Králíček Jojo

Králiček Jojo

• Kanada

Komedie / Drama / Válečný

USA / Nový Zéland / Česko, 2019, 109 min

Rozpolcený film, rozpolcené hodnocení. Bylo to, jako bych sledovala dva jiné filmy slepené do jednoho. Bylo tam sice to samé prostředí, ti samí herci, ty samé postavy, ale jako by se všechno vyskytovalo dvakrát ve dvou variantách jednoho příběhu - v komediální a vážné. A tyhle dvě varianty mi nějak nešly dohromady. Nefungovalo to. Přepínání mezi žánry mi přišlo příliš křečovité, nepřirozené, jakoby z donucení scénáře a režiséra. Nelíbilo se mi, jak se mě tvůrci v jednu chvíli snažili rozesmát, jako že se nic neděje, jako že válka a Nacisti je jenom sranda, a v druhou to utnuli a chtěli mě rozbrečet, jak je ta válka hrozná. Vážná varianta příběhu na mě párkrát i dost zapůsobila, to musím uznat, už jen proto si myslím, jak skvělý a dojemný film to mohl být, kdyby se hrálo jen na tu vážnou notu. Pouze komediální varianta by možná fungovala také, ale tady jsem měla problém s Waititiho humorem. Nesmála jsem tolik, jak si asi tvůrci přáli a Waititho imaginární Hitler mi nepřišel vtipný skoro vůbec. Naopak mi to přišlo přepálené, nedivila bych se nějaké kontroverzi (podobně bych se nedivila ani i kdyby se něco zvedlo kolem těch karikatur Židů). Imaginárního Hitlera jsem neměla moc ráda možná i kvůli tomu, že mi Taika Waitit není moc sympatický. Aspoň tady ne, jako Korg v MCU je fajn. Co se ostatních herců týče, tak tam si nemám na co stěžovat. Dětští herci byli skvělí a potěšili mě mí oblíbenci Scarlett Johansson a Sam Rockwell. Byla jsem překvapená, že mi vůbec nevadila Rebel Wilson, která mi jinak z nevysvětlitelného důvodu vadí (mimochodem jsem to tak měla už před Cats). ----- Kromě Scarlett Johansson (i když ta by si to ještě víc zasloužila za Manželskou historii), určitě Jojovi přeju Oscara hlavně za výpravu a kostýmy, to všechno se povedlo a samozřejmě mi udělalo radost i české prostředí. Za ten střih bych to Jojovi asi nedala, tam mi ostatní nominovaní přišli lepší. Za adaptovaný scénář se neodvažuji hádat, jelikož jsem nečetla knihu a upřímně to ani nemám v plánu. No a za nejlepší film bych mu to nedala už vůbec. 6/10(14.1.2020)

• Alementina

Uf, na to, aby to bylo čistá komedie, tam bylo příliš momentů "cooo?" Kdyby si režisér a zároveň představitel Hitlera odpustil některé věci, tak je to alespon průměrná komedie či spíše ten typ komedie to je fakt blbý, ale je to tak blbý až je to vtipný, takhle je to v mém případě spíše slabší a trochu bizár a protože tomu tři hvězdičky dát nemůžu, musím snížit hodnocení Cats z minulého týdne na 1*, protože to bylo fakt hrozný :)(14.1.2020)

"Chlapci tvého gusta mohli slyšet, že Hitler má jen jedno varle. Což je nesmysl. Má čtyři." ... Přestože Králíček Jojo disponuje kvanty svérázných superlativ, nelze k němu převážně říct nic neodmyslitelně podstatného, poněvadž vám naprosto vytře zrak, vezme dech a bezskrupulózně sežehne bránici způsobem, s nímž to dokáže jen ten kreativní šílenec ze země protinožců jménem Taika Waititi - který si okrem střihl našeho milovaného kníratého filantropického lidumila Adolfa, který si každou jednotlivou scénu v níž extravagantně vystupuje a kulometnou palbou sází jednu hlášku za druhou jednoduše krade pro sebe samého. Mimoděk se jedná o fantasticky obsazenou (Scarlettka a Rockwell v jedněch ze svých nejsympatičtějších rolí celé jejich kariéry) pikantní kumulativní smrští černohumorných (avšak nijak kompromitovaných) fórů planoucí a divácky atraktivně vstřícnou anti-válečnou propagandu o nesmyslné podstatě války a také obezřetně sarkasticky kritizující stále aktuálnější otázku stupňující se xenofobie. Nekorektní pozitivně harmonická jednohubka, která vám bezelstně ukradne vaše srdíčko a průběžně mu zpívá nejeden jízlivý poetický evergreen - eskapády árijských mláďat v zajmovém kroužku jménem Hitlerjugend nikdy neměly takový pikantně řízný komediální kumšt. Natožpak kupříkladu bych vůbec neřekl, že byl snímek natáčen v Česku, ovšem menší tušení u mě jaksi panovalo (zato Žatec jakožto natáčecí lokaci bych vůbec netipoval) - tudíž určitě vyčkejte až do konce závěrečných titulků - nejenže si poslechnete legendární Hendel, německou verzi Heroes od Bowieho umocňující finální abreakci, ale také se budete moci kochat tím, kolik mnoho českých lidí pracujících ve filmové branži se na tomto jedinečném majstrštyku v podstatě podílelo. Dle mého skromného úsudku určitě jistý kandidát na akademickou cenu za nejlepší motion picture roku - já jsem se až v extrémně nesnesitelných intervalech řezal smíchy, a to mi jakožto kvalitativní ekvivalent veskrze bohatě stačí - Králíček Jojo evokuje nesmazatelný obdiv a radost, a to je přeci hlavní... Verdikt: náramná satirická tečka za báječným filmovým rokem 2019, respektive i celou dekádou! Senzační komediální pecka jež je zároveň tím nejobdivuhodnějším celovečerním výsměchem existenci nacismu - Taika a jeho laškovný smysl pro absurdno se prostě nezapře. Bravo! 93% ... PS: Nepřipomínal vám Yorki dětskou verzi Nicka Frosta? Mne až neuvěřitelně!(3.1.2020)

