Příběh Alvina Straighta

• USA The Straight Story (více)

Známý kultovní režisér David Lynch překvapil tentokrát jednoduchostí, srozumitelností i kvalitou příběhu. Podle scénáře Johna Roache a Mary Sweeneyové vzniklo úsměvné drama o obyčejném člověku, jehož zastihneme na začátku v malé vesničce v severní Iowě. Zatrpklý starý vdovec s chatrným zdravím žije se svojí dcerou Rose (Sissy Spaceková), která je okolím považována za prostoduchou. Při jednom ze svých těžkých úrazů se od ní dozvídá, že jeho bratr Lyle je na tom ještě hůř po záchvatu mrtvice. Alvin bratra neviděl celých deset let a nešťastná událost jej donutí vážně uvažovat o jeho návštěvě. Bratr ale bydlí v sousedním státě Wisconsin v městečku vzdáleném 600 km. Zarputile hrdý Alvin se špatným zrakem a nedostatkem peněz nemůže snést představu, že by ho někdo za bratrem svezl. Proto vymyslí svůj bizarní plán… Příběh, který lze číst jako metaforu o americkém mýtu o svobodě a hledání, či konfrontaci osobního morálního kodexu s obecně uznávanými normami, je přitom zpovědí o bratrské lásce. Snímek vznikl na základě skutečných událostí, které se odehrály v roce 1994 během putování třiasedmdesátiletého Straighta z Laurens v Iowě do Mt. Zion ve Wisconsinu. Cesta, již uskutečnil na zahradním traktůrku značky John Deere, zahrnovala několik stovek mil a trvala více než šest týdnů. Vynikající představitel Alvina Richard Farnsworth (1920–2000), někdejší kaskadér, jenž několika hereckými party přesvědčil o svém nesporném talentu i pro tuto profesi, se po mnoha letech v ústraní vrátil na filmové plátno. Rozloučil se tak nadobro se svými diváky, protože rok nato 6. října 2000 ukončil dobrovolně svůj život výstřelem z pistole. Jeho výrok „Tohle je film, na který s hrdostí vezmete své děti“ přesně charakterizuje atmosféru snímku, ostatně i David Lynch jej označil jako „docela normální film“. (Česká televize)

Bogrant

Všetci tu píšu, že toto je netypický Lynchov film. Pokiaľ je to pravda, tak odteraz chcem, aby všetky jeho filmy boli preňho netypické. Jedným slovom nádhera, dvoma slovami Richard Farnsworth. Obdivuhodný výkon na staré kolená. Krásny film a tá hudba! Na konci som takmer uronil slzu, čo by sa mi stalo pri filme vôbec prvýkrát! ()

slamic5

V tom filmu se vlastně za celou dobu nic nestalo, ale ono je to fakt hezky natočeno a bravurně zahráno, že si to 4* zaslouží. Na světě je krásně, hned bych šel někam na čundr. ()

Annaroz

Nechápu čím si tento film vysloužil tak vysoké hodnocení, když se tam nic neděje. Jen to, že senior jede na sekačce a pak si v hospodě s jiným dědou popláčou nad válečnými zážitky. ()

stepuch

...Cestou necestou,polem nepolem,jedu za tebou se svym malotraktorem.....krasny,ale trochu smutny film s prijemnou atmosferou... ()

mirakk

Melancholická road movie o starým a nemocným Alvinovi jak jede na své zahradní sekačce 300 mil za bratrem, aby v závěru svého života oba odešli na onen svět s „čistým stolem“. Netypický film Davida Lynche, který stojí za to vidět. ()

vincbenet

Poslední film Richarda Farnswortha. Ve své roli je neuvěřitelný. Jeden z nejhezčích hereckých výkonů. Věřil jsem mu naprosto vše. David Lynch je zvláštní týpek.Mám rád jeho úchylárny , ale ty jeho "normálnější" filmy radši. Myslím si, že dokáže natočit jedny z nejdojemnějších filmů vůbec, když chce. Tento film a třeba Sloní muž je tomu důkazem. Dojemný příběh, kterých v dnešní době zas tolik není. ()

bocy

Pozrel som si to čisto z recesie a nebolo to až také zlé ako som si pôvodne myslel. Celkom sranda, ale ako sranda strááášne dlhé.:-) ()

gerojmanus

Moc hezkej příběh člověka, kterýho žádnej handicap nemůže přinutit vzdát se cesty, ať už je jakkoliv složitá. Perfektní výkon R. Farnsworthe, kterej mi jasně dokázal, že i některý filmy, kde se to hemží řekněme oldies vrstvou, jsou strašně moc dojemný a krásný...Jinak asi nejpomalejší road-movie, kterou jsem kdy viděl:) 80%. ()

Dafli

první film od Lynche, co jsem viděl a kde příběh není postavený mimo moje chápání a dá se na to pěkně dívat =) ()

Lazy87

Poněkud netradiční film Davida Lynche. Ale velice pěkný a chytlavý příběh, hlavně ta melodie, která dolazovala atmosféru filmu k dokonalosti. ()

Rayers

Ty skoro dvě hodiny mi uběhly převelice rychle. A to i když se děj posouval vskutku jen tou rychlostí 8 km/h. Záběry na americký venkov - úchvatné. Herecký výkon - ten snad ani není možný (vzhledem k tomu, že Farnsworth již léta před natáčením trpěl několika nemocemi, mezi kterými nechyběla rakovina, a celé natáčení ho provázely hrozné bolesti) a nedlouho po uvedení filmu se zastřelil... Děj - jednoduchý, ale o ten tu přece vůbec nejde... A ani mi nepřišlo, že by to byl road movie, to nějak ustoupilo do pozadí díky emotivní zápletce. Jinak 100% mír, tohle musí být nutně nejoblíbenější film všech pacifistů. ()

Pucmeloud

"...tak co je na stáří tak špatnýho?" "že si pamatuje na mládí.." Jeden z neskutečně lidských dialogů Alvina Straighta na jeho neuvěřitelné cestě. Jeden z nejkrásnějších filmů, co jsem kdy viděl. Jeden z těch, u kterých se nestydím za slzy. ()

ViTo1

Farnsworth parádně zahrál hlavní roli, příběh celkem poutavý, ale konec filmu mi to docela zkazil, je na mě až moc neukončený (klapka, konec). Ještě by se možná hodil i nějaký závěrečný monolog. ()

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti