Frčíme

• USA Onward (více)

Snímek Frčíme nás zavede do světa fantazie, ve kterém se představí dva elfští teenageři, kteří se vydají na pozoruhodnou výpravu, aby zjistili, zda ve světě zůstalo aspoň kousek toho magického. (Falcon)

hrumsrt

Pixare, Pixare, jak jen to děláš.. Po sedmileté pauze se vrací Dan Scanlon, který tehdy stál u prequelového návratu Příšerek. Pixar kdysi tvořil nezapomenutelné originální zážitky, které tvořily dětství tolika dnes již dospělých. A onu je tomu pořád, jen jakoby se studio v posledních letech rozhodlo dělat svoji tvorbu jinak. Především, a to je vlastně obdivuhodné, dospívá s divákem, kdy někdo kdo v 10ti letech miloval Toy Story dokáže nyní usednou třeba k Duši a ten příběh ho trefí v úplně jiné rovině a najednou divák vidí jakýsi dospělý příběh z jehož reálných témat má v podstatě strach.. Ale současně může k další takové osudové chvilce posadit svoji ratolest, která si užije film v podstatě úplně stejným způsobem jen je to pro ni spíše zábava, zatímco vy jste v držení úplně jiných silných emocí.. Jsem divák, který odstartoval svoji lásku k filmům právě na Pixaru, když jsem jako skoro tříletý kluk byl s mámou v kině na Hledá se Nemo a já vám něco povím, pamatuji si dodnes ten pocit, kdy jsem ten široký mořský svět viděl na plátně.. Asi tam někde začala moje láska k filmům.. Postupně jsem na Pixarovky nějak zvláště nečekal, sem tam jsem něco nového uviděl nebo navštívil v kině, ale pořád platilo, že po čas mého dospívání jsem se tuze rád vracel v podstatě, ke kterýmkoli kouskům. No a pak v dospělosti, když jsem se konečně ohlédl zpět a uzřel, co vlastně spadá pod svět Pixaru, začalo mi to dávat smysl.. Nejsilnější zážitek pořád mám s filmem Coco, který mě od prvního zhlédnutí nepustil a platí, že tehdy a pořád mě tahle klukovská pouť po tuctovém svátku dokáže zasáhnout na místech, o kterých jiné filmy nemají ani ponětí.. I v posledních letech platí, že s čímkoli Pixar přijde zahraje mi na notu, kterou vždycky rád uslyším. A i když už někteří prokoukli, že nejde o ryze čistou dětskou zábavu a naopak čím dál více si užijí dospělí, pořád to má svoje kouzlo a téměř nikdy jsem nebyl zklamán.. Frčíme je opět příběh o rodině a o tak intimních vztazích, které nesou svoje speciální emoce, už jen proto, že tak nějak jsou. Možná někdo vidí jen fantaskní příběh, který se snaží povznést svět Dungeons and Dragons, na který cíleně párkrát odkazuje, ale já stejně vnímám ten klukovský vztah s tátou (a bráchou), Frčíme nemá nějak zapeklitou skrytou zprávu a naopak prozíravější divák od jisté chvíle tuší, v čem tkví ta největší síla celé myšlenky a kudy se asi bude ubírat. Ale vidět, jak se klukům, které neměli tátu plní sen, je pořád krásné. Možná, že Frčíme až moc sází na nějakou nostalgii a skutečně pak na emoce a zážitky, které děti doufejme nezažili.. Ale i tyhle nepříliš šťastné okamžiky jsou naší součástí a jejichž připomínka nám ukotví vzpomínky, které stejně i přes možná bolestivější cestu vždycky rádi najdeme.. Mohlo by to být hravější a nakonec i údernější, ale to neznamená, že to tam každý neuvidí. Miluji ten film za to svoje finální uvědomění hlavního hrdiny!.. Tady je ta kombinace spojenosti dětského a dospělého diváka jednoznačně více nakloněná věkově mladší straně. Frčíme nebude nikdy tou oslavovanou Pixarovskou událostí, ke které se budu pravidelně vracet, protože není pro diváka tak přemýšlivým zážitkem, ale myslím, že minimálně nápad tomu nechybí. Magická podívaná plná kouzel a netradičních objektů.. 75% () (méně) (více)

kockodan

Po hodně geekovské nudě která ovládá dobrých 85% filmu se alespoň na chvíli probereme při docela působivém finále s betonovým drakem. Zneužívání emocí o mrtvém blízkém, kterého díky magic můžeme alespoň ještě jednou naposledy vidět v tomto světě mi připomnělo Coco (2017). 45% ()

