Noční můry z temnot

• Austrálie

• Nový Zéland

Horor / Thriller / Mysteriózní

USA, 2019, 107 min

Pokud někdo začne tvrdit, že jsou Noční můry z temnot novým filmem čerstvě Oscarového režiséra Guillerma del Tora, je tím pádem trochu mimo. Toro tento film jenom produkuje a režíruje nor André Øvredal s jehož předchozí tvorbou jsem ještě neměl tu čest. Scénář si jinak vzali na starost bratři Dan a Kevin Hagemanovi, kteří už psali scénář k animovanému seriálu od Tora Trollhunters a k seriálovému Ninjau (Dan poté psal i scénář k filmovému Lego Ninjago, tedy nejslabšímu lego filmu za posledních 5 let) . A celé je to na motivy jakési sbírky horrových pohádek pro děti. Jenže údajně prý velmi volně. A to je možná ve finále ten hlavní problém. Oněch povídek Scary Stories to Tell in the Dark je celkem 102. Tudíž od začátku nastupují 2 hlavní problémy: 1) jen těžko dostanete všech 102 povídek do jednoho filmu (i když si aspoň můžete nechat podklady pro pokračování) 2) Je hodně těžké kolem těchle volných povídek postavit smysluplný děj, které by oné povídky spojoval. Celý námět/děj Noční můry z temnot je vlastně hrozně těžce slepené WTF. Problém je navíc ten ,že je film PG-13 a tudíž si nemůžete dovolit být příliš drsný/děsivý/krvavý. A je pak jedno, že se občas hodně vystaví slušná atmosféra a dorazí několik originálních lekaček. Ve finále to totiž extra nefunguje. U horrorů je hrozně důležité mít sympatické charaktery. Je sice fajn mít fajn bubáka/strašidlo/zabijáka, zároveň to ale chce protagonisty, kteří jsou divákovy snadno sympatičtí, člověk jim přeje aby vydrželi co nejdéle a když dojde na konfrontaci s osudem, při hodu mince jste na jejich straně. Tohle si Noční můry z temnot dovolit nemůžou. Celkem tu máme 5+- hlavních postav+ pár vedlejších figurek. Žádná z nich není sympatická a to je hlavní problém. Některé postavy sice mají své konflikty, své tajemství a někdo asi chtěl aby s nimi diváci cítili a fandili dál...... ale nefunguje to. Hezky se tu hraje s retro atmosférou. Celé se to odehrává v roce 1968, v době kdy zuří Válka ve Vietnamu, zrovna je další volební období, atentát v Dallasu se odehrál pár let zpátky... tahle retro amosféra plná šedesátkovejch aut, šedesátkovejch obchodů a šedesátkovýho maloměsta je prostě fajn a i když se Abramsovo Super 8 odehrávalo na konci sedmdesátek, hodně částo jsem si vzpomněl právě na Super 8. Problém je v tom, že je Super 8 mnohem lepší film! Osobně mě moc nechytl vizuál, konkrétně vzhled jednotlivých monster nebo několika lokací. Občas je to bolestivě šedivý a jednoduše ošklivý. A je to fakt škoda. Celou dobu jsem měl navíc pocit, že to celé svěřuje k nevyhnutelnému dějovému zvratu... na který ve finále stejně nedojde! A ono přísloví méně je někdy více by zde pravděpodobně lépe fungovalo obráceně. On ten konec není nějak extra špatnej, jenom se pak prostě objeví pocit, že to vůbec nikam nesměřovalo. Pokud chcete jít na nějaký horror, dejte radši přednost Slunovratu. Ten je ve všech ohledech propracovanější a především smysluplnější. Člověk, který toto bude brát jako horror roku pravděpodobně přišel právě o Slunovrat a My a to je velká škoda. Já už se jen nemůžu dočkat toho To 2, které si diváky sice najde ale především by dle posledních měla opravdu dorazit ta pravá hororová pecka! Ono menší trpění u Nočních můr z temnot mi snad návrat Pennywise náležitě vykoupí...(9.8.2019)

• Remedy

Utahané 2.5*. Nejlepší je zde jednoznačně expozice a dobová atmosféra, čímž ale výčet pozitiv skutečně končí. Dokud se „objevuje“ a nezačnou se vyprávět příběhy, tak se to ze zmíněných důvodů celkem dá. Celkově je to ale strašně rutinní záležitost, která nenabízí vůbec nic nového a která bohužel není ani dostatečně děsivá a ani dostatečně humorná. Vlastně mi to celé přišlo, jako bych jedl tři dny starý chleba s máslem. Dá se to, nakonec to sníte (když doma nic jiného nemáte), ale mnohem radši byste si dali něco čerstvého a výživnějšího.(15.8.2019)

Zatímco snímku přibývaly minuty, scénám ubývalo na děsuplnosti. Například vidět strašáka neúprosně stalkovat první oběť snímku byla vážně paráda, ale už u divný tlustý holky v nemocnici jsem začal mít pocit, že se film až příliš snaží, a poslední zrůda byla společně s vyvrcholením spíš zklamání. V hororových scénách mi přišel snímek taky zbytečně hlasitej, což upřímně nedávám za vinu kinosálu. Mix pěkné vizuální stránky a obyčejné hororové náplně.(15.3.2020)

Z mého pohledu je škoda, že Øvredal nepoužil klasický povídkový koncept se zastřešující kapitolou, protože jednotlivé příběhy by si zasloužili větší prostor a klidně jich mohlo být víc. Ale i tak se jedná o slušnou jednohubku, která sice ortodoxní žánrové fandy zase tolik nenadchne, ale pokud máte chuť na horor z ranku dětský, je tohle přesně pro vás. Líbily se mi deltorovské potvory, perfektní bylo šedesátkové retro a navrch se tu sešla řada neokoukaných tváří, které mile překvapily. Místy se povedla i atmosféra, která se lehce dotýkala gotiky, ale co se napětí týče, mohla režie trochu přidat. Nic, co by se zapsalo do dějin zlatým písmem, ale je fajn, že si Øvredal svou laťku drží i tady celkem vysoko. 75%(21.11.2019)

• PavelVanekArt

Trailery slibovaly atmosférickou soft horror věc, ale ve výsledku jsem dostal nudnou pohádku s nulovou atmosférou a takřka s žádným creepy prvkem. Jasně, některým tohle může stačit, ale mně ne a ani omylem. Film to není špatnej, to ne, jen není pro mě. Celý hodnocení mi tu stojí na efeltech a poctivé práci s maskama, kterou ocením i kdyby to byl jakejkoliv průser. Jediná scéna v nemocnici mi byla po chuti, jinak je to nemastný, neslaný, málo ostrý s nulovou hodnotou. Jo, a ještě plus za Seasson of the VVitch <3 2* a.k.a 25%(28.10.2019)

• - Michael Garza sa vo filme predstavuje pod dvomi rôznymi menami. Raz sa predstavil ako Ramón Rodriguez, druhýkrát ako Ramón Moráles. (CroSsicek)

• - Policistu hraje Gil Bellows. Stejné příjmení má i rodina Sarah (Kathleen Pollard). (noelcoward73)

• - Podľa filmu Sarah (Kathleen Pollard) zomrela v druhej polovici 19. storočia. Pri prezeraní archívnych záznamov odznie informácia, že na ňu bola použitá liečba elektrošokom. Elektrošoky ale prvýkrát na ľuďoch aplikoval až v roku 1937 taliansky lekár Ugo Cerletti. (Johnny.ARN)