Reklama

Reklama

Králíček Jojo

 • USA Jojo Rabbit (více)
Trailer 2

Obsahy(1)

Malý desetiletý Jojo patří k Hitlerjugend a vyrůstá se svou matkou. Jeho otec je na frontě a sestra pravděpodobně po smrti. Je věrný Německu, miluje Adolfa Hitlera a dokonce se mu zjevuje jako jeho neviditelný kamarád. Jeho věrností k německému národu nemůže nic otřást, je moc rád, že patří k velké skupině lidí, která směřuje stejným směrem. Jeho matka už tak nadšená není a snaží se z něho spíše vychovat slušného člověka. Bez ohledu na to, kdo zrovna stojí u moci. Jojo navíc zjistí, že u nich doma je tajná skrýš, ve které přebývá mladá židovka. Je tedy jasné, že matka je zrádce a malý Jojo se začíná ztrácet v tom, komu vlastně věřit a proč. Nejdříve je židovka nepřítel na život a na smrt, ale má je v hrsti, řekla by, že ji Jojo s matkou pomáhali. Jojo tedy musí držet jazyk za zuby. Postupem času zjistí, že Elsa, jak se dívka jmenuje, je stejný člověk jako Jojo. Je dokonce silnější a je krásná. To je přeci škrt přes rozpočet, měla by smrdět, obklopovat se jen hnusnými věcmi a nenávidět nacistické malé kluky. Nic z toho, co se Jojo učil, není pravda... (TV Prima)

(více)

Zajímavosti (37)

 • Když vstoupí Jojo (Roman Griffin Davis) do Hitlerjugend a poprvé mluví před dětmi Kapitán K (Sam Rockwell), strčí si při svém projevu ruku za pásek. Na malý okamžik je možné si všimnout malé kancelářské sponky, kterou má k pásku připnutou. Takto se označovali lidé, kteří tiše nesouhlasili s probíhající válkou a s ideologií nacismu. (Leeenilka)
 • Film se nezabývá jen láskou mezi Jojem a židovkou Elsou. Velmi pozorný divák si může všimnout i dalšího milostného vzplanutí, které je ovšem velmi dobře ukryto a jen lehce naznačeno. Probíhá mezi Kapitánem K a jeho podřízeným důstojníkem Freddy Finkelem. Když Jojo oba vidí v jejich speciálně navržených uniformách, jak jdou do boje, je možné si všimnout na kapitánově uniformě malého růžová a otočeného trojúhelníku. Stejné trojúhelníky, ale mnohem větší a viditelnější, má na svém plášti Finkel. Takto nacistické Německo označovalo, za druhé světové války, homosexuály. Gayové a lesby byli za války nacisty zatýkáni a posíláni do koncentračních táborů. Když jdou Kapitán K a Finkel do boje, vědí že s největší pravděpodobností zemřou, a tak se rozhodnou veřejně přiznat svou sexuální orientaci. (Leeenilka)
 • Scéna u vody se záběrem na plavební komory je natočená na zdymadle Hořín u Mělníka. (nocturnus)
 • Rebel Wilson prozradila, že její dialogy vycházely ze skutečných výukových příruček pro Hitlerovu mládež vydaných za 2. světové války. (Michi88)
 • Film byl natáčen pomocí (českého) Státního fondu kinematografie. (maxmen)
 • Tím, že se značná část filmu natáčela v Česku, je v závěrečných titulcích většina jmen pracovníků na setu česká neboť bylo praktičtější najímat lidi až zde. (TaNya_)
 • Stephen Merchant v rozhovoru podotkl, že hrát nacistu na Staroměstském náměstí, kde občani nacistickou okupaci opravdu zažili, bylo „mrazivé“ a „dojemné“. (maxmen)
 • Kapitán Klenzendorf (Sam Rockwell) má na stole proslulý český popelník s lední medvědicí Norou, která byla prvním ledním medvědem v ZOO Praha. Žila tam ve 30. letech 20. století. (Veronika000)
 • Jako propagaci filmu sdílel režisér Taika Waititi na sociálních sítích scénu z filmu Pád Třetí říše (2004), která je ikonická svými nesčetnými parodiemi. V tomto případě se zde Adolf Hitler (Bruno Ganz) rozčiloval nad tím, že je ve filmu hrán maorským Židem (Taika Waititi). (AloeB)
 • Podle nápisů na výlohách a v dokumentech se film odehrává ve městě Falkenheim. (hero_bk)
 • Zbraň, kterou Yorki (Archie Yates) odpálí obchůdek na rohu ulice, je Raketenpanzerbüchse 54 neboli Panzerschreck. (Maulincio)
 • V závěru filmu se kapitán Klenzendorf (Sam Rockwell) objeví ve své nové uniformě, avšak místo u návrhu slibovaného Gatlingova kulometu s rádiem, má samopal MP28 a gramofon, který mu nese Finkel (Alfie Allen). (Maulincio)
 • Přestože mluvený dialog je v angličtině, veškerý psaný nebo tištěný text ve filmu je v němčině. (Maulincio)
 • Americké a ruské jednotky se poprvé setkaly ve městě Torgau, a to  25. dubna 1945. (Maulincio)
 • Když Gestapo přichází do Jojova (Roman Griffin Davis) domu, „Heil Hitler“ zazní za jednu minutu 31x. Režisér Taika Waititi chtěl tímto momentem humorně ukázat, jak směšné a zbytečné byly nacistické protokoly. (cihlenka)
 • Na závěr filmu hraje píseň „Heroes“ od Davida Bowieho, která je o dvou milencích rozdělených Berlínskou zdí. (cihlenka)

Související novinky

Chris Evans ztvární legendárního herce

Chris Evans ztvární legendárního herce

06.01.2022

Od té doby, co Chris Evans (Avengers: Endgame) opustil Marvel a vydal se vstříc novým projektům, daří se herci točit poměrně zajímavý žánrový mix. Brzy jej uvidíme v animáku Lightyear o Buzzi…

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

01.01.2021

Nejoblíbenější uživatelé ČSFD se tradičně svěřují s osobními topkami 3 filmů (a seriálů), uvedenými v našich končinách (nebo kdekoliv jinde) v uplynulém roce, a od letoška jejich řady rozšiřují taky…

Vyhlášení výsledků 92. Oscarů

Vyhlášení výsledků 92. Oscarů

10.02.2020

Před pár desítkami minut skončilo vyhlašování výsledků 92. ročníku Oscarů a letos se zase jednou psala historie. Cenu pro nejlepší film si totiž odneslo vůbec poprvé v historii cizojazyčné drama…

Ceny BAFTA – výsledky

Ceny BAFTA – výsledky

03.02.2020

73. ročník udílení Filmových cen Britské akademie je za námi, kdo slaví, a kdo naopak odešel domů s prázdnou? Nejlepším filmem bylo nakonec zvoleno válečné drama 1917 Sama Mendese. Snímek si odnesl…

Reklama

Reklama