Mazací hlava

• Česko Eraserhead (více)

JohnnyBoy

Nemohu si pomoci. Viděl jsem to před cca 10 lety na pražské kinopremiéře v tehdy ještě fungujícím kině U hradeb. Z tohoto filmu si pamatuju každou vteřinu...dodnes... ()

Hank

Absolutní zásek, po kterém ztrácím slova a v hlavě mi zní brekot a mysteriózní "In heaven everything is fine...". Jako kdybych to chtěl pochopit, nechtěl jsem...sledoval jsem, bloudil, prožíval, šílel...byl jsem pohlcen a de facto, když se na to podívám "zdravým" rozumem, tak nevím čím. Precizní černobílá "lynčovina" putujíc po nejskrytějších cestách šílenství a lidského vědomí. ()

Cikinko

Tento film je pre mňa najväčší otáznik . Hodnotiť preto nebudem ako aj niekoľko ostatných komentátorov kvôli : totálnemu nepochopeniu po skončení avšak Lynch nemá žiadny predpis ako chápať to čo natočí vdaka jeho originalite, a extremnej porcie predstavivosti ktorú si tvorí sám divák ...samozrejme skvelý výkon hlavného herca ktorý po celú dobu šokoval výrazom a taktiež zvuková kulisa.... , Kedže som videl od Lyncha takmer celú jeho tvorbu , beriem tento film ako jeho tajná túžba a prvotina ktorá ho napadla niekde v rannom filmárskom veku. :) ()

Forsetino odpad!

Zbytečné, k ničemu... Ničím mě to neobohatilo, nenese to žádné poselství ani myšlenku, tak jaký to má smysl? Dobře, má to možná smysl natáčet, protože to režiséra baví, ale smysl na to koukat? Ne! Čím víc se Lynche snažím pochopit, tím víc mám pocit, že je to duševně chorý člověk anebo člověk permanentně na drogách. Dal bych jednu hvězdu za zajímavé hrátky se světlem, ale extrémní snímek si zaslouží extrémní hodnocení, takže odpad! ()

WolfIssen

Nepochybně je tento film uměleckým dílem, ikdyž plným nepochopitelných obrazů. Upřímně řečeno, nevím, proč vůbec vznikl a co si od toho tenkrát Lynch sliboval. ()

Le artist nova

Film mi připadal, jako jeden z těch špatných snů. Noci teplé, ovzduší nasáklé špatně připraveným indickým jídlem a burbonem. Od stěn se Vám odráží lesk pouličních lamp a projíždějících aut, za okny pumpuje světem jeden velký mejdan. Polospánkem se rýsuje podivná spleť obrazců, tváří, zvuků a situací, jen stěží se to dá považovat za sen. V tom se znova probouzíte, hlasy kolemjdoucích a sílící hudba prochází stěnami z vnějšku Vašeho domu. Unaveným pohledem pátráte po nástěnných hodinách a znova usínáte. Druhý den u ranního šálku kávy, analýza, zpětná reflexe poslední noci. Co byla skutečnost a co pouhý sen? Čeho se chytit pro případné převyprávění či kritiku? Pravdou je, že fenomén jménem David Lynch jsem vnímal již delší dobu a o jeho filmech jsem slýchával zvěsti. Neseznámen s žádným konkrétním dílem a s informacemi ryze okrajovými jsem přistoupil ke snímku Eraserhead plný očekávání především v dějové rovině. Námět skrze drobnou webovou anotace zněl poněkud patologicky a vskutku na mne působil nevšedně. Zneklidňujícím faktorem bylo i zařazení filmu pod kategorii hororového žánru, jenž rozpaky z filmu, které vyplynuly ještě před samotným zhlédnutím, pouze umocňoval. Dlouhé záběry prohlubují intenzitu a napětí u diváků roste. To co však dlouhé záběry prohlubovaly u mne, v případě Eraserhead byla postupná ztráta zájmu, která kolikrát gradovala dále v podobě nudy. Dlouhé záběry taktéž vedly k, intenzivní bezmoci ve věcí mé zainteresovanosti a sílícího přesvědčení o tom, že Lynch zde netočil ani tak film, jako spíše vedl průzkum našich psychických reakcí na určité podměty. Ke konci filmu nastává velké vzdálení a odklon od příběhu směrem k vedlejším a blíže nečitelným scénám. Hra se světlem filmem prostupovala po celou jeho délku trvání, ale výrazně se projevila taktéž až ke konci snímku. Nicméně tohle je jeden z typických atributů Lynchových filmů, pro který mu právem nelze upřít hold. Podle mého názoru David Lynch premiérou filmu Eraserhead v roce nezpravil zděšení ve tvářích upřených oči směrem ke stříbrnému plátnu, jednoduše proto, že tenhle film není jako děsivý sen, či noční můra s jasnou pointou a cílem. Tenhle film je spíše odrazem špatného snu, kde minimální počet herců odehrává své absurdní divadlo, sen, pro který druhého dne raději nezbude vzpomínek. Na prknech minimálních rozměrů, na jevišti našeho vědomí. ()

