• Marthos
  ****

  Prosovětská přeorientace domácí kinematografie, uskutečněná již v prvních letech poválečné restrukturalizace, měla nepochybně zásadní význam pro následující dekádu prvních let komunistického totalitarismu. V rámci hesla "lid si žádá chléb a hry" vznikla na přelomu čtyřicátých a padesátých let minulého století řada optimistických veseloher, dnes souhrně označovaných poněkud nepřesným termínem "budovatelská agitka", stmelujících přitom pod svá křídla veškeré atributy pracovního a společenského života. V čem je tedy TŘÍŠKA přeci jen jiný? Jistě zásluhou nesporně kvalitního námětu i scénáře, který zachovává podvědomou prvorepublikovou tradici situační veselohry, a také díky určité střídmosti, s níž byly do filmu implementovány ryze soudobé prvky. Eskapáda gagů, vyvolaná neurotickým diktátorstvím pražského úředníka, vrcholí transkripcí hlavního hrdiny během letních prázdnin, strávených v přátelském prostředí na venkově. Silnou a v podstatě přetrvávají hodnotou tohoto filmu zůstává obsazení Saši Rašilova, který za svůj relativně krátký život nezískal mnoho příležitostí před kamerou a divákovi se nabízí výjimečná příležitost kochat se šířkou jeho komediálního umění. Rašilovův výkon je pak z části podpořen zbývajícími protagonisty, zejména pozvolna dozrávajím Rudolfem Hrušínským a také vynikající brněnskou herečkou Jarmilou Kurandovou. Z historického hlediska je nesporně zajímavé sledovat teenagerovský start tehdy sedmnáctiletého Stanislava Fišera v roli nejmladšího potomka titulního hrdiny. Je-li na TŘÍŠKU vzhlíženo očima současnosti, tedy jako na lehce úsměvný, lehce bezděčný komediální snímek, lze se bezpochyby povznést nad drobné úlitby, související s dobou vzniku a oficiálními požadavky poúnorové státní dramaturgie.(6.10.2008)

 • topi
  **

  Nikdy mě tento budovatelskej film, poplatný době moc nebral. Nervózní Tříška v podáni Saši Rašilova je sice dobrej, ale to je tak asi všechno. Jeho zpívající rodina je spíše nemožná a jejich chuť pracovat je opravdu obdivuhodná. Navíc vše tak moc zavání komunistickým kolchoznictvím a ostatní postavy smrdí agitkou až běda.(20.5.2018)

 • xaver
  *****

  Báječná komedie, která přímo navazuje na predválečnou komedii. Herecký koncert Sašu Rašilova, jako neomezeného vládce maloměšťácké rodiny, jejíž členové hledají cestu k úniku z tohoto "vězení". Zajímavý námět byl režisérem mistrně zpracován v humorně laděném příběhu a nakonec ani té propagandy tam není zase tolik, jak si někteří myslí.(20.4.2012)

 • cariada
  ****

  Zdařilá agitka,ale zase né tak moc agitační. Ta doba vzniku se tam sice projevil,lae velmi málo. Saša Rašilov jako hlava rodiny co pracuje na bytáku a má nervy nadranc,tak odjíždí s početnou rodinkou na venkov za klidem ,jenže nesnáší vojáky ,protože zpívají. Nakonec to dopadne jak jinak než dobře . Přesto tenhle snímek je hodně koukatelný i v dnešní době,Saša Rašilov je prostě kouzelný. Za zmínku stojí věčně odmítnutý žadatel o byt v podání J.Kemra.(12.9.2008)

 • KarKulA
  ***

  Nenáročná odychovka z konce 40l., ze které je lehce patrné to budovatelské nadšení, které bych ale ještě nepřičítala našim soudruhům, ale takové té poválečně soudržnosti a nadšení z budování nové republiky - takže je to vcelku neškodné. Příběh není nikterak ostrovtipný, ale dohání to kvalitními výkony v čele se Sašou Rašilovem st. (jehož pupkaté tatíky nijak moc nemusím, což nemění nic na tom že tu byl opravdu dobrej).(17.12.2012)

 • - Za svou roli obdržel Saša Rašilov st. Národní cenu. (M.B)

 • - Scéna, kdy rodina Tříškových dobíhá vlak, byla filmována na dnes již neexistujícím nádraží Praha - Těšnov. (offlineman)

 • - Film se nestihl dotočit během divadelních prázdnin a Rašilov by se musel vrátit do Národního divadla. Ředitel Barrandova měl ale příkaz film dokončit, a tak poslal herci telegram, že je v divadle omluven. Rašilov tedy filmoval dál a lest se projevila v momentě, když herci volala manželka, že ho v divadle shánějí. (jenik71)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace