První celovečerní film režiséra Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky vznikl v roce 1966 podle stejnojmenné novely Bohumila Hrabala. Po povídkovém filmu Perličky na dně a krátkých hraných snímcích Fádní odpoledne a Sběrné surovosti je i tento film dokladem nesmírné obliby, jíž se Bohumil Hrabal těšil mezi mladými umělci. Přepis útlé novely se vyznačuje na svou dobu originálním spojením nepatetického líčení okupačních let, jak se projevují na malém venkovském nádražíčku, a soukromých trablů jednotlivých hrdinů. Film ve své době vzbudil mimořádnou pozornost doma i v zahraničí, hlavně pro něžný i drsný humor, který prostupoval příběh o nelehkém dospívání mladého železničáře, i pro neobvyklý pohled na válečné dění. Snímek získal mnoho domácích i mezinárodních cen, mezi nimi i druhého Oscara pro naši kinematografii. Jako jediný zástupce naší kinematografie byl zařazen i mezi sto nejlepších filmů světa. Znovu budete mít možnost posoudit míru hereckého talentu Václava Neckáře, který v tomto filmu vytvořil svou první filmovou roli. Z dalších výborných hereckých výkonů připomeneme výpravčího Hubičku v interpretaci Josefa Somra, přednostu stanice v podání neherce Vladimíra Valenty, lidsky hřejivou paní přednostovou Libuše Havelkové a Vlastimila Brodského v roli kolaborantského rady. (Česká televize)

Poga

Čo dodať, majstrovský zárez Menzela, ktorý podľa Hrabalovej predlohy natočil jeden úžasný film, ktorý napriek tomu, že má cez 40 rokov, je stále aktuálny. Top film. 100% ()

Himbajz

Já vím, že je člověk asi za burana a neznaboha. Ale, mě se to prostě nelíbí. I se dá říci, že je to blbost. nebudu papouškovat, že je to skvělé, abych byl světový, když se na to nedokážu podívat. Sorry :-) ()

Peddro

Bohužel jsem čekal mnohem víc...Miloš Hrma je až příliš naivní děcko...Také jsem očekával mnohem hlubší zápletku a více dramatický příběh. ()

kotrlak

Ve srovnání s knihou působí film toporně a nedramaticky. Nejslabší mi přijde herecký výkon Vladimíra Valenty v roli přednosty stanice. Ale na svou dobu asi slušný film... ()

PoprockCZ

Divadelní inscenace s Matoušem Rumlem se mi velice líbila, kniha od Hrabala byla podstatně slabší a Menzelův film bohužel také příliš nezaujal. Palec nahoru za nevinnost Václava Neckáře a zajímavé obsazení. Oproti knize film postrádá pár odboček a stává se z něj na můj vkus až příliš přímočarý chronologický příběh. Bez znalosti knihy bych ani některé pasáže moc nepochopila, jak byly okleštěné. Vím, že z knihy jsem měla takový divný pocit, bylo to zvláštní - z filmu pro změnu nemám pocit vůbec žádný. ()

Kivis

Menzelova spolupráce s Hrabalem - z mého pohledu jeho požehnání i prokletí. "Hrabalovština" se prostě do filmového žánru dokonale přenést nedá. A když čtete nejdřív knihu a až poté vidíte film, je to příjemný zážitek, ale knize se nevyrovná. On film ve srovnání s knihou dokáže málokdy vyjít lépe, takže je to srovnávání trochu nefér, ale bohužel nedokážu posoudit, jak by na mě Ostře sledované vlaky působily, kdybych je viděl, aniž bych knihu četl. Poklidná atmosféra, svérázné postavy a příběh o malých lidských osobních bitvách a válkách, které mohou být pro jednotlivce zásadnější než vývoj války světové - tohle gró najdete jak v knize, tak ve filmu. Ale při četbě se člověk ještě o kus víc ztotožní s hlavním hrdinou a vyústění je proto silnější. Ještě pořád mám dva velké literární i filmové resty - Slavnosti sněženek a Skřivánky na niti. Aspoň v jednom případě si možná dám schválně dřív film a až poté knihu. ()

