Činorodý šéf údržbářů zemědělských strojů Vavřinec má neustále vše pod kontrolou. Umí zaměstnat všechny kolem sebe, velmi rád se plete i do záležitostí ostatních členů svojí početné rodiny. A především vkládá velké naděje do perspektivní dcery Štěpánky. Touží z ní mít vysokoškolačku. Jenže všechno se zkomplikuje, když se dívka zamiluje do Tomáše ze sousední vesnice. K posledním Vavřincovým výstřelkům patří i příprava svatby, o které netuší, že už není potřeba. (TV Nova)

herr_carter

To je tak, když zapnete v neděli po obědě náhodně televizi v domnění, že si hodíte nohy nahoru a necháte svoje myšlenky mizet u pořadu typu Rady ptáka votvíráka, nebo receptář prima nápadů s Přemetem od Podlahy. A on je tam film Tchán z konce sedmdesátých let. Skvadra herců klasická a úměrná té době, hodnocení 54 procent dává tušit , že by mělo jít o těžký průstřel průměrem...taky úměrný době, kdy sice vzniklo hodně filmů , ale taky jich hodně zapadlo. Takhle mile jak Tchán mě už dlouho nic nerozesmálo. Skvělý Bláha v rouše Hitleří co se za každou cenu snaží lajnovat všechno všem podle sebe a jediný, kdo mu pravidelně vzdoruje je dědek Brodský, který ho stírá od rána do večera, to všechno za zdatné podpory známějších herců a hereček, hodně povedený film.............moje hodnocení = 8 z 10. ()

topi

"A sakra, kam nemůže čert, tam nastrčí esenbáka!" Pohodovka, ve které řádí Josef Bláha a chce pro rodinu jen to nejlepší. " Já už v patnácti vypadl z domu! " (tchán Vavřinec - Josef Bláha). "Aby ses ve dvaceti vrátil s holou prdelí." (děda Vavřinec - Vlastimil Brodský). "Ale s řadou nabitých zkušeností!" (tchán Vavřinec). Zkrátka a dobře odpočinková nenáročná podívaná. ()

Olík

Ničemu neubližující totalitně jezeďácká záležitost postavená na dobročinném herectví pana „Pepíčka“ Bláhy. I přes, na svou dobu celkem slušnému hereckému obsazení, se Tchán spíš než do zlatého fondu tuzemské kinematografie zařazuje do zástupu nepříliš výrazných počinů tohoto časového období, které nad vodou, více než děj, drží výkony nesmrtelných československých herců. ()

Vesecký

Překvapivě nízké hodnocení velmi dobré české komedie. Komedie z dob, kdy ještě česká vesnice byla skutečně tou jednou rodinou, kde si nehrál každý na svém písečku, ale naopak byl součástí vesnického kolektivu. Takto skutečně naše vesnice tenkrát žily. A také mezi námi žili takoví tchánové, které jen s mírnou nadsázkou zobrazil Jaroslav Dietl a se svým typickým herectví předvedl Josef Bláha. Uzurpátoři a velitelé našich rodin, které byla nutno poslouchat. A přitom lidé, kteří ve skutečnosti měli otevřené srdce a vše dělali pro dobro rodin, i když někdy dost nešťastně. ()

Big Bear

Josef Bláha byl skvělý herec a vlastně celou tu hoďku tuhle komedii táhne na svém hřbětě. Zas tak strašně vtipné to nen krom hlášek pana Brodského, nicméně párktát se i usmějete. A to se leckdy nepodaří ani soudobým rádoby komediím... Mně se na tom líbil ten venkov osmdesátek. Náves plná cvrkajících vrabců, večer cvrkání cvrčků, babičky v šátcích na autobusové zastávce, vrčení traktorů z nedalekého JZD,kokrhání kohoutů... prostě taková byla tehdy léta u našich babiček. A byla to hezká léta, protože režim nás nepálil a my řešili jen kam se ten den pojede na kole, půjde na houby nebo půjde k rybníku koupat. Ten feeling osmdesátek ve filmu mocně umocňuje hodba od Ladislava Štaidla  a zřejmě saxík zřejmě Felixe Slováčka. Tohle je prostě normalizační hodinová jednohubka u které v pohodě vypnete a leckomu možná přivodé nějakou tu hezkou vpomínku na dětství.  Dávám za dva doporučené dopisy z hnojárny. * * ()

• Kľúčovú úlohu mal statok čp. 2 - v komédii rodové sídlo Vavřinců, v skutočnosti majetok rodiny Reitingerů, ktorí spomínajú: "Sedeli sme v nedeľu pri obede, keď prišli dvaja páni v nezvyčajne veľkých autách. Hovorili, že sú z Barrandova, a či si to môžu u nás vyfotiť. Potom prišla ponuka, že si vybrali práve náš dom." Štáb, ktorý strávil u rodiny asi mesiac, žiadne vonkajšie úpravy statku nepožadoval. Interiéry sú točené v ateliéroch. "Na našej žumpe si urobili studňu. Na nej postavili falošnú pumpu. Pri tej pumpe bola priviazaná koza, ktorú im požičal pán z obce, kde sa natáčalo, spomínajú si, že deti kozu kŕmili a zrejme to prehnali, pretože zviera potom nechcelo filmárom konzumovať kvety pri natáčaní." (Raccoon.city)
  • Film v kinech navštívilo přes milion diváků. (Duoscop)
  • Dům Vavřincových stojí v obci Chlumec č.p. 7 - Olešník. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)