Frčíme

USA, 2020, 103 min

Dan Scanlon

Dan Scanlon

Kori Rae

Pokud jsem měl vysoké vyhlídky na tuto novou pixarovku tak jsem je musel hned trochu srazit. V žádném případě se nejedná o jeden z hlavních nových tahounů klasického animovaného filmu. Za mě rozhodně vede třeba film V hlavě, je však fér dodat, že určité pasáže mě zde celkem rozmělnily a emočně to alespoň pro děti může být celkem roztomilá zkušenost.(2.6.2020)

Frčíme je pro mě menším zklamáním, jelikož od Pixaru jsem čekala opravdu něco velkého a přitom mi to přijde jako průměrný klasický animák, který nám kromě zajímavého světa nepřinesl nic nového. Klasický příběh o rodině a tom, co máme přímo před nosem, ale nevážíme si toho. Pro děti možná zajímavější.(19.4.2020)

Chris Pratt a Tom Holland se na tomhle filmu spolu asi pěkně vyblbli. Bylo slyšet, jak si to užívali. Na to jak se o Onward nikde moc nemluvilo a skoro bez všimnutí přišel film do kin, to pro mě bylo mlé překvapení. Krásná a vtipná animce, velice sympatické potvůrky a srdcervoucí příběh, který mě nejednou dohnal k slzám. 5*(1.3.2020)

Studio Pixar Animation Studios je jasná jistota co se týče tvorby animovaných filmů, která s filmem Toy Story: Příběh hraček stála za prvním filmem, který byl kompletně vytvořený počítačem. Za tu dobu od roku 1995 vytvořilo studio Pixar dalších 21 celovečerních filmů, z toho v 14 případech šlo o originální film. 22. snímkem se stává fantasy Frčíme u které opět platí, že si Pixar hraje s něčím novým a snaží se jít ještě dál. Otázka je jestli je vůbec možnost ještě zajít dál a jestli je možné jít z dokonalé animace na ještě dokonalejší animaci. Už téměř jistým faktem je ale ta informace, že je Frčíme boží. V rámci pixarovek možná sice patří mezi ty slabší, nicméně i tak jde o jasnou animovanou pecku a trefu do černého. Frčíme je sice fantasy, jádro pudla ale tkví v tom, že se v Pixaru snaží vyprávět lidské příběhy. Režisér a autor scénáře Dan Scanlon, který už stojí za Univerzitou pro příšerky u Frčíme pracoval s faktem, že nikdy svého otce nepoznal, protože zemřel ještě před jeho smrtí. Příběh dvou bratrů- kteří dostanou možnost se na 24 hodin znovu setkat se svým otcem, problém ale tkví v tom, že se otec objeví jen od pásu dolů a tudíž je účelem výpravy sehnat drahokam, který by vyčaroval i druhou půlku. Takhle začíná cesta dvou bratrů na jejímž konči by měl být jejich otec od pásu nahoru- je tak osobním příběhem, který snadno vzbudí emoce nejen co se týče faktu, že bratři touží po setkání se svým otcem ale klíčový je i vztah dvou bratrů, který je každý jiný a těžko k sobě hledají cestu. Zatímco Bradley je fanoušek fantazie a příběhů o starých čarodějích a rytířích, Ian je přesným opakem a na rozdíl od Bradleyho mu chybí sebevědomí. Oba bratři se mají rádi, Ian se ale za chování svého bratra stydí a už proto k sobě hledají těžkou cestu. Obou chybí otec a oba tudíž možnost se s ním setkat vezmou za pačesy. A právě cestou za drahokamem bratři upevní své pouto, zjistí toho víc o sobě navzájem a uvědomí si, že jim vlastně otec ani chybět nemusel, protože měli sebe navzájem. A to je strašná síla, kterou v sobě Scanlonův příběh má. A je tudíž hodně snadné aby Scanlonův příběh přirostl k divákovu srdci a divák byl z toho filmu nadšený. Animace od Pixaru je nepřekvapivě dokonalá, detailní, plná barev a prostě skvělá. Spousty fantastických postav od kyklopů přes kentaury po gnómy a geniálně vymyšlená mytologie postavená na tom, že magie ve světě elfů existovala a možná stále je, nastoupila ale moderní technologie jako z 21. století našeho světa. Jednorožci jsou na úrovni pouličních psů, víly tvoří motorkářské gangy a mantikory vedou hospody. Šílené? Dost možná ano, na druhou stranu je to ale další ukázka skvělé kreativity tvůrčího týmu v Pixaru, která ukazuje, že rozhodně nemelou z posledního i když po Životu brouka a Hodném dinosaurovi servírují přece jenom nejslabší pixarovku. Povedená fantasy, která úplně v pohodě mohla nastartovat novou animovanou fantasy frančízu nebo seriál na Disney+, pandemie COVID-19 mu ale sebrala šanci stát se finančním megahitem. Je to škoda, protože tyhle povedené pohádky se prostě neomrzí a kdyby tu ten Covid nebyl tak je tu další megahit. Škoda převeliká, přesto ale Pixarům nikdo neupře fakt, že je to další animovaná pecka. A navnadí na to co by nám Pixar mohl nabízet i v letech budoucích....... PS: České znění je super!(22.5.2020)

