Příběh Alvina Straighta

The Straight Story

Príbeh Alvina Straighta

Drama / Životopisný / Dobrodružný / Road movie

Francie / Velká Británie / USA, 1999, 112 min

David Lynch je opravdu zvláštní režisér. Nechápu jak může režisér, který natáční drsné mysteriózní thrillery natočit tak pomalý, optimistický a citlivý road movie. Film pojednává o staříkovi, který se rozhodne vydat se na vzdálenou cestu za svým bratrem, který je po těžké mrtvici. To by možná nebylo nic neobvyklého avšak stařík se rozhodne vydat na cestu na malém traktůrku. Po cestě potkává různé zajímavé i úplně obyčejné postavy, kterým vypráví své různé životní osudy. Film je pomalý stejně jako staříkův dopravdní prostředek ale přesně tento styl příběhu velice vyhovuje a málokdy se stalo, že bych se nějak výrazně nudil. Richard Farnsworth v hlavní roli je naprosto přirozený a filmem nás provází působivá kamera a skvěle padnoucí hudba.(5.10.2008)

Rozpočet $10miliónovTržby USA $6,203,044Tržby Celosvetovo $10,000,000║ na Lyncha úplne nezvyklí film, téma, až príliš pokojný a v konečnom výsledku aj uvlečení, úmorný ako tá pomaly sa trmacajúca sa kosačka na trávu, keď to zhrniem dokopy to dalo len pár scén čo stály za to ako tá spomienka na vojnu, ináč strata času /45%/(23.3.2010)

Dosti netypický Lynch, alespoň co se povrchového doteku týká... Jímavý příběh o tvrdohlavém dědulovi, který se jednoho krásného dne sebere, popadne traktůrek a jede dlouhý lán světa usmířit se se svým bratrem. Typická forma road movie v Lynchově podání nenudí ani trochu, sled poetických a vtipných historek má obrovskou vnitřní sílu a bodré moudro starého a samorostlého staříka, kterého skvěle zahrál Richard Farnsworth. Nechybí ale ani tradiční "lynchovinky" (viz scéna se srnami). Příjemné, hladivé, poetické. Krásný snímek.(27.7.2004)

Absolutně bezkonkurenční nápad, který je dotažen originálním stylem vyprávění až do konce. Richard Farnsworth je ve své roli geniální, stejně jako Sissy Spacek, a když připočtete fakt, že se Lynchovi podařilo udržet náladu filmu na stejné vlně po celou jeho stopáž, tak je zřejmé, že filmu buď podlehnete na začátku nebo nikdy. A věřte nebo ne, podlehnete mu. A opravdu hned na začátku. I přesto, že se ve filmu najdou čtvrthodinové pasáže, ve kterých je největší "akcí" sfouknutí Alvinova klobouku kolemjedoucím kamiónem, nebudete se nudit. Jednotlivé postavy, které Alvin po cestě potká slouží paradoxně jen k tomu, aby jsme se více dozvěděli o Alvinovi samotném. Na začátku o něm nevíme absolutně nic a s každou další postavou se do příběhu Alvina Staraighta dostanete hlouběji a hlouběji - tento příběh vás prostě inteligentím a originálním způsobem pohltí a zahřeje na srdíčku. Kéž by takových bylo jen víc a víc. [květen 2006](29.5.2006)

Příběh Alvina Straighta, přestože je režírován Davidem Lynchem, je skutečně "straight", tedy přímý, bez bizarností, či hrátek s divákem, ale stále pár znaků Lynchovy tvorby nese. Maloměstská idylka Straightova bydliště i jeho samotná úchylka pro odmítání hromadné dopravy jakoby byla přímo vytržena z Twin Peaks... Ale dále už se jedná jen o poctivé road movie plné naděje i komplikací, poetických záběrů krajiny a pronášení životních mouder téměř na každé zastávce. Sleduje se to velmi příjemně, film je očividně konstruován pro jemnou katarzi a pohlazení na duši, ale osobně to na mě až tak extrémně nepůsobilo. 7/10(30.4.2009)

• - Cestu Alvin Straight (Richard Farnsworth) absolvoval na zahradní sekačce John Deere 110 r. v. 1966. (ing.man)

• - Příběh je natočen podle skutečné události. Pravý Alvin Straight žil v letech 1920 - 1996. (Kulmon)

• - Rok po premiére filmu Richard Farnsworth spáchal samovraždu zastrelením na svojom ranči v Lincolne, Novom Mexiku. (Zdroj: ČSFD.cz)