J.R.R. Tolkien strádá v zákopech první světové války na Sommě ve Francii a navzdory vysoké horečce se snaží s pomocí vojína Sama Hodgese najít svého nejlepšího kamaráda Geoffreyho Smithe, který už dlouho neodpovídá na dopisy od matky ani od něj. Přitom se mu vybavují vzpomínky ... Po smrti otce a také matky, která je s bratrem Hilarim učila a vštípila jim lásku k cizím jazykům a literárním příběhům, se na přímluvu otce Francise dostává on a bratr do domu paní Faulknerové, která se stará o sirotky. V domě žije i její společnice, mladá půvabná Edith Brattová. Bratři začínají chodit do školy, kde Tolkien znalostmi vysoce převyšuje své spolužáky. Po počátečních třenicích s některými z chlapců si najde kamarády: on a tři další – Geoffrey Smith, Christopher Wiseman a Robert Gilson, syn ředitele školy – vytvoří nerozlučné bratrstvo. Věrnost stvrdí společnou přísahou. Chlapci se scházejí v místní čajovně a vášnivě diskutují o literatuře. Tolkien vymýšlí příběhy a sestaví i vlastní jazyk. Sbližuje se s Edith, která je stejně vnímavá jako on, s tím rozdílem, že ze všeho nejvíc miluje hudbu a hraje na klavír ... Ze zákopů Tolkien mezitím pozoruje válkou zpustošenou krajinu a fantazie spolu s horečkou mu do ní promítají nejrůznější nestvůru, které pak převádí na papír. Před útokem plamenomety se spolu s Hodgesem zachrání v hluboké jámě po granátu naplněné vodou zbarvenou krví z množství mrtvých těl všude kolem. Naléhá na Hodgese, aby dále pátral po Geoffreym a sám zůstává ležet ve studené vodě  a vzpomíná ... Jeho sbližování s Edith pokračuje, když ale neuspěje v testech, otec Francis to přičte jeho známosti s Edith a protože mu ještě není 21 a on slíbil jeho matce, že se o něj do té doby postará, dá mu ultimátum: buď Edith, nebo Oxford, kam se chce Tolkien za každou cenu dostat. Edith rozhodne za něj: nehodlá mu ničit budoucnost ... Tolkien a Geoffrey studují v Oxfordu, druzí dva kamarádi v Cambridgi. Při společném setkání uspořádají večírek v autobusu, kde je zatkne policie. Rektor Tolkiena po skončení trimestru chce vyloučit, kromě jiného i kvůli špatnému prospěchu. Pokud by zůstal, musel by si platit studia sám, na což nemá. Současně dostane od Edith oznámení, že se bude vdávat. Opije se, v noci ztropí uvnitř koleje výtržnost a skončí plačící v Geoffreyho náručí ... Pak se Tolkien seznamuje s věhlasným specialistou na gótštinu, profesorem Wrightem, a chce se dostat do jeho třídy na katedře filologie. Profesorův zadaný úkol brilantně splní. Právě když spolu hovoří, přichází zpráva o vyhlášení války ... Tolkien a jeho přátelé narukují. Ve Folkestone, kde se shromažďuje vojsko, náhodně potká Edith. Jejich vztah se plně projeví: Tolkien odchází s jejím polibkem na rtech a přáním šťastného návratu ... (TV Prima)

