Z nábožensko-mystického textu Jakuba Demla vytvoril Vladimír Michálek film, ktorý viac ako o náboženstve hovorí o ľuďoch, o ich statočnosti, o viere, ktorá pomáha prekonávať defétizmus pri boji s chorobou alebo byrokraciou, ale tiež o ľuďoch šíriacich zlobu, ktorá sa v nich nahromadila. Filmy Vladimíra Michálka mám rád a štyri hviezdičky "kak minimum" sú toho dôkazom. Dobrým ťahom bolo aj obsadenie dvoch komikov do hlavných postáv, pretože každý komik túži hrať dramatickú úlohu a tomu, kto mu to umožní, sa odvďačí perfektným výkonom. Tak tomu bolo aj v tomto prípade. A keď si k tomu prirátame krásne obrazy, dobre vybranú hudbu a civilné, uveriteľné výkony ostatných hercov, výsledkom Zapomenutého světla je Nezapomenutelný zážitek.(3.6.2011)

Zapomenuté světlo je film hezký, plný ušlechtilých hnutí a slov, jakž takž se mu daří ukázat konflikt faráře s komunistickou byrokracií i s vlastní bezmocností...přesto je to celé velmi ploché a klouže to jen po povrchu, místo silného dramatu, kterým mohl tento příběh být, je tak jen solidní televizní inscenací s načrtnutými tématy, která příliš diváka nevzruší, ale jen ho nechává při tom, aby chápavě pokyvoval hlavou a naslouchal odříkávaným "pravdám", jsou to ale jen slova a fráze, sice možná hezky vypadající, ale papírové. Skutečnou bolest, ani jiné silné emoce tento film nedokáže vzbudit. Tento výtvor bych celkově zhodnotil jako film pro střední školy, poučné, nenáročné, nezávadné. Co se týče hereckých výkonů, tak byl velmi chválen Polívka za roli faráře Holého. Po pravdě mám spíš dojem, že ocenili Lvem spíše fakt, že byl Polívka obsazen proti svému obyvklému klaunskému typu. Polívka se tu skutečně chová ukázněně, ale to ještě není zárukou skutečně silného hereckého výkonu, často sem měl pocit, že jen trpně odříkává předepsané ušlechtilé fráze a jeho ztvárnění kněze je takové hodně krotké, skutéčné vnitřní síly, jakou měl mít farář, mu Polívka nevtiskl. Polívka není velký dramatický herec, nehodí se pro tento typ rolí, nepůsobí v nich přirozeně. Žilková je sice přirozenější, živelnější, ale i její role je velmi mělká. Její postava sice ve filmu umírá, ale opět to není dost dramatické, ale takové opatrné, v podstatě nemá co hrát, celé to na mě působilo, jako by se "všichni" báli rozjet něco skutečně velkého a silného, místo toho je to jen taková opatrná, ukázněná inscenace, která se drží v mantinelech slušnosti, ale velké filmy se nikdy nedrží jen nějaké šablony a opatrného středu, naopak musí se vždy snažit z vyjetých kolejí vybočovat a něčím překvapit...zde běží vše "tak, jak se očekává".(26.5.2011)

Výborný obraz šedivě depresivních 80. let se stejně laděnou hudbou. Po téhle stránce je to vynikající film, po stránce námětu už to tak slavné není. Polívka jako kněz bojující za svůj kostel a přesvědčení je hodně silná postava a prakticky tu nemá jiného protivníka, než je komunistický režim. Jeho vztah s Marjánkou má přílíš málo prostoru na to, aby se mě nějak výrazněji dotknul. Což je škoda, protože takhle na mě děj působil moc jednoduše. Svým vyzněním a poselstvím mě film zaujal hodně, zpracováním už méně. 70%(25.2.2010)

Pro mě celkem rozporuplná záležitost. Na jednu stranu výborné ztvárnění předrevoluční doby a jejího vztahu k víře, nelze neopomenout i fantastické herecké výkony, málokdy se v českém filmu takové vidí (zvláště u "hvězdy" Tele Tele). Bráno ovšem ze strany druhé, křesťanská tematika mi moc blízká není a nějaký výjimečný emocionální prožitek se také nekonal. Takže i proto jen to průměrné hodnocení, ač je to hlavně k panu Polívkovi dost nefér.(12.4.2009)

Jak nemusím Bolka Polívku, tak mu role faráře sedla perfektně a dokázal tu potlačit svou komediální duši. Jeho boj s větrnými mlýny byl přesvědčivý a příběh nebyl podán zbytečně sentimentálně. Proto film stojí rozhodně za povšimnutí a asi by si zaloužil Českého lva víc než Kolja, ale proti smutným očím dítěte neměl šanci. I ostatní herci ve vedlejších rolích předvedli velmi slušné výkony. [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 3 (3*MAX) ](13.12.2013)

• - Točeno ve vesnicích Výsluní, Jizerka u Kořenova a Roprachticích a zámku Bečváry. (M.B)

• - Podobně jako Deml ve své knize je i farář Holý (Bolek Polívka) konfrontován s utrpením smrtelně nemocné milované osoby Marjánky (Veronika Žilková). (Paity)

• - V roce 1997 byl film na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech oceněn třemi cenami včetně Ceny publika. (Ded@M@tes)