Reklama

Reklama

Gwen

(festivalový název)
  • Velká Británie Gwen (více)
Trailer

Obsahy(1)

Obklopena mrazivě krásnou přírodou velšského parku Snowdonia si mladá dívka Gwen zoufale snaží udržet domov. Na pozadí průmyslové revoluce 19. století je stín, který se snesl nad jejím domovem v podobě záhadné nemoci matky, absence otce a bezohledné těžební společnosti snažící se zabrat jejich půdu, stále větší. A podezřívavá místní komunita se krutě staví proti Gwen a její rodině. (Zlín Film Festival)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (21)

Psychor 

všechny recenze uživatele

Jakožto zdejší hororový expert mohu s potěšením konstatovat, že mnou adorovaný folk horror subžánr prochází v posledních letech nebývalou renesancí, k čemuž podstatnou měrou přispělo i několik úchvatných debutů: R. Eggers (The Witch), L. Feigelfeld (Hagazussa) či E. Tammi (The Wind). Bylo tak jen otázkou času, kdy se tato vybraná společnost rozroste o další jméno. Ve výše uvedených hororech tvoří přírodní krajina silný estetický vizuální prvek, avšak William McGregor ji ve své vydařené prvotině povýšil na hybatele veškerého dění. Stává se zde hlavním původcem bezútěšné atmosféry, za což vděčíme perfektnímu zvukovému designu a bezpočtu dlouhých širokoúhlých záběrů. A vystupuje tu rovněž v roli činitele, jenž zásadním způsobem determinuje psychiku dospívající Gwen, z jejíž perspektivy je celý příběh vyprávěn. Není divu, že se velmi rychle ocitáme ve stejném stavu akutního diskomfortu, v jakém se po četných ranách osudu nachází i sama hrdinka. Závěrem dodávám, že Gwen klade na diváka mnohonásobně větší požadavky než běžná mainstreamová produkce a jako takový tedy rozhodně není určen laickému publiku. Ode mě si tento nadmíru povedený hororový debut vysloužil čtyři silnější hvězdy. ()

Ephemeris 

všechny recenze uživatele

Spomedzi literárnych žánrov by tomuto dielu najlepšie zodpovedala balada. Pochmúrna sociálna balada, v ktorej chudobnému aj z hrnca vykypí. Smrť je priam hmatateľne prítomná a javí sa v krehkej existencii matky a dvoch dcér vlastne jedinou istotou. Chce to obrovskú silu, neprepadnúť zúfalstvu. Psychológia ako veda je ešte len v plienkach a v dobe všeobecnej pauperizácie spoločnosti by aj tak nebolo v jej silách všetkým pomôcť. Nízke hodnotenie je mi záhadou a ide zrejme na vrub toho, že ľudia od filmu očakávali horor. Horor to však nie je, jedine ak by sme za horor považovali celkovú ľudskú existenciu. ()

Reklama

Marze 

všechny recenze uživatele

Tajemná chmurná předzvěst nadpřirozeného příběhu, ale žánrově je to spíš forma než obsah. Když už se McGregorovi nepodařilo udržet moji pozornost stále je to alespoň atmosférické. Náladu vytváří "něco je ve vzduchu". Film vypadá jako a zní jako elegantní strašidelný gotický horor, ale je více historický a reálný. Není to sociální realismus jak se může zdát, ale takové spíš pobouření nad dějem. V Snowdonia národním parku v severním Walesu jsem byl na kurzu letos týden v únoru. Celý týden až na půl dne nepřestalo pršet a foukat vítr. Místní vesničané zakazují před dětmi ukazovat láhev alkoholu v obavě , aby nepropukl všeobecný alkoholismus. Tento věčně zamlžený národní park je opravdu jak z hororu, protože už v minulých staletích zde byly vykáceny veškeré stromy , tak jako v celé Anglii. Ale nedám dopustit na místní výbornou kuchyni. ()

pornogrind 

všechny recenze uživatele

Gwen je mým posledním hodnoceným a okomentovaným filmem v roce 2021. Tady bych byl opět opatrnější ze zaškatulkováním tohohle filmu do žánru horor. Spíš jde o psychologický drama s atmosférou hustou tak, že by se dala krájet. Většinou nesouhlasím s hodnocením a komentáři zdejšího hororovýho experta (alespoň on si to o sobě myslí) Psychora ale musím říct, že tentokrát to celkem vystihl a výjimečně s ním souhlasím. ()

darkrobyk 

všechny recenze uživatele

Temné sociální drama o rodině, žijící v horách na farmě, rozhodně hororem není, působivým pomalým příběhem s pochmurnou atmosférou je. Matka se dvěma dcerami zoufale drží farmu, kterou by ráda důlní společnost. Raný kapitalismus v nejčistší podobě jde za svým cílem i přes mrtvoly. Starší Gwen se opravdu snaží, ale výsledkem je jedna bota za druhou. Zatímco matka se uchyluje k pohanským rituálům, Gwen se modlí ke křesťanskému Bohovi. Kříž v plamenech pak symbolizuje zoufalství a zlobu vůči tomu, kdo nedokáže nebo nechce vroucné modlitby vyslyšet. Mlha, černé mraky a jedna bouře za druhou podtrhávají baladičnost příběhu směřujícího k tragédii. Vizuálně krásný syrový film, kde obrazy postav osvícených jen plameny svíček připomenou barokní šerosvit. Spíše pro okrajové publikum. ()

Galerie (4)

Zajímavosti (1)

  • Celosvětová premiéra proběhla 7. září 2018 na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. (ČSFD)

Související novinky

59. Zlín Film Festival se blíží

59. Zlín Film Festival se blíží

13.05.2019

59. ročník festivalu představí letos na 280 filmových snímků z 51 zemí světa. Hlavní téma bude s ohledem na sté výročí narození cestovatele Miroslava Zikmunda zaměřeno na objevování a poznávání.… (více)

Reklama

Reklama