Šaman

• USA Medicine Man (více)

Uprostřed mizejícího amazonského dešťového pralesa daleko od civilizace žije zahořklý biochemik, doktor Robert Campbell. Kdysi jeden z nejnadějnějších vědců pracuje uprostřed pralesa mezi příslušníky indiánského kmene. Vědeckému institutu, který financuje jeho výzkumy, se ozve po třech letech jen proto, aby požádal o dokonalejší přístroje a nového asistenta. Na jeho základnu dorazí s novým vybavením doktorka Rae Craneová, která sice přivezla požadované přístroje, ale současně má prověřit Campbellovy výzkumy a rozhodnout o jejich dalším financování. Teprve když Campbellovi oznámí, že institut uvažuje o zrušení jeho výzkumu, neochotně jí prozradí, že je zřejmě na stopě léku na rakovinu. Bohužel ho ale nedokáže ze zkušebních vzorků izolovat. Přes vzájemné antipatie se vědci pouštějí společně do dalšího výzkumu, který se nečekaně stává závodem s časem, neboť k unikátní lokalitě se neúprosně blíží motorové pily a buldozery, pracující na stavbě dálnice. (TV Nova)

Rodin

Docela se mně to líbilo, žádný posun v dějinách kinematografie nenastal, ovšem kulisy byly nádherné skoro stejně, jako Lorraine Bracco. ()

Gromit

Můj oblíbený film. Romantický příběh o svérázném vědci, který objevil lék na rakovinu, a zároveň ostrá kritika konzumní společnosti. John McTiernan je mnohem všestrannějším režisérem, než by se na první pohled mohlo zdát, na druhou stranu by ale Šaman byl stěží tím, čím je, nebýt fantastického Seana Conneryho. A také geniální hudby Jerryho Goldsmithe, která jen umocňuje působivost některých - a už tak působivých - scén (např. "cestování" po stromech). Prostě nádhera! ()

Shitonit

Krásná, pohodová pohádka z nádhernýho konce světa. Je to o lese, odehrává se to v lese, a ten les je tak kouzelnej, že bych se do něj hnedle přestěhoval. Na chvilku.. Pak příjde bílý muž s buldozerem a chce les sežrat. Hlavní hrdina s hlavní hrdinkou tomu chtěj zabránit, páč v tom lese našli kouzlo kouzel. A tak se to mele, až se to domele. Ale celkově je to fak fajn. ()

Clark_Kent

Báječné dobrodružství badatele v Amazonské džungli. Velice krásný příběh a poučný příběh s báječným S. Connerym a příjemnou L. Bracco. Vše končí, nehynoucí láskou. Zkrátka doporučuji je to obrovská romantika v korunách pralesních velikánů. ()

Knor

Docela příjemný překvapení, že zrovna McTiernan dokázal natočil takhle pohodovej dobrodružnej film. Sympatický herecký obsazení, exotický prostředí a i krásná hudba. Nejde o nic převratnýho, ale pokud na to narazím třeba v telce, tak si to klidně zopakuju, je to hezkej film. ()

TaNya_

Viděla jsem něco málo přes půl filmu - sledováno přerušovaně. Nevím jestli by výsledek byl jiný kdybych u toho seděla, ale musím teda říct, že za mě to byla pěkná nuda. Chyběla mi nějaká jiskra a spousta scén byla jednoduše pěkně uhozená. ()

Pharlap

Hezké, trochu až mc romantické a patetické, na to že hlavní myšlenkou je nalezení léku proti rakovině. Trochu více režie by to chtělo, než poslat celý film to hloupého a zbytečného pathosu. ()

PlayEasy

Opravdu milé a pohodové dobrodružství se skvělým sympaťákem Seanem, který do své role skvěle zapadl, neokoukaná Lorraine Bracco si zde také našla své místo, jde vidět, že McTiernan to v džungli umí a k tomu nezapomenutelný soundtrack od Jerryho Goldsmitha. Možná je trochu naškodu, že si film nevybral žánr ani moc komedie, ani drama, přesto Sean hláškuje a poměrně silný konec s environmentalistickým poselstvím se nám též zamlouval. Jinak oddychovka do pohody, pecička :-) 65# ()

