Příběh Alvina Straighta

• USA The Straight Story (více)

Známý kultovní režisér David Lynch překvapil tentokrát jednoduchostí, srozumitelností i kvalitou příběhu. Podle scénáře Johna Roache a Mary Sweeneyové vzniklo úsměvné drama o obyčejném člověku, jehož zastihneme na začátku v malé vesničce v severní Iowě. Zatrpklý starý vdovec s chatrným zdravím žije se svojí dcerou Rose (Sissy Spaceková), která je okolím považována za prostoduchou. Při jednom ze svých těžkých úrazů se od ní dozvídá, že jeho bratr Lyle je na tom ještě hůř po záchvatu mrtvice. Alvin bratra neviděl celých deset let a nešťastná událost jej donutí vážně uvažovat o jeho návštěvě. Bratr ale bydlí v sousedním státě Wisconsin v městečku vzdáleném 600 km. Zarputile hrdý Alvin se špatným zrakem a nedostatkem peněz nemůže snést představu, že by ho někdo za bratrem svezl. Proto vymyslí svůj bizarní plán… Příběh, který lze číst jako metaforu o americkém mýtu o svobodě a hledání, či konfrontaci osobního morálního kodexu s obecně uznávanými normami, je přitom zpovědí o bratrské lásce. Snímek vznikl na základě skutečných událostí, které se odehrály v roce 1994 během putování třiasedmdesátiletého Straighta z Laurens v Iowě do Mt. Zion ve Wisconsinu. Cesta, již uskutečnil na zahradním traktůrku značky John Deere, zahrnovala několik stovek mil a trvala více než šest týdnů. Vynikající představitel Alvina Richard Farnsworth (1920–2000), někdejší kaskadér, jenž několika hereckými party přesvědčil o svém nesporném talentu i pro tuto profesi, se po mnoha letech v ústraní vrátil na filmové plátno. Rozloučil se tak nadobro se svými diváky, protože rok nato 6. října 2000 ukončil dobrovolně svůj život výstřelem z pistole. Jeho výrok „Tohle je film, na který s hrdostí vezmete své děti“ přesně charakterizuje atmosféru snímku, ostatně i David Lynch jej označil jako „docela normální film“. (Česká televize)

wallax

Veľmi príjemný filmík s veľkou nádielkou zaujímavých myšlienok, humorných scén i trpkých sklamaní ktorý sa v spleti moderných a technicky našlapaných filmov akosi stráca...No bola by veľká škoda naň zabudnúť. ()

kolacky

Bez patosu, moc se mi to líbilo. Nelynchovské, leč lynchovské... pitoreskní postavičky doma i na cestě, síla příběhu, záběry na krajinu a na stroje ukrajující zralý lán... Badalamentiho "twinpeaksovská" hudba k tomu, prostě veliká paráda. ()

SaiHuri

Tento žánr "lidských" filmů mám prostě nejradši! Sentiment mi nevadí a Lynche mám rád. Excelentní herectví, tempo života kukuřičných lánů, trefný soundtrack. JE DŮLEŽITÉ NAJÍT SÍLU NA USMÍŘENÍ! ()

elanista1

Očividne je tento film niekomu smerovaný a venovaný, ale určite to nie som ja. Sissy Spacek ma svojím hereckým prejavom vytáčala do nepríčetnosti. ()

Aniki

Na kvalitní snímky mam většinou myslim celkem čuch a tady jsem se nechal navíc zlákat místnim vysokym hodnocenim, ale bohužel... Zřejmě halt nemusí bejt vždycky posvícení. Vůbec by mi nevadilo pomalý, jak med se táhnoucí tempo, navíc Farnsworth mě v minulosti o svejch hereckejch kvalitách určitě nejednou přesvědčil, jenomže tentokrát byla i ta jeho uvěřitelnost prostě málo. Potkávání se z cizejma lidma během potrhlé, sekačkové cesty našeho hlavního hrdiny bylo jak z ňáký scifi pohádky. Všichni zúčastnění měli pochopení a srdce pomalu jako Dalajláma, jedno klišoidní moudro střídalo to druhý, zkrátka se tu místo reality stárnutí odehrávalo něco, co se v běžném světě snad ani nevyskytuje. A pak to ještě navíc dorazil Straightovo brácha se svojí jedinou filmovou větou: „Tos jel na tomhle z domova až sem, jenom abys mě viděl?” Fíha, prostě jsem čekal trošku víc a to celkově, takže takovej nemastnej, neslanej průměr. ()

