Režie:
Zdeněk MíkaScénář:
Jaroslav DietlKamera:
Jiří StöhrHudba:
Ladislav ŠtaidlHrají:
Josef Bláha, Libuše Havelková, Vlastimil Brodský, Valerie Kaplanová, Dagmar Havlová, Svatopluk Skopal, Vladimír Krška, Karolina Slunéčková (více)Obsahy(1)
Činorodý šéf údržbářů zemědělských strojů Vavřinec má neustále vše pod kontrolou. Umí zaměstnat všechny kolem sebe, velmi rád se plete i do záležitostí ostatních členů svojí početné rodiny. A především vkládá velké naděje do perspektivní dcery Štěpánky. Touží z ní mít vysokoškolačku. Jenže všechno se zkomplikuje, když se dívka zamiluje do Tomáše ze sousední vesnice. K posledním Vavřincovým výstřelkům patří i příprava svatby, o které netuší, že už není potřeba. (TV Nova)
(více)Recenze (70)
Tchán rozhodně nijak nevybočuje z řady tuctových filmů s televizními parametry. To, co ho spolehlivě spasí, je jeho vynikající herecké obsazení v čele s Josefem Bláhem v roli agilní hlavy rodiny, který se rád plete do záležitostí ostatních členů rodinného klanu. Role mu padne jako ulitá a byl takovou přijatelnou alternativou za Menšíka, který podobné typy také s přehledem zvládal, ale zde se pro něj překvapivě žádná role nenašla. Zdeněk Míka je režisérem jako dělaným pro filmy o socialistických rodinách, které v časech normalizace žily kupodivu normálně a dokázaly brát život s humorem a i s jistým nadhledem. Tahle komedie sice nemá šanci být takovým tím televizním evergreenem, ale právě paradoxně čím méně je reprízovaná, o to je to její větší výhoda. Přijatelný film. 60% ()
Taková jednoduchá česká komedie o rodinných vztazích na vesnici a JZD. Je z toho malinko cítit politická agitka tehdejší doby, ale to je u takových filmů téměř běžné, a když to člověk přehlédne, nejednou se dosti zasměje. Zvláště rozmluvy Josefa Bláhy a Vlastimila Brodského jsou dokonalé. Oddychovka. 60% ()
Průměrná lidová normalizační komedie, chvíli zábava, chvíli moralitka o tom, že Naši furianti na vesnici ještě tak úplně nevymřeli a že život si stejně najde své cestičky navzdory předpřipravenému betonovému korytu absolutistické rodičovské výchovy... Potěší vydařený casting a plejáda známých českých herců (zvláště prostořeký děda Vlastimila Brodského), celkem vtipné a trefné dialogy, méně už propagandisticky idealizovaná dokonalost kolektivizované vesnice a okresní přebory v orbě... ()
Nijak výjimečnou taškařici posouvají někam dál herecké výkony většiny představitelů. Zvláště Josef Bláha v titulní roli, Vlastimil Brodský si úlohu dědečka také poměrně užil a Dagmar Veškrnová jako Štěpánka je také dobrá. Pokud si chcete odpočinout, tak právě tuto vyloženě odpočinkovou záležitost vám doporučuji. ()
"Já byl nadanej. Já byl pilnej. Ale já musel všeho nechat, abych se staral o rodinu." Já jsem nebyl nadaný, už vůbec jsem nebyl pilný a o rodinu jsem se jako mladík taky moc nestaral, takže tchánovi Vavřincovi nesahám ani po radlici kombajnu. Ale na druhou stranu nechávám lidi žít svůj život a v tom se od zemědělského intrikána taky dost liším. Jen jsem si přál, aby to jeho intrikování bylo zábavné, ale toho jsem se taky nedočkal. Občasný pokus o vtípek totiž komedii neudělá. Za mě to prostě bylo spíše smutné než humorné a to komediím nedokážu odpustit. ()
Galerie (22)
Photo © Filmové studio Barrandov

Zajímavosti (15)
- Josef Bláha natáčel poslední dny filmu s poraněným žebrem, které si zlomil díky pádu ze svahu po konfliktu s Miroslavem Macháčkem při nátačení filmu Tvář za sklem (1979). (carott)
- Filmová dcera Vlastimila Brodského, Libuše Havelková byla ve skutečnosti pouze o 4 roky mladší. (M.B)
- Režisér Zdeněk Míka se vždycky ráno sebral a šel na houby a nechal film točit kameramana. (raininface)
Reklama