Příběh Alvina Straighta

• USA The Straight Story (více)
Trailer 3

Známý kultovní režisér David Lynch překvapil tentokrát jednoduchostí, srozumitelností i kvalitou příběhu. Podle scénáře Johna Roache a Mary Sweeneyové vzniklo úsměvné drama o obyčejném člověku, jehož zastihneme na začátku v malé vesničce v severní Iowě. Zatrpklý starý vdovec s chatrným zdravím žije se svojí dcerou Rose (Sissy Spaceková), která je okolím považována za prostoduchou. Při jednom ze svých těžkých úrazů se od ní dozvídá, že jeho bratr Lyle je na tom ještě hůř po záchvatu mrtvice. Alvin bratra neviděl celých deset let a nešťastná událost jej donutí vážně uvažovat o jeho návštěvě. Bratr ale bydlí v sousedním státě Wisconsin v městečku vzdáleném 600 km. Zarputile hrdý Alvin se špatným zrakem a nedostatkem peněz nemůže snést představu, že by ho někdo za bratrem svezl. Proto vymyslí svůj bizarní plán… Příběh, který lze číst jako metaforu o americkém mýtu o svobodě a hledání, či konfrontaci osobního morálního kodexu s obecně uznávanými normami, je přitom zpovědí o bratrské lásce. Snímek vznikl na základě skutečných událostí, které se odehrály v roce 1994 během putování třiasedmdesátiletého Straighta z Laurens v Iowě do Mt. Zion ve Wisconsinu. Cesta, již uskutečnil na zahradním traktůrku značky John Deere, zahrnovala několik stovek mil a trvala více než šest týdnů. Vynikající představitel Alvina Richard Farnsworth (1920–2000), někdejší kaskadér, jenž několika hereckými party přesvědčil o svém nesporném talentu i pro tuto profesi, se po mnoha letech v ústraní vrátil na filmové plátno. Rozloučil se tak nadobro se svými diváky, protože rok nato 6. října 2000 ukončil dobrovolně svůj život výstřelem z pistole. Jeho výrok „Tohle je film, na který s hrdostí vezmete své děti“ přesně charakterizuje atmosféru snímku, ostatně i David Lynch jej označil jako „docela normální film“. (Česká televize)

Trailer 3

honajz

Příběh Alvina Straighta je Lynchovým vybočením z řady temných postmoderních balad a kriminálních šarád. Film vznikl podle skutečné události a je realistickým popisem neobvyklé cesty amerického důchodce z malého městečka za vzdáleným bratrem, se kterým se před lety rozešel. Lynch do chronologicky pojatého putování vkládá laskavě ironický nadhled a suchý humor, čímž postavy příběhu ještě více zlidšťuje. U pravověrných Lynchových příznivců vzbudil film rozpaky, patří však k tomu nejlepšímu, co v americké kinematografii 90. let vzniklo. Všímá si všedních starostí obyčejných lidí, pohlíží na jejich osudy pozitivně a vyjadřuje se umělecky vybroušeným stylem. Představitel Alvina Straighta bývalý hollywoodský kaskadér Richard Farnsworth byl za svůj výkon nominován na Oscara. Třiasedmdesátiletý důchodce Alvin Straight žije v městečku Laurens v Iowě se svou dcerou Rose. Dostane vzkaz, že bratr Lyle, se kterým již řadu let nemluví, byl stižen mozkovou mrtvicí. Alvin má potíže s kyčelními klouby a chodí jen o holi, rozhodne se ale Lylea navštívit. Řidičský průkaz nemá, Rose rovněž ne, veřejná doprava je pro něho drahá, Alvin se rozhodne jet na svém zahradním traktůrku a nocovat v přívěsu. Způsobí tím pozdvižení v městečku i na silnici. Po různých potížích nabere jeho putování plynulé tempo zhruba deseti mil denně. Cestou potkává různé lidi, před očima mu vzniká obraz obyvatel amerického venkova. Nakonec je již blízko svého cíle... Richard Farnworth v postavě Alvina Straighta vystihl umírněnou moudrost stáří, která byla vykoupena léty životních zkoušek a omylů. Úsporným stylem s minimem slov přiměje diváka, aby se s ním po celý film ztotožnil. Sissy Spaceková se jako Alvinova dcera Rose objevuje pouze v první části filmu. Postava matky, které úřední moc odebrala po nešťastném požáru děti a ona je z tohoto traumatu mírně pomatená, patří ve filmografii Spacekové k vrcholným výkonům. Není však pouhou exhibicí, slouží k charakterizování Alvinova rodiného zázemí. Lynch dosahuje silného účinku minimálními prostředky (za noční bouřky Rose a Alvin mlčky pozorují blesky na obloze). Vyprávění je strukturováno do klasické road movie, v uzavřených epizodách se projevují charaktery místního obyvatelstva i stránky americké národní povahy. Struktura vyprávění tak v jistém smyslu připomíná Toulky s Charliem od Johna Steinbecka. Alvinova jízda na traktůrku po hlavní silnici je cosi neobvyklého, přináší problémy ostatním řidičům, především je ale zkouškou odolnosti a odvahy jeho samého. Záměrně, neboť Alvin Straight chce během putování vzpomínat a bilancovat vlastní život. Původní název filmu v angličtině je nepřeložitelnou slovní hříčkou (straight = přímý). Alvin se během cesty ukáže být přímým člověkem, který svým příkladem vytrvalosti a pokory ovlivňuje chování ostatních lidí. Tyto situace jsou náležitě vyzdvihnuty, vzhledem k obvyklému americkému vkusu však nepřekračují míru věrohodnosti. Z útržků rozhovorů postupně vyplývá obraz Alvinova víceméně obyčejného života, ve kterém bylo i mnoho promarněného. Lynchova citlivá režie dbá na detaily i jejich podřízení celku. Z výpravných válečných filmů posledních let se nedozvíme o válce tolik podstatného, jako z jedné nenápadné scény: Zatímco mu opravují poškozenou převodovku, posedí Alvin v tiché hospůdce se svým vrstevníkem; oba staří muži si s dojetím svěřují své šokující zážitky z války, které je poznamenaly na celý život. Jindy Lynch neváhá ukázat groteskní absurdnosti života (automobilistka srážející na silnici jeleny). Excelentnímu Harrymu Deanu Stantonovi v roli Alvinova bratra pak v závěru filmu k vyjádření citů stačí jen pár slov a pohledů. Příběh Alvina Straighta patří k vzácně vyváženým snímkům, kde jednotlivé složky optimálně spolupracují a přispívají k vyzdvižení hlavní myšlenky. Pozornost zaslouží výtvarně čistá širokoúhlá kamera Freddieho Francise, střih spoluautorky scénáře Mary Sweeneyové a výrazná, přitom však vkusná a nevtíravá hudba Lynchova stálého spolupracovníka Angela Badalamentiho. Davidu Lynchovi se podařilo vytvořit umělecké dílo, které neobvyklým příběhem upoutá filmové publikum a svou hlubší myšlenkovou náplní osloví jeho vnímavější část. () (méně) (více)

