Bloudění orientačního běžce

Komedie

Československo, 1986, 78 min

Neprávem zapomenutá komedie. Stokrát omleté téma je oživeno spartakiádou ("Je to dobrovolná akce, takže tam musíme všichni.") a neotřelými tvářemi. Kupodivu je tu spousta skvostných hlášek ( - "Víš, jak se pozná dobrý hospodář?" - "Že pořád jí nahnilý jabka."), sice rozředěných tragikomickou omáčkou pohnutek stěžejní postavy, ale já jsem se bavil. Navíc musím přitlačit na hodnocení, když se hlavní hrdina honosí tak libozvučným příjmením, jako je Chaloupka. :-)(14.8.2007)

Snad jediný film pro děti, kde se hodnotí prsa spolužaček a kde zazní věta, že dobrý hospodář zpracuje "i to hovno". Navíc je sympatické, že sport je propagován nenásilně a v osobě otce hlavního hrdiny nachází i pádně argumentujícího odpůrce-pivaře, který přirozeným neherectvím a humorem získává diváky na svou stranu. Názorů na svět je zde více, ale zádný není nějak ostře potírán. Každý si vlastně přijde na své, nejvíce však bohužel příznivci Dalibora Jandy a jeho "hitů".(10.4.2011)

Tenhle film jsem viděl opravdu hodněkrát, protože když jsem někdy na počátku 90. let chodil do školní družiny, tak jsme často chodili do kina, kde stále dokola opakovali asi tak 5 filmů. Ty ostatní filmy asi nebyly moc zajímavý, protože si na ně vzpomínám jen velice mlhavě, ale tenhle film jsem měl opravdu rád. Pak jsem to viděl ještě po X letech znovu v televizi a sice jsem z toho už nebyl až tak nadšenej, ale pořád se mi to celkem líbilo. Příběh sice nic moc, ale občas ve filmu zazní nějaká hláška od fotra hlavního hrdiny, což byl docela dobrej pošuk.(19.11.2008)

Tohle je zvlastni film...pro me trosku nostalgie, protoze spartakiada atd. (jak kluci koukaj z okna na cvicici ucitelku a na holky, a do toho David "poupata..." jako bych tam byl...). Par hodne slusnejch hlasek a temer dokumentarni hereckej styl otce a syna. Urcite stoji za videni, socialisticky film pro mladez. 3+(25.5.2014)

"Tati, proc jste se s mamou nerozvedli? Rozvod je jako spalnicky, vsichni se rozvadi a ty tady hrajes kuzelky". Film je doslova prospikovan radou vtipnych hlasek. At uz z ust hlavniho hrdiny, spoluzaku, ucitelu nebo otce. Film sice nema nijak propracovany scenar, ale svym vtipem a retro atmosferou se jedna o velmi povedeny film. Zajimave postavy.(8.2.2012)

• - Natáčení probíhalo v Rakovníku na náměstí a v bazéně, cvičení hasičů se filmovalo v Panoším Újezdě. Halda, na kterou hlavní hrdina vybíhá, se nenachází nad Lašovicemi, ale u jednoho z kladenských dolů. Scény ze školního prostředí pak byly natočena v tehdejší Základní škole Košík na okraji stejnojmenného pražského sídliště. (rakovnik)

• - Pôvodne k filmu zložiť hudbu Dežo Ursiny, ale zdala sa ponurá, preto nové melódie dodal Jaroslav Uhlíř. (Raccoon.city)