Trailer 1

tron

„Jazyky sa nekradnú. Ovplyvňujú sa.“ Podobne, ako do predchádzajúceho životopisu s Houltom o talentovanom umelcovi, Rebela v žite, ani do Tolkiena sa mi vonkoncom nechcelo. Hoci zbožňujem filmovú trilógiu Pán prsteňov (knižnú už menej, ale čítal som ju a dosť ma bavila), odolával som ako sa len dalo, aby som si tento film nemusel pozrieť. Nakoniec ale padla kosa na kameň... a musím s prekvapením (a miernymi výčitkami svedomia) skonštatovať, že je to dobré,. Že som sa bál zbytočne. Určite to nie je nejaká geniálna smršť. Má to skoro dve hodiny a tempo skutočne nie je z najrýchlejších, aké ste v dejinách kinematografie videli. Asi by sa dokonca natvrdo dalo povedať, že je to pomalý, zaspatý a miestami dokonca až trochu nudný film. Avšak s pribúdajúcimi minútami sa situácia predsa len dosť zlepší a získa to tie parametre, aké to asi mať malo. Priatelia a ich strata, krutá vojna a postupný zrod legendárneho príbehu zo Stredozeme, to všetko sú veci, z ktorých ide mráz po chrbte. A som rád, že som znovu po dobe dlhšej, než by mi bolo milé, videl Colma Meaneyho. Naopak, vadilo mi nedostatočné prekreslenie Tolkienových priateľov, ktorí sú pre príbeh kľúčoví, ale dosť sa jeden na druhého podobajú a budete v nich mať hokej. ()

D.Moore

Životopisný film klasického střihu, ale nevadilo mi to. Vytknout nicméně musím vykreslení Tolkienových přátel, kteří byli pro příběh sice důležití, jenže až do konce víceméně zaměnitelní. Škoda. Nicholas Hoult je ale stále sympaťák, Lily Collins také (a navíc krásná), líbilo se mi, jak scenáristé do děje vpašovali různé Tolkienovy inspirace a také jak režie párkrát použila nějaký záběr, který připomněl filmy Petera Jacksona. ()

Spiker01

Další legenda, která se konečně dočkala své biografie a kupodivu je to lepší, než jsem si myslel. Ze všeho nejvíc jsem se při sledování nedokázal odříznout od porovnání s Teorií všeho, ovšem v půlce se to přece jen malinko zadrhlo a začal jsem se mírně nudit. Závěr snímku to ale bohatě vynahradil. Stejně jako Eddieho Redmaynea nemám rád Nicholase Houlta, ovšem ukázalo se, že u tohoto typu dramatu to tolik nevadí. Neškodný kousek na večer, o LotRovi se pochopitelně nedozvíte vůbec nic. ()

Malarkey

Pokud vnímáte Tolkiena jako strůjce všech fantasy světů, které máte tak rádi, tak si říkáte, že tento film je přesně pro Vás. Já to tak vnímal. I proto jsem se na film tak strašně těšil. Jaký je ale výsledek? Podle mě se jedná o nejnudnější životopisný film, který jsem za hodně dlouho viděl. Absolutní zklamání. Herecky dobrý, Nicholas Hoult jako mladý Tolkien je v pohodě, i Dome Karukoski není úplně náhodňák pro podobný příběh. Něco už natočeno má. Problém je ale scénář. Jsou v něm určitý momenty, u kterých Vám dojdou souvislosti s autorovými knihami, ale ve výsledku je to jedna velká nuda. Příběh se odehrává za Tolkienova studijního období. Potkává v něm kamarády, kteří mu formovali osud. Ze začátku ten jejich klub vypadá, jak kdyby se sešla nějaká mladá elita tehdejší doby. Nesedlo mi to. Postupem času se ale příběh čím dál víc provázel s první světovou válkou, kde záběry z bitevního pole působili dobře, ale říkal jsem si, že nechci koukat na válečný film, ale na životopisný film a tak mi to vlastně také nesedlo. Tolkien si tohle nezasloužil a vůbec se nedivím, že se jeho rodina od filmu distancovala. ()

NinadeL

Chtělo by to ještě jeden film, který by nám Tolkienův životopis dovyprávěl až do konce. Toto jsou jen mladá léta a připomenutí skutečnosti, která praví, že i Pán prstenů je jen odpovědí na hrůzy Velké války. Podobně jako cokoli, co napsala ztracená generace, včetně A. A. Milnea. A samozřejmě před válkou všichni, bez rozdílu, randili tak, že brali své drahé polovičky na Wagnerovy opery ;) ()

• Natáčelo se v Anglii, konkrétně ve městech Liverpool a Manchester. Zákopové scény z první světové války se natáčely v Altchringhamu (Cheshire). (BMW12)