„Vpred” , dodávka „Guinevere“, vpred, ufujazdi, koľko vládzeš, zároveň si nazbieraš míle na svojom tacháči, pretože títo elfskí bratia Lightfootovci Ťa v žiadnom prípade šetriť nebudú, skrátka sú to (a)typickí tínedžeri, ktorí opätovne objavia magický svet kúziel, keď sa akurát vrhajú za svojim doposiaľ najväčším dobrodružstvom ich života, a to za "Fénixovým drahokamom" , čo im dopomôže na malý moment vzkriesiť ich mŕtveho otca, ale tesne predtým sa spustí kliatba, čo oživí umelého draka, ktorý im na okamih skomplikuje domácu úlohu. A celé je to, ako vystrihnuté z filmov od Harryho Pottera, cez Pána Prsteňov, až po Indiana Jonesa a veľa iných, ktorými sa zrejme títo p.i.x.a.r.o.v.s.k.í. tvorcovia výsostne inšpirovali, vkusne ich nakoniec skombinovali i načasovali do tohto animovaného, vizuálneho prostredia, plného rôznorodých, bizarných postavičiek od výmyslu sveta, väčšinou spájaných samou účinnou pestrofarebnosťou a extravagantnosťou, i keď je to principiálne určené najmä detskému publiku do cca. ôsmych rokov ? Bohužiaľ, toľko už síce dávno nemám, ale to ešte vonkoncom neznamená, že táto veková bariéra, by mi mohla narobiť veľkú galibu, pretože na chvíľu stráviť čas po boku Iana a Barleyho, vôbec nie je najhorší nápad ! Nebojte sa, na Ovečku Shaun sa ("zatiaľ") nechystám !(30.3.2020)

• - Dodávku „Pizza Planet“, která se objevuje ve všech filmech Pixaru, je možné vidět ve scéně, když Ian s Barleym platí dálniční mýto. Dodávka čeká ve vedlejším pruhu fronty. (vojacekr)

• - Jako základ pro dodávku, kterou cestují Ian Lightfoot (Tom Holland) a Barley Lightfoot (Chris Pratt), posloužil animátorům „Chevrolet Chevy Van, G-10, 1978, verze Shorty“. Udělali ale pár změn (hlavně přední maska, tvar bočních blinkrů atd.). (bullhead)

• - Známý easter egg Pixaru „A113“ je ke konci vysloven policistou Coltem Bronco, kdy poví: „A113 in progress.“ Autoři tak odkazují na učebnu „A113“ Kalifornského Institutu Umění, odkud vzešla spousta animátorů Pixaru. (vojacekr)