Příběh Alvina Straighta

Une histoire vraie

Príbeh Alvina Straighta

Životopisný / Drama / Road movie

USA / Velká Británie / Francie, 1999, 112 min

Tohle bylo teprve mé druhé setkání s Lynchem. Opět road movie. Opět oheň jako děsivá vzpomínka. Ano, tím prvním setkáním byla Zběsilost v srdci a nedopadlo to zrovna slavně. A vypadá to, že s tímto pánem nebudu kamarád. Proti stylu nic nemám, ale prostě je to nuda. Příběh muže, který sedne na sekačku a rychlostí zhruba 4 kilometrů v hodině za sebou vysloveně trhá silnici a cestou potkává nezáživné postavy a vede s nimi rozhovory o ničem, mě opravdu nezaujal. Třeba je to tím, že se mě film věkově nedotýká. Přece jen mi je 19 let, takže stáří není téma, kterým bych se trápil. 3* dávám hlavně za formu a herecké výkony(Farnsworth, Spacek). Velice příjemná hudba tvoří s nádhernými záběry hezkou kulisu. Přesto nad Lynchem nelámu hůl. Jako reklama na John Deer dobrý:-)(2.6.2007)

Nejen nejhezčí road-movie, co jsem kdy viděl, ale i dojemný film o ´podzimu života´, který nevyhnutelně čeká na každého z nás a o bratrské lásce, pro kterou ani podlomené zdraví a nepohodlná cesta na traktůrku přes veliké dálky není překážkou. I zcela obyčejné věci mohou být neobyčejně krásné, pokud jsou podány tak citlivým způsobem. David Lynch je velmi moudrý pán.....(2.3.2008)

Tohle je ten David Lynch, kterého obdivuji a uznávám. Tohle je herecký koncert neskutečně sympatického Richarda Farnswortha, jehož postava se mi vryla hluboko, přehluboko do srdce i paměti. Tohle je jeden z nejkrásnějších, nejdojemnějších a nejlépe natočených (nejen roadmovie) snímků, jaký jsem kdy viděl. Obrazově a hudebně naprosto uchvacující.(21.1.2014)

Jsem opravdu neskutečně šťastnej, že existuje film, který je opakem světa, který nám prezentují media jako svět plný hnusu a zlých lidí, protože na světě je spousty krásy a jednou z nejkrásnějších záležitostí je upřimná čistota lidský duše. Pokud se najedne filmař/režisér, který toto dokáže převést do pohyblivých barevných obrazků, herci, kameraman a hudební skladatel, kteří jeho vizi sdílí a umí těmto pohliblivým obrázkům dát život, dát mu srdce, vznikne příběh plný citu a lidskosti na který se hrozně krásně kouká a ještě líp poslouchá.(19.7.2014)

Richard Farnsworth se s námi rozloučil se vší grácií. Film Příběh Alvina Straighta je velmi silným lidským příběhem o obyčejném člověku, který na sklonku svého života chtěl učinit čistou alespoň tu část svědomí, jež mu byla nejdražší. A není těžké pochopit, proč zvolil onen způsob znázorněný ve filmu. Ona vůbec podstata celého tohoto road movie je velmi jednoduchá, až mě skoro zaráží, jak z toho mohl vzniknout tak krásný a dojemný snímek. V jednoduchosti, zdá se, síla přece jenom bude.(19.8.2011)

• - Cestu Alvin Straight (Richard Farnsworth) absolvoval na zahradní sekačce John Deere 110 r. v. 1966. (ing.man)

• - John Hurt dostal nabídku na hraní hlavní role, avšak nepřijal. (Cheeker)

• - Hlavní roli byla nabídnuta Gregory Peckovi. (Kulmon)