Příběh Alvina Straighta

• USA The Straight Story (více)

Známý kultovní režisér David Lynch překvapil tentokrát jednoduchostí, srozumitelností i kvalitou příběhu. Podle scénáře Johna Roache a Mary Sweeneyové vzniklo úsměvné drama o obyčejném člověku, jehož zastihneme na začátku v malé vesničce v severní Iowě. Zatrpklý starý vdovec s chatrným zdravím žije se svojí dcerou Rose (Sissy Spaceková), která je okolím považována za prostoduchou. Při jednom ze svých těžkých úrazů se od ní dozvídá, že jeho bratr Lyle je na tom ještě hůř po záchvatu mrtvice. Alvin bratra neviděl celých deset let a nešťastná událost jej donutí vážně uvažovat o jeho návštěvě. Bratr ale bydlí v sousedním státě Wisconsin v městečku vzdáleném 600 km. Zarputile hrdý Alvin se špatným zrakem a nedostatkem peněz nemůže snést představu, že by ho někdo za bratrem svezl. Proto vymyslí svůj bizarní plán… Příběh, který lze číst jako metaforu o americkém mýtu o svobodě a hledání, či konfrontaci osobního morálního kodexu s obecně uznávanými normami, je přitom zpovědí o bratrské lásce. Snímek vznikl na základě skutečných událostí, které se odehrály v roce 1994 během putování třiasedmdesátiletého Straighta z Laurens v Iowě do Mt. Zion ve Wisconsinu. Cesta, již uskutečnil na zahradním traktůrku značky John Deere, zahrnovala několik stovek mil a trvala více než šest týdnů. Vynikající představitel Alvina Richard Farnsworth (1920–2000), někdejší kaskadér, jenž několika hereckými party přesvědčil o svém nesporném talentu i pro tuto profesi, se po mnoha letech v ústraní vrátil na filmové plátno. Rozloučil se tak nadobro se svými diváky, protože rok nato 6. října 2000 ukončil dobrovolně svůj život výstřelem z pistole. Jeho výrok „Tohle je film, na který s hrdostí vezmete své děti“ přesně charakterizuje atmosféru snímku, ostatně i David Lynch jej označil jako „docela normální film“. (Česká televize)

GILLWANDER

Obyčajne krásny príbeh o starčekovi, ktorý sa rozhodne ísť trošku prevetrať. Od režiséra Lyncha neobvyklá režisérska práca už len kvôli tomu, že sa filmu dalo bez problémov porozumieť na rozdiel od iných jeho filmov (Lost Highway). Mne sa to páčilo to celkové putovanie svetom a spoznávanie s novými ľuďmi. Lynch ma prekvapil. 85% ()

lioncel

Tak tomuhle já říkám : jedna opravdová velká pohodová filmová poezie .. krásný hluboce lidský příběh .. vyprávění o jedné cestě, která musela být vykonána .. úplně mě dostaly ty dlouhé záběry na nekonečné široké úrodné lány podél cest .. hudba .. a přátelství lidí, kteří se přitom vidí poprvé v životě .. wow(!) ... ()

(mOnkey)

Nezvykle nelynchovský Lynch, čerpající ze skutečné události. Když se hlavní hrdina - Alvin - dozví, že jeho bratr, se kterým se nevídá, prodělal infarkt, rozhodne se jej navštívit. Na tom by nebylo nic tak zvláštního, kdyby bratr nebydlel v sousedním státu a Alvinovým dopravním prostředkem nebyl zahradní traktůrek s návěsem. Avšak vzhledem k tomu, že pokrevní pouto překonává jakékoli vzdálenosti, Alvin se vydává na strastiplnou pouť přes celý stát jen za pomoci vozítka disponujícího zhruba rychlostí chůze zdravého člověka. Potkává řadu lidí, slušných (rodina, která mu poskytne přístřeší, když se jeho traktůrek porouchá) i nevychovaných (bratrů, kteří se domnívají, že starý člověk = hloupý člověk), aby se po několika týdnech cesty se svým bratrem setkal. Pokud by člověk nevěděl, kdo je autorem, těžko by hádal zrovna Lynche, který po Sloním muži mile dokazuje, že dokáže natočit velmi citlivý a lidský snímek. Hudby je sice pomálu, ale ústřední motiv znějící při jízdě krajinou skvěle dokresluje pocit stáří a osamění. Richard Farnsworth i Sissy Spacek předvádějí rozhodně jeden ze svých životních výkonů, věčná škoda, že pro pana Farnswortha to byl zároveň výkon poslední. 85% ()

