Příběh Alvina Straighta

• USA The Straight Story (více)

Známý kultovní režisér David Lynch překvapil tentokrát jednoduchostí, srozumitelností i kvalitou příběhu. Podle scénáře Johna Roache a Mary Sweeneyové vzniklo úsměvné drama o obyčejném člověku, jehož zastihneme na začátku v malé vesničce v severní Iowě. Zatrpklý starý vdovec s chatrným zdravím žije se svojí dcerou Rose (Sissy Spaceková), která je okolím považována za prostoduchou. Při jednom ze svých těžkých úrazů se od ní dozvídá, že jeho bratr Lyle je na tom ještě hůř po záchvatu mrtvice. Alvin bratra neviděl celých deset let a nešťastná událost jej donutí vážně uvažovat o jeho návštěvě. Bratr ale bydlí v sousedním státě Wisconsin v městečku vzdáleném 600 km. Zarputile hrdý Alvin se špatným zrakem a nedostatkem peněz nemůže snést představu, že by ho někdo za bratrem svezl. Proto vymyslí svůj bizarní plán… Příběh, který lze číst jako metaforu o americkém mýtu o svobodě a hledání, či konfrontaci osobního morálního kodexu s obecně uznávanými normami, je přitom zpovědí o bratrské lásce. Snímek vznikl na základě skutečných událostí, které se odehrály v roce 1994 během putování třiasedmdesátiletého Straighta z Laurens v Iowě do Mt. Zion ve Wisconsinu. Cesta, již uskutečnil na zahradním traktůrku značky John Deere, zahrnovala několik stovek mil a trvala více než šest týdnů. Vynikající představitel Alvina Richard Farnsworth (1920–2000), někdejší kaskadér, jenž několika hereckými party přesvědčil o svém nesporném talentu i pro tuto profesi, se po mnoha letech v ústraní vrátil na filmové plátno. Rozloučil se tak nadobro se svými diváky, protože rok nato 6. října 2000 ukončil dobrovolně svůj život výstřelem z pistole. Jeho výrok „Tohle je film, na který s hrdostí vezmete své děti“ přesně charakterizuje atmosféru snímku, ostatně i David Lynch jej označil jako „docela normální film“. (Česká televize)

Mr.Atsor

Lehce dojemný příběh starého muže. Nechybí samozřejmě notná dávka americké solidárnosti a lidskosti. Chvílemi (hlavně závěrem) si můžeme všimnout toho, v jak rozdílných podmínkách Američané také bydlí. Samotný příběh je neuvěřitelný, člověka musí zaujmout a ode mě má 4*. Na večer k odreagování doporučuji! ()

kubilov

Těžko uvěřit, že takovýto krásný film o stáří a životní cestě jednoho starého muže, kterého bravurně ztvárnil Richard Farnsworth, natočil magor a feťák David Lynch. Jde pravděpodobně o jediný film, do kterého by nikdo na první pohled neřekl, že jde právě o Lynche, sám bych ho přiřadil spíše ke Spielbergovi nebo někomu podobnýmu. Alvin Straight na své jedinečné cestě po středozápadním státu Iowa, kterou mu lemují jak krásné scenérie, tak i problémy s technikou jeho vozidla. Opravdu krásný film, který se drží a ani moc nedojímá, což mám rád. ()

MirkaP

Film jsem viděla kdysi dávno a přestože jsem si pamatovala, že se mi moc líbil, nemohla jsem ho nijak hodnotit. Teď jsem měla příležitost podívat se po letech znovu a jsem zcela nadšená. Velmi příjemná pohodová záležitost, se smíchem (scénka s jelenem), napětím (jízda z kopce) a slzama (jak si dědové povídali na baru o válce, to byla síla). A nakonec mírný happyend. Jen by mě zajímalo, jestli a jak se Alvin vrátil zpátky. ()

smatana.sk

Na základe plagátu a obsahu filmu som sa obával očakávaných klišé: starčeka určite prepadne mladícky gang a on sa mu ubráni ako Eastwood v Grand Torino, určite ho budú obťažovať policajti, prenasledovať novinári, ohrozí ho bezohľadný šofér obrovského náklaďáku... Nič z toho sa našťastie nekonalo. Namiesto toho Lynch servíruje umiernený príbeh starého muža, ktorý sa vydal na cestu (púť), aby si vysporiadal život. Z existenčnej nevyhnutnosti - jazdy na kosačke - sa stane záležitosť existenciálna - pokánie. Na hranicu sentimentality sa dostáva snáď len pri rozprávaní príbehu o prútoch, ktorý my pripisujeme Svätoplukovi. V preklade názvu filmu sa stráca dôležitý dvojitý význam: The Straight Story znamená Straightov príbeh, ale aj priamy, rovný, jednoduchý, čistý príbeh. Silné scény: Kupovanie "drapáku", moment po skončení rozprávania dvoch veteránov, vyjednávanie o cene opravy s dvojčatami, záverečné stretnutie. Fakty podľa wikipédie: Skutočný Alvin Straight prešiel na kosačke značky John Deere rok výroby 1966 z Iowy do Wisconsinu, cesta bola dlhá 390 km a Straight ju prekonal pri maximálnej rýchlosti 8 km/h za 6 týždňov. Alvin presťahoval staršieho brata do Iowy, aby bol bližšie k rodine. Straight bol veteránom druhej svetovej a Kórejskej vojny, mal 5 synov a 2 dcéry. Zomrel o dva roky po ceste, kosačka podobná tej, ktorú použil na svoju púť, sprevádzala aj jeho pohrebný sprievod. ()

