Snímek sleduje osudy J.R.R. Tolkiena (Nicholas Hoult) dávno před tím, něž se z něj stal slavný spisovatel. Dospívající Tolkien, obklopen spolužáky, objevuje sílu přátelství, odvahy a odhodlání. Společné pouto je časem stále pevnější, první světová válka však může jejich přátelství rozbít. A právě tyto zážitky se později staly Tolkienovi inspirací při psaní slavných románů ze Středozemě. (Bontonfilm)

Kaylar

Film komorního vyznění, který osloví především fanoušky spisovatele Tolkiena (mezi které patřím také). Dětství, mládí, vznik a vývoj přátelství s dalšími studenty a v neposlední řadě i milostné peripetie - toto vše film obsahuje. Do děje posléze zasahuje velká válka. Život Tolkienovy rodiny po válce je zde již zmíněn pouze rámcově a v náznacích. Musím nicméně konstatovat, že emociálně mě film nijak nepoznamenal a považuji ho sice za dobře zvládnutý, leč průměrný... ()

BlackBarron

Očekával jsem od toho mnoho. J.R.R. Tolkien byl, je a bude nejlepší spisovatel na světě, ale tento film byl nudný. Dobré obsazení i herecké výkony zabíjí až zbytečně nudný scénář a režie (Jeho život byl zajímavý, pouze zde byl špatně pojat). 50% (3 hvězdy z dobroty srdce) ()

jamedusa

Jestliže značnou část Vašeho srdce zaujímá Tolkienův svět, určině ve filmu spatříte víc než jen rozvláčné vyprávění o osudu nadaného mladíka. Větší obdiv by u mě tento snímek sklidil, kdyby zde byl vyhrazen menší prostor pro Tolkienův vztah s Edith Bratt, a větší pro ono úžasné kouzlo přátelství, jehož duch z filmu zkrátka dýchá i přes obrazovku.. ()

Stanislav.Ba

Pre mna bol Tolkien genius a nikto mu to nemoze vziat.Filmov o nom a jeho zivote mozu natocit desiatky.No kazdy bude svojski a o nom.To je zaklad vsetkeho ak ide o Tolkiena.On nebol ako my obycajny.To co po nom zostalo je nieco čo nedokaze len tak hoci kto vpísat z pera na papier.Jednim slovom genialne.Pre mna full stars sorač. ;) ()

Sejkorka

Nicholas Hoult jeden den J.D. Salinger, druhý den J.R.R. Tolkien. Není ještě nějaká další známá postava, která má v monogramu 4 křestní jména ? Ne, vážně, oba filmy (tento a Rebel v žitě) jsou si velmi podobné ( nejen tím, že hlavní role vytváří výborný Nicholas Hoult. Dozvíme se něco zajímavého o slavných spisovatelích, kteří prožili mimo jiné válečné útrapy a docela se odlišovali od svých vrstevníků. Výborná je i Lilly Collins v roli Edith. (Ve skutečnosti byla Tolkienova manželka o 3 roky starší. Lilly a Nicholas jsou stejný ročník - 1989. A poslední slovo filmu je .... hobit ! ()

F_FF_Brukner

Tenhle kousek jsem sledoval s nemalým nadšením. To však nepramenilo s kvality snímku samého, jakožto spíše z námětu, protože jsem Džejárárův fanouš a z toho, jak se s jeho Prstenovic pánů popasoval Jackson, jsem se otetelil blahem (jak Hobití pohádku pro menší ratolestě rozklepal jako Jáchym nýtek a z několika vět v knize (bitva pěti armád) dokázal udělat jeden celovečerní film se štědrou stopáží, to už jsem s až takovým nadšením nekvitoval...). Filmově uchopený příběh tvůrce onoho legendárního fantastického příběhu mě tedy dosti zajímal. A zklamán jsem rozhodně nebyl. Hltal jsem každý okamžik, jenže se to táhlo jak rande na slepo, u kterého jste si vytáhli krátkou sirku a dorazila kámošova matka, co po rozvodu chytla druhej dech. Tohle bio je vlastně vcelku poplatné knižní předloze, která je oproti Jacksonově opulentní megalomanii o poznání méně cool a akční a Jackson se k ní přiblížil hlavně na konci celé trilogie, která se taky vlekla (což není výtka) tak, že divák pomalu smolil omluvný dopis vlastnímu močáku. Já si na své přišel, i když mě po celou dobu ani po zhlédnutí neopustil kompulzivní pocit, že tomu dost chybí a že si Tolkien zasloužil větší oslavu. To ale přičítám hlavně Jacksonově patosu (v tom nejlepším světle slova smyslu) a maniakální snaze (úspěšné) vytvořit něco, co tu ještě nebylo (a dlouho nebude, jestli vůbec…), která taky krom precizní filmařiny privedla k předloze násobně víc čtenářů. Z životopisných kousků tenhle počin rozhodně řadím k těm zdařilejším. Vyplývají z něj mnohé náměty a motivace autora zrcadlící se v příbězích o Prstenu moci, což zase přispívá k lepšímu pochopení celého Tolkienova díla v širším kontextu. ()

Ashlander

Musím poděkovat tvůrcům především za odvahu s jakou se zhostili tohoto tématu. Natočit ve věku Avengerů a podobných pokleslostí film o Tolkienovi beze snahy zalíbit se dnešnímu plebsu si zaslouží uznání. Krásný životopisný film s pomalým tempem, který se snaží o věrohodné zachycení tématu ale jistě nesedne každému divákovi a už vůbec ne fanouškům filmového Hobita a Prstenů moci. ()