Snímek sleduje osudy J.R.R. Tolkiena (Nicholas Hoult) dávno před tím, něž se z něj stal slavný spisovatel. Dospívající Tolkien, obklopen spolužáky, objevuje sílu přátelství, odvahy a odhodlání. Společné pouto je časem stále pevnější, první světová válka však může jejich přátelství rozbít. A právě tyto zážitky se později staly Tolkienovi inspirací při psaní slavných románů ze Středozemě. (Bontonfilm)

VanTom

Aby se vyhnul klasické životopisné suchosti, pokouší se snímek do Tolkienova vidění reality projektovat náznaky z jeho fantazie, resp. budoucího díla (nepolopatičtěji bojiště 1. světové války jako smrtonosný Mordor). Nicméně tím hlavně dokazuje, že slavný autor/jazykovědec žádný extra vzrušující život, o kterém by se měly točit filmy, ve svém předspisovatelském období nevedl (natož potom) – pár studentských nerozvážností, pevný kamarádský spolek ("fellowship") roztržený válkou a šťastná láska. ()

Stanislaus

"Věci nejsou krásné tím, jak nám znějí. Jsou krásné tím, co znamenají." I když jsem nikdy od Tolkiena nic nečetl - ostuda, já vím - tak mám rád a uznávám LOTRovskou trilogii, a proto jsem byl zvědavý na film, který zobrazuje mládí autora, který vdechl život tolika úchvatným místům a postavám. Divák si během filmu nejednou všimne okatých narážek na příběhy ze Středozemí - mě osobně nejvíce zaujaly výjevy z války. Nicméně jsem čekal, když vezmu v potaz, že se příběh z velké části točí okolo války, že bude obsahovat více silných scén. Zobrazení vztahu mezi Johnem a Edith mi přišlo odbyté, zato se mi však líbily scény s profesorem v podání Dereka Jacobiho. V závěru snímku hráli tvůrci už poněkud na city - ale budiž. I tak jsem ale rád, že jsem do filmu investoval čas, protože nabídl několik zajímavých momentů ze života jednoho z největších fantasy autorů všech dob. ()

Motinski

Na to o akého dôležitého človeka v rámci literatúry ide mohol film dopadnúť aj veľkolepejšie ale nevadí. Tolkien obsahuje hlboké scény a ajtak sa pri sledovaní cítite príjemne. Milo ma prekvapili pasáže z vojny a Hoult zvládol svoju postavu na výbornú. Jednoduché, kompaktné a svojím spôsobom krásne aj dojemné. Nečakajte ale podrobný opis vzniku Pána prsteňov, toto je biografia o spisovateľovi, nie výlet do stredozeme. ()

NinadeL

Chtělo by to ještě jeden film, který by nám Tolkienův životopis dovyprávěl až do konce. Toto jsou jen mladá léta a připomenutí skutečnosti, která praví, že i Pán prstenů je jen odpovědí na hrůzy Velké války. Podobně jako cokoli, co napsala ztracená generace, včetně A. A. Milnea. A samozřejmě před válkou všichni, bez rozdílu, randili tak, že brali své drahé polovičky na Wagnerovy opery ;) ()

Necron

Farewell master - krasne a citlive propracovana zakladni cast zivota profesora, jazykovedce a pionyra fantasy (kam se hrabe Joanne Rowlingová se svym vykradenym a vyumelkovanym pop-trendy Potěrem?). Cely film je doprovazen dokonalym soundtrackem Thomase Newmana, uz jsem ho slysel 10x a porad me bavi .) ()

• Natáčelo se v Anglii, konkrétně ve městech Liverpool a Manchester. Zákopové scény z první světové války se natáčely v Altchringhamu (Cheshire). (BMW12)
  • V roce 1911 John Ronald Reuel Tolkien vytvořil malou čtyřčlennou společnost, čajový klub (Barrovian Society - TCBS) ,kde s přáteli Geoffreyem Bachem Smithem, Robertem Gilsonem a Christopherem Wisemanem často diskutovaly o umění, literatuře a jejich budoucnosti. (ARI50)