Frčíme

• USA Onward (více)
Animovaný / Komedie / Rodinný / Fantasy
USA, 2020, 103 min

Snímek Frčíme z produkce Pixaru a Walt Disney Studios nás zavede do světa fantazie, kde dva elfští teenageři Ian a Barley Tichošlápkovi dostanou nečekanou příležitost strávit jeden den se svým zesnulým otcem. V Barleyho dodávce se vydávají na pozoruhodnou výpravu plnou kouzel, zašifrovaných map, nemožných překážek a nepředstavitelných objevů. Když ale jejich nebojácná maminka Laurel zjistí, že jsou její synové pryč, vyrazí je hledat spolu s bývalou bojovnicí známou jako Mantykora. Tento jediný magický den může pro všechny znamenat víc, než si vůbec dokázali představit. (HBO Europe)

Malarkey

V době, kdy jsem pročítal různé články a diskuze na téma upravených podmínek k Oskarům, jsem si pustil kreslený film Frčíme, abych si od toho všeho genderově nevyváženého trošku odpočinul. Jenže moderní přístup k pohádce o moderních elfech žijících v naším světě mě úplně neoslnil. Navíc jsem byl v šoku z té lesbické policajtky a černošské škorpioní něco obludce v kombinaci s nějakým medvědem. Oskary o trans gender cosi vlastně teď mluví, ale Pixar už to vzal začátkem roku 2020 za vlastní. A nakonec tu stejně máme červeně vyznačenou pohádku, která má hodnocení skoro k osmdesáti procentům, tak koho to vlastně má trápit? ()

MrHlad

Není to úplně ono. Ve Frčíme je sice klasická pixarovská kombinace humoru, napětí, dojetí a životních pravd podaných umně a bez patosu, ale tentokrát jakoby studio nebavilo vymýšlet svět. A přitom si moderní fantasy doslova říkala o to, aby se v ní někdo pořádně vyblbnul jako kupříkladu u Příšerek. Pár odkazů třeba na Dungeons and Dragons tu sice dostaneme, celkově je však nový svět o poznání méně hravý, vychytralý a zábavný než to, na co jsme u Pixaru zvyklí. Přitom si přímo říká o to, aby se v něm tvůrci vyřádili. Když to trochu přeženu, do konce filmu jsem si musel vystačit s jednorožci, kteří se chovají jako krysy. Všechno ostatní funguje tak, jak jsme u Pixaru zvyklí, ale že studio bude dýchavičné zrovna v audiovizuálních hrátkách a drobných vtípcích, jsem úplně nečekal. ()

T2

Rozpočet $-miliónovTržby USA $61,555,145Tržby Celosvetovo $141,937,446Tržby za predaj Blu-ray v USA $9,797,037Tržby za predaj DVD v USA $7,601,494║ Pixar, Pixar, asi som mal až moc veľké očakávania, nakoniec to dosť pripomenie uletený svet Shreka (hlavne posledné dva nie moc vydarené diely). Ako nájde sa tu zopár dobrých nápadov, scénok čo pobavia, peknej animácie, či emočne citlivého záveru ale nedostane to vlnom rozsahu ako by sme si želali, strašne to príde už také okukané a hlavne zasadenie fantasy do modernejšieho sveta. /75%/ ()

Rimsy

Pixar frčí! Trailery nijak úchvatně nevypadaly a nabízela se obava, jestli se slavné studio už omíláním různých forem sebepoznání trochu nevyčerpalo. Ale naštěstí se zdá, že ne - pod divným názvem se na první dobou skrývá další příběh o dospívání, důležitosti rodiny a tak dále, jenže pod povrchem se jedná o zcela funkční coming-of-age drama zabalené do tradičně precizního vizuálu. Ten dokáže udržet pozornost i menších diváků, přestože tady se očividně cílí trochu výš. Za mě je to jednoznačně ku prospěchu věci, a přestože Frčíme nemá takový merchandisingový či popkulturně významný potenciál jako třeba Nemo nebo Auta, je to chytře napsaná a nakonec i dojemná oddechovka, kde se hashtag #daddyissues rozhodně uplatní. ()

Tosim

Pixar si vybírá slabší chvilku, ale kdo z nás ji nemá, že. Zajímavé spojení reálného světa, elfů a mytologie. Spolu s vtipným a (opět) dojemným příběhem na postavy i diváka ke konci příběhu čeká nejedno zajímavé zjištění. Třeba, že abyste nad filmem vynášeli kategorické povýšenecké soudy, musíte mít opravdu něco odžito a (podle snímku) i zažito. V mnoha ohledech klasický nerovná se ještě banální příběh. 90%. ()

• Známý easter egg Pixaru „A113“ je ke konci vysloven policistou Coltem Bronco, kdy poví: „A113 in progress.“ Autoři tak odkazují na učebnu „A113“ Kalifornského Institutu Umění, odkud vzešla spousta animátorů Pixaru. (vojacekr)
  • Jako základ pro dodávku, kterou cestují Ian Lightfoot (Tom Holland) a Barley Lightfoot (Chris Pratt), posloužil animátorům „Chevrolet Chevy Van, G-10, 1978, verze Shorty“. Udělali ale pár změn (hlavně přední maska, tvar bočních blinkrů atd.). (bullhead)