Cannonball

Čítal som tu aspoň 2 komentáre, ktoré vystihujú film tak dobre, ako ja by som to nedokázal. Len toľko, že je to naozaj výborný film a som veľmi rád, že prvý krát som to videl po 40ke a nie pred 20 rokmy. ()

Vosje

Krásný příběh a krásný film. Znovu jsem si u něho uvědomila, že mne na Lynchových filmech nejvíc dostává to, že jsou v nich silné a čisté city a že každý další záběr vypadá, jakoby se tvůrce filmu mohl přetrhnout, aby mi udělal pomyšlení. Ta nejhlubší životní moudra jsou zde podávána s pokorou a prostince a o to silněji působí. Překrásné záběry, které potěší oko, tradičně vynikající hudební doprovod i laskavý humor, který místy probleskne, to vše výsledný dojem ještě umocňuje. Vyloženě mne to zahřálo na duši. Je vidět, že Lynch film točil s péčí a láskou kaktusáře piplajícího své miláčky. ()

PCHE

Netypický film v Lynchovej tvorbe, ktorý ale vôbec nesklame a aj keď s miernym sentimentom, veľmi poteší. ()

cici24

Jeden z nejklidnějších a nejvlídnějších filmů co jsem viděl. Pomalé tempo, které nepřekročí rychlost sekačky hlavního hrdiny je propracované do detailu, životní moudrost a osudy aktérů jsou opravdu ze života. To všechno je podpořeno krásnou hudbou a neméně krásnými scenériemi....Výkon Richarda Farnswortha byl obdivuhodný.... ()

DonFrolimo

Je to prima jak si umí ten temnej Lynch poradit s civilnim námětem. To obyčejný může bejt stejně vzrušující nebo spíš tak nějak plný a vopravdový, jako to u čeho nám normálně naskakuje husa, když de kamera loudavě do zatáčky a Badalamenti protahuje zvuk. Nejúžasnější je právě čas, odehrává se v tempu deerovský sekačky, starýho muže a jeho "zpomalený" dcery. Kouzlo. Hřejivý jako oheň v polích. Chutný stejně jako levnej wiener po dlouhý cestě (chutná). ()

Czudas

Pro mne hluboký film, sebereflexe a otočení se za uplynulým životem. Výčitky svědomí, vedou starého Alvina k absolvování cesty vedoucí k jeho bráchovi, se kterým se chce po letech setkat. Po cestě se potkává s různými typy lidí. Z každé jeho reakce je znát životní zkušenost, díky níž může být vlídným a ještě i nápomocným vůči ostatním. Nádherné zobrazení života lidí na americkém venkově, daleké jakémukoliv klišé. Alvin sedí u ohně s dívkou, která kvůli svému těhotenství utíká z domova. Alvin s ní rozmlouvá a sděluje ji jedinečným způsobem jak je rodina pro život důležitá - pro mne jedna z nejsilnějších scén na filmovém plátně vůbec. ()

ALchemik

Ten, kdo čekal nějakou Lynchovskou divočinu, byl nejspíš zklamán, ale já byl navýsost potěšen toto dílo shlédnout a smekám. A taky Alwinovi závidím. ()

Maiken Algren

Je to iba moja chyba že mám Lyncha zapísaného ako režiséra desov presahujúcich moje vnímanie o 5 a viac kategórií. O to viac ma milo prekvapil tak jednoduchý a hladký príbeh. Nebyť tam pár vydierajúcich stokrát opozeraných must-be minipríbehov (viď zmätené dievča ktorú osud spojil s múdrym deduškom aby si uvedomila hodnotu rodiny, fuj), mohlo to byť úplne dokonalé. V každom prípade veľmi pekné a zaujímavé. ()

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti