Bývalý vrchní oficiál a nyní úředník bytového úřadu Odon Tříška je svérázný domácí diktátor, dbající na dobré mravy v rodině a pečlivě vykonávající práci. Leč přijde den, kdy se nervově zhroutí pod návalem razítkování. Rozhodne se získat ztracenou rovnováhu na dovolené, samozřejmě uprostřed početné rodiny. Netrvá dlouho a rodina, provázena řadou trampot, odjíždí na venkov, aniž tuší, že trable teprve začínají. Po nepříjemné peripetii v penzionu Harmonie se celá rodina včetně náhodného spolucestujícího Veleby ocitne v Kyšicích, kde jsou omylem považováni za očekávanou žňovou brigádu. Předseda Národního výboru rodinu okamžitě zapřáhne, a tak je pan oficiál nucen pomáhat při svážení obilí. Ač se zpočátku vzpírá, nakonec nejen přiloží ruku k dílu, ale dokonce najde v práci na poli zalíbení. Spokojeny jsou i jeho dcery Slávka a Boženka, které se zamilovaly, jedna do poručíka Vrány, který se svou jednotkou pomáhá při žních, a druhá do Veleby. Nakonec se zdá, že na čerstvém vzduchu pan Tříška zapomene na nevyrovnaný nervový stav, a on uvažuje, že by se do Kyšic odstěhoval na penzi. (TV Nova)

Frood

Saša Rašilov ve skvělé formě, tu jednu hvězdu jsem ubral za tu agitku, která však v konečném důsledku celkovému příjemnému filmovému zážitku neubližuje. ()

Holly_Molly odpad!

Rodinné Trampoty čuramedána Tříšky aneb další příklad hlavní postavy glorifikovanýho vymrdance, kterýmu i přesto jakej vymrdanec je, jdou všichni nonstop na ruku. Extrémně nepochopitelný a nevtipný zrovnatak.. ()

Džej Ár

Neni to spatne a navic se tu asi na vterinu objevil, coby statista, muj tatinek :-) . Samozrejme uz je z toho citit "nova doba", ale porad je to docela slusna komedie. ()

Janos

Memám skoro co dodat . Tento film mě hodně zaujal a je škoda , že Saša Rašilov st. už nežije , takových herců je málo . Má určitě spousty příznivců včetně mě . 5 hvězd . ()

Dixicz

V hodně komentářích, které jsem četl, je filmu vytýkáno, že je to agitka poplatná své době. Já bych to tak černě neviděl. Samozřejmě, že budovatelské nadšení je z filmu patrné a že archetypy padouchů a klaďasů, které byly následně použity v mnoha jiných filmech natočených v následujících letech, jsou už zřejmé. Taky motiv polepšeného bručouna není nový a byl následně doveden „k dokonalosti" například v Andělovi. V tomhle filmu je dle mého názoru ještě všechno v normě a například to takzvané budovatelské nadšení bych připsal na vrub spíše doznívající euforii poválečných let, než komunistické propagandě. Rašilov zahrál rodinného despotu lehce a spíš než zlého muže připomínal občas trochu zmateného medvídka, který neví kudy kam. Odonek Hrušínský je super a už v těchto letech je u něj patrný talent, který se samozřejmě ještě rozvinul v pozdějších letech. Felix le Breux a jeho basující hospodářský ne-správce je taky nezapomenutelný. Zkrátka je to pro mě příjemná lehká komedie, na kterou se vždy rád podívám znovu. Doporučuji. ()

kow

Přetížený bytový úředník Tříška je poslán do penze a zároveň na rekreaci, klid však se ženou (J. Kurandová) a 5 dětmi nenalézá ani v tichém pohraničí, kde je jejich výprava omylem považována za žňové brigádníky. Starý bručoun se nakonec v práci nedá zahanbit a dospělé děti naleznou svá správná místa a lásky. Svižná, byť zejména v první půli až na brilantní úvod střihů z bytového úřadu po krácení volající komedie propaguje zabydlování vysídleného pohraničí (zde zřejmě Liberecko) celkem s lehkostí a vkusem, nadto ji zušlechťuje sugestivní herecký výkon S. Rašilova v titulní roli. ()

Desires

Že mírně despotický? to zrovna... vždycky mě uplně štve jak kolem těch poválečných chlapů našlapují maminky i dětičky na špičkách a ani číst knihy se nesmí a nic... anebo patriarchát po česku. Myslím, že jiný než Rašilov tu být nemohl. Námět i obsazení sedí. Kdo se hodí na pole víc než vyžranej ouřada? A kdo musí být vyžrancem neohrabaným uřvaným? No Rašilov! ()

JWK

Jedna z nejlepších Československých komedií. Kdo v tomhle vidí agitku či politiku, měl by se jít léčit... ()

GrooteLulu

Tříska na konci poválečného období, svého života, zjistí, že svoji roli stvořitele pro stát už splnil, poznal, že jeho děti se milují s lidmi, jenž nevědomky "uspokojují ho samého" a už může jen spokojeně dřímat až do své smrti, než příjde další, rychlejší generace, kterou už nemusí zažít...78% ()

tencosehrabe

joooo, kde jsou ty časy, kdy filmy byly pohodové a hlavně krasné. Vystresovaného otce rodiny zahrál pan Rašilov geniálně a i bez sprostých slov, bez kterých se dnes český film neobejde,. Ve filmu perlí a hlavně nepřijel na žňovou brigádu s německým polopásem dobrovolně 😂 ()