Slídil

• Velká Británie Sleuth

I ta nejdokonalejší hra na světě má jedno slabé místo. Úspěšný autor detektivních románů, bonviván a milovník všech her i mechanických hraček, Andrew Wyke, si pozval do svého rozlehlého sídla milence své ženy. Majitel malých kadeřnictví, Milo Tindle pro něho není rovnocenným partnerem. Proto s ním jedná přezíravým a výsměšným způsobem. Zatímco Tindle očekává nějakou dohodu, Wyke chce svého protivníka především pokořit. Také si k tomu připravil dokonalou past... Detektivní příběh, který vznikl podle divadelní hry dramatika Anthonyho Shaffera, nabídl kromě důmyslně napsané zápletky také velké herecké příležitosti hlavním představitelům. Film natočil známý klasik americké kinematografie Joseph L. Mankiewicz (Vše o Evě, Bosá komtesa, Byl jednou jeden lotr). Cynického spisovatele Wykea působivě ztvárnil Sir Laurence Olivier (Hamlet, Moc a sláva, Richard III., Komik, Maratonec). Bezbranně vyhlížejícího Tindlea si s neobyčejnou chutí zahrál Michael Caine (Alfie, Muž, který chtěl být králem, Hanna a její sestry, Krev a víno, Pravidla moštárny). (oficiální text distributora)

Klajnik

Je to poněkud překombinované, tudíž jsem rychle pochopil, že nic není takové, jaké se zrovna zdá být, načež si mě už film nevodil jak se mu zlíbí a já se s ním příliš nevezl, jestli mi rozumíte. Navíc mi bylo úplně jedno, jak se to mezi postavami vyvrbí, protože mi na nich nikterak nezáleželo. Nenašel jsem jaksi důvod, proč by mělo. Ani jeden mi nepřišel sympatický či smích vzbuzující (jeden si chce z ješitnosti udržet ženu, s níž se podvádí a která ho už nemiluje a druhý tuto ženu chce pro sebe, ač nejspíš poleze do peněz a nejspíš za to ani nestojí). Ti dva přechytralí blbci se přes 2h prankují a mě to bylo úplně fuk, kdo je lepší hráč, protože oba jsou to volové. Na druhou stranu je to docela dobře natočené, herci jsou třída a stále to dokáže držet divákovu pozornost, páč ten ačkoliv čeká, že věc se ukáže být jinak, tak neví přesně jak jinak. ()

rcorp

Roztahaná nuda s neuvěřitelně otravnou hudbou. Celé to vypadá o třicet let starší než to ve skutečnosti je, po režijní stránce to je naprosto nezajímavé a herecké výkony jsou většinou k smíchu (ale ne tím zábavným způsobem). Nová verze ho se škodolibou radostí zadupává do země. ()

jilda

Perfektní film co si vystačí s dvěma herci, domem a nápaditým scénářem. Těžko posoudit, kdo je lepší, jestli Olivier nebo Caine, ale tak dobré drama se netočí každý rok. ()

Salmayo

No pěkně zamotané hrátky, ve kterých každej chvilku tahá za provázky. "Vždycky piju ve službě, ve volném čase si to nemůžu dovolit. ()

El Loco

Herecké predstavenie dvoch hereckých legiend Sira Laurenca Oliviera a Michaela Cainea je smelou adaptáciou divadelnej hry uznávaného britského dramatika a scenáristu Anthonyho Shaffera (napr. FRENZY, THE WICKER MAN, DEATH ON THE NILE) a zároveň posledným režijným počinom v bohatej kariére 4-násobného Oscarového laureáta Josepha L.Mankiewicza (napr. ALL ABOUT EVE, CLEOPATRA, A LETTER TO THREE WIVES). Diváka, samozrejme, najviac zaujmú famózni Olivier s Caineom, ktorých hranie v tomto snímku by sa bez váhania malo stať súčasťou učebníc na všetkých svetových hereckých školách, pretože je neuveriteľné. Škoda však, že divadelný pôvod tohto filmu postavám neposkytuje väčšie možnosti a, keď sa s tým spojí mierne sklamanie z príbehu, ktorý je síce sčasti geniálny, no sčasti až otravne prekonštruovaný, musím konštatovať, že: „Sleuth - ÁNO, ale radšej v divadle...“. Remake z roku 2007, v ktorom si Michael Caine prehodil svoju úlohu a v jeho pôvodnej ho nahradil Jude Law, sa pozerať radšej neodvážim. ()

arcticsky

Bytostně nesnáším filmy nad 2 hodiny - jsem toho názoru, že veškerá sdělení se vejdou do kratší stopáže. Nicméně tento koncert dvou hereckých machrů je výjimkou. Strhující výkony? To je snad slabé slovo! ()

PhillM.

