Příběh Alvina Straighta

The Straight Story

Príbeh Alvina Straighta

Drama / Životopisný / Dobrodružný / Road movie

Francie / Velká Británie / USA, 1999, 112 min

WALT DISNEY PICTURES PRESENT… A FILM BY DAVID LYNCH. Nalevo uvedené svádí k představě nejúchylnějšího animovaného filmu, v němž budou nadrogovaná zvířátka (ve skutečnosti lidé v chlupatých kostýmech) tančit zpívat a řešit krizi identity. Nechte si zajít chuť, jméno Walta Disneyho v tomto případě neznačí film animovaný, nýbrž celorodinný. Tak jako tak je to nejdivnější z Lynchových počinů. Cesta starého nemocného muže napříč Amerikou je zásluhou zvoleného dopravního prostředku tak pomalá, až cynika napadá, že bratr zemře dřív, než se za ním Alvin dokodrcá (nedostane-li cestou infarkt). Pomalá v tomto případě neznamená nudná. Bezdějové scény dávají od začátku vědět to, s čím jsou diváci road movie(s) dávno obeznámeni, totiž - „cesta je cíl“. Nostalgická pocta Spojeným státům americkým a dobrému člověku (o těch zlých se jenom mluví) vyniká konzistentním tempem a minimem metafor, jež byste museli dlouze dešifrovat. Tomuto zjednodušení, v rámci zvolené látky zjednodušení žádoucímu, podléhá také protagonista, výjimečný mj. svou nefilmovou obyčejností a neochotou balit svá moudra do nějakých extra načančaných souvětí. Vyjadřuje se prostě, výstižně a (někdy) dvojznačně. Jako celý film. "Nejhorší na stáři je, že si pamatujete, jak jste byl mladý". 80% Zajímavé komentáře: novoten, numi, Merggie(7.11.2009)

Spolu se Sloním mužem patrně nejnormálnější Lynchův film, který ocení i přízemníci jako já, kteří jsou z režisérových surrealistických opusů většinou nepříjemně zmateni. I tady je bizarna dostatek, ale povětšinou jen humorem a nadsázkou koření jinak v podstatě vážný příběh o stáří, o hledání smíření s vlastní minulostí, se sebou i s druhými. Tahle kouzelně divná road-movie – asi nejdivnější, jakou jsem kdy viděl – je duchovním protipólem Bezstarostné jízdy. Namísto nezodpovědných hippie floutků, co jedou na motorkách do New Orleans prodávat drogy a ždímat ze života požitky, tu máme konzervativního dědu z Iowy, který na zahradním traktůrku putuje přes stovky kilometrů amerického zapadákova pro odpuštění. A je to originální a hluboké a vtipné. Velkým plus je i Badalamentiho hudba.(15.10.2010)

Nejen nejhezčí road-movie, co jsem kdy viděl, ale i dojemný film o ´podzimu života´, který nevyhnutelně čeká na každého z nás a o bratrské lásce, pro kterou ani podlomené zdraví a nepohodlná cesta na traktůrku přes veliké dálky není překážkou. I zcela obyčejné věci mohou být neobyčejně krásné, pokud jsou podány tak citlivým způsobem. David Lynch je velmi moudrý pán.....(2.3.2008)

Prvních dvacet minut mě uvádělo do rozpaků a nabýval jsem dojmu, že sleduji klasickou pomalou Lynchovinu, což mě vyvedlo v omyl po zbytek filmu. Po zbytek filmu. Nevím, čím to je, jestli Lynchovou genialitou vést dialogy hrdinů nebo charismatem Richarda Farnswortha, ale Příběh Alvina Straighta dokáže vyvolávat nepopsatelné emoce. Přitom zápletka je naprosto triviální, kdy se stařik rozhodne navštívit svého bratra po těžké mrtvice a zdolat neskutečnou dálku zahradní sekačkou s přívěsem. Během cesty se setkává s nejrůznějšími lidmi, jejich osudy a dozvídáme se životní příběhy, včetně toho jeho. Herectví, dialogy, milé projevy do duší, životních zkušeností mají neskutečnou síly, nečekanou údernost ve své jednoduchosti. Především mě dostalo, že i v takových maličkostech film dokázal gradovat a závěrečné shledání, pohledy sourozenecké dvojice nepotřebují slov. Zážitek ve mě tak převládal, že jsem naprosto hodil za hlavu nedostatky. Lynch není můj oblíbený autor, ale před tímto počinem smekám.......9/10(21.12.2017)

Příběh Alvina Straighta, přestože je režírován Davidem Lynchem, je skutečně "straight", tedy přímý, bez bizarností, či hrátek s divákem, ale stále pár znaků Lynchovy tvorby nese. Maloměstská idylka Straightova bydliště i jeho samotná úchylka pro odmítání hromadné dopravy jakoby byla přímo vytržena z Twin Peaks... Ale dále už se jedná jen o poctivé road movie plné naděje i komplikací, poetických záběrů krajiny a pronášení životních mouder téměř na každé zastávce. Sleduje se to velmi příjemně, film je očividně konstruován pro jemnou katarzi a pohlazení na duši, ale osobně to na mě až tak extrémně nepůsobilo. 7/10(30.4.2009)

• - Hlavní roli byla nabídnuta Gregory Peckovi. (Kulmon)

• - Rok po premiére filmu Richard Farnsworth spáchal samovraždu zastrelením na svojom ranči v Lincolne, Novom Mexiku. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Natáčel se postupně, nikoli na přeskáčku jak bývá zvykem. (Kulmon)