Bolek Polívka ze sebe definitivně strhl nálepku komediálního baviče. Dokázal, že je to PAN HEREC, který si s bravurou a přirozeností poradí i s vážnou, dramatickou rolí. Film navíc skvěle vykresluje šeď, bezvětří a beznaděj tehdejší doby. A i když jsem si Žilkovou v roli tajné lásky pana faráře nejdřív nedokázala představit, svým výkonem mě přesvědčila natolik, že jsem její poslední chvilky upřímně oplakala.(17.1.2006)

Film, po kterém jsem začal jinak přemýšlet o Bohu... Pro mne vedle Obecné školy nejlepší film, který v 90. letech vznikl. Velké plus Vladimíra Michálka narozdíl od Svěráka či Hřebejka, kteří neustále sklízí různé ceny, je schopnost měnit autory, nespoléhat se na jistotu osvědčených scénáristů-literátů. Celému filmu kraluje svým výkonem nezapomenutelný Boleslav Polívka, který všem jeho příznivcům ukázal, že je výborný herec nejen v komediálních rolích, ale i dramatických a podle mne tento film mu otevřel dveře k dalším vážnějším rolím. Nezapomenutelná je i Veronika Žilková, a to ne ani tak pro scény, kdy umírá, ale pro scény, kdy dokáže zachytit křehkost a zranitelnost Márinčiny duše. Ve vedlejších rolích nezklame ani Jiří Pecha, užívající si roli židovského bohéma sarkasticky komentujícího drobnou byrokratickou šikanu komunistické totality, či neherec Antonín Kinský, sázející na vrozený aristokratický šarm. Last but not least - Jaromíra Mílová, která kdysi měla vetší roli v seriálu Třetí patro, od té doby se z filmu a televize vytratila, ale v tomto filmu je nazpomenutelná jako věřná manželka Kinského, dodržující manželský slib - být s druhým v dobrém i zlém. Ve vlastním příběhu nejde o nekonečné tahanice s úřady, ale o sílu, kterou Bůh faráři Holému opakovaně dodává v trpělivosti, s jakou Holý bojuje o svůj kostel.(29.1.2007)

Z nábožensko-mystického textu Jakuba Demla vytvoril Vladimír Michálek film, ktorý viac ako o náboženstve hovorí o ľuďoch, o ich statočnosti, o viere, ktorá pomáha prekonávať defétizmus pri boji s chorobou alebo byrokraciou, ale tiež o ľuďoch šíriacich zlobu, ktorá sa v nich nahromadila. Filmy Vladimíra Michálka mám rád a štyri hviezdičky "kak minimum" sú toho dôkazom. Dobrým ťahom bolo aj obsadenie dvoch komikov do hlavných postáv, pretože každý komik túži hrať dramatickú úlohu a tomu, kto mu to umožní, sa odvďačí perfektným výkonom. Tak tomu bolo aj v tomto prípade. A keď si k tomu prirátame krásne obrazy, dobre vybranú hudbu a civilné, uveriteľné výkony ostatných hercov, výsledkom Zapomenutého světla je Nezapomenutelný zážitek.(3.6.2011)

4,5* Nemusíte mať radi farárov ani komunistov. Avšak verím, že budete mať radi tento film. Tieto dva protiklady,z pohľadu církvi,sú tu vyobrazené jemne,citlivo... Proste tak, že do pomalej tichej atmosfére celá táto skladačka skvelo zapadá.Nemožno opomenúť ešte Bolka Polívku .Musím sa priznať, že v prvom momente na obrazovke, v hábite farára som sa začal smiať. Ono,príde to ako dobrý vtip pri spomienke na Dědíctvi,avšak ku konci filmu mi neostalo nič iné,ako mu teraz v tejto chvíli vzdať hold. Bravo!(11.3.2010)

Film, který mrazí a hladí zároveň. Mrazivost komunistického marasmu v kontrastu s pokorou, vnitřní silou a uvědomělostí faráře-outsidera. Boj o jeden zapomenutý kostel je morálním sporem mezi tehdejší mocí a pěšákem snažícím se žít v souladu se svým svědomím. Motiv smrtelně nemocné Marjánky (výtečná Veronika Žilková) Polívkova faráře zlidšťuje a jeho postavě dává další důležitý rozměr navíc.(8.9.2008)

• - Podobně jako Deml ve své knize je i farář Holý (Bolek Polívka) konfrontován s utrpením smrtelně nemocné milované osoby Marjánky (Veronika Žilková). (Paity)

• - Roli hraběte Kinského ztvárnil neherec, byl jím skutečný hrabě Antonín Kinský z Vchynic a Tetova. (Mijagi)

• - I když byla střecha kostela v pořádku, filmaři vytvořili nástavbu, aby měl farář co opravovat. (jenik71)