Hjuud

V podstatě obyčejný příběh, kterého kdyby se chytla třeba ČT1 v rámci nedělního večerního filmu, mohlo to být tak na 3*. Ovšem Lynch svou atmosferickou režií tomu dal překrásný nádech! Dávám 5* ()

Lweon

Film v style: natocim dnes nieco , co ma nadchne, ale v podstate mi to neda okrem čudnosti nič. Dopozeral som to, lebo som fanusik kosenia travy. A koment pridavam, lebo musim priznat, ze tento film ma 98 percent podielu na kupe mojej novej traktorovej kosacky! ()

Marg

David Lynch a točit "normální filmy"? To moc k sobě nejde. Tenhle Vás ale vyvede z omylu. Z obyčejného a jednoduchého příběhu udělal krásný a dojemný film. ()

Nowecki

Pokud bych neznal Lynche, dal bych asi ***. Jenže v tomhle filmu je režisérův rukopis zřejmý a posouvá význam některých pasáží trochu jinam. I v Straight Story tak jsou místa, která se dotýkají Toho na druhé straně. Narozdíl od ostatních svých režisérských počinů však Lynch tuto hranici nepřekročí a před Vámi se tak odvíjí krásný a hluboký film o člověku, stárnutí, odpuštění a smíření. Tímto snímkem, kterému nelze mnoho vytknout, mě příjemně překvapil. ()

Pierret

Už ten nápad si zaslouží pět hvězd, ve zpracování jsou ovšem drobné chybky, které sice působí roztomile, ale zároveň amatérsky (opakování záběrů). ()

Spuggy

Neváhám označit tento snímek za nejkrásnější film, co jsem kdy viděla, a jeho soundtrack za nejmelancholičtější hudbu, co jsem kdy slyšela. Film s jednoduchým dějem, ale o to hlubším poselstvím. Film, ve kterém se nic špatného nestane (pomineme-li bizardní vsuvku s jeleny), přesto je nesmírně smutný - avšak takovým zvláštně hřejivým způsobem. Film zaplněný lidskostí. Vzácnost. Srdeční záležitost. ()

mr.bredok

Že je život rychlý už vím. Že se ve stáří zdá mnoho věcí již neměnných a nepřemožitelných taky tuším. Alvinův příběh mění bezmoc v naději a dává stáří alespoň jakýsi smysl. Bratr je bratr.... ()

yatan

Aj ked sa jedna asi o jediny pozemsky film Lyncha, zasa sokoval! Je to uplne 'normalny' film. Ziadne sny, ziadne negativne emocie, ziaden chlad, ziaden mrazivy soundtrack. Zacal som si Davida Lycha naozaj vazit. Tak nadherne, citlivo a s uctou akou pristupoval k tomuto krasnemu, poetickemu, jednoduchemu pribehu moze pristupovat len clovek ktory je takeho citu schopny...tak ako moze niekedy menej slov povedat cely pribeh, tak moze par tahov filmarskym stetcom a kamerou zosobnit teplo, ktore sa nachadza aj v tomto inak zahadnom reziserovi. Je to velmi, velmi cisty, pekny utulny pribeh s fantastickou hudbou a posolstvom. Joj..a ze Lynch ma nemoze dojat..Sklanam poklonu Richardovi Farnsworthovi, Davidovi Lynchovi a v neposlednom rade vsetkym Alvinom Straightom..10/10 v ramci svojho potencialu.. ()

dvurkarlin

Teď k tomu poslouchám Alvinś theme a přemýšlím nad filmem, který jsem viděl asi před 10 lety. Vím jedno, nikdy na něj nezapomenu !!! Kdybych mohl, tak dám 95%. Děkuji Davidu Lynchovi. ()

itchyk86

pěkný, milý, jednoduchý příběh s klasickou lynchovskou režií, která je ale přece jen v tomhle případě poněkud navíc, neboť film s "nej" scénou, kdy traktůrek jede z kopce, se po čase, i přes krásné záběry, stane poněkud zdlouhavým. Závěr jsem také očekával trochu bohatší ()

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti