Příběh Alvina Straighta

The Straight Story

Príbeh Alvina Straighta

Drama / Životopisný / Dobrodružný / Road movie

Francie / Velká Británie / USA, 1999, 112 min

"Na stáří je nejhorší, že si pamatujete, jaký je to bejt mladej." Film, kterej je pro mě výjimečnej už od mých šestnácti, kdy jsem ho poprvé viděl; film, kterej vleze za srdce a odmítá vylézt, i kdybyste si chtěli hrát na sebetvrdší chlapáky. David Lynch občas opouští svý surreálnem prosáklý doupě a dokazuje, že umí kráčet po stejný planetě, jako všichni ostatní - a vždycky to stojí za to. Straight Story je mocnou poctou stáří a lidskýmu životu; je vyprávěnkou o skutečných hodnotách a dávných zraněních, volajících po léčení. Když Alvin při epizodních eskapádách a setkáních bilancuje a odhaluje vlastní příběh, je extrémně těžký s ním nesoucítit, přestože přetéká zlozvykem a neojedinělou chybou všeho druhu. A kdo ne? Kdo jinej ti popíše průser i způsob jak se ho vyvarovat, než ten, kdo se ho dopustil? Kdo ti líp řekne, o čem to je a co tě pak provází? Kór když jsou ty zmíněný eskapády a setkání skoro všechny ojediněle skvělý. Tu přetejkaj bizarním humorem (jelen! bráchové!), tu poučujou (stopařka), tu nostalgicky rozjímají (váleční veteráni). Když k tomu přidáš baladickou Badalamentiho hudbu a spoustu nádherných záběrů pozdně letní Iowy, neodoláš. Téměř osmdesátiletej bejvalej kaskadér Richard Farnsworth si po zásluze vybojoval oscarovou nominaci a Sissy Spacek v roli mírně zaostalý dcery nezůstává pozadu. Závěrečná kratičká anabáze Harryho Deana Stantona je pak monumentálním završením týhle ždímačky slz pro chlapy a důkazem, že dobrej herec dokáže sakra hodně i na minutový ploše. Když starý oči vzhlíží symbolicky ke hvězdám, kde už dávno nemůžou nic vidět, bude vám jasný, že některý věci prostě chcete udělat správně. Tak STRAIGHT, jak jen to půjde...(18.6.2017)

David Lynch, tak jak ho neznáme, ale tím nechci vůbec říci, že špatně , ba právě naopak! Neskutečně silný lidský snímek o jednom staříkovi jménem Alvin Straight ( v podání výborného Richarda Farnswortha ) který, když se dozví, že jeho bratr měl mrtvici, se rozhodne, že ho navštíví a urovná dávné křivdy. Problém je, že bratr bydlí až v sousedním státě Wisconsin v městečku vzdáleném 600km. Alvin, který má špatný zrak, chodí s velkým sebezapřením o dvou berlích, nevlastní auto, se rozhodne pro opravdu netradiční řešení a rozhodne se uskutečnit svou cestu na malém zahradním traktůrku se zapřaženým provizorním přívěsem. A tak začíná jeho strastiplná pouť nádhernou krajinou s podzimními scenériemi, nádhernými žlutými kukuřičnými poli lemující silnici. Na své cestě potkává spoustu různorodých lidiček,z nichž někteří mu pomohou s opravou, s jinými zase stráví večer u ohně povídáním si o životě. Po dlouhých šesti týdnech stane konečně Alvin před bratrovým ( Lylovým ) domkem a konečně se s bratrem obejme.... Nádherný snímek, který v této době ( mého shlédnutí ) působí jako balzám na duši a člověk se při sledování tohoto snímku neubrání myšlenkám o svém dosavadním životě. Vynikající kamera ( jak bývá v Lynchových filmech pravidlem, opravdu nádherné záběry krajiny, žlutých kukuřičných polí a fascinující záběr na mrtvého jelena) , nádherná Badalamentiho hudba, vše za bravurní citlivé režie Davida Lynche. p.s.1 Zde se 100% potvrdilo , že v " OBYČEJNOSTI " je KRÁSA ! p.s.2 Nebyl by to David, aby do snímku " nepropašoval " alespoň jednu svou Lynchovinu ( viz scéna se srnami ) Hodně silné 4*!(27.3.2009)

Krásne pohladenie rodinných hodnôt na nelynchovský spôsob. Od Lyncha by som čakala čokoľvek, len nie to, že natočí tak dejovo priehľadnú, nenáročnú a dojemnú drámu s majstrovským hereckým výkonom Richarda Farnswortha, prenádherným prostredím a tradične precítenou Badalamentiho hudbou. Občas ma vyrušovalo prehnane pomalé tempo (aspoň v tomto sa Lynch nezaprel), ale všetko ostatné, príbehom počínajúc, ma strhlo a do záverečných tituliek nepustilo.(24.5.2012)

Vynikající. Stejně jako jiné Lynchovky založené na pocitech, ten film se prostě musí odžít spolu s hlavním hrdinou. Chvilku smutné, chvilku veselé, většinu času příjemně sentimentální. Za vyzdvihnutí stojí i hudební podkres, který podivuhodným způsobem pomáhá jinak dlouhým nudným scénám v tom, aby byly mnohem víc než snesitelné. Spolehlivým ukazatelem toho, jak se mi ten který snímek líbil, je to, s jakou ochotou nechávám dobíhat závěrečné titulky. Zde jsem si je s radostí zhlédnul celé...(15.4.2009)

Tento film je niečo ako psychoterapia pre jeho tvorcu. Po rokoch magorín, alegórií, metafor, násilia, podobenstiev atď natočil obyčajný film, ktorý je ešte obyčajnejší ako typický obyčajný film. Je to terapia aj pre jeho fanúšikov, ktorí sa predbiehajú v zaručene správnych teóriách jeho predchádzajúcich filmov. Tu nejde o nič, iba o vychutnanie si príjemnej atmosféry a vzdanie holdu starobe. Takto nabral silu na ďalšie desaťročie točenia typicky svojských filmov. Skoro ako od Sverákovcov. Pomalá staroba (sekačka) verzus rýchla mladosť (cyklisti). Len škoda, že sa časom ukazuje, že celý pelotón bol zrejme nadopovaný. Takže morálnym víťazom je Alvin, respektíve pomaly ďalej zájdeš.(17.6.2012)

• - John Hurt dostal nabídku na hraní hlavní role, avšak nepřijal. (Cheeker)

• - Richard Farnsworth trpěl během natáčení kvůli postupující rakovině velkými bolestmi. Roli přijal kvůli obdivu ke skutečnému Alvinu Straightovi. (ing.man)

• - Rok po premiére filmu Richard Farnsworth spáchal samovraždu zastrelením na svojom ranči v Lincolne, Novom Mexiku. (Zdroj: ČSFD.cz)