„Že se na to Jardo nevysereš. ´Dyť je to trapný.“ – „Já se ti divím, že se ho zastáváš... katolík nejseš.“ Ak by som raz režíroval, asi by to bolo niečo vážne a vybral by som si do hlavnej úlohy slávneho komika. Bolek Polívka je ďalší z rady komediálnych hercov (ďalej mi napadá napr. Jim Carrey), ktorému by kedysi nikto hlavnú „serióznu“ rolu nedal. Nakoniec to riskol Vladimír Michálek a ZABUDNUTÉ SVETLO mu vďaka sympatickému Polívkovi vyšlo. Vyšla mu aj miestami poetická kamera lazov, vydarené podporné postavičky, napriek vážnosti témy jemný ironický nadhľad, hlášky a dialógy. Bez Polívku by to ale nebolo ono.(28.5.2011)

Zapomenuté světlo je film hezký, plný ušlechtilých hnutí a slov, jakž takž se mu daří ukázat konflikt faráře s komunistickou byrokracií i s vlastní bezmocností...přesto je to celé velmi ploché a klouže to jen po povrchu, místo silného dramatu, kterým mohl tento příběh být, je tak jen solidní televizní inscenací s načrtnutými tématy, která příliš diváka nevzruší, ale jen ho nechává při tom, aby chápavě pokyvoval hlavou a naslouchal odříkávaným "pravdám", jsou to ale jen slova a fráze, sice možná hezky vypadající, ale papírové. Skutečnou bolest, ani jiné silné emoce tento film nedokáže vzbudit. Tento výtvor bych celkově zhodnotil jako film pro střední školy, poučné, nenáročné, nezávadné. Co se týče hereckých výkonů, tak byl velmi chválen Polívka za roli faráře Holého. Po pravdě mám spíš dojem, že ocenili Lvem spíše fakt, že byl Polívka obsazen proti svému obyvklému klaunskému typu. Polívka se tu skutečně chová ukázněně, ale to ještě není zárukou skutečně silného hereckého výkonu, často sem měl pocit, že jen trpně odříkává předepsané ušlechtilé fráze a jeho ztvárnění kněze je takové hodně krotké, skutéčné vnitřní síly, jakou měl mít farář, mu Polívka nevtiskl. Polívka není velký dramatický herec, nehodí se pro tento typ rolí, nepůsobí v nich přirozeně. Žilková je sice přirozenější, živelnější, ale i její role je velmi mělká. Její postava sice ve filmu umírá, ale opět to není dost dramatické, ale takové opatrné, v podstatě nemá co hrát, celé to na mě působilo, jako by se "všichni" báli rozjet něco skutečně velkého a silného, místo toho je to jen taková opatrná, ukázněná inscenace, která se drží v mantinelech slušnosti, ale velké filmy se nikdy nedrží jen nějaké šablony a opatrného středu, naopak musí se vždy snažit z vyjetých kolejí vybočovat a něčím překvapit...zde běží vše "tak, jak se očekává".(26.5.2011)

Jak nemusím Bolka Polívku, tak mu role faráře sedla perfektně a dokázal tu potlačit svou komediální duši. Jeho boj s větrnými mlýny byl přesvědčivý a příběh nebyl podán zbytečně sentimentálně. Proto film stojí rozhodně za povšimnutí a asi by si zaloužil Českého lva víc než Kolja, ale proti smutným očím dítěte neměl šanci. I ostatní herci ve vedlejších rolích předvedli velmi slušné výkony. [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 3 (3*MAX) ](13.12.2013)

Drama s výborně ponurou a zašedlou atmosférou, kvalitním scénářem, dobře nastaveným zrcadlem tehdejší době, několika skvělými dialogy a perfektními kázání faráře Holého. Bolek Polívka tento snímek pozvedl neskutečnou měrou, je ve své roli tak přesvědčivý a charismatický, že mu věříte každé slovo. Drobný nedostatek: POZOR, obsahuje SPOILER - Při pohledu na mrtvou Marjánku můžeme vidět, jak mrká :)(25.5.2011)

Bolek Polívka ze sebe definitivně strhl nálepku komediálního baviče. Dokázal, že je to PAN HEREC, který si s bravurou a přirozeností poradí i s vážnou, dramatickou rolí. Film navíc skvěle vykresluje šeď, bezvětří a beznaděj tehdejší doby. A i když jsem si Žilkovou v roli tajné lásky pana faráře nejdřív nedokázala představit, svým výkonem mě přesvědčila natolik, že jsem její poslední chvilky upřímně oplakala.(17.1.2006)

• - Tutéž kleriku (černou kněžskou sutanu), kterou má ve filmu Bolek Polívka jako představitel faráře Holého, si na sebe o rok později oblékl Jiří Bartoška jako farář ve filmu Je třeba zabít Sekala (1997). (Antal89)

• - Roli hraběte Kinského ztvárnil neherec, byl jím skutečný hrabě Antonín Kinský z Vchynic a Tetova. (Mijagi)

• - Český lev 1996 za Zvuk (R.Hladík jr.), Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli (B. Polívka), Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli (V. Žilková). (M.B)