Moc se mi líbí konec, kde se Henry ze vší té temnoty ocitne ve světle. Miluju téměř všechny další Lynchovy celovečerní filmy - Mulholland Drive, Lost Highway, Twin Peaks: Fire Walk With Me & Inland Empire. ()

Cringy_Tommy

Toto nejde pořádně popsat slovy. Takou smršť nechutnosti, nepříjemnosti, strachu a deprese ve mě žádný film asi ještě nevyvolal. Snímek vyniká svojí úžasnou atmosférou, vizuálem a zvukem. Obzvlášť zvuk tu funguje skvěle. Či je to šum topení nebo zvuky továren tak to neustále zesiluje tu nepříjemnou atmosféru a každý sebemenší zvuk v tomto filmu prostě dokáže vyvolat nějaký pocit. Jack Nance hraje zvláštního protagonistu s půl metrovým hárem taky úžasně. Prostě se na to koukni a pochopíš o čem mluvím, je to prostě geniální filmový zážitek, který v mém opičím mozečku bude ještě dlouho uložen 9/10 ()

beowulf

Lynche moc nemusim, ale u tehle veci jsem se opravdu bavil. Vlastne mam pocit, ze je to jeho jediny film, kde si z divaka nedela legraci, nybrz se snazi neco sdelit. ()

chucky

Brr. Tak to je jedna z největších úchyláren co jsem kdy viděl. Filmy od Lynche mám rád, ovšem tohle jde jaksi mimo mně. Ztráta času.. ()

Olda

Stejně jako u lyrických básní tu nejde ani tak o děj , jako o vyvolání pocitů, nálad. A to se filmu daří úspěšně ()

Madax

Lynchi, ty´s Bůh! Tvoje genialita proráží mračna všednosti a nudy, která se stahují nad naší planetou. Před Tvojí mocí ustupují oceány, pukají skály a bortí se hory. Lidé celého světa před Tebou a Tvým majestátem padají na tvář, a záře Tvého světla je nehasnoucí. Svět prochází obrovskou proměnou, protože kudy prošel Lynch, tam už nic nebude jako dřív! PS: Omlouvám se za poněkud pomatené vyznění tohoto komentáře, ale píši ho pod vlivem Mazací hlavy, kterou jsem si nyní pustil dvakrát po sobě. Divím se sám sobě, jak jsem mohl kdysi dát tomuto veledílu pouhé čtyři hvězdičky. Již jsem se kál a odříkal padesát Lynchinášů, zvedám hodnocení na 5* a prohlašuji, že se jedná o nejlepší celovečerní debut, jaký jsem měl tu čest vidět. ()

Belerofon

Lynche chápe málokdo...já jen občas..tady platí pravidlo nemyslet a jen koukat...lynchovo obrazy a výjevy nutno sledovat bezmyšlenkovitě..počkat až se Vám zvedne žaludek do požadované úrovně a pak čekat co to udělá s Vaší hlavou..dokonalý restart mozku a po konci filmu dokonale prázdný pocit v duši..Bravo Mištře jestli tohle byl záměr smekám..pokud ne...i tak to byla jízda... ()

paclinqa

?????? ačkoli mám ráda psycho filmy, beru všechno, ale co je tohle??? pan režisér to asi už nakonec přehnal s tím LSD... ()