Brilantní divadlo pro dva herce... s dvěma brilantními herci. Divadelní lahůdka dovedně převedená na stříbrné plátno.Dvě hodiny učiněné radosti z herectví. ()

butnot

Inu, nebudeme si nalhávat, mnoho filmařského umění ve Slídilovi není. S klidem by se tento filmový unikát dal natočit i na začátku třicátých let s oněmi velmi omezenými možnostmi, které se tehdy v počátcích mluveného filmu tvůrcům nabízely. Slídil vychází z divadelní hry a divadelní hrou zůstává i ve filmu. Nutno dodat, že hrou geniální. Po takové půlhodince filmu se mi nechtělo věřit, že v příštích 100 minutách se již jiná postava neobjeví. Ovšem počínaje okamžikem, kdy se zítřejší milionář měl stát vražednou obětí, jsem zatajil dech a vydechl až při titulcích. Na takové mistrovské herectví je radost pohledět. Jistě se mnou bude kde kdo nesouhlasit, ale pro mě takové herectví je podstatně víc, než ty nejmonstróznější efekty a triky nejnovějších "mega filmů". ()

HouseMK

Hračky = plačky. P.S. Kde byli ti ostatní herci, co jsou tu napsaní? Převlečení v těch figurínách? Já viděl jen hlavní postavy + jeden stín v okně :-) ()

agassi68

The Game po anglicky. Stačili k tomu dvaja herci. Nie hocijakí lebo vyše dve hodiny museli zaujať a pobaviť divákov sami. Škoda druhej polovice, po tej prvej som mal nábeh na 5 hviezd. Dialógy si však zaslúžia absolutórium.. ()

Kalimero13

V době kdy jsem to viděl to bylo opravdu parádně rozehrané drama na malém prostoru s překvapivým koncem. Myslím že i dnes by tomu nebylo jinak. ()

mi-ib

Slídil je pro mne dalším důkazem, že úspešná divadelní hra není zárukou dobrého filmu. I když podle hodnocení se o kvalitní film jedná, podle mě byl konec až zbytečně natahován a tím jsem měl dost času uvažovat a tudíž konec nebyl tolik překvapivý. Teda ten úplný konec trochu překvapivý byl, ale zas působil trochu jen pro efekt. Nevím rozjeté to bylo pěkně, ale od hry "O ničení důkazů" už na mě příběh působil jako nastavovaná kaše. ()

Mimo83

Milo Tindle: "Andrew... remember... be sure and tell them... it was only a bloody game." Fantasticky zahraté a vynikajúco zrežírované! Nemôžem dať menej ako maximum! ()

markotter

Když jsem si četl synopsi Slídila, moc se mi do toho nechtělo. Strávit 138 minut pouze se dvěma herci v kulisách starého domu se mi zdálo nestravitelné sousto. Naštěstí jsem to překous a celou dobu jsem se náramně bavil. Oba výborní herci, možná Caine ve druhé půlce o fous lepší, perfektní atmosféra starého sídla prošpikovaného mechanickými vynálezy a chytré dialogy mě nutily ani na chvíli neztratit pozornost. Nicméně závěr jsem čekal trochu přímočařejší, ne tak komplikovaný a více uvěřitelný. ()

josieaddms

Brilantní! Čistě volné pole pro úžasného Laurence Oliviera a perfektního Michaela Caina. Tenhle film mi vyrazil dech. Byl to film při kterém jsem napínala oči jen aby mi neušel ani jeden jediný záběr, a pak jsem litovala že nemá nejméně o dvě hodiny více. Nádherný nápad, dech-beroucí zpracování, hudba, nápady, všechno! Všechno naprosto perfektní! Samozřejmě některé věci byli divákovi jasné, protože je to přeci jen napsané na divadelní prkna, ale i tak to byl naprosto skvělý zážitek. Nesmírně působivý a nezapomenutelný. Málokdy se mi stane, že se pro nějaký film vyloženě nadchnu, protože mi sám o sobě film moc nic neříká, ale tohle bylo tak dokonale divadelně zpracované. Má to vtipné a chytré dialogy, všechno je trochu zamotané a podivuhodné, ale ve skutečnosti tak jasné a přímé. A když do toho všeho ještě přišla píseň Anything Goes, bylo mi jasné, že tohle bude ten neideálnější film pro mou maličkost. Udělalo mi to ohromnou radost, a věnovalo nezapomenutelný zážitek. Obdiv a respekt. ()

Brinkley

Nezapomenutelná adaptace hry A. Shaffera o mužské ješitnosti a pomstě, která z mého pohledu díky Mankiewiczově režii svoji silou předčí dokonce i možnosti divadelního zpracování. Slídil je synonymem pro nepředvídatelnost, byť jde v podstatě jen o velmi dlouhý, pomalu ale jistě houstnoucí dialog dvou pánů. Poprvé mi vystřelil mozek z hlavy někdy na střední a hned nato se započalo mé zběsilé pátrání, jelikož jsem ho prostě MUSELA mít na DVD. Sirové Olivier a Caine si tento titul za herecké zásluhy vskutku zaslouží. ()

