O zakletém králi a odvážném Martinovi

(TV film)
  • Slovensko Vianočné želanie (více)

Král je těžce nemocný a když se jeho jediná dcera, princezna Michaela, dozví o zázračné koruně krále Svaroga, která by mohla jejího otce uzdravit, vydá se najít Svarogovo začarované království. Cestou se zastaví v jedné vesnici, protože potřebuje okovat koně a nabrousit meč. Kovářem je tu Martin, dobrosrdečný a pracovitý mládenec, který se princezně na první pohled líbí. Když pochopí, že je slepý, o to větší obdiv k němu pocítí. Po pár dnech se ve vsi objeví kůň bez jezdce a Martinovi dojde, že princezně se něco zlého přihodilo. Vezme koně a vypraví se hledat princeznu Michaelu. Cestou se k němu přidá šikovný skřítek, který mu za sladkou buchtu poskytne dobré rady a veselou společnost. Přestože Martin nevidí, dokáže si poradit se všemi překážkami, které mu mají zabránit dojít až do Svarogova království, se zákeřnou ježibabou i se svým největším protivníkem, mocným čarodějem Vlkanem, původcem všeho zla. Martinův handicap se v rozhodující chvíli paradoxně stane výhodou... (Česká televize)

JHappy

Hrozná pohádka, nemá to spád, dej příšerný a triky ještě horší. Jednou jsem to přetrpěl, ale kdo to neviděl raději ať se podívá na jinou lepší pohádku. ()

Ironhead

Tak gratuluji SK, letos jste natočili tak o 600% lepší a hezčí pohádku než vypotila naše ČT v podobě té hrůzy Žita. Popravdě mi tam nepasoval snad jen ten Vaculík namaskovavej tzv. na "Gandalfa" :_) Normálně bych dal spíš "jen" 3/5 ale po té hrůze na Štědrý den na ČT musím dát o hvězdičku víc ;) Navíc tam prostě byla a dýchla z toho krásná zimní a vánoční atmosféra (zasněžená krajina, kouzelná noc, krásné nasvícení i chalupa). ()

mouzi

Nebudu tady srovnavat Bebjaka se Zelenkou ani se Strachem (pojitkem jsou letosni Vanoce). Musim uznat, ze pan Bebjak zvladl pohadku na vybornou. Nejprve jsem ji sledoval tak jednim okem, az jsem se pristihl, ze ji sleduji plne soustredeny. Hlavni hrdina je sympatak jak poleno, padouch se taky povedl a vlastne vsechny postavy, kterych bylo uplne tak akorat, mely sve misto a dostatecny prostor. Vyprava povedena, cesky dabing naprosto vyborny, hudba a kamera taky super. V podstate nemam co vytknout, snad jen to, ze se tam toho delo tak nejak malo. Dejova linka byla i na pohadku strasne primocara a jsem si jisty, ze se z toho dalo vytriskat vic. Kazdopadne ja byl spokojeny a uklidnilo me, ze jeste porad jde natocit pohadku, ktera se obejde bez zbytecnych vtipku a zertiku a zesmesnovani sebe sama. A pritom se nebere kdovijak vazne. Tento snimek je po dlouhe dobe opravdu vyjimka. P. S. A slava - byli jsme usetreni certu i andelu ;) ()

VideoTuti

Toto je jiná liga pohádky než pohádka Kouzelník Žito. I Richard Autner zahrál hlavní roli Martina mnohem lépe než neumětel Denis Šafařík roli Žita. ()

Scaevola

Konečně se něco povedlo. Pohádka, která si zaslouží přízvisko výpravná, nesází na otravný humor a šaškující hudební čísla, ale na pečlivě budovaný příběh s vlastní legendou a poměrně relevantní motivací jednajících postav. A ačkoli v druhé polovině ztrácí dech (finální střet mohl být zápletkou sám o sobě a nikoli jen prostou konfrontací), slepý hlavní hrdina dodává celému vyznění zajímavý podtón a na pohádku důležité mravní poselství. Škoda jen, že z princezny se vyvinula klasická lepá panna, která se zamiluje do prvního chasníka, jehož potká. ()

Veeria

Nejvíc se mi líbila příroda......a hlavní hrdinové. :) Oceňuji snahu tvůrců a věřím, že své fandy si tato pohádka našla a najde. ;) ()

rigby

O velikánský chlup lepší pohádka, než byla ta Štědrovečerní. A nakonec není ani česká. Tak možná proto. Pěkný příběh a obyčejní hrdinové si vystačili i bez ušišlaných čertů a bez Bohdalové. A nakonec všechno dobře dopadlo. A i já jako divák jsem spokojený. ()

