S Bolkem mám trochu problém, protože šumluje což mi moc nesedí. Ovšem někdy zazáří jako hvězda. A to je přesně případ tohoto snímku. Paradox je, že se zde setkal s herečkou u mně neoblíbenou - Žilkovou. Světe div se i ona je zde vynikající. Film u mě naprosto zabodoval.(20.5.2014)

Zapomenuté světlo je film hezký, plný ušlechtilých hnutí a slov, jakž takž se mu daří ukázat konflikt faráře s komunistickou byrokracií i s vlastní bezmocností...přesto je to celé velmi ploché a klouže to jen po povrchu, místo silného dramatu, kterým mohl tento příběh být, je tak jen solidní televizní inscenací s načrtnutými tématy, která příliš diváka nevzruší, ale jen ho nechává při tom, aby chápavě pokyvoval hlavou a naslouchal odříkávaným "pravdám", jsou to ale jen slova a fráze, sice možná hezky vypadající, ale papírové. Skutečnou bolest, ani jiné silné emoce tento film nedokáže vzbudit. Tento výtvor bych celkově zhodnotil jako film pro střední školy, poučné, nenáročné, nezávadné. Co se týče hereckých výkonů, tak byl velmi chválen Polívka za roli faráře Holého. Po pravdě mám spíš dojem, že ocenili Lvem spíše fakt, že byl Polívka obsazen proti svému obyvklému klaunskému typu. Polívka se tu skutečně chová ukázněně, ale to ještě není zárukou skutečně silného hereckého výkonu, často sem měl pocit, že jen trpně odříkává předepsané ušlechtilé fráze a jeho ztvárnění kněze je takové hodně krotké, skutéčné vnitřní síly, jakou měl mít farář, mu Polívka nevtiskl. Polívka není velký dramatický herec, nehodí se pro tento typ rolí, nepůsobí v nich přirozeně. Žilková je sice přirozenější, živelnější, ale i její role je velmi mělká. Její postava sice ve filmu umírá, ale opět to není dost dramatické, ale takové opatrné, v podstatě nemá co hrát, celé to na mě působilo, jako by se "všichni" báli rozjet něco skutečně velkého a silného, místo toho je to jen taková opatrná, ukázněná inscenace, která se drží v mantinelech slušnosti, ale velké filmy se nikdy nedrží jen nějaké šablony a opatrného středu, naopak musí se vždy snažit z vyjetých kolejí vybočovat a něčím překvapit...zde běží vše "tak, jak se očekává".(26.5.2011)

Výborný obraz šedivě depresivních 80. let se stejně laděnou hudbou. Po téhle stránce je to vynikající film, po stránce námětu už to tak slavné není. Polívka jako kněz bojující za svůj kostel a přesvědčení je hodně silná postava a prakticky tu nemá jiného protivníka, než je komunistický režim. Jeho vztah s Marjánkou má přílíš málo prostoru na to, aby se mě nějak výrazněji dotknul. Což je škoda, protože takhle na mě děj působil moc jednoduše. Svým vyzněním a poselstvím mě film zaujal hodně, zpracováním už méně. 70%(25.2.2010)

Původně jsem dal 3*, ale změnil to na 4. Prostě velice rád jsem viděl také Bolka Polívku v jedné povedené dramatické roli, kdy nedělá ty své opičky. Téma, které film zpracovává, je navíc poměrně silné. Boj faráře proti komunistické mašinérii dostává v našich luzích a hájích naprosto jiný rozměr, i když nejsme téměř nikdo věřící.(11.7.2011)

Pro mě celkem rozporuplná záležitost. Na jednu stranu výborné ztvárnění předrevoluční doby a jejího vztahu k víře, nelze neopomenout i fantastické herecké výkony, málokdy se v českém filmu takové vidí (zvláště u "hvězdy" Tele Tele). Bráno ovšem ze strany druhé, křesťanská tematika mi moc blízká není a nějaký výjimečný emocionální prožitek se také nekonal. Takže i proto jen to průměrné hodnocení, ač je to hlavně k panu Polívkovi dost nefér.(12.4.2009)

• - Český lev 1996 za Zvuk (R.Hladík jr.), Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli (B. Polívka), Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli (V. Žilková). (M.B)

• - Roli hraběte Kinského ztvárnil neherec, byl jím skutečný hrabě Antonín Kinský z Vchynic a Tetova. (Mijagi)

• - Vladimír Michálek získal v roce 1998 cenu za nejlepší režii na Newport International Film Festival. (Ded@M@tes)