KolarikKing

Příjemný fantasy animák plný kouzel. Sice mi to občas přišlo až moc dětské, ale to nemůžu vytýkat, protože právě děti jsou cílová skupina. Bylo to vtipné, smutné, vizuálně krásné a jak jsme u Pixaru zvyklý tak to mělo i poselství. Není to jedna z nejlepších "pixarovek", ale oproti ostatním animákům je to stále nadprůměr. ()

Doggie773

Pixar je svými filmy napřed a kvalitou snímků s jistotou převyšuje ostatní velká studia, avšak tento film mě celkem zklamal, ano, má opět krásnou pointu a je vidět, že si Tom Holland a Chris Pratt dabing hlavních dvou hrdinů užívali, ale film jako celek moc dobře nefunguje, už jen tím, že některé postavy jsou nesnesitelné a film nenabídne nic extra nového. Patří do průměru, ale pořád si Pixar zachovává své specifické kouzlo, které všichni milujeme. ()

bonovox

Frčíme je ďalší kvalitný animák pre celú rodinu. Pixar však tentoraz nenaplnil očakávania až na maximum. Problémom tu je podľa mňa až príliš veľký vplyv od Disneyho, nezávislosť s predchádzajúcich rokov je asi nadobro preč. Ale aj tak ide stále o top animák kde animácia, príbeh a emócie dodávajú snímku stále vysoké body. 80% ()

Michal.Lukac

Zaujímavý a nápaditý príbeh so zaujímavou zápletkou (čo by sa stalo, keby všetci tí fantasy nerdi mali celý čas pravdu a všetky tie fantasy svety len opisovali našu minulosť predtým, ako sme ako civilizácia “dospeli” a znudneli?). Párkrát som sa nahlas zasmial a páčilo sa mi, že scenáristi dokonale dodržali pravidlo “keď sa v prvom dejstve na scéne objaví puška, v treťo dejstve musí vystreliť”. Koniec tradične pixarovsky dojemný, škoda len, že to všetko trochu poškodzuje na animák naozaj prepálená stopáž. ()

ZetDaElO

"Bolo to dobré, ale príliš some tomu nerozumela." Toľko krátka, ale výstižná recenzia mojej 10 ročnej susedky. Za mňa najoriginálnejší animák za dlhé roky s naozaj krásnou pointou. Je pravda, že obsadiť mystické a mytologické postavy a urobiť animovanú poctu MMORPG je idea, ktorú ocenia viac geekovia ako rodiny. Jedinou výčitkou je animácia od Pixaru, ktorá stagnuje a vo všetkých filmoch vyzerá takmer na vlas rovnako. ()

daleba

Konec mě sice dostal, ale musím to zhodnotit celé, a tentokrát to prostě Pixaru hodně drhlo... Strašně dlouhou dobu jsem se hrozně nudil, a nevím, ale... prostě tomu něco chybělo. ()

Oxik49

Příběh sám o sobě není nic nového, jeho pojetí a zpracování už je o něco inovativnější a dobře fungující. Ne že bych se u filmu smál, až bych se za břicho popadal, ale k večernímu posezení je to určitě vhodná volba. Pár napínavých momentů tam bylo, mytologické pojetí filmu prospělo. Vše kazí snad jen všudypřítomná době poplatná propaganda, kterou je evidentně záhodno tlačit lidem do řepy už od dětství. Zde je to ještě intenzivnější než v loňské Addamsově rodině. ()

Chris Pratt je Garfield

02.01.2021

Frčíme v kinech zaostává

Frčíme v kinech zaostává

09.03.2020

Ještě před víkendem panovala jistá obava ohledně toho, jakým způsobem si povede nejnovější pixarovka Frčíme ve chvíli, kdy světová panika z koronaviru víceméně vrcholí. I napříč pár děsivým odhadům… (více)