Slídil

Sleuth

Mysteriózní / Thriller

Velká Británie, 1972, 138 min

Anthony Shaffer (scénář, divadelní hra)

Oswald Morris

John Addison

Richard Marden

Scénografie:

Ken Adam

Film postavený na zdánlivě jednoduché zápletce, kterou dělají nezapomenutelnou a strhujícím způsobem vygradovanou oba dva Herci (ano, to velké H je tam záměrně). Zvláštní bylo sledovat, jak se během fimu moje sympatie stěhovaly od jednoho pána k druhému, pak zase nazpátek a ještě párkrát dokola, abych nakonec nevěděl, čí jsem a řekl: Fajn, je to remíza, oba jste byli skvělí.(19.1.2010)

Vskutku impozantní herci zrají až do samotného závěru jako kvalitní francouzské víno, aby v závěrečné desetiminutovce završili do posledního detailu vyšperkovanou hru na kočku a myš skvělou pointou, která zanechá v ústech stejně výrazný dojem jako léta uložený, s láskou opečovávaný sýr s bílou plísní. Bravo.(24.3.2008)

Ten film trval skoro dvě a půl hodiny, hráli v něm dva herci a od začátku do konce se v něm jen mluvilo, mluvilo a zase mluvilo v jednom sídle? Uteklo to jako voda a od začátku do konce sem nevyšel z úžasu. Ponižování je tak sladké a ještě sladší je hraní si s divákem, kterej až do konce netuší, co si má o ději myslet. O tom se toho ale bohužel moc napsat nedá, pokud nechci spoilerovat. Snad jen to, že je naprosto nepředvídatelnej, na první pohled banální a plnej suchýho anglickýho humoru. Nic byť jen vzdáleně podobnýho sem ještě neviděl.(19.1.2010)

Někdo natáčí one man show, někdo zase two men show. A tihle dva men předvádějí skutečný herecký koncert: Na jedné straně stojí famózní Laurence Olivier coby manipulativní snob Andrew, do krajnosti vyznávající zásadu "můj dům, můj hrad" (jeho chápání pojmu "dům" je značně široké). Jeho po domácku vyrobené srandičky mi připadaly legrační jen na začátku, postupně mě z nich ale začínalo nepříjemně mrazit - Andrew nemá zase takový smysl pro humor, jde jen o prostředek, jak může ovládat vše kolem sebe. A pak tu máme skvělého Michaela Cainea (na stará kolena se mi líbí víc) alias nafoukaného milence Andrewovy manželky, krerý zpočátku celou záležitost bere jako hru... a pak se nestačí divit. Paradoxně mám pocit, že zápletka filmu nakonec krapet pohřbila sama sebe ve změti poměrně předvídatelných zvratů, a i když bylo hlavním účelem překvapení diváka, mě to spíš otrávilo. Scénář taky místy hapruje - například když Milo dává nápovědy geniálnímu Andrewovi a ten hodinu dumá nad věcí, která i mně došla během dvou vteřin! Místy by neškodilo ubrat na teatrálnosti (za což nemohou herci, ale opět nabubřelý scénář). Naštěstí dabováno v době, kdy jsme ještě měli dobré herce.(2.4.2010)

Vyborne. Herecky koncert Michaela Cainea a Laurence Oliviera je neuveritelny. Na platne se neobjevi prakticky nikdo jiny, a oba jsou naprosto skveli. Cely film ma skvelou hudbu a je chvilemi suse a morbidne vtipny stejne tak jako nekdy neskutecne mrazivy. Musim uznat, ze jsem parkrat na chvilku zacal ztracet pozornost a jakoby me to prestavalo bavit, ale v techto momentech se film rozjel na plne obratky a chytl druhy ci treti dech a neskutecne zavalel. Vyborne dilo, jehoz jedinou smulou bylo, ze byl natocen ve stejnem roce jako Kmotr. Jinak by si nejakeho plesouna dozajista odnesl. Videt ve skvelem hereckem obsazeni inscenaci v divadle by muselo byt obzvlastne pro neznalce orgasmem. Jsem opravdu rozlozen z toho, jak dobry film to byl, ac jsem absolutne netusil, o cem to vlastne bude... 9/10(5.5.2006)

• - Do role Milo Tindlea měl být původně obsazen Alan Bates, ale odmítl s tím, že to není role hodná jeho formátu. (Javert)

• - Spoiler: Ve filmu hrají jenom dva herci - ostatní uvedená jména jsou vymyšlená. Slídil je také jeden ze dvou filmů, z nichž byli všichni účastnění herci nominováni na Oscara za Nejlepší herecký výkon. (Morien)

• - Ve scéně, kdy Milo Tindle (Michael Caine) otevírá pomocí nože šperkovnici, se na okamžik za jeho pravým ramenem objeví silueta člena štábu. (Chegi)