Černé roucho

Trailer

Je rok 1634, děj začíná v Quebecu v Severní Americe. Toto území je postupně zaplavováno francouzskými kolonialisty a misionáři. Jedni touží po moci a bohatství, druzí by rádi převrátili původní indiánské obyvatele na křesťanskou víru ve snaze o své vlastní spasení. Tento film vypráví, zřejmě podle dochovalých zápisů, o střetu dvou zcela odlišných civilizací a tedy i odlišném pohledu na podstatu života a jeho chápání. Zpočátku pouze lehce dobrodružný příběh postupně graduje do drsných a krutých praktik zacházení indiánských kmenů s misionáři, tedy s nežádoucími vetřelci. (Kimon)

Trailer

Karlos80

Francouzský jezuita (Lothaire Bluteau) se v 17. století vydává do neprobádaných území, aby tu šířil mezi indiány světlo víry. Jeho mise ztroskotá, ale vzájemné setkání bylo však pro obě kultury velmi poučné. Krásný ,,misionářský film" Bruce Beresforda se snaží konfrontovat a přiblížit nám tak dva úplně rozdílné pohledy na svět, přičemž z tohoto srovnání vychází mnohdy vítězně právě ten nadhled indiánů, jejichž filozofie získala v 80. a 90. letech minulého století a to sice v západních průmyslových zemích mnoho svých stoupenců. ()

castor

V našich končinách prakticky zapomenutý snímek, který vypráví o misionářské cestě francouzského jezuity do neprobádaných končin. Ten by rád převrátil původní indiánské obyvatele na křesťanskou víru. Pomalu plynoucí snímek Bruce Beresforda konfrontuje dva rozdílné pohledy na lidskou existenci, vnímá jinou mentalitu i vnímání života kolem sebe. Bohužel panenská příroda byla tím zásadním, co mi utkvělo v paměti.. a to asi pro tvůrce nebude ta nejlepší vizitka. ()

tahit

Nabízí se určitá paralela s filmem Misie, ale v některých ohledech se to přeci jenom liší. Vše je natočeno s neobyčejným citem, i když to může zdánlivě působit jako chladný film. Ponuré obrazové pojetí, kde slunce po celou dobu zůstává schováno za šedí mrznoucích mračen, působí hluboce přitažlivě a má velký vliv na celkový dojem. Složité vztahy mezi náboženstvím domorodých kultur indiánských kmenů Severní Ameriky a katolickou vírou jsou zde ztvárněny přímočaře až syrově surově. Máme zde dvě ústřední postavy francouzského jezuitského misionáře Laforgue a jeho průvodce Daniela. Dalo by se o tom říci, že v tomhle filmu jsem pocítil víc než kde jinde, že děj se neodchyluje moc od pravdy. Zapomeňte na postavy románů Jamese Fenimora Coopera, protože tohle byla opravdová realita, dojít do těžko přístupných míst proti proudu řeky Sv. Vavřince na hurónské území, kam se odvážil skutečně jen málokdo. Příběh z osidlování Kanady je volnou inspirací skutečného života jezuity Noela Chabanela, který zasvětil svůj život této misi. Křtít indiány a získat je pro svou víru. Ať tak nebo jinak, vše činil v dobré víře. Pro úplnost budiž podotknuto, že indiáni před příchodem bílého muže byli ve svém vlastním, byť drsném prostředí, možná šťastnější. A co napsat na závěr. Na druhé straně je patrné, že jezuité a jejich misionářská činnost přinesla svým způsobem mnoho kladů. Především víru, nový život, vzdělání a znát hodnotu věcí. Pro mě byl film zážitek (ale i obrazový zážitek). Hlavně nezapomenutelné přírodní kulisy nádherné kanadské divočiny úchvatných přírodních krás. ()

pepo

Veľká škoda, že tento film takmer nikto nepozná a úplne sa na neho zabudlo. Silné tematicky, príbehovo aj vizuálne. Chýba tomu však "to niečo" čo robí z vynikajúceho filmu výnimočný. Proste nejaká scéna alebo prvok, ktorý by to dokázal vytiahnuť na svetlo z tieňa Misie, Dobytia Raja alebo Nového sveta. Ak považujete menovanú trojicu za tak obrovské pecky ako ja, tak toto vrelo odporúčam Silných 8/10 ()

Phobia

Otec Laforgue vyrazil mezi rudé divochy šířit křesťanskou pravdu, lásku a příslib posmrtného života v Ráji, kde bude každý na obláčku meditovat ve společnosti nejvyššího Šéfa. Žádný sex, proto ubohý jezuita naráží na bariéru nepochopení, odmítání, všechny kolem sebe akorát mate nebo přímo sere - tak by se ve zkratce dal film shrnout. Povětšinou neprofláknuté ksichty (až na dvě-tři známější indiánské výjimky) herců příjemně překvapily sympatickými výkony, záběry krajiny v doprovodu hezké hudby byly svým způsobem povznášející a hlavně tenhle film není hloupý. Působilo na mě věrohodně jak nevypočitatelné až kruté chování indiánů (žádní krotcí beránci v podání surfujícího blonďáka Costnera), tak fanatismus svatého válečka a jeho střety s realitou. "Black Robe" nemá zrovna strhující tempo, přesto jsem se nenudila a byla zvědavá, kam až bude tvrdohlavý otec Laforgue osudem dokutálen, kolik posměchu, ústrků a mučeníčka bude muset snášet. Trošku mě štvalo, že Francouzi mluvili anglicky, boje byly divně sestříhané + trikově naprd a Huroni mě lehce zklamali, ovšem jinak uznale smekám svou špínozář ve tvaru kosočtverce. Taková stručnější a méně slzopudná "Misie". 80% ()