Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Být v nacistické Třetí říši malým blonďatým klukem znamená poměrně dost přímočarou kariéru. Tedy aspoň na jejím začátku. Jedním z prvních kroků je členství v organizaci Hitlerjugend, čili v „Hitlerově mládeži,“ což obnáší trochu vojenského drilu, pálení závadných knih, vyhazování věcí do vzduchu, nenávidění židů a podobné hraní si na vojáčky i na válku. A to v partě se spoustou Hitlerovi též velmi oddaných kamarádů. Smysl a cíl to má jednoduchý: stát se řádným a plnohodnotným nacistou. A tím chce být i desetiletý kluk Jojo (Roman Griffin Davis), kterému v tom pomáhá jeho imaginární přítel, tak trochu nablblý Adolf Hitler (Taika Waititi). Adolf Jojovi radí v různých životních situacích a podporuje jej v jeho správném náckovství. Zlom v Jojově životě nastane v okamžiku, kdy zjistí, že jeho maminka (Scarlett Johansson) ukrývá v podkroví židovskou dívku (Thomasin McKenzie). Od té chvíle musí malý Jojo čelit svému vlastnímu zaslepenému nacismu a s tím mu jeho vymyšlený Hitler už může jen velmi těžko poradit. I když se docela snaží. (CinemArt)

(více)

Zajímavosti (35)

 • Když vstoupí Jojo (Roman Griffin Davis) do Hitlerjugend a poprvé mluví před dětmi Kapitán K (Sam Rockwell), strčí si při svém projevu ruku za pásek. Na malý okamžik je možné si všimnout malé kancelářské sponky, kterou má k pásku připnutou. Takto se označovali lidé, kteří tiše nesouhlasili s probíhající válkou a s ideologií nacismu. (Leeenilka)
 • Film se nezabývá jen láskou mezi Jojem a židovkou Elsou. Velmi pozorný divák si může všimnout i dalšího milostného vzplanutí, které je ovšem velmi dobře ukryto a jen lehce naznačeno. Probíhá mezi Kapitánem K a jeho podřízeným důstojníkem Freddy Finkelem. Když Jojo oba vidí v jejich speciálně navržených uniformách, jak jdou do boje, je možné si všimnout na kapitánově uniformě malého růžová a otočeného trojúhelníku. Stejné trojúhelníky, ale mnohem větší a viditelnější, má na svém plášti Finkel. Takto nacistické Německo označovalo, za druhé světové války, homosexuály. Gayové a lesby byli za války nacisty zatýkáni a posíláni do koncentračních táborů. Když jdou Kapitán K a Finkel do boje, vědí že s největší pravděpodobností zemřou, a tak se rozhodnou veřejně přiznat svou sexuální orientaci. (Leeenilka)
 • Scéna u vody se záběrem na plavební komory je natočená na zdymadle Hořín u Mělníka. (nocturnus)
 • Rebel Wilson prozradila, že její dialogy vycházely ze skutečných výukových příruček pro Hitlerovu mládež vydaných za 2. světové války. (Michi88)
 • Film byl natáčen pomocí (českého) Státního fondu kinematografie. (maxmen)
 • Tím, že se značná část filmu natáčela v Česku, je v závěrečných titulcích většina jmen pracovníků na setu česká neboť bylo praktičtější najímat lidi až zde. (TaNya_)
 • Stephen Merchant v rozhovoru podotkl, že hrát nacistu na Staroměstském náměstí, kde občani nacistickou okupaci opravdu zažili, bylo „mrazivé“ a „dojemné“. (maxmen)
 • Kapitán Klenzendorf (Sam Rockwell) má na stole proslulý český popelník s lední medvědicí Norou, která byla prvním ledním medvědem v ZOO Praha. Žila tam ve 30. letech 20. století. (Veronika000)
 • Jako propagaci filmu sdílel režisér Taika Waititi na sociálních sítích scénu z filmu Pád Třetí říše (2004), která je ikonická svými nesčetnými parodiemi. V tomto případě se zde Adolf Hitler (Bruno Ganz) rozčiloval nad tím, že je ve filmu hrán maorským Židem (Taika Waititi). (AloeB)
 • Podle nápisů na výlohách a v dokumentech se film odehrává ve městě Falkenheim. (hero_bk)
 • Zbraň, kterou Yorki (Archie Yates) odpálí obchůdek na rohu ulice, je Raketenpanzerbüchse 54 neboli Panzerschreck. (Maulincio)
 • V závěru filmu se kapitán Klenzendorf (Sam Rockwell) objeví ve své nové uniformě, avšak místo u návrhu slibovaného Gatlingova kulometu s rádiem, má samopal MP28 a gramofon, který mu nese Finkel (Alfie Allen). (Maulincio)
 • Přestože mluvený dialog je v angličtině, veškerý psaný nebo tištěný text ve filmu je v němčině. (Maulincio)
 • Americké a ruské jednotky se poprvé setkaly ve městě Torgau, a to  25. dubna 1945. (Maulincio)
 • Když Gestapo přichází do Jojova (Roman Griffin Davis) domu, „Heil Hitler“ zazní za jednu minutu 31x. Režisér Taika Waititi chtěl tímto momentem humorně ukázat, jak směšné a zbytečné byly nacistické protokoly. (cihlenka)
 • Na závěr filmu hraje píseň „Heroes“ od Davida Bowieho, která je o dvou milencích rozdělených Berlínskou zdí. (cihlenka)

Reklama

Reklama