Příběh Alvina Straighta

The Straight Story

Príbeh Alvina Straighta

Drama / Životopisný / Dobrodružný / Road movie

Francie / Velká Británie / USA, 1999, 112 min

,,NA TOM JSI JEL AŽ SEM, ABYS MĚ VIDĚL?“..... /// Milovníci netradičních filmových záběrů, filmových scénářů či snad i režisérských postupů si zřejmě šáhnou mezi nohy. Toho všeho je příběh o dědkovi, kterej má špatný kyčle, cukrovku, rozedmu plic, krevní oběh … no prostě je mu třiasedmdesát… plnej. ,,JEŠTĚ JSEM NEUMŘEL“ – takže je na čase zprovoznit sekačku, páč nemá smysl vymlouvat Alvinovi něco, co si umanul, a vydat se na cestu. Jede a potkává lidi se svejma příběhama, vypráví a poslouchá historky – něco na způsob Malýho prince, jen prostě lidi. A někdy jsou ty lidi nesmírně laskavý, že by jeden kroupu uronil. NO A CO! Furt je to POMALÁ jízda (šak co bys chtěl, na sekačce…), uondaný tempo, který mi víka zavírá. Tož úchylárna to určitě není. Spíš dobrej tip. Až budu jednou starej (ale no táák…), sednu na traktor – možná, že na ten starej vercajk už žádnou stopařku neulovím, ale třeba zjistím, že je na tom stáří i něco dobrýho. Páč nejhorší je jen sedět a užírat se vzpomínkama na mládí! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Koukám jen na filmy podle skutečnejch příběhů. 2.) Jsem veterán z II. světový a tak nějak už mě to doma sere. 3.) Jsem výrobce sekaček a přemejšlím, jak zvednout prodej. 4.) Thx za titule ,,fridatom“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(5.9.2012)

„Najhoršie na starobe je, že si pamätáte mladosť." Od Davida Lyncha som videl väčšinu vecí. Chytili ma zvláštnou atmosférou. Ale nebavili ma. Čím je ale obyčajnejší, tým ma viac baví. Dokázal to už v SLOŇOM MUŽOVI a teraz si to zopakoval. V podstate je jedno, kto je za kamerou nepretŕča sa, nie je exhibicionista ani excentrik. Len potichu rozpráva príbeh starého muža, ktorý si zaslúži dobre dopísať poslednú kapitolu svojej knihy. Bez patetických rečí, bez citového znásilňovania – na to bol „priamy chlap“ Richard Farnsworth (chránenec Roberta Redforda) príliš správny. Nesúdi, nezveličuje, vlastne ho otravuje, ak má na požiadanie povedať svoj životný príbeh. Ale ak nájde príjemného a tichého spoločníka, rád mu povie zopár nezabudnuteľných scén. Hneď po tom, ako Akadémia pána Farnswortha nominovala na Oscara, kvôli bolestivej chorobe, ktorá ho žrala zaživa, sa zastrelil. Tým chtiac nechtiac dokopal beztak krásny a nádherný film k maximálnemu hodnoteniu, pretože postava splynula s človekom. Vlastne, asi, Človekom.(23.2.2006)

Rozpočet $10miliónovTržby USA $6,203,044Tržby Celosvetovo $10,000,000║ na Lyncha úplne nezvyklí film, téma, až príliš pokojný a v konečnom výsledku aj uvlečení, úmorný ako tá pomaly sa trmacajúca sa kosačka na trávu, keď to zhrniem dokopy to dalo len pár scén čo stály za to ako tá spomienka na vojnu, ináč strata času /45%/(23.3.2010)

Absolutně bezkonkurenční nápad, který je dotažen originálním stylem vyprávění až do konce. Richard Farnsworth je ve své roli geniální, stejně jako Sissy Spacek, a když připočtete fakt, že se Lynchovi podařilo udržet náladu filmu na stejné vlně po celou jeho stopáž, tak je zřejmé, že filmu buď podlehnete na začátku nebo nikdy. A věřte nebo ne, podlehnete mu. A opravdu hned na začátku. I přesto, že se ve filmu najdou čtvrthodinové pasáže, ve kterých je největší "akcí" sfouknutí Alvinova klobouku kolemjedoucím kamiónem, nebudete se nudit. Jednotlivé postavy, které Alvin po cestě potká slouží paradoxně jen k tomu, aby jsme se více dozvěděli o Alvinovi samotném. Na začátku o něm nevíme absolutně nic a s každou další postavou se do příběhu Alvina Staraighta dostanete hlouběji a hlouběji - tento příběh vás prostě inteligentím a originálním způsobem pohltí a zahřeje na srdíčku. Kéž by takových bylo jen víc a víc. [květen 2006](29.5.2006)

WALT DISNEY PICTURES PRESENT… A FILM BY DAVID LYNCH. Nalevo uvedené svádí k představě nejúchylnějšího animovaného filmu, v němž budou nadrogovaná zvířátka (ve skutečnosti lidé v chlupatých kostýmech) tančit zpívat a řešit krizi identity. Nechte si zajít chuť, jméno Walta Disneyho v tomto případě neznačí film animovaný, nýbrž celorodinný. Tak jako tak je to nejdivnější z Lynchových počinů. Cesta starého nemocného muže napříč Amerikou je zásluhou zvoleného dopravního prostředku tak pomalá, až cynika napadá, že bratr zemře dřív, než se za ním Alvin dokodrcá (nedostane-li cestou infarkt). Pomalá v tomto případě neznamená nudná. Bezdějové scény dávají od začátku vědět to, s čím jsou diváci road movie(s) dávno obeznámeni, totiž - „cesta je cíl“. Nostalgická pocta Spojeným státům americkým a dobrému člověku (o těch zlých se jenom mluví) vyniká konzistentním tempem a minimem metafor, jež byste museli dlouze dešifrovat. Tomuto zjednodušení, v rámci zvolené látky zjednodušení žádoucímu, podléhá také protagonista, výjimečný mj. svou nefilmovou obyčejností a neochotou balit svá moudra do nějakých extra načančaných souvětí. Vyjadřuje se prostě, výstižně a (někdy) dvojznačně. Jako celý film. "Nejhorší na stáři je, že si pamatujete, jak jste byl mladý". 80% Zajímavé komentáře: novoten, numi, Merggie(7.11.2009)

• - Cestu Alvin Straight (Richard Farnsworth) absolvoval na zahradní sekačce John Deere 110 r. v. 1966. (ing.man)

• - Ve filmu je řečeno, že postavě Alvina Straighta je 73 let, ve skutečnosti bylo Richardu Farnsworthovi 78. (Coldrex)

• - Rok po premiére filmu Richard Farnsworth spáchal samovraždu zastrelením na svojom ranči v Lincolne, Novom Mexiku. (Zdroj: ČSFD.cz)