Frčíme

USA, 2020, 103 min

Dan Scanlon

Dan Scanlon

Kori Rae

Pixar frčí! Trailery nijak úchvatně nevypadaly a nabízela se obava, jestli se slavné studio už omíláním různých forem sebepoznání trochu nevyčerpalo. Ale naštěstí se zdá, že ne - pod divným názvem se na první dobou skrývá další příběh o dospívání, důležitosti rodiny a tak dále, jenže pod povrchem se jedná o zcela funkční coming-of-age drama zabalené do tradičně precizního vizuálu. Ten dokáže udržet pozornost i menších diváků, přestože tady se očividně cílí trochu výš. Za mě je to jednoznačně ku prospěchu věci, a přestože Frčíme nemá takový merchandisingový či popkulturně významný potenciál jako třeba Nemo nebo Auta, je to chytře napsaná a nakonec i dojemná oddechovka, kde se hashtag #daddyissues rozhodně uplatní.(1.4.2020)

Pixar sa vrátili k originálnym konceptom, novým postavám a príbehom. A hoci nemôžem povedať, že "Onward" je veľmi originálny príbeh, tak vďaka Pixaru si ma opäť dokázal získať. Je to síce veľmi jednoduchý road trip film, ktorý môžeme v niektorých aspektoch predvídať, no zase si nechal v talóne aspoň pár príjemných prekvapení, ktoré na mňa skutočne zapôsobili. Priznávam, že v závere sa mi oči jemne leskli. Pretože film nemal koniec, ktorý som očakával, ale koniec, ktorý si zaslúžil. Nebudem to vysvetľovať nakoľko vám nechcem dávať spoilery, no je to rozhodne niečo, čo je pre Pixar ohromný dar. Vedia malé momenty nechať vyznieť. Film je veľmi srdečný, je príjemný na pozeranie, je vtipný a dostatočne energický na to, aby som pri ňom nezaspal. Má niekoľko fórov, ktoré na mňa nezapôsobili, no dokážu to neskôr inými veľmi dobre vykompenzovať. Postavy sú podľa mňa veľmi dobre napísané a je skvelé ich sledovať. Mimo iné poviem, že Tom Holland a Chris Pratt pôsobia spolu veľmi úprimne. Je to príbeh dvoch bratov, ktorí k sebe nakoniec počas jednej cesty dokázali nájsť cestu. A to je pre mňa pozoruhodné. Nielen oni mali ale dobrý casting. Octavia Spencer ako Manticora je vynikajúca. A dala do toho úplne všetko čo mohla. Plus by ma celkom zaujímalo ako dopadla tá úžerníčka po jej odchode. Možno by mohli Pixar urobiť malý kraťas z tohto sveta. "Pawn Shop Owner" napríklad alebo niečo. Mínusom filmu je podľa mňa skutočnosť, že mohol viac vyťažiť zo svojho fantasy konceptu. Keď som videl tie nádherné animácie krajiny a pozadia mal som pocit, že z toho dá veľmi veľa vyťažiť. Plus je tu fakt nádherný záber na dva mesiace v sebe položené. Nikdy som nič také nevidel a bolo to nádherné. No potom z toho spravili moderný svet. Lenže nič z toho moderného sveta nepôsobí tak, aby sme to mali vo svete fantastických bytostí. A hoci z toho vie plynúť dobrý humor, nevie to poriadne vyprofilovať príbeh ako taký. Ale tá srdečnosť dokáže z neho napriek tomu preraziť. Pixar v tomto smere majú proste ohromní talent. Takže ak máte radi animované dobrodružstvá, komédie a filmy od štúdia Pixar, určite "Onward" nevynechajte. Myslím si, že budete spokojní. Hodnotenie: A-(21.3.2020)

Pixar přichází s dalším zajímavým světem,ale tentokrát jako by tvůrce nebavilo (nebo neměli čas) ho nijak víc rozvíjet a hrát si s ním.Přitom potenciál který v něm dřímá je neskutčený.Díky tomu tak nakonec zbyla pouze dobře vypadající (což už ale je víceméně standard) a místy vtipná rodinná podívaná,která se opírá o tradiční hodnoty.To ovšem dnes dělají dvě třetiny animáků a na Pixar je to prostě málo.Vyloženě jsem se nenudil a věřím že děti se budou bavit,nicméně nemůžu říct že bych si Onward zařadil po bok takových jako Wall-E a další a měl potřebu vidět opakovaně...70%(29.3.2020)

S odretými elfími ušami za štyri hviezdy. Nedá sa nič robiť, Pixar sa nezaprie, stále ide o vyššiu ligu než u konkurencie, takže aj z tohto pohľadu udeľujem konečné vysoké hodnotenie. Onward má tú výhodu, že sa síce rozbieha pomalšie, nie príliš výrazne, ale každou ďalšou scénou sa niekedy od polovice zlešpuje a zlepšuje a finále s drakom mi opäť v celej kráse pripomenulo, o čom táto firmička a jej prácička je. No a ako sa na ňu patrí, fungujú aj emócie. Len mi nedá si rýpnuť a skonštatovať, že celý tento fikčný svet a zápletka sú mierne vycucané z prsta. Ale točil to Pixar, takže to funguje, inde by to zmrvili.(9.3.2020)