Hi, Adolf. Po bezmála úžasném úvodu jsem měl dost velké pochybnosti, že má Taika Waititi dost materiálu pro celý film. Ostatně se i postupně ukázalo, že patos většinou jen tak tak vystačí účelu protože není moc těžký průběh každé scény průběžně předpovídat se stoprocentní přesností, a ani toho Adolfa nakonec není tolik, kolik premisa filmu naznačuje. Montypythonovský humor i tragikomická nálada ale film bez problému utáhnou. Osobně nejvíc oceňuju právě umění navození atmosféry, kdy jsem si během těch německo-českých procházek nesčetněkrát vzpomněl na Bowieho (a to i bez té snad zamýšlené spojitosti s Aladdinem). Ten warm fuzzy závěr totiž nenechá chladným ani kus kamene. ...und wir sind dann Helden!(15.1.2020)

To, co se zdálo jenom nějaká další skoro nepodstatná a někým vyzdvihovaná záležitost se vlastně stala skvělou pohodovou záležitostí na necelé dvě hodiny. Waititi může mít všeljaký humor. To potvrdí už prvních asi pět minut, kdy se motáme v nějaké zbytečné punch line, která vás ale ani nijak nepraští. Vy si trochu začnete myslet, že to takto bude stále. Jenže ono začne hrát německé Beatles a uvidíte, že tenhle film nikdy nebudu brát nijak vážně a už se trochu uvolníte. Režisérovi se musí nechat, že on má svoji vizi, kterou chce předat. Je vidět, že s tímto filmem přišlo mnoho vyhrání si a to je odměněno nejednou festivalovou poctou, nominacemi na velké ceny a hlavně diváckou přízní. Velmi rychle se vám stane, že si zapamatujete nejednu hlášku a necháte se divit z oněch bizarních situací. Film je sice mnohdy doplněn o trochu zbytečné a zvláštní dialogy s Johansson, která nicméně zvládá svou roli perfektně. V tom je určitá kaskáda, protože Waititi se zhostil té nejzásadnější role a udělal to asi nejlépe jak mohl v rámci zesměšnění a napodobění, a o genialitě hraní teprve 12ti letého Davise se ani nedá mluvit. V jeho hraní je neuvěřitelná přirozenost a ladnost, ze které by se mohli učit i dospělí herci. Rockwell v roli hodného nácka není výjimkou. Je zajímavé jak se film rychle přetočí z komedie na vážný film. Přirozeně i přesto nečekaně. Hlavně naprosto geniální scénou u oběšenců. Poté už se to celé sype, občas opět s nějakou zajímavou a nečekanou hláškou v rámci situace. Jednoduše řečeno, nerad bych soudil film podle plakátu. Zde jsem učinil a myslel si, že film bude nevýrazná kravina. Spousta lidí řekne, že jde o trapný film s trapným humorem. Jenže to je prostě silně subjektivní záležitost. Protože u mě se o tom tak mluvit nedá. Velmi příjemné zpestření konce letošní sezóny.(29.12.2019)

• - Elsa (Thomasin McKenzie) mluví o Hitlerovi jako o „ubohém mužíkovi, který si nenechá narůst ani pořádný knír“. Pravdou ale je, že Hitler měl plný knír až do první světové války. Protože se mu ale nevešel do masky, musel ho zkrátit, a tak vznikl Hitlerův ikonický drobný knírek pod nosem. (cihlenka)

• - Zbraň, kterou Yorki (Archie Yates) odpálí obchůdek na rohu ulice, je Raketenpanzerbüchse 54 neboli Panzerschreck. (Maulincio)

• - V závěru filmu se kapitán Klenzendorf (Sam Rockwell) objeví ve své nové uniformě, avšak místo u návrhu slibovaného Gatlingova kulometu s rádiem, má samopal MP34 a gramofon, který mu nese Finkel (Alfie Allen). (Maulincio)