HelloNiky

Moc zajímavý film o "lidském osudu" a neuvěřitelná cesta jednoho starého muže na zahradním traktůrku... ujet na něm 600km do jiného státu chce opravdu odvahu :D Jeho cesta je zajímavá poznáním nových lidí, kteří jsou většinou ochotní mu pomoci... původně jsem dala 4* ale ještě díky skvělému soundtracku upravuju na 5* a doporučuju podívat se na tento film ... ()

Martin741

Lynchovska rezia a vyborny vykon Farnswortha /Zivot a Doba Soudce Roy Beana/ zaistuju tomuto snimku punc vybornej Road Movie, ktora je ako stvorena na oddych. 90 % ()

honajz2

Stařík s traktůrkem, pole, bratr, lidi, hvězdy, mraky, cesta. Ne, to nejsou indicie k rozluštění tohoto Lynchova filmu, to jsou věci, co z něj dělají něco velkého. Já mám takový dojem, že David Lynch bude asi nově můj nejoblíbenější režisér, jelikož u málokoho jsem dal tolikrát 5*. Co říct k tomuhle filmu? Tohle je absolutně jiné od ostatních Lynchových filmů a přesto to skvěle funguje a kromě rozvláčnějšího úvodu to ani nenudí. Osamělé putování krajinou (samá pole, to se mi moc líbilo, dokonce na nich nejednou přespával) a potkávání příjemných lidí z toho dělá celkem poetické dílko. Alvin je sympatický už od samého začátku a mě osobně dost sedl. A navíc, celý ten film je takový klidný, lidský, pozitivně naladí, což u Lynche taky nebývá často. Doufal jsem, že to bude dobrý a bylo to skvělý, takže jsem rád a opět, už snad po třetí v řadě má u mě Lynch 5*. ()

deepend

Lynch trochu jinak, poklidný filmeček, kdybych si nepřečet že je to od Lynche......Překvápko ! Žádná psychárna typu Lost Highway, ale Straight story - jednoduchý příběh. Richard Farnsworth ve své (bohužel) poslední roli 100%. ()

Rocky88

Lynche a ty jeho blbosti opravdu nemám rád, ale tady mě opravdu mile překvapil. Příběh je sice rovný, jako příjmení hlavního protagonisty, v tomto případě to ale vůbec nevadí. Richard Farnsworth je ve své roli naprosto přesvědčivý a v kombinaci s jednoduchou, i když dostačující, Badalamentiho hudbou není potřeba kdejakých složitostí. Fakt, že je to poprvé, kdy mě Lynch nenudil, potvrzuje i to, že mě dokázal několikrát i od srdce rozesmát. Potlesk zasluhuje i Sissy Spacek za roli koktavé a starostlivé dcery. Někteří uživatelé zde píšou o nudě - pokud jste typický popkornový divák, nudit vás to bude. V opačném případě shlédnete citlivý snímek, který vás zahřeje u srdce. . . . Kdyby Lynch vytvářel takovéto filmy pořád a ušetřil nás těch svých nesmyslných vylomenin, hned bych o něm smýšlel jinak. ()

Nach

Příběh Alvina Straighta ve mně vyvolal vlnu pozitivních emocí. Jedná se skutečně o nádherně natočený road-movie, který dělá čest svému žánru. Richard Farnsworth ve své poslední životní roli maximálně září a pod taktovkou Davida Lynche to celé šlape lépe, než závodní motor formule jedna. Přesto zde mám jeden problém, který ve mně hlodá už od chvíle, kdy se objevily závěrečné titulky (tedy již tři dny kvůli kterým s hodnocením tak otálím – důkaz, že se snažím ke svému verdiktu přistupovat zodpovědně). Styl Davida Lynche má totiž svá pro i proti a ne každému sedne. Já jsem někde mezi. Miluji například jeho Sloního muže, ale naproti tomu mi byly proti srsti některé pro něj tak typické (a u jiných obdivované) scény z filmu Twin Peaks (Twin Peaks: Fire Walk with Me). Když však vezmu v úvahu jiná dramata, u kterých jsem též váhal s udílením plného počtu hvězd a nakonec jej dostaly, tak musím s klidem konstatovat, že Příběh Alvina Straighta mezi tyto snímky též patří. Nemá vlastně nic, co bych mu mohl vytknout. Onen originální styl s dlouhými záběry mu totiž sedne a jinak bych si ho ani nedokázal představit, stejně tak jako ten zvláštní konec, který ač se zdá předčasně utnutý, je trefně zapadající do celého kontextu tohoto příběhu. Takže přece jen vřele doporučuji! 85% ()