Olafsson

S hvězdičkama zatím počkám... Viděl jsem minimálně dvakrát a nevím jestli dát odpad nebo 5 hvězd.. Nikam mezi tohle rozhodně nepatří... Asi nejvíc psycho film jaký jsem kdy viděl... Je mi z něj tak nějak blivno... Lynch snad podepsal smlouvu s ďáblem či co... Samozřejmě ani tento film, stejně jako žádný další Lynchův film nechápu... ()

rob_troy

Nejdřív jsem napsal komentář o dvou krátkých větách, což mi přišlo jako škoda. Více jsem se nad tím zamyslel. Bohužel, můj mozek se po chvíli cítil silně poškozován, jako bych mu ubližoval tím, že nad tím přemýšlím. Jako by snad nestačilo, že jsem to zvládnul dodívat. Filmu jsem dával šanci asi před čtyřmi roky, ale po půl hodině jsem to vzdal, cejtil jsem se jako kdyby mi někdo násilím cpal heroin a dával mi do žíly dávku za dávkou. Něco, co nevydržíte. Všechno jsem přehodnotil asi před rokem a znovu si to pustil. Tentokrát lepší atmosféra. Hezky v noci, s mou milovanou a její spolubydlící na intru. Za celých 90 minut jsme nebyli schopní jedinýho slova. Prohání se vám to před očima, hlavou, ušima, tělem, jste jak na špatným badtripu. Je zcela jasný, že Lynch nad tím musel doslova masturbovat. Taky se nejedná o nic jinýho než o Mind fuck porci na levelu 9000. Absolutní deprese, absolutní šeď a černo, nulová radost. Prakticky si během filmu sáhnete na dno svých nejhlubších pocitů a bojíte se, že se proměníte ve schizofrenický monstrum. Nicméně, pokaď je to taková úchylárna, proč to má 72% a proč to tolik lidí hodnotí vyšším hodnocením. Nejspíš nad tím každej přemejšlel natolik, aby přišel na sebemenší důvod dát tomu větší hodnocení než jinejm béčkovejm sračkám. Protože Eraserhead je jako temný poselství. Když by můj potomek byl natolik zkaženej budoucností, kterou radši nehodlám předvídat, připoutám ho jako Alexe v Mechanickým pomeranči a pustím mu Mazací hlavu s tím, že v sobě najde něco, co se po chvilce sledování tohohle bijáku probudí. Osobní dům hrůzy. Člověk by se nad tím mohl aspoň zasmát, když vidí černobílej cover s týpekm a jeho hárem a lá Elvis, jenže to nejde. Ten dojem je tak hlubokej a vyzařuje to celkovej negativismus a chuť zastřelit se, že radši skloníte hlavu a jdete do kouta. Je dost možný, že to z vás vysaje chuť do čehokoliv na celej den nebo i dýl. Taky je možný, že se zaradujete, jak je to skvělý. Ale to už jsou věci názorů a spíše pro diskuze s trochu otevřenější hlavou. Nicméně jsem si krásně ulevil a napsal jsem alespoň z části to, co jsem chtěl. A mé hodnocení je jasné (Nejvyšší). Já jsem v tom našel druhou stránku sebe, která sice není hezká, ale člověk se aspoň více seznámí sám se sebou. Takže hodně štěstí a chutě do sledování. Nakonec si určitě dost z vás přijde na svý. ()

anyonecek

Nemůžu jinak než dát zlatý střed, protože tohle se prostě nedalo ohodnotit. Na jednu stranu parádní efekty a člověk si v tom mohl najít co chtěl a na druhou stranu efekty takových zvráceností. Přijde mi to atmosférou jako stalker a nechutností jako srbský film. Během filmu jsem měl opravdu zvláštní pocity a už si říkal "je konec?", tyto horory jsou pozoruhodné, člověk tak nějak ví do čeho jde a stejně se lekne a nebo mu prostě huba spadne nad těmi výjevy. Znovu bych se na to už nedíval a zde mi stačí jednou a dost. ()

Caliboss

všechno, co se kolem tohoto filmu děje, mi s prominutím přijde jako mnoho povyku pro nic... nejvíc ale asi nechápu onu "nebezpečnost", na níž odkazuje časopis PREMIER ()

kubilov

Eraserhead je i přes svou relativně přijatelnou stopáž velmi rozvláčným a naprosto neuspěchaným filmem, místy i dost nudným. David Lynch si totiž zřejmě libuje v dlouhých záběrech na nepodstatné věci nebo na stále stejný výraz hlavního herce. Hlavně si taky libuje v nechutnostech, na které je film opravdu bohatý. Pohledy na nějaký mimozemský dítě nebo cotoje střídaj fakt ulítlý surrealistický vize, no fuj. Tohle opravdu není můj šálek kakaa. ()

Hjuud

Moc nevim jak hodnotit. Film jsem prilis nepochopil, i kdyz zakladni myslenku o nenavisti a strachu ze zodpovednosti ze zvlastne narozeneho ditete... Ale dobra atmosfera, i kdyz nuda. Tak 2,5* ()

stone

Seděli jsme po tomhle filmu v hospodě a hodinu nikdo nepromluvil ani slovo i za to si zaslouží pět.....:) ()