Musim se zaradit do fronty obdivovatelu. Ikdyz film pusobi obcas trochu televizne, je opravdu diky scenari, rezii a hercum brilantni. Krasny pribeh. Pan Polivka prekvapuje kazdym zaberem a Veronika Zilkova opet dokazuje, ze neni jen Tele. Davam max a preju si vic takovych duchaplnych filmu z nasi tovarny na sny.(21.3.2006)

Je překvapení že skvělý " komediant" umí střihnout charakterní roli? Není, vzpomeňte na V. Menšíka v Ikarově pádu nebo na J.Dvořáka v Hřbitovu pro cizince... Jinak úžasný scénář ,skvělá režie Michálkova ,krásné exteriéry.Kouzelný a noblesníý hrabě Kinský v roli hraběte Kinského :-) Rád dávám 100% Četl jsem i knihu a je úplně jiná než film...(12.4.2009)

Zapomenuté světlo je film hezký, plný ušlechtilých hnutí a slov, jakž takž se mu daří ukázat konflikt faráře s komunistickou byrokracií i s vlastní bezmocností...přesto je to celé velmi ploché a klouže to jen po povrchu, místo silného dramatu, kterým mohl tento příběh být, je tak jen solidní televizní inscenací s načrtnutými tématy, která příliš diváka nevzruší, ale jen ho nechává při tom, aby chápavě pokyvoval hlavou a naslouchal odříkávaným "pravdám", jsou to ale jen slova a fráze, sice možná hezky vypadající, ale papírové. Skutečnou bolest, ani jiné silné emoce tento film nedokáže vzbudit. Tento výtvor bych celkově zhodnotil jako film pro střední školy, poučné, nenáročné, nezávadné. Co se týče hereckých výkonů, tak byl velmi chválen Polívka za roli faráře Holého. Po pravdě mám spíš dojem, že ocenili Lvem spíše fakt, že byl Polívka obsazen proti svému obyvklému klaunskému typu. Polívka se tu skutečně chová ukázněně, ale to ještě není zárukou skutečně silného hereckého výkonu, často sem měl pocit, že jen trpně odříkává předepsané ušlechtilé fráze a jeho ztvárnění kněze je takové hodně krotké, skutéčné vnitřní síly, jakou měl mít farář, mu Polívka nevtiskl. Polívka není velký dramatický herec, nehodí se pro tento typ rolí, nepůsobí v nich přirozeně. Žilková je sice přirozenější, živelnější, ale i její role je velmi mělká. Její postava sice ve filmu umírá, ale opět to není dost dramatické, ale takové opatrné, v podstatě nemá co hrát, celé to na mě působilo, jako by se "všichni" báli rozjet něco skutečně velkého a silného, místo toho je to jen taková opatrná, ukázněná inscenace, která se drží v mantinelech slušnosti, ale velké filmy se nikdy nedrží jen nějaké šablony a opatrného středu, naopak musí se vždy snažit z vyjetých kolejí vybočovat a něčím překvapit...zde běží vše "tak, jak se očekává".(26.5.2011)

Výborný obraz šedivě depresivních 80. let se stejně laděnou hudbou. Po téhle stránce je to vynikající film, po stránce námětu už to tak slavné není. Polívka jako kněz bojující za svůj kostel a přesvědčení je hodně silná postava a prakticky tu nemá jiného protivníka, než je komunistický režim. Jeho vztah s Marjánkou má přílíš málo prostoru na to, aby se mě nějak výrazněji dotknul. Což je škoda, protože takhle na mě děj působil moc jednoduše. Svým vyzněním a poselstvím mě film zaujal hodně, zpracováním už méně. 70%(25.2.2010)

Dle mého zatím nejlepší vážná role ze všech natočených filmů Bolka Polívky včetně Musíme si pomáhat. Zde prokázal že umí být nejen mimem, šaškem královny či mladý strojvůdce motoráčku, ale že může v klidu vyseknout nádhernou roli mladého vesnického faráře. Faráře který se ,,pere" nejen s režimem ale i s city ve svém srdci. Stejně jako Bolek faráře, zahrále zde Veronika žilková svoji životní roli v postavě nemocné Marjánky. Krásná byla i postava ,,človíčka Božího" Pechy. Nádherná věc, nutno vidět!(31.7.2011)

• - Český lev 1996 za Zvuk (R.Hladík jr.), Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli (B. Polívka), Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli (V. Žilková). (M.B)

• - Roli hraběte Kinského ztvárnil neherec, byl jím skutečný hrabě Antonín Kinský z Vchynic a Tetova. (Mijagi)

• - Podobně jako Deml ve své knize je i farář Holý (Bolek Polívka) konfrontován s utrpením smrtelně nemocné milované osoby Marjánky (Veronika Žilková). (Paity)