Sunwheel

Hlavný hrdina je veľmi sympatický a zároveň tak jednoduchý (v tomto prípade pozitívne). Prostredie a kulisy boli celkom vhodne zvolené zo slovenskej a českej krajiny (hlavne rozprávkový zimný skanzen v Zuberci). Negatíva vidím v miestami gýčovo pôsobiacich televíznych efektoch a pasážach akoby vykradnutých z iných rozprávok (scéna s ježibabou v kotli). No v spleti rozprávok posledných rokov z československej produkcie rozhodne tá lepšia vec, ktorá vo vianočnom období vôbec neurazí. ()

honeysuckle

Bratia Slováci se vytáhli a letos o Vánocích opravdu zabodovali. Kovář Martin i princezna Michaela jsou oba aktivní postavy, což oceňuji. Příběh je přehledný a i přes vyšší počet postav (dva králové, čaroděj, baba Jaga, trpaslík...) se režisér moudře rozhodl soustředit na hlavní dějovou linku a neodbíhal od ní. Výrazně mi chyběl snad jen delší moment sblížení mezi Martinem a princeznou - když už ne na začátku, tak alespoň na konci. Vyzdvihuji chytrý slovní humor, ten se v pohádce povede málokdy, a s tím související dobrý český překlad, a to i zrádných veršovaných pasáží (čímž neříkám, že schvaluji dabingy ze slovenštiny!). Těším se, až se budu moci za týden podívat na reprízu slovenského originálu! ()

bonovox

Za posledné roky najlepšia a najkrajšia vianočná rozprávka. Kvalitné triky a hlavne výborný námet s mladými hercami robia z tejto rozprávky novú vianočnú klasiku. A na záver krásny duet Adama so Simou. ()

Kozlowski8

Pohádka o princezně, která se vydá pro korunu začarovaného království, která může uzdravit jejího otce a sama se stane obětí kletby - a o slepém kováři, který ji zachrání...Pohádka, která sice nenadchne a neohromí, ale ani nezklame - spíš potěší. Potěší hezkým příběhem, příjemným prostředím a sympatickými, neokoukanými herci. 65%. ()

Horác

Tato pohádka mě seznámila se Simonou, což není málo, ale nic moc jiného mi nepřinesla. Tak nějak se to plácalo od ničeho k ničemu. ()

Heso

Doopravdy?...vážně?...ano! Já nevěřím svým očím. Po dlouhé době vidím na televizních obrazovkách novou a hezkou Vánoční pohádku na kterou se dá koukat! Spolu s Andělem páně 2 je tato jasně nejlepší z těch moderních. Ale počkat...něco tady nehraje...no jistě, vždyť tu pohádku režíroval slovenský režisér Peter Bebjak. A já vám ďakujem pán Bebjak. Vlil jste do mě optimismus, že ne každá nová vánoční pohádka musí být za každou cenu špatná a ani jste nemusel do své pohádky rvát otravný zpěv, aby byla zajímavá. Ano, není to úplně dokonalá pohádka, ale má vše co by pohádka měla mít, krásně sympatický dobro, hnusný zlo, zápletku a šťastně hezký konec. Slepý hlavní hrdina? Nevzpomínám si, že by to tu někdy bylo. Velice sympatická hlavní dvojice u mě získává hvězdičku navíc. Jak už jsem zmínil, tak tato pohádka není ještě úplně dokonalá, ale rozhodně mi zpříjemnila letošní Vánoce a držím panu Bebjakovi palce, aby ta jeho další byla ještě lepší. ()

Igy007

Výborná hudba, pěkná kamera, příběh neomletý stokrát, zajímavé obsazení a Svarog. Hlavního boha Slovanů většina dnešních Slovanů vůbec nezná, je dobře, že byl zmíněn aspoň takto. Pohádka vysoko ční nad dlouholetým standardem českých štědrovečerních, čili by si zasloužila tři hvězdy. Dvě přidávám za hlavního hrdinu, naozaj fasa. ()

tosastava

Bebjak je hóóódne preceňovaný režisér, na čo siahne väčšinou smrdí fiaskom. Najabsurdnejšie je, že Slovenské média(hlavne TV HNOJ) z neho robia Slovenského Spielberga. Jedna hviezda za pekné lokácie ()