Příběh Alvina Straighta

The Straight Story

Príbeh Alvina Straighta

Drama / Životopisný / Dobrodružný / Road movie

Francie / Velká Británie / USA, 1999, 112 min

Vynikající. Stejně jako jiné Lynchovky založené na pocitech, ten film se prostě musí odžít spolu s hlavním hrdinou. Chvilku smutné, chvilku veselé, většinu času příjemně sentimentální. Za vyzdvihnutí stojí i hudební podkres, který podivuhodným způsobem pomáhá jinak dlouhým nudným scénám v tom, aby byly mnohem víc než snesitelné. Spolehlivým ukazatelem toho, jak se mi ten který snímek líbil, je to, s jakou ochotou nechávám dobíhat závěrečné titulky. Zde jsem si je s radostí zhlédnul celé...(15.4.2009)

Příběh Alvina Straighta je v Lynchově filmografii naprosto atypickým zjevem, neboť nebýt jména režiséra v titulcích a jedné scény s jelenem, nevěřím, že by někdo poznal, že je film dílem tvůrce tak psychedelických počinů, jako je např Lost highway nebo Mullholand drive. „Straight“ se liší už v základní stavební kostře filmu; oproti ostatním Lynchovým počinům má zcela odlišnou (lineární) strukturu, nepracuje se snovým pojetím a surrealistickými prvky vůbec, není zde zpochybňováno to, co jsme už viděli, zcela běžné dění není narušováno bizarními prvky, které se snaží ukázat zvrácenost maloměšťáckého světa, inovativní práci se žánrem aby pohledal. A co tedy „Straight“ je? Snímek, který by se spíš hodil jako bilanční závěr Lynchovy filmografie. Ústřední postavou je umírající muž, který si své už prožil, život má za sebou a může už jen rozhodit těch pár perel moudrosti a jemuž zbývá jen málo času na to, aby napravil to, co stačil pokazit. Právě opar nostalgie za dávno uplynulým je pro „Straighta“ charakteristický: Alvin na své cestě neprožívá nic, co by mohlo ovlivnit jeho samotného, ani nijak nezasahuje do životů lidí, které potkává, pouze pozoruje, neboť jeho se už nic netýká; jeho život v jistém smyslu skončil a on se pohybuje ve zvláštním bezčasí, v kterém jde jenom o to, aby dal věci do pořádku. Hrdina rezignoval na vše uplynulé, vzal do rukou celý svůj život a dává ho všanc, aby mohl, paradoxně, spokojeně zemřít. Alvinova pouť nabývá podoby posledního rozloučení se, prohlédnutí si světa, v kterém žil, než sám odejde, to vše bez nádechu tragiky, Alvin svůj osud přijímá, neboť ví, že před ním už je zase něco nového (i když je to smrt). Atmosféra idyličnosti a smíření je podporována i obrazovým pojetím; většina děje se odehrává na sklonku dne za teplého slunečního světla a kamera náladu umírajícího dne paralelní s umírajícím Alvinem jenom využívá, o Badalamentiho romantické hudbě nemluvě. Pokud by i ve skutečnosti měla mít smrt podobu takovéhoto finálního vzepjetí se lidské individuality a důstojnosti na trávní sekačce, pak myslím, že není čeho se bát.(30.7.2007)

Priama cesta, priamo stavaný príbeh, ale nepriamo zodpovedané otázky, ktorých nám režisér ponúka naozaj neúrekom. Alvin Straight je svojím jednoduchým dejstvom prakticky "len" obyčajný film, prednášajúci čistú realitu v tej najprostejšej, miestami až minimalistickej a koniec koncov ničím neprikrášlenej forme - a vedzte, že to čo zažil Alvin Straight sa môže prihodiť komukoľvek z vás. Lynchova road-movie obsahuje plno (ne-vnucujúcich) životných právd, krásne prostredie zaprášenej cesty a úsmev jedného sympatického starca, ktorý vie ako zahrať svoju rolu - za neho obrovský potlesk!(21.2.2011)

Před těmi nejpodstatnějšími a nejvnitřnějšími vazbami se můžeme schovávat jak dlouho chceme a stejně nás nakonec dostihnou. Přesně na tyto vazby útočí Lynch - a úspěšně. Podmanivě rozehrává příběh jednoho člověka se zajímavými vedlejšími postavami kolem něj, nechá diváka příjemně odpočinout, příběh plynout a dokonce si udělá legraci i sám ze sebe (ploužící se žluté čáry). Jediná pasáž, kdy příběh ztratí náboj, je opravování sekačky u "hodných cizích lidí", kde se Alvin nevyrovnává s rodinnou neshodou, ale s dávným traumatem, a to mi ke zbytku příběhu moc nesedělo. Jinak mě ale Straight Story pocitově hodně dostal a za tohle překvapení si zaslouží jen chválu.(17.2.2007)

Jsem opravdu neskutečně šťastnej, že existuje film, který je opakem světa, který nám prezentují media jako svět plný hnusu a zlých lidí, protože na světě je spousty krásy a jednou z nejkrásnějších záležitostí je upřimná čistota lidský duše. Pokud se najedne filmař/režisér, který toto dokáže převést do pohyblivých barevných obrazků, herci, kameraman a hudební skladatel, kteří jeho vizi sdílí a umí těmto pohliblivým obrázkům dát život, dát mu srdce, vznikne příběh plný citu a lidskosti na který se hrozně krásně kouká a ještě líp poslouchá.(19.7.2014)

• - Rok po premiére filmu Richard Farnsworth spáchal samovraždu zastrelením na svojom ranči v Lincolne, Novom Mexiku. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Poslední film Richarda Farnswortha. (Kulmon)

• - Richard Farnsworth trpěl během natáčení kvůli postupující rakovině velkými bolestmi. Roli přijal kvůli obdivu ke skutečnému Alvinu Straightovi. (ing.man)