Vyborny film se skvelou atmosferou doby nedavne, vcetne realii ( je ale pravda, ze v roce 1996 to asi nebyl zase takovy problem ). Bolek Polivka se sve role ujal bravurne, pusobil velice lidsky. Veronika Zilkova spolu s Otesankem predvedla take svuj nejlepsi herecky vykon. Strasne se mi libilo tempo celeho filmu, kdy Michalek nikdy zbytecne netlaci na pilu. Vyborny film, Sekal a Babi leto ale hodnotim jeste trochu vice. Vladimir Michalek je momentalne jeden z nejlepsich ceskych reziseru!(13.4.2009)

Původně jsem dal 3*, ale změnil to na 4. Prostě velice rád jsem viděl také Bolka Polívku v jedné povedené dramatické roli, kdy nedělá ty své opičky. Téma, které film zpracovává, je navíc poměrně silné. Boj faráře proti komunistické mašinérii dostává v našich luzích a hájích naprosto jiný rozměr, i když nejsme téměř nikdo věřící.(11.7.2011)

Z nábožensko-mystického textu Jakuba Demla vytvoril Vladimír Michálek film, ktorý viac ako o náboženstve hovorí o ľuďoch, o ich statočnosti, o viere, ktorá pomáha prekonávať defétizmus pri boji s chorobou alebo byrokraciou, ale tiež o ľuďoch šíriacich zlobu, ktorá sa v nich nahromadila. Filmy Vladimíra Michálka mám rád a štyri hviezdičky "kak minimum" sú toho dôkazom. Dobrým ťahom bolo aj obsadenie dvoch komikov do hlavných postáv, pretože každý komik túži hrať dramatickú úlohu a tomu, kto mu to umožní, sa odvďačí perfektným výkonom. Tak tomu bolo aj v tomto prípade. A keď si k tomu prirátame krásne obrazy, dobre vybranú hudbu a civilné, uveriteľné výkony ostatných hercov, výsledkom Zapomenutého světla je Nezapomenutelný zážitek.(3.6.2011)

Na tento film jsem se chystal se podívat asi 12 let, ovšem pořád jsem ho nemohl sehnat. A přestože jsem trpěl dlouholetým očekáváním, že uvidím film, kde Polívka ukáže, jakej je výbornej herec, tak jsem ani nebyl zklamán, protože Polívka fakt hraje výborně (mimochodem, je naprosto neuvěřitelný, jak stačil od tý doby fyzicky zpustnout) a ostatní herci mu zdatně sekundujou. To jímavé utrpení Veroniky Žilkové mně tam ale nezapadlo a vůbec její a Polívkův vztah pro mě zůstal záhadou. Ten film je pro mě hodnotný taky proto, že věrně vystihuje atmošku 80. let, kdy komouši dokázali být pořád ještě velký svině. Agáty Hanychový jsem si tam naštěstí nevšiml.(25.7.2011)

• politbyro

Ti zlí komunisti byli ale hrozně oškliví na tu hodnou církev. Vždyť ta chce přece jenom to dobro, lásku, víru a žádné hmotné statky ji nezajímají. Nene, kdepak, tady jde o něco duchovně velkého a nikoli o ideovou přípravu k vrácení nakradeného majetku. A aby bylo jasno, tak já v Boha v rámci možností věřím, ale nehodlám se kvůli tomu stát členem na pokyn bučícího stáda.(25.3.2013)

• - Podobně jako Deml ve své knize je i farář Holý (Bolek Polívka) konfrontován s utrpením smrtelně nemocné milované osoby Marjánky (Veronika Žilková). (Paity)

• - František Kinský uvedl, že, skutečným předobrazem postavy hraběte Antonína Kinského, kterou hrál ve filmu jeho bratr, Antonín Kinský, byl ve skutečnosti hrabě Děpold Czernin a jeho manželkou princezna Lobkovicová, oba zaměstnáni v té době ve zdravotnictví, ona jako sestra, on jako řidič sanitky. Oba  lze spatřit v cyklu Modrá krev (od r. 2016) v epizodě Czerninové (2017). (sator)

• - Ve scéně, kdy za deště farář Holý (Bolek Polívka) žádá na obecním úřadě naproti kostelu o necky na zachycení dešťové vody, je na dveřích vidět letopočet „L.P. 1995“. (Lucanio)