Příběh Alvina Straighta

The Straight Story

Príbeh Alvina Straighta

Drama / Životopisný / Dobrodružný / Road movie

Francie / Velká Británie / USA, 1999, 112 min

Velmi atypický Lynch. Lynch mě tímto snímkem ubezpečil, že když na to přijde, tak umí být dosti všestranným režisérem. Kdybych si jeho jméno nepřečetl v kolonce režie, tak bych zde jeho styl nepoznal. Společným rysem s předchozími snímky je snad jen neuvěřitelně citlivý backhand. Matoucí je ovšem absolutní absence násilí. Již na první pohled je jasné, že se tímto směrem snímek ubírat nebude. Krásný příběh o pohádkovém dědečkovi, který se rozhodl na sekačce na trávu absolvovat takovou až meditační výpravu, při které stihne ovlivnit, ba dokonce zachránit některé lidské osudy. Do toho všeho hraje skutečně impozantní hudba. Dlouho jsem neviděl snímek, který by mě dokázal tak intenzivní způsobem pohladit po duši a zahřát u srdce. Nádherný a hluboký snímek plný jednoduchých, zato však velmi hlubokých světových pravd. Tento snímek ke všemu napsal sám život. Za trošku slabší považuji úvodní pasáž a těžce otravnou lehce retardovanou dceru pohádkového dědečka. Naštěstí nevstupovala do děje příliš. Od započatí cesty zcela bezchybné. Nejvřeleji doporučuji a nevěřil jsem, že tohle někdy napíšu, ale těším se, až si pustím další Lynchův film.(23.1.2018)

Lynch tak trochu pokračuje v šľapajách Slonieho muža a vracia sa k jednoduchému lineárnemu rozprávaniu jednoduchého ľudského príbehu. Vytvoril tak úprimnú road-movie o starčekovi, ktorý sa rozhodol vyraziť (na kosačke na trávu) na svoju poslednú "veľkú cestu", aby sa ešte stihol zmieriť so svojím bratom a zároveň si rekapitulovať vlastný život a zmieriť sa aj sám so sebou. Krásna kamera, Badalamentiho božská hudba a herectvo Richarda Farnswortha v dokonalej harmónii vytvárajú melancholickú atmosféru celého filmu, ktorá musí zapôsobiť snáď na každého. Veľmi slušných 9/10.(8.6.2006)

Vím, že budu mnohými ve svém okolí kamenován. Váhal jsem mezi 4 a 5, nakonec to nechám takhle. Příběh Alvina Straighta je ohromně dojemný a pro dnešní staré lidi jistě i silně motivující. Klobouk dolů před Richardem Farnsworthem. Mám rád filmy, kde nejsou záporáci a kde se dokážeme podívat do nitra obyčejného člověka. Krásný film, který musí oslovit snad každého. 8/10(4.4.2013)

Před těmi nejpodstatnějšími a nejvnitřnějšími vazbami se můžeme schovávat jak dlouho chceme a stejně nás nakonec dostihnou. Přesně na tyto vazby útočí Lynch - a úspěšně. Podmanivě rozehrává příběh jednoho člověka se zajímavými vedlejšími postavami kolem něj, nechá diváka příjemně odpočinout, příběh plynout a dokonce si udělá legraci i sám ze sebe (ploužící se žluté čáry). Jediná pasáž, kdy příběh ztratí náboj, je opravování sekačky u "hodných cizích lidí", kde se Alvin nevyrovnává s rodinnou neshodou, ale s dávným traumatem, a to mi ke zbytku příběhu moc nesedělo. Jinak mě ale Straight Story pocitově hodně dostal a za tohle překvapení si zaslouží jen chválu.(17.2.2007)

Tohle bylo teprve mé druhé setkání s Lynchem. Opět road movie. Opět oheň jako děsivá vzpomínka. Ano, tím prvním setkáním byla Zběsilost v srdci a nedopadlo to zrovna slavně. A vypadá to, že s tímto pánem nebudu kamarád. Proti stylu nic nemám, ale prostě je to nuda. Příběh muže, který sedne na sekačku a rychlostí zhruba 4 kilometrů v hodině za sebou vysloveně trhá silnici a cestou potkává nezáživné postavy a vede s nimi rozhovory o ničem, mě opravdu nezaujal. Třeba je to tím, že se mě film věkově nedotýká. Přece jen mi je 19 let, takže stáří není téma, kterým bych se trápil. 3* dávám hlavně za formu a herecké výkony(Farnsworth, Spacek). Velice příjemná hudba tvoří s nádhernými záběry hezkou kulisu. Přesto nad Lynchem nelámu hůl. Jako reklama na John Deer dobrý:-)(2.6.2007)

• - Příběh je natočen podle skutečné události. Pravý Alvin Straight žil v letech 1920 - 1996. (Kulmon)

• - První film, ve kterém se objevily rodiče Davida Lynche. (Kulmon)

• - Richard Farnsworth trpěl během natáčení kvůli postupující rakovině velkými bolestmi. Roli přijal kvůli obdivu ke skutečnému Alvinu Straightovi. (ing.man)