Noční můry z temnot

Nočné mory z temnôt

Scary Stories to Tell in the Dark

Horor / Thriller / Mysteriózní

USA, 2019, 107 min

Film na daždivé nedeľné popoludnie. Vizuálne pôsobivý kvázi poviedkový kúsok má veľmi sľubný potenciál, ktorý sa mu darí naplniť akurát tak z polovice, chýbala mi tu intenzívnejšia práca so strašením a dôraz na horor, hoci vzhľadom na rating PG13 je výsledná podoba adekvátna. Atmosfericky a prevedením pripomína mix Stranger Things, It a Goosebumps. Slovami klasika : neurazí ani nenadchne.(15.8.2019)

Na Noční můry jsem se těšil, ne že ne. Výsledek se mi líbí. Srovnání s IT (2017) a Stranger Things (2016) se tu přímo nabízí. Šedesátá léta, atmosféra a skupinka teenagerů, které vyvolají zlo. Tentokrát v podobě knihy, která zhmotňuje vaše obavy a nejhorší zlé sny. Masky monster jsou báječné a animace některých z nich dobrá. Ovšem mnozí zde píší o sníženém ratingu. Ačkoliv krev nebo gore chybí, tak přesto jsem se dočkal několika vypečených scén. Navíc atmosféru má film skutečně dobrou. Další plus na filmu, co chválím jsou herci. Neznámé hvězdy jsou sympatické a jejich hraní obzvlášť. Jediné, co zbývá vytknout je absence strachu a lekaček. Což u hororu nelze aby chybělo že. Lekaček je několik, ale všechny jsou stylem zvýšeného zvuku na maximum. Takhle se dnes už lekce málokdo a hlavně to působí lacině a absence snažení tvůrců o poctivý zážitek. Přesto díky maskám jsou monstra obstojným hororovým zážitkem. Za mě lehký nadprůměr a možná si film promítnu znovu. Předkrm tedy sněden. Čekáme na hlavní chod v podobě TO a jeho druhé kapitoly. [8. Filmový Víkend ČSFD] (70 %)(11.8.2019)

Noční můry nejsou nijak zvlášť děsivé a už vůbec ne něčím objevné, až se mi nechce věřit, že je pod nimi podepsaný del Toro. Mladí hrdinové v hororu s retro atmosférou dávají vzpomenout na To nebo Stranger Things, o to víc je ale vidět jak jsou Noční můry zaměnitelné a jak za zmíněným filmem i seriálem ve všech ohledech zaostávají. A polopatická metafora s vyprávěním lživých příběhů a Nixonem je tu zbytečně rušivá.(8.8.2019)

Dlouho očekávaný “DelTorovský” film, který bohužel rekordy netrhal, ale i tak je to dostačující jednohubka. Největším tahounem jsou šíleně originální monstra, kdy každé dostane nějaký ten prostor (i když by si určitě zasloužily prostoru více) a u každého jsem žasnul nad kreativitou filmařů. Dalším zachraňujícím prvkem je solidní příběh, historie “hlavní záporačky” a důvod, proč že se to všechno děje. Děj skáče od jednoho bubáka ke druhému a ve výplni mezi nimi nelze hledat nic světoborného, je to víceméně nudná vata na doplnění příběhu, což je obrovská škoda. Hlavní dětské postavy jsou nemastné, neslané a opět se zde objevovaly neskutečně iritující hororové klišé a hlášky, které můžou dělat jen mentálně retardované postavy. Scary stories jsou určitě vizuálně i technicky slušným tahounem, ale ve scénáři to prostě trochz hapruje, což je prostě velká škoda, protože tohle mělo větší potenciál. Z výsledku jsem trochu rozpačitý a čekal jsem větší bombu, ale i tak se jedná o slušnou, zábavnou a místy strašidelnou jízdu.(14.8.2019)

A vlastně celkem fajn. Kdyby postavy byly trochu zajímavější, asi bych přidal hvězdu, ale na druhou stranu proč rozvíjet charaktery, které se na plátně moc dlouho neohřejí. Zároveň zde zůstalo pár nezodpovězených otázek, na které si asi nechávají producenti prostor asi do dalšího potenciálního dílu. Velkým plusem filmu se ale stává fakt, že jako celek snímek nepůsobí ani hloupě ani absurdně. Poslední dobou se filmy tohoto typu bohužel nemohou stejnou vlastností pyšnit. Po vizuální stránce také není co vytknout. Kdyby byl film lehce kratší, jsem vlastně velmi spokojený. 60%(8.8.2019)