Příběh Alvina Straighta

The Straight Story

Príbeh Alvina Straighta

Drama / Životopisný / Dobrodružný / Road movie

Francie / Velká Británie / USA, 1999, 112 min

Ano, je to tak. Tenhle nemocný vdovec odmítá posedávat na zápraží svého domu a hodiny pozorovat ptáčky a vyrazí za svým bratrem, kterého skolila mrtvice. Nebylo by na tom nic divného, kdyby za dopravní prostředek nezvolil zahradní traktůrek a bratr bydlel ve vedlejším městečku. Jenže šest set kilometrů dlouhá štreka je skutečně úplně jiné kafe, a hlavně cestou o vůli, svobodě a o poctě dobrým lidem. Vyjma selhání brzd to navíc není ani o nějakém vzrušujícím dobrodružství. To zásadní se odehrává v hrdinově hlavě a svědomí, o kterém se při setkání s různě bizarními postavami dozvídáme víc a víc. Jenže Lynch tohle vyprávění zpomaluje ještě výrazněji, než se sune vodorovné dopravní značení. A to, ač absurdnost i normálnost celého vyprávění dokážu chápat, nemůžu tak úplně zkousnout. Komorní road movie podzimní americkou krajinou tak zanechává víc rozpaků, než nějakého lidského zahřátí a jméno Davida Lynche s tím alespoň v mých očích nedokáže nic udělat!!(9.5.2012)

Road movie pro důchodce. Úžasná atmosféra, skvělá hudba, barevný závoj scén...nicméně děje po málu, až sledování ubíjí zaživa... Co mě dostalo/rozbrečelo/rozneslo na kopytech byla konečná - neuvěřitelně hluboká mrazivě emocionální scéna, co se vytetuje pod kůži. Nicméně celý film vlastně k tomuto graduje příliš pomalu.(12.11.2015)

Krásne pohladenie rodinných hodnôt na nelynchovský spôsob. Od Lyncha by som čakala čokoľvek, len nie to, že natočí tak dejovo priehľadnú, nenáročnú a dojemnú drámu s majstrovským hereckým výkonom Richarda Farnswortha, prenádherným prostredím a tradične precítenou Badalamentiho hudbou. Občas ma vyrušovalo prehnane pomalé tempo (aspoň v tomto sa Lynch nezaprel), ale všetko ostatné, príbehom počínajúc, ma strhlo a do záverečných tituliek nepustilo.(24.5.2012)

Lynch si po ultramodernim a cool tripu na ztracený dálnici střihnul tudle in slow motion důchodcovskou jízdu to the grave, je to pecka, bylo vidět, že se toho nebál. Nádhernej soundtrack. Myslim, že Lynch si na svůj traktor ještě nějakej pátek počká, ale proč si nedat generálku, že jo a nezkusit si to na nečisto? Come on John Deer, let´s go - there is dark at the end...but there may be light also...nobody knows...(1.6.2011)

David Lynch je pokračovatelem postmoderní tradice, jeho filmy jsou zárukou kvality, ale i divácké úspěšnosti... Mezi mysteriózními díly Lost Highway a Mulholland Drive, které svojí propracovaností a tajemstvím uvnitř vás donutí celou dobu urputně přemýšlet, natočil odpočinkový, zdánlivě obyčejný snímek The Straight Story. Tak krásný oduševnělý příběh podaný s lehkostí a propracovaností Lynchovy vlastní, měl jistě oscarové ambice, ale Filmová asociace ho bohužel dále přehlíží...my ostatní můžeme jen koukat s otevřenou pusou na tento skvělý film.(16.8.2004)

• - První film, ve kterém se objevily rodiče Davida Lynche. (Kulmon)

• - Ve filmu je řečeno, že postavě Alvina Straighta je 73 let, ve skutečnosti bylo Richardu Farnsworthovi 78. (Coldrex)

• - Cestu Alvin Straight (Richard Farnsworth) absolvoval na zahradní sekačce John Deere 110 r. v. 1966. (ing.man)