Frčíme

USA, 2020, 103 min

Dan Scanlon

Dan Scanlon

Kori Rae

To, že pixar umí a je v kategorii animáků topka, to se ví, ale že dokáže i tolik tlačit na pilu citům a dojmům, to mě dost lámalo v pase, ovšem zároveň bavilo jako sviňa. Kolikrát jsem si říkal, přece tady vedle dcerky a těch okolních capartů nebudeš fňákat, jak malej Jaryn. Držel jsem to, co to šlo, ale vůbec mě to ti bráši namodralý neulehčovali! Opravdu moc krásná pohádka se supr příběhem, která mě místy dostávala do ouzkejch. Každopádně kino zážitek otec/dcera - k nezaplacení! 90%(17.3.2020)

Zdánlivě bylo všechno správně (technická či umělecká stránka animace bez chybičky), celý "postfantasy" svět mě však nijak zvlášť nezaujal. Jako by samotný nápad tvůrcům stačil, takže na jeho základě jen převedli žánrové propriety do nové (po)doby, žádné štráchy. Bohužel ani příběh (výprava za krystalem) ničím nevybočoval a pěkně nalajnovaně se ubíral k očekávanému konci – který by snad i dojmul (namísto otce "nalezení" bratra), ovšem představoval víceméně ojedinělý dospělý / vyspělý moment ve všech těch VELEzběsilých honičkách, překřikování, narážení a padání (především hlavního, totálního lůzra – samozřejmě než se z něj stal sebevědomý, chrabrý kouzelník).(16.4.2020)

• Lacike

U tejto Pixarovke mi jednak nesedel ten fikčný svet využívajúci rôzne fantasy postavy a pravidlá, keďže fantasy žáner ma nebaví. Naviac si ale myslím, že je to podané dosť nudne. Dan Scanlon posral už pokračovanie mojej srdcovky Príšerky. Onward má na prvý pohľad všetko, čo by Pixarovka mala obsahovať, ale ako celok to príliš nefunguje. Dojímavé scény ma nedojali, komické nerozosmiali, postavy si ma nezískali a vlastne mi bolo úplne jedno jak sa to skončí. 4/10.(28.3.2020)

Kvituji, že se i Pixar vždy jednou za čas vrhne do originálního projektu a nedojí tak pouze své zavedené značky. Bohužel tady to zas tolik neklaplo a přes všechny pixarovské kvality tu máme veskrze průměrný animovaný film. Animace, akce,alternativní mytologie a hvězdný voice over. To všechno je zde na výborné úrovni, přesně tak jak byste od Pixaru čekali. Bohužel mytologie alternativního světa, ve kterém se děj odehrává nabízí tolik možností a přesto to není úplně dotažené a využité v maximální podobě. To je velká bolest. Jinak jde všechno podle jasného a zajetého mustru. Rozhodně jde o příjemně strávený čas, ale tady musíme očekávat ještě o level lepší zábavu.(5.4.2020)

S odretými elfími ušami za štyri hviezdy. Nedá sa nič robiť, Pixar sa nezaprie, stále ide o vyššiu ligu než u konkurencie, takže aj z tohto pohľadu udeľujem konečné vysoké hodnotenie. Onward má tú výhodu, že sa síce rozbieha pomalšie, nie príliš výrazne, ale každou ďalšou scénou sa niekedy od polovice zlešpuje a zlepšuje a finále s drakom mi opäť v celej kráse pripomenulo, o čom táto firmička a jej prácička je. No a ako sa na ňu patrí, fungujú aj emócie. Len mi nedá si rýpnuť a skonštatovať, že celý tento fikčný svet a zápletka sú mierne vycucané z prsta. Ale točil to Pixar, takže to funguje, inde by to zmrvili.(9.3.2020)

• - Jako základ pro dodávku, kterou cestují Ian Lightfoot (Tom Holland) a Barley Lightfoot (Chris Pratt), posloužil animátorům „Chevrolet Chevy Van, G-10, 1978, verze Shorty“. Udělali ale pár změn (hlavně přední maska, tvar bočních blinkrů atd.). (bullhead)

• - Fast foodový řetězec Burger Shire má před svou restraurací nápis: „Now serving second breakfast“. Jde o odkaz na Pána prstenů, kde druhá snídaně byla potěšením Hobittů. (vojacekr)

• - Jednou z nejznámějších příšer v „Dungeons & Dragons“ je obří kostka Jell-O. Želatinová kostka, představená samotným tvůrcem Garym Gygaxem v prvním vydání „Dungeons & Dragons“ v roce 1974, je základním protivníkem, se kterým se hráči potkávají na začátku svého dobrodružství. Kostka se pohybuje pomalu, ale jakmile se přiblíží, může být velmi nebezpečná, protože pohlcuje oběti a pomalu je tráví, zatímco se bezmocně vznášejí uvnitř. (vojacekr)