cinema_cz

Sledovat sbližování netypického páru je samo o sobě zábavné. John McTiernan mu navíc komponuje neobyčejnou, fascinující obrazovou kulisu. Vše v romanticky plynoucím tempu, prokládaném postupně narůstajícím dramatickým napětím, vrcholícím vítězstvím lidské hlouposti... 60 % (Ci 07/1992, str. 14) ()

ostravak30

Šaman by mohl být dobrodružnějším filmem a možná by si ho člověk pustil i znovu. Jenže jeho hlavním tématem není hledání léku na rakovinu v prostorách džungle. Je hlavně o tom, že Robert Campbell je už tak sžitý s džunglí, že je skoro jeden z místních. A Rae to poznává na vlastní kůži. Místní zvyky, rozsáhlost džungle a její kouzlo. A asi pro diváka ani není překvapivé, kam to mezi dvěma hlavními hrdiny směřuje, je to očekávatelné. Jen ten vývoj a hledání léku nikam úplně nesměřuje. Více než šedesátiletý Connery se tu měří s mladšími místními protivníky a o dvacet let mladší Lorraine Bracco k němu úplně nesedí. Možná je škoda, že tvůrci nerozehráli a neapelovali na diváky více co se týče ničení pralesů, biodiverzity a domova místních lidí. To by mohlo být hlavnějším tématem, které se ale dostává na přetřes až na konci. ()

Phex

Film akcentuje jeden z několika základních přístupů k ochraně biodiverzity - když ji ubude snížíme si tím šanci že ji budeme moci využít ve svůj prospěch. Zde je to pasované na lék proti rakovině. Oddychovka pro celou rodinku s morálním poučením pro děcka. ()

r007

Ráda bych napsala opět skvělý film se Seanem, ale je to jen skvělý Sean v dalším filmu. Nevím, jestli je to scénářem nebo režií, ale scénář mi připadá dost zajímavý na to, aby se z něj vytěžilo víc skvělých scén než ve filmu skutečně je. Třeba jak doktor bojuje se skutečným šamanem, nebo scéna zachraňování doktorky po pádu se svahu, nebo když doktorka píchne dítěti poslední účinnou látku ( poté ji Sean zlehka pohladí po ruce ). Prostě mám v tomto filmu oblíbené scény, které miluju, ale musím protrpět občas nezáživných deset minut. A navíc se nemůžu ubránit dojmu, že oba protagonisté se moc rádi neměli. Lorraine Bracco mi v tom filmu trošičku vadí. Velmi těžce hodnotitelný film. Seana prostě miluju , nádherná příroda nemá chybu, stejně tak jako původní obyvatelé pralesa, ale doktorka Bronxová tam prostě nesedí. Scéna s buldozery je hodně absurdní a ta poslední jakbysmet. Ach Seane, to nebyl lepší výběr pro Tvůj protějšek ? ()

Heywood

Hezká romantika na pozadí krásné přírody. Shakespere a jeho Zkrorcení zlé ženy na tisícítý způsob, tentokráte s indiány a tajným lékem. Milá hudba, krásná kamera a i přes zdánlivě špatný konec, kdy výstavba má přednost před čímkoliv, je film optimistický. ()

imaginer21

Mimořádně příjemně koukatelná devadesátková agitka, které - ruku na srdce - vládne především komediálně laděné a lehkou romancí okořeněné laškování ústředního dua. Zatímco Conneryho šamanský vědec je nadstandardně skvělý, u Bracconové jsem si nebyl tak jist. Ale nezklamala, zejména když si lokla místní psycho-chemie. Závěrečné drama jako nenásilné eko-upozornění zapůsobilo pěkně, klidně bych šel i víc na dřeň. Samozřejmě celému snímku dělá obří službu neotřelá a velmi chytlavá Goldsmithova hudba. ()

DejnaDee

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů se Seanem. Ten je tu v roztrhané košili a špinavých kalhotách stejně charismatický a velice přitažlivý jako kdyby byl ve smokingu. Nápaditý děj odehrávající se v nádherné přírodě Amazonských deštných pralesů nám nenápadně podsouvá, že bychom se měli ke své matičce Zemi přeci jen začít chovat rozumněji a s láskou a ne jen od ní brát a ničit. Navíc příběh o nalezení léku na největší "mor" 20 století a zároveň jeho ztracení je i velice dojemný. ()