junxi91

Velice zvláštní, zdlouhavý a trochu zamotaný film, plný dlouhých a podle mě až příliš vypracovaných dialogů, které mě místy začínaly dost nudit. Celý film se odehrává v rozsáhlém sídle autora detektivek, energického staříka a milovníka pohyblivých a ozvučených figurín jménem Andrew Wyke. Ten zrovna nahrává ve svém zahradním bludišti svůj nový román na diktafon, když jej navštíví mladý kadeřník Milo Tindle, což je milenec Wykovy ženy. Andrew s tím na první pohled nemá vůbec žádný problém a naopak je rád, že mu Milo pomůže zbavit se své ženy. Andrew nabídne Milovi, že pro zajištění prostředků pro něj a jeho ženu si může ukrást z jejich domu nějaké šperky. Milo a ženská budou mít peníze z prodeje šperků, Andrew zase shrábne pojistku. Milo zjistí, kde se šperky ukrývají - za terčem na šipky. Společně oba sehrají divadelní hru s krádeží šperků. Milo se obleče do kostýmu klauna, vyleze po žebříku do místnosti se šperky, dynamitem odpálí sejf a vezme šperky. Je zde však jeden zádrhel. Na závěr Andrew vytáhne na Mila zbraň a odhalí, že falešná krádež byla pouze lest, jak Mila označit za zloděje, aby ho mohl beztrestně zabít. Poté to vypadá, že Andrew na schodech zastřelí Mila. O pár dní později navštíví Andrewa detektiv Doppler a vyšetřuje Milovo zmizení. Detektiv postupně sbírá stopy a důkazy, až se z toho sebejistý Andrew zhroutí a přizná se ke hře s vloupáním. Trvá na tom, že pouze předstíral, že zastřelil Mila slepým nábojem, a že jeho rival odešel ponížený, ale živý a nezraněný. Po nalezení důkazů podporujících vraždu Doppler zatkne Andrewa. Když se Doppler chystá odvézt Andrewa na stanici, tak si odmaskuje obličej a ukáže svou pravou totožnost - je to Milo, který se chtěl Andrewovi pomstít. A tak je jejich skóre vyrovnané, nicméně Milo oznámí, že se bude hrát další hra, která zahrnuje skutečnou vraždu. Milo říká, že zneuctil a uškrtil Andrewovu milenku, Téu, a rozmístil důkazy usvědčující Andrewa po celém Andrewově domě. A také se údajně brzy dostaví na místo policie. Andrew jeho tvrzení odmítá, ale pro jistotu zavolá Tée, jen aby se dozvěděl od Téiny spolubydlící, Joyce, že Téa je mrtvá. Milo má pro Andrewa připraveny záhadné nápovědy a slovní hříčky, které mají Andrewa dovést k důkazům, rozmístěným po domě. Andrew zběsile prohledává dům a v panice se je snaží najít. Andrew najde poslední předmět, právě když Milo říká, že přijíždí policie. Rozcuchaný Andrew prosí Mila, aby je zastavil, zatímco se bude uklidňovat. Milo předstírá, že mluví s policisty, ale ve skutečnosti tam žádná policie není. Milo pak odhalí, že předstíral Téinu smrt, domluvil se s Joyce a Téa mu ochotně pomohla, čímž podvedl Andrewa podruhé. Po Andrewově ponížení se Milo chystá odejít, a přitom sděluje Andrewovi choulostivé informace, které mu o něm řekla jeho žena a milenka. Andrew vyhrožuje Milovi zastřelením. Milo však říká, že s tím samozřejmě počítal a skutečně zavolal policii, která je na cestě. Pokud ho Andrew zabije, bude přistižen při činu. Andrew je všal zatlačený příliš daleko, protože Milo zesměšňuje jeho literárního detektiva. Adrew Milovi nevěří, postřelí ho a smrtelně ho zraní. Policie přijede ven a rozrušený a poražený Andrew se zamkne uvnitř domu. Když Milo leží a umírá, řekne Andrewovi, aby řekl policii, že to byla „jen krvavá hra“; pak stiskne ovládací skříňku automatu a nechá Andrewa obklopeného svými elektronickými hračkami, když se policie pokouší vstoupit dovnitř. Byl to tedy skutečně divný film, s příliš nejasným dějem, plným všelijaké vaty, která tříštila pozornost a ve které se ztrácelo to podstatné, o co šlo - o vzájemnou rivalitu mezi dvěma muži, kteří chtějí jednu ženu. () (méně) (více)

Gromit

I přes velmi pomalé tempo jsem si tento pozoruhodný snímek patřičně vychutnal. Jen nevím, zda se mi tu víc líbil Laurence Olivier nebo Michael Caine - oba byli skvělí, oba se krásně doplňovali. Ano, byla to jen hra, ale nesmírně rafinovaná hra s nejistým koncem. 4,5* ()

Rodin

Tak jsem to chtěl ohodnotit a ona už to gabin(a) všechno napsala za mě. Souhlasím doslova (tedy až na tu kočku, nepočítám-li manželku, žádné další zvíře v domě nebylo). ()