(Viděno 22.3.) ___ Pixar byl odjakživa (respektive již od momentu, kdy mne matka vyprcla na světlo světa) mojí celoživotní krevní skupinou a nesmírně milovanou srdeční záležitostí - a nejen to - tohle seskupení tvůrčích géniů je jednoduše pomyslným synonymem pro absolutní peak celosvětové animované produkce, jež nikdy nebyl překonán a s největší pravděpodobností překonán také nikdy nebude - tím ale nechci ponoukat k tomu, že neexistuje jistá konkurence, ba naopak - má další milovaná studia jako Aardman, Ghibli, Laika či Dreamworks budiž příkladným důkazem. Nevyjímaje krátkometrážní prvotiny, celovečerní počiny vždy úspěšně atakovaly jak kasičky kinosálů tak emocionální stabilitu oněch diváků doslova všech věkových kategorií - a ačkoliv toto proslulé studio prošlo v ročním období 2011-16 výraznou tvůrčí krizí, vymanil se z ní díky dechberoucímu klenotu Coco. Pixarovka jako taková se tak metodicky kupodivu stala simultánním žánrovým ekvivalentem, jež definuje nadcházející unikátní projekty pocházející z bohatého lůna této skákavé lampičky - a to bez jakéhokoliv náznaku šablonovité recidivy... V těchto pomyslných proximálních šlépějích nadále modifikovaně kráčí nejnovější titul, Onward (raději nechci vědět, který infantilní sráč ten název překládal) - od nejž jsem zprvu očekával tu plnohodnotnou fantasy jež se nám reprezentuje v úvodních minutách - namísto toho se tvůrci nakonec kultivovaně rozhodli provokativně zobrazit onen svět v modernizované formě, a tudíž zároveň tak alegoricky reflektovat současnou novodobost jež zapříčinila úpadek esoterického a abstraktního myšlení - v rámci narativu, laicky řečeno, tedy samotné magie. Přestože částečně souhlasím s často skloňovaným pranýřováním ohledně toho, že onen fantazijně extenzivní svět je spíš restriktivně nevyužit, z diametrálně odlišné perspektivy musí každý akceptovat fakt, že Onward především chce neodkladně důrazně pojednat o vzájemném diverzifikačním vztahu dvou bratrů - tudíž presumpci, v níž naprosto geniálně exceluje - přičemž každý z nich disponuje mnoha rozličnými charakteristikami, díky nimž tak divák s oběma protagonisty bezprostředně sympatizuje. Mezi ústřední dvojkou panuje perfektní interpunkční chemie, jež je zároveň oním primárním dějovým katalyzátorem, jakýmsi elementárním gró, které v hojném měřítku etabluje utilitární relativizmus bez jakéhokoliv znatelného náznaku zpupnosti, dotěrného patosu či toxického kýče. Humor funguje přímo prvotřídně, ačkoliv gagů je vcelku pomálu. Pečlivý hudební podkres je bezchybný. Megalomanské finále dle mého skromného úsudku nezapadá do zbylého kontextu snímku, ovšem to je snad jediná možná výtka, poněvadž jeho samotné eskalační vyústění je setsakra emocionálně senzitivní a jeho závěrečné vyznění více než překvapivé - jinak mohu Onward vynášet do nebes v podstatě absolutně bez výhrad... Tohle empatické feel good buddy road movie mi jednoduše ukradlo mé srdíčko. A já si stále nemohu racionálně vysvětlit, jak Pixar dokáže tak láskyplně, umně, vkusně a stoicky vypovědět o tolika životních pravdách a rodinných hodnotách pospolu s implicitním morálním přesahem, tentokrát pojednávající o tom, že by jsme si měli vážit a plně respektovat to, co nám bylo dáno - ať už se jedná o nostalgické vzpomínky, či dispozici blízkých přátel. Sám jsem notoricky známá měkkota, která rozjímá nad nejbanálnější prkotinou, ovšem mohu garantovat jediné: Onward je vysoce nadstandardní animák, k jehož zhlédnutí doporučuji předčasně přichystat náležitou nálož kapesníků - poněvadž Pixar nám opětovně naservíroval regulérně koncipovaný citový vyděračský hurikán... Vyjímečně doporučuji sledovat v originálním znění - hlasy Chrise Pratta a Toma Holanda celkové nápaditosti dodávají tu ideální dávku excentrického života. Smekám a posléze také očekávám, že následující pixarovka Duše překoná tuto kvalitativní konjunkturu - přestože nebývale vysokou... Verdikt: bez sebemenších debat jedna z nejlepších a emočně nejpůsobivějších pixarovek - a tento radikální argument mi jednoduše nikdy nikdo nevezme - ten nabízený zážitek který mi byl dán je setsakra silný. Děkuji uctivě za pozornost. 93%(24.3.2020)