BarryLyndon

V tom filmu je tak hrozně, tak hrozně moc.... Nadšenější a dojatější jsem z filmu nebyl od Barryho Lyndona. Na tolik myšlenek a emocí by Bergman potřeboval tak 20 hodin filmového materiálu, Fellini 15, Spielberg tak 10, Scorsese 8, Kubrick 4 a David Lynch to zvládnul za 1 hodinu 52 minut a 25 sekund. 10/10 ()

exitak

Naprosto vynikající podívaná, prožíval jsem každou minutu. Mimo to vynikající herecký výkon, kamera, hudba + Lynch = nesporných 5* Někomu by se mohl zdát být, příběh jako putuje starej dědek napříč amerikou na travní sekačce jako blbost ale ono to je fakt tak dobře natočený... ()

tomtomtoma

Je to taková poklona stáří, kde se Alvin Straight (Richard Farnsworth ve své poslední roli) vydává na cestu usmíření za svým bratrem Lylem (Lynchův oblíbenec Harry Dean Stanton). Protože je starý a nemůže řídit auto a je trochu svéhlavý, vydává se na cestu na sekačce na trávu. Ta mu ale klekne, tak si musí koupit jinou a i přes drobnou potíž s poruchou na cestě dorazí do cíle za několik týdnů. Po cestě potkává spoustu svérázných lidiček, třeba ženu, která neustále přejíždí srnce (Barbara E. Robertson), ačkoliv srnce miluje. Film se snaží naznačit a ukázat, že základem je pouto rodiny, které drží pohromadě pouze jako celek, když všichni svorně drží při sobě. Za zmínku stojí ještě Alvinova dcera Rose (Sissy Spacek), která rozhodně není hloupá, ale trochu pomalejší, taková svá. Zajímavý film, kde Alvin Straight jede na sekačce přímo rovnou za svým cílem, usmířením se svým bratrem se zajímavě podanýma obrazama americké krajiny. ()

Topco

Malý, pekný a úprimný film. Až sa mi nechce veriť, že Lynch nakrútil takýto "normálny" filmík s tematikou stareckého putovania za uzmierením. ()

C0r0ner

Páté setkání s Lynchem a popáté slabší průměr nebo hůř, což vypovídá o jasném trendu. Je mi jasné, co se lidem na Alvinovi líbí, ale na mě to bylo strašlivě pomalé, divné a poměrně bezdějové. Parádní soundtrack, občas obsahově zajímavé (vyprávění o sniperovi), ale z většiny spíš ne. 45% ()

iommi

Najkrajšia Road Movie akú som kedy videl. Kam sa hrabe Easy Rider :-). A keď je navyše okorenená krásne ľudským hereckým výkonom Richarda Farnswortha (kde je Oscar!) a dojemnou hudbou Angela Badalamentiho, vychádza mi z toho, že je to jeden z najkrajších filmov, aký som mal možnosť vidieť. A vôbec sa nehanbím za to, že som mal skoro celý film oči plné sĺz. ()

Andre3000

Já vám vlastně nevím. Na jednu stranu docela zajímavý příběh, na druhou stranu se toho tolik neděje a přijde mi to jako kdyby to byl film o tom, jak někdo jede na vzdálenou návštěvu a to, že má traktůrek a je straší než bitva o Anglii mě nedostala. Takže, OK byl to dobrej film, ale na mě až moc jednoduchý a bez zásadních zvratů, pokud tím neberem poruchu traktůrku :-) Lynch nebyl, není a asi ani nebude mým oblíbencem. ()

danecek24

57. Zlatý Glóbus za rok 1999 - nominace (2) - Nejlepší herec (drama) - Richard Farnsworth, Nejlepší hudba - Angelo Badalamenti ()

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti