poster

Příběh Alvina Straighta

 • Francie

  Une histoire vraie

 • USA

  The Straight Story

 • Slovensko

  Príbeh Alvina Straighta

Drama / Životopisný / Dobrodružný / Road movie

Francie / Velká Británie / USA, 1999, 112 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Madison
  ****

  Krásne pohladenie rodinných hodnôt na nelynchovský spôsob. Od Lyncha by som čakala čokoľvek, len nie to, že natočí tak dejovo priehľadnú, nenáročnú a dojemnú drámu s majstrovským hereckým výkonom Richarda Farnswortha, prenádherným prostredím a tradične precítenou Badalamentiho hudbou. Občas ma vyrušovalo prehnane pomalé tempo (aspoň v tomto sa Lynch nezaprel), ale všetko ostatné, príbehom počínajúc, ma strhlo a do záverečných tituliek nepustilo.(24.5.2012)

 • lamps
  *****

  Tohle je ten David Lynch, kterého obdivuji a uznávám. Tohle je herecký koncert neskutečně sympatického Richarda Farnswortha, jehož postava se mi vryla hluboko, přehluboko do srdce i paměti. Tohle je jeden z nejkrásnějších, nejdojemnějších a nejlépe natočených (nejen roadmovie) snímků, jaký jsem kdy viděl. Obrazově a hudebně naprosto uchvacující.(21.1.2014)

 • misterz
  ****

  Najhoršie na starobe sú spomienky na mladosť... Silný, emotívne ladený ľudský príbeh, úplne iný ako som u maestra Lyncha zvyknutý, ale opäť sa mi raz potvrdilo, že kde tento velikán položí svoje ruky, tam vzíde výborné filmové dielo nezávisle na žánri. V tomto prípade sa jedná o road movie, kde hlavnú úlohu hrá hrdosť, záhradná kosačka a šesť týždňov pokánia na ceste za bratom. Snímok s veľmi pozitívnym účinkom a hrejivým pocitom na konci. 85/100(6.8.2015)

 • Marigold
  ****

  Dosti netypický Lynch, alespoň co se povrchového doteku týká... Jímavý příběh o tvrdohlavém dědulovi, který se jednoho krásného dne sebere, popadne traktůrek a jede dlouhý lán světa usmířit se se svým bratrem. Typická forma road movie v Lynchově podání nenudí ani trochu, sled poetických a vtipných historek má obrovskou vnitřní sílu a bodré moudro starého a samorostlého staříka, kterého skvěle zahrál Richard Farnsworth. Nechybí ale ani tradiční "lynchovinky" (viz scéna se srnami). Příjemné, hladivé, poetické. Krásný snímek.(27.7.2004)

 • Matty
  ****

  WALT DISNEY PICTURES PRESENT… A FILM BY DAVID LYNCH. Nalevo uvedené svádí k představě nejúchylnějšího animovaného filmu, v němž budou nadrogovaná zvířátka (ve skutečnosti lidé v chlupatých kostýmech) tančit zpívat a řešit krizi identity. Nechte si zajít chuť, jméno Walta Disneyho v tomto případě neznačí film animovaný, nýbrž celorodinný. Tak jako tak je to nejdivnější z Lynchových počinů. Cesta starého nemocného muže napříč Amerikou je zásluhou zvoleného dopravního prostředku tak pomalá, až cynika napadá, že bratr zemře dřív, než se za ním Alvin dokodrcá (nedostane-li cestou infarkt). Pomalá v tomto případě neznamená nudná. Bezdějové scény dávají od začátku vědět to, s čím jsou diváci road movie(s) dávno obeznámeni, totiž - „cesta je cíl“. Nostalgická pocta Spojeným státům americkým a dobrému člověku (o těch zlých se jenom mluví) vyniká konzistentním tempem a minimem metafor, jež byste museli dlouze dešifrovat. Tomuto zjednodušení, v rámci zvolené látky zjednodušení žádoucímu, podléhá také protagonista, výjimečný mj. svou nefilmovou obyčejností a neochotou balit svá moudra do nějakých extra načančaných souvětí. Vyjadřuje se prostě, výstižně a (někdy) dvojznačně. Jako celý film. "Nejhorší na stáři je, že si pamatujete, jak jste byl mladý". 80% Zajímavé komentáře: novoten, numi, Merggie(7.11.2009)

 • - První film, ve kterém se objevily rodiče Davida Lynche. (Kulmon)

 • - Richard Farnsworth trpěl během natáčení kvůli postupující rakovině velkými bolestmi. Roli přijal kvůli obdivu ke skutečnému Alvinu Straightovi. (ing.man)

 • - Cestu Alvin Straight (Richard Farnsworth) absolvoval na zahradní sekačce John Deere 110 r. v. 1966. (ing.man)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace