poster

Gwen (festivalový název)

 • Velká Británie

  Gwen

 • Velká Británie

  The Dark Outside

  (pracovní název)

Drama / Horor / Mysteriózní / Historický

Velká Británie, 2018, 84 min

Scénář:

William McGregor

Producenti:

Hilary Bevan Jones

Střih:

Mark Towns

Scénografie:

Laura Ellis Cricks

Kostýmy:

Dinah Collin
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Kudly4
  ***

  Výborná, temná, mrazivá atmosféra. Ano, atmosféra je tu na prvním místě v čele s roztomilou Eleanor Worthington-Cox, ale to je asi tak všechno. I přesto, že se film celkem táhnul, tak po hodině jsem se podíval kolik zbývá a celkem mě překvapilo, jak to uteklo. Čekal jsem nějaké vyvrcholení, ale žádné nepřišlo. Finále je pouze smutné. (vlastně celý je to smutný) Celkově, ač to nerad píšu, tak je Gwen filmem o ničem (Nebo není ?) Atmosféra - Gwen - prostředí = 3* Dvojka by mohla být pořádná Revenge jízda ne ? :o)(5.1.2020)

 • tron
  ****

  „Ukradni ovcu, useknú ti ruku. Ukradni celú horu, budú sa ti klaňať.“ Pozerať túto temnú drámu (nie horor) je ako sledovať, ako sa dvojročné dieťa hrá s odisteným granátom. Viete, že pri všetkej pravdepodobnosti sa to môže skončiť len jediným možným spôsobom. Tlak, vyvíjaný na postavy a na divákov je miestami naozaj príliš silný a teda značne nepríjemný, depresívny, demotivujúci a krutý. S prižmúrenými očami 4*.(11.10.2019)

 • Psychor
  ****

  Jakožto zdejší hororový expert mohu s potěšením konstatovat, že mnou adorovaný folk horror subžánr prochází v posledních letech nebývalou renesancí, k čemuž podstatnou měrou přispělo i několik úchvatných debutů: R. Eggers (The Witch), L. Feigelfeld (Hagazussa) či E. Tammi (The Wind). Bylo tak jen otázkou času, kdy se tato vybraná společnost rozroste o další jméno. Ve výše uvedených hororech tvoří přírodní krajina silný estetický vizuální prvek, avšak William McGregor ji ve své vydařené prvotině povýšil na hybatele veškerého dění. Stává se zde hlavním původcem bezútěšné atmosféry, za což vděčíme perfektnímu zvukovému designu a bezpočtu dlouhých širokoúhlých záběrů. A vystupuje tu rovněž v roli činitele, jenž zásadním způsobem determinuje psychiku dospívající Gwen, z jejíž perspektivy je celý příběh vyprávěn. Není divu, že se velmi rychle ocitáme ve stejném stavu akutního diskomfortu, v jakém se po četných ranách osudu nachází i sama hrdinka. Závěrem dodávám, že Gwen klade na diváka mnohonásobně větší požadavky než běžná mainstreamová produkce a jako takový tedy rozhodně není určen laickému publiku. Ode mě si tento nadmíru povedený hororový debut vysloužil čtyři silnější hvězdy.(7.8.2019)

 • honajz
  *

  Kurnik, to je teď nějaká epidemie filmů „věřící rodina na farmě čelí zlu a Bůh je nechá na holičkách“? Navíc tohle, na rozdíl od Čarodějnice, NENÍ horor, to je sociální depresivní drama jak od Dickense (i když ten i v nuzných podmínkách dokázal najít pro své postavy něco milého a příjemného) o tom, jak chce těžební společnost farmu, a ženská se dvěma dětmi ji nechce prodat. A vlastně ani nevím proč, když jediným důvodem bylo udržet ji pro manžela, až se vrátí z války na Krymu SPOILER, SPOILER, a pak zjistíme, že umřel hned na začátku války. Je tu zajímavá krajina, nejspíše Severní Irsko, to nikdy nezklame. Ale opět multikulti jen dva prstíčky strčíme - je zde černošský doktor! (v době, kdy černoši sloužili Britům jako podřadní sluhové), a aby se neřeklo, jeden člověk v kostele má zrzavé vlasy. Rodina strádá, ale obě dcery jsou vyžrané jak čuníci - to nenašli tvůrci nějaké mladé herečky hubené jak lunt, abych jim to věřil? A celkově jsou charaktery jen černé a bílé, nic mezitím, dokonce i ten syn nijak nereaguje na zvěrstva svého otce (to dcera na smrt koně reaguje zase přehnaně), i když v kostele po dceři pokukoval a málem si od ní koupil svazek mrkví na trhu. Tak má nějaké city, nebo ne? Tyhlety agitky proti věřícím, zabalené do mysteriózního hávu, už mi vážně lezou krkem. Celé je to tak odtažité, že je mi závěrečná scéna a osudy těch lidí šumák. Ale ještě, že to netočil Bela Tarr, to by to trvalo tři hodiny.(8.11.2019)

 • JardoLe
  *****

  Gwen nema v ziadnom pripade nic spolocne s hororom,to je chyba v matrixe,jedna sa o cistokrvnu historicku dramu,ktora je nesmierne,neskutocne temna,pochmurna,depresivna,tazka na sledovanie,divak pocituje tlak i uzkost a este ak do toho pridu sceny,v ktorych je takmer uplne ticho,no vtedy je to cisto pocit na zblaznenie sa,ale to je len dokaz toho,ze je to vyborne natocene a zahrane,takze bez vyhrad a full hodnotenie...:-)(15.4.2020)

 • - Celosvětová premiéra proběhla 7. září 2018 na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. (Stoka)