katakomb

Znovu se ujišťuju v tom, že na Menzelovu poetiku vyprávění (ať jde o jakýkoliv jeho film), se musí člověk tak trochu připravit, aby ji vnímal dostatečně soustředěně a nenechal si utéct zbytečně moc zdánlivě prázdných míst, která se pak ale při zpětném hodnocení jako prázdná nejeví. Je pravda, že jeho první filmy se nesou všechny v trochu podobné náladě. Asi je to věkem a člověk k tomu musí tak trochu dozrát, aby ho bavilo to, co se mu zdálo dřív nudné a zbytečně táhlé a rozvleklé. Skvělému vyvrcholení v posledních dvou třech minutách jsem měl chuť i zatleskat. ()

stromtrupr13

Musím uznat že průměrné hodnocení dávám hlavně z toho důvodu, že jsem od Oskarového snímku čekal trošku víc. Film není nijak špatný, ale zároveň ani v ničem moc nevyniká. Možná mi to taky trochu zkazila znalost knihy, podle které je tento film adaptován, a tak mě vlastně nic co se ve filmu přihodilo nepřakvapilo. Hlavní hrdina, ač se snaží být stotožnitelný, mi prostě nesedl do noty. Ale herecký výkon pana Neckáře se mi líbíl a myslím, že si s touto rolí poradil výborně. Musím uznat že tam byly vtipné momenty, nad kterými jsem se i pousmál, ale bohužel tam byly i momenty, u kterých mi pointa přelétla přímo přes hlavu. To bude nejspíš tím že neznám nějaké archaismy a celkově to jak se v té době mluvilo. Ale i přes nějaká negativa, jsem rád že jsem film shlédnul. Je to důležíté dílo českého filmu a myslím si že každý člověk co se o film alespoň trochu zajímá, by měl vidět tento snímek. ()

Hombre8

Jako docela dobrý, ale že by to byla nějaká bomba... Je asi jasné, jaký byl pravý důvod onoho "významného" ocenění. ()

Adabaz

[80%] Ta ponurá atmosféra ve filmu prostě vystihuje tu dobu a vypadá to skvěle. Každá postava má co nabídnout – zvláštní charakter člověka nebo vtipné scénky. Pokud bychom přeskočili nepotřebné dialogy, mohl být film o něco kratší. Herecké výkony mě teda moc nepřesvědčily, naprosto bez emocí. Řekl bych, že někteří herci jen odříkali scénář a toť vše. No ten konec na rozdíl od knihy taky nic extra, gradace žádná. Můžeme ale vidět mnoho geniálních scén skoro jako vystřižených z knihy. Pobavila mě scéna s Miladou Ježkovou s její návštěvou nejvyššího soudu kvůli pár razítkům. To je jedna ze zábavných scén, jinak jich ve filmu moc není. Myslím si, že film zabaví spíše starší publikum a ty, kterým nevadí zdlouhavý a nenapínavý děj. Kdybych nechtěl vidět zfilmovanou podobu díla, film bych si asi jen tak nepustil. Nehodnotím ale špatně, jelikož je film dobře natočený a splnil skoro vše, co jsem od něho očekával. ()

Holly_Molly

Kromě fantastickýho Brodskýho hrozně prázdná nuda, kterou bylo fakt těžký dokoukat. Dřív to určitě nějakou (asi) vypovídací hodnotu mělo, ale dneska? Jeden z těch filmů, co mají na 100% hodnotu pro kritiky a filmaře, ale pro normálního diváka? Not so much.. ()

Maverick*

Jedna z mála nasilných akcí, v rámco školního promítání, která mě doslova obohatila a podnítila ve mě chuť pročíst Hrabalovy knihy. Nejvíc mě asi fascinuje jeho přístup k ženám, byť zde není tím absolutrním těžištěm filmu. ()

sirnene

Film je rozhodně pěkný. Oskarem oceněný film! Bohužel jsem toho názoru, že v dnešní době by na tak vysokou metu nedosáhl, i když kdo ví. Dám 4 hvězdy Musíme si pomáhat jsou dle mého názoru lepší. ()

psycholog

Nejlepší Menzelův film to není, to byly spíše Postřižiny nebo Na samotě u lesa, ale je velice dobrý. Akorát me trošku vadil Neckář(trošku přeslazenej). ()

Dafli

film absolutně vo hovně.... vůbec nechápu co je na tom filmu tak senzačního, že to má přes 80%. Podobny nazor jako T2.... nekdo to tady dokonce srovnavál se skvělým ,,Musíme si pomáhat´´ (LOL!!!) knihu sem nečet a nechápu co měl ten film znamenat... Nudaaaaaaa.... ()

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr