Králíček Jojo

• Kanada

• Austrálie

Komedie / Drama / Válečný

USA / Nový Zéland / Česko, 2019, 108 min

Skvelý film, ktorý mi miestami svojou poetikou pripomenul až filmy Jana Hřebejka (Musíme si pomáhat, Pelíšky, Pupendo), ale nebojte sa, napriek tomu je to prvú polovicu „klasický“ Taika Waiiti. Teda nájdete tu plno parádne absurdných komediálnych scén. Možno sa občas budete pýtať, či je práve TOTO správny smer, akým by sa mal režisér vydať, ak chce natočiť film o druhej svetovej a Hitlerovi a vravíte si, že asi nie, no ale šak točil to Novozélanďan, tak mu to prepáčite. No a potom sa to preklopí do druhej polovice a začne vás to škrtiť. Zdrapne vás to, bráni vám to dýchať, šokuje vás, mrazí vás, dojíma vás, udiera vás. A na konci ste zničení, použití, emočne vyžmýkaní, smutní, ale zároveň istým zvláštnym spôsobom naplnení a takmer na maximum spokojní. A Scarlett Johansson a Sam Rockwell sa predviedli v úžasnom svetle. Pár vecí som napriek snahe tak úplne nepochopil (SPOILER prečo sa Elsa objavila náckom a prečo, keď dostali Jojovu mamu, jeho nechali SPOILER), ale i tak bravo. A za finálny tanec dvojité bravo.(15.1.2020)

Jojo výborný, tlouštík výborný, Rockwell výborný. Zasmála jsem se, rozesmutnila, na můj vkus to ale bylo až příliš divné a tak nějak špatně divné. Takový "Faunův labyrint" (*****) ad absurdum. (Asi nejvíce mi vadilo, že to chvílemi z parodie na nacismus sklouzávalo spíše ke zlehčování a veškerý humor dané scény byl v ten moment ta tam.)(14.1.2020)

• verbal

Po defloraci trhu genitálními krvesaji vyslyšel satanžel Trapka Mamtiki volání mamonu, spláchl svůj talent i poměrně vytříbený sysel pro tumor do hajzlu a zaprodal se kýčovitému masovému komerčnímu pičismu, košer dojení tupých mastodontních hospodyněk a korektnímu rozhihňávání přihřátých slaboduchých smíšků. Čili začal pásově produkovat rádoby sofistikované audiovizuální pamrdy, které filmově teoretická věda jednoznačně definuje jako „Trapnou infantilní kokotinu s homosexuálním přesahem.“. A tak tu teď máme rozjařeného juvenilního HJ fanatika s kuním xichtem, groteskní nacisty a klauní gestapo včele s až peklotyčně trapně čurákujícím Hitlerem na straně jedné, a na té druhé seriózně zádumčivé kůl židy se sem tam nějakým tím vážně visícím oběšencem, abychom přes tu jakože óóóóóóbrovskou legraci nezapomínali pietně ohlodávat holou kost, propagandisticky ignorujíc jiné genocidy a zbylých zcela zanedbatelných 35 miliónů nežidích civilních obětí 2SV. No tutové téma, u kterého téměř každý majitel holyúdského studia okamžitě udělá stojku, ať je to sebevětší pičovina. To celé pomleté do až otravně nudné žlutohnědé řídké hmoty laskavé k lopatám, s naprosto žinantními humory pro nedonošence a vykalkulovaným kýčovitým brnkáním na patos hovnožravým kvocientním invalidům.(11.1.2020)

Tak moc jiný film, než jsem zvyklý v kině vídat, až mi z něj šla trochu hlava kolem. Právě ona jinakost je ale zároveň natolik sympatická, že odpustím přepálený humor ve scénách, kde bych ho vůbec nepotřeboval. O chvíli později totiž třeba dorazí gag takřka geniálně načasovaný, nebo mi Taika naopak zasadí nečekanou ránu pod pás, za kterou mu divák ve správném emocionálním rozpoložení ještě poděkuje.(6.2.2020)

Skvěle to balancuje mezi parodií, milou vtipnou komedii a dramatem s nacistickou-židovskou tématikou a strašně se mi líbilo, jak celou tu nacistickou tématiku film posouvá s vážným ksichtem do absurdní roviny, ale nedělá to zesměšňujícím způsobem, ale zábavně. Do toho každá postava s sebou přináší něco originálního a nad celým filmem ještě ční perfektní imaginární Hitler Waititi, nikdy bych nevěřil, že zrovna on klapne jako Hitler, ale je prostě dokonalej a Jojo v podani Davise. Navíc je to i naučný, od teď už poznám žida po čuchu a vím, že Hitler měl čtvery varlata.(8.2.2020)

• - Americké a ruské jednotky se poprvé setkaly ve městě Torgau, a to  25. dubna 1945. (Maulincio)

• - Role blonďatých klonů, které potřebuje Fraulein Rahm (Rebel Wilson) „vyvenčit“,  hrají mladší bratři představitele hlavní role Romana Griffina Davise, dvojčata Gilby a Hardy. (janejudyjune)

• - Film otevřel 15. října 2019 Mezinárodní filmový festival v San Diegu. (PamPero 1)