VOD (1)

Činorodý šéf údržbářů zemědělských strojů Vavřinec má neustále vše pod kontrolou. Umí zaměstnat všechny kolem sebe, velmi rád se plete i do záležitostí ostatních členů svojí početné rodiny. A především vkládá velké naděje do perspektivní dcery Štěpánky. Touží z ní mít vysokoškolačku. Jenže všechno se zkomplikuje, když se dívka zamiluje do Tomáše ze sousední vesnice. K posledním Vavřincovým výstřelkům patří i příprava svatby, o které netuší, že už není potřeba. (TV Nova)

herr_carter

To je tak, když zapnete v neděli po obědě náhodně televizi v domnění, že si hodíte nohy nahoru a necháte svoje myšlenky mizet u pořadu typu Rady ptáka votvíráka, nebo receptář prima nápadů s Přemetem od Podlahy. A on je tam film Tchán z konce sedmdesátých let. Skvadra herců klasická a úměrná té době, hodnocení 54 procent dává tušit , že by mělo jít o těžký průstřel průměrem...taky úměrný době, kdy sice vzniklo hodně filmů , ale taky jich hodně zapadlo. Takhle mile jak Tchán mě už dlouho nic nerozesmálo. Skvělý Bláha v rouše Hitleří co se za každou cenu snaží lajnovat všechno všem podle sebe a jediný, kdo mu pravidelně vzdoruje je dědek Brodský, který ho stírá od rána do večera, to všechno za zdatné podpory známějších herců a hereček, hodně povedený film.............moje hodnocení = 8 z 10. ()

argenson

Dost průměrná záležitost. Nemůžu si pomoct, ale pro mě Josef Bláha není hercem hlavních rolí a tahle uječená normalizační komedie, kde se mísí socialistické soutěžení s generačními problémy, se příliš nepovedla. Přesto mě ale bavil svérázný děda Vlastimila Brodského, v jehož podání i laciné repliky mají neopakovatelné kouzlo ("Co tady máváš těma ploutvema? Sis něčeho cvaknul nebo co?"). Škoda je scény s ženichem schovaným pod gaučem, tam byl krásný náběh na nadprůměrně vtipnou zápletku, záměrem scénáře ale zjevně nebylo moc bavit, jako spíše moralizovat. ()

Vesecký

Překvapivě nízké hodnocení velmi dobré české komedie. Komedie z dob, kdy ještě česká vesnice byla skutečně tou jednou rodinou, kde si nehrál každý na svém písečku, ale naopak byl součástí vesnického kolektivu. Takto skutečně naše vesnice tenkrát žily. A také mezi námi žili takoví tchánové, které jen s mírnou nadsázkou zobrazil Jaroslav Dietl a se svým typickým herectví předvedl Josef Bláha. Uzurpátoři a velitelé našich rodin, které byla nutno poslouchat. A přitom lidé, kteří ve skutečnosti měli otevřené srdce a vše dělali pro dobro rodin, i když někdy dost nešťastně. ()

Olík

Ničemu neubližující totalitně jezeďácká záležitost postavená na dobročinném herectví pana „Pepíčka“ Bláhy. I přes, na svou dobu celkem slušnému hereckému obsazení, se Tchán spíš než do zlatého fondu tuzemské kinematografie zařazuje do zástupu nepříliš výrazných počinů tohoto časového období, které nad vodou, více než děj, drží výkony nesmrtelných československých herců. ()

Jara.Cimrman.jr

"Já byl nadanej. Já byl pilnej. Ale já musel všeho nechat, abych se staral o rodinu." Já jsem nebyl nadaný, už vůbec jsem nebyl pilný a o rodinu jsem se jako mladík taky moc nestaral, takže tchánovi Vavřincovi nesahám ani po radlici kombajnu. Ale na druhou stranu nechávám lidi žít svůj život a v tom se od zemědělského intrikána taky dost liším. Jen jsem si přál, aby to jeho intrikování bylo zábavné, ale toho jsem se taky nedočkal. Občasný pokus o vtípek totiž komedii neudělá. Za mě to prostě bylo spíše smutné než humorné a to komediím nedokážu odpustit. ()

• Natáčení probíhalo necelý měsíc v Týně nad Vltavou. (carott)
  • Dům Vavřincových stojí v obci Chlumec č.p. 7 - Olešník. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)
  • Dagmar Havlová (Štěpánka) odchádza zo železničnej stanice na štúdia do Prahy súpravou M 262.0, červenou lokálkou motorovým vozňom ktorý vznikol po druhej svetovej vojne ako prvé veľké, štvornápravové vozidlo. (Raccoon.city)