Enšpígl

Jsem opravdu neskutečně šťastnej, že existuje film, který je opakem světa, který nám prezentují media jako svět plný hnusu a zlých lidí, protože na světě je spousty krásy a jednou z nejkrásnějších záležitostí je upřimná čistota lidský duše. Pokud se najedne filmař/režisér, který toto dokáže převést do pohyblivých barevných obrazků, herci, kameraman a hudební skladatel, kteří jeho vizi sdílí a umí těmto pohliblivým obrázkům dát život, dát mu srdce, vznikne příběh plný citu a lidskosti na který se hrozně krásně kouká a ještě líp poslouchá. ()

Vitason

Tohle bylo teprve mé druhé setkání s Lynchem. Opět road movie. Opět oheň jako děsivá vzpomínka. Ano, tím prvním setkáním byla Zběsilost v srdci a nedopadlo to zrovna slavně. A vypadá to, že s tímto pánem nebudu kamarád. Proti stylu nic nemám, ale prostě je to nuda. Příběh muže, který sedne na sekačku a rychlostí zhruba 4 kilometrů v hodině za sebou vysloveně trhá silnici a cestou potkává nezáživné postavy a vede s nimi rozhovory o ničem, mě opravdu nezaujal. Třeba je to tím, že se mě film věkově nedotýká. Přece jen mi je 19 let, takže stáří není téma, kterým bych se trápil. 3* dávám hlavně za formu a herecké výkony(Farnsworth, Spacek). Velice příjemná hudba tvoří s nádhernými záběry hezkou kulisu. Přesto nad Lynchem nelámu hůl. Jako reklama na John Deer dobrý:-) ()

lamps

Tohle je ten David Lynch, kterého obdivuji a uznávám. Tohle je herecký koncert neskutečně sympatického Richarda Farnswortha, jehož postava se mi vryla hluboko, přehluboko do srdce i paměti. Tohle je jeden z nejkrásnějších, nejdojemnějších a nejlépe natočených (nejen roadmovie) snímků, jaký jsem kdy viděl. Obrazově a hudebně naprosto uchvacující. ()

B!shop

Podle me dost nadhodnocenej snimek, ale neda se mu uprit, ze je kvalitne zrezirovanej. Prave diky Lynchove rezii je tenhle film o tridu lepsi. Sice bych radsi videl dalsi psycharnu, ale i Lynch ma pravo natocit jinej druh filmu a natocil klidnej, lidskej a prijemnej film s velice jednoduchym dejem, kdy Alvin jede na sekacce, na vecer se nekde utabori, s nekym pokeca a tak furt dokola. Docela stereotypni, bez gradace napeti a misty nudny. Navic Richard Farnsworth misty vypadal, ze vubec netusi, co se deje a ze kazdou chvily umre. Povedla se vcelku kamera a i hudbu bych pochvalil, kdyby se ale neustale neopakovala. Asi nejslabsi film co jsme od Lynche videl. ()

• Richard Farnsworth (Alvin) rok po premiére filmu spáchal kvôli bolestiam spôsobeným chorobou samovraždu zastrelením na svojom ranči v Lincolne, Novom Mexiku. (ČSFD)

Související novinky

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

13.12.2022

Svět filmové hudby přišel o jeden ze svých významných hlasů, ve věku pětaosmdesáti let totiž v neděli v New Jersey zemřel americký hudební skladatel Angelo Badalamenti. Informaci o úmrtí zveřejnili… (více)