• Nový Zéland

• Austrálie

Životopisný / Drama

USA, 2019, 112 min

"Věci nejsou krásné tím, jak nám znějí. Jsou krásné tím, co znamenají." I když jsem nikdy od Tolkiena nic nečetl - ostuda, já vím - tak mám rád a uznávám LOTRovskou trilogii, a proto jsem byl zvědavý na film, který zobrazuje mládí autora, který vdechl život tolika úchvatným místům a postavám. Divák si během filmu nejednou všimne okatých narážek na příběhy ze Středozemí - mě osobně nejvíce zaujaly výjevy z války. Nicméně jsem čekal, když vezmu v potaz, že se příběh z velké části točí okolo války, že bude obsahovat více silných scén. Zobrazení vztahu mezi Johnem a Edith mi přišlo odbyté, zato se mi však líbily scény s profesorem v podání Dereka Jacobiho. V závěru snímku hráli tvůrci už poněkud na city - ale budiž. I tak jsem ale rád, že jsem do filmu investoval čas, protože nabídl několik zajímavých momentů ze života jednoho z největších fantasy autorů všech dob.(27.3.2020)

Intimně a poctivě převyprávěné mládí autora nejslavnějších románů století. Není to však film o Pánovi prstenů ani o Hobbitovi - je to příběh o Tolkienovi, o jeho lásce, ztrátách, přátelích a zásadních zkušenostech či setkáních, které formovali jeho představivost, jeho náhled na otázky kolem dobra a zla a především jeho vztah k samotnému jazyku. Nečekejte hollywoodské oslavné chorály a velikášské umělé sekvence a dostanete procítěný a uvěřitelný obrázek obyčejného neobyčejného člověka, sympaticky představující prvorozené zlomky jeho kultovních děl, s jejichž obeznámením tvůrci dopředu počítají. Některé prázdnější sekvence mi sice připomínali, že bych tenhle životopis rád viděl i v těch velikášských hollywoodských rukách, ale jsem přesvědčen, že sám Tolkien by se nezlobil. Nicholas Hoult přesný, Thomas Newman zase jednou stopro okouzlující.(24.9.2019)

"Tolkien" som veril, že bude fenomenálnym filmom. Rozpráva to príbeh jedného z najväčších spisovateľov fantasy, veľkého génia a v hlavnej role máme talentovaného Nicholasa Houlta. Ako sa môže stať, aby toto nedopadlo na výbornú? Nuž, stačí do toho nedať žiadne výrazne zaujímavé scénky, motáme sa v histórii, ktorá nám toho moc nepovie a akosi film v ničom výrazne nevyniká. Aby som neklamal, vo filme je niekoľko skvelých scénok, výprava je vynikajúca a okrem toho by som povedal, že film má skvelý a mohutný soundtrack, ktorý človeka nepustí. Nicholas Hoult je podľa mňa ideálnou voľbou do hlavnej role. A dáva do toho najviac čo môže. Len mám pocit, že aj keď nemôžem film ohodnotiť ako nezaujímavý, nemám pocit, že by sme sa toho o Tolkienovi ako autorovi toho veľa dozvedeli. Páči sa mi romantická linka. Vizuálna stránka filmu (ako som povedal) je super. Priateľstvo medzi našimi hrdinami je super stvárnené. A vojnové časti... nuž... popravde nemám pocit, že sme nimi museli film takto pretkávať. Mám hlavne ale pocit, že z filmu som ostal akosi nenaplnený. Je to viac-menej predvídateľné, nemá to nejaké výrazné prekvapivé momenty. Neviem ani čo viac k filmu reálne povedať. Akosi by som si prial, aby sme videli viac z jeho literárneho života a menej z jeho študentských čias. Viem, že to bolo podstatné, no nie som si istý, že toto boli časti Ronaldovho života, na ktoré som bol výrazne zvedavý. Ak ste zvedaví, nebudem vás presviedčať, no jednoznačne je to pre mňa filmové sklamanie. A film si nevedel udržať moju pozornosť. Hodnotenie: C(4.9.2019)

Řada životopisných filmů se soustředí na boj, který musel protagonista svést nejen se svým okolím, ale především sám se sebou. Tolkien sem úplně nespadá, což je na jednu stranu příjemné osvěžení, na druhou stranu ale scénář postrádá nějaký ústřední prvek. Možná proto ve mně film nezanechal mnoho. Ani o Tolkienově díle se toho moc nedozvíte. Nemám sice rád, když jsou diváku servírovány různé do očí bijící odkazy (jako třeba v Magických slovech: Příběhu J. K. Rowlingové), ale podívat se na proces vytváření Tolkienova fantastického světa by nebylo ke škodě. (1 304.)(1.5.2020)

Jako mnoho dalších biografií to nemá kdovíjaký spád a tak, ale vidět začátky člověka, který stvořil fantasy, se mi prostě líbilo. A kdyby mi někdo řekl, že v takovém filmu budou jedny z nejlepších záběrů na I. světovou, ke kterým se ještě přidají ty fantasy výjevy na hranici dokonalosti, sotva bych tomu věřil... 70%(13.8.2019)

• - Před uvedením filmu do kin se rodina J.R.R. Tolkiena a lidé řídící jeho pozůstalost od filmu distancovala a přála si na pravou míru uvést, že film neschválili a nepodíleli se na jeho tvorbě žádným způsobem. (Pajky3)

• - John Ronald Reuel Tolkien poznal svojí budoucí manželku, Edith Bratt, ve svých 16 letech. (ARI50)

• - V roce 1911 John Ronald Reuel Tolkien vytvořil malou čtyřčlennou společnost, čajový klub (Barrovian Society - TCBS) ,kde s přáteli Geoffreyem Bachem Smithem, Robertem Gilsonem a Christopherem Wisemanem často diskutovaly o umění, literatuře a jejich budoucnosti. (ARI50)