Agent Mulder a agentka Scullyová řeší vraždu městského úředníka Cutlera. Byl zavražděn ve své kanceláři, kde policisté najdou v odpadkovém koši jeho hlavu, ale nenajdou jeho paže. Tento úředník chtěl vyhnat bezdomovce z místních ulic. Agentka Scullyová pozná, že paže i hlava byly od těla odtrženy, což by obyčejný člověk nedokázal udělat. Po jeho vraždě někdo na prázdný reklamní poutač namaloval podivnou podobiznu velkého muže.

Maminka Scullyové měla infarkt a nyní leží v nemocnici. Scullyová je u ní po celou dobu a také Mulder přijede. Po pár dnech bohužel zemře. Scullyové se hlavou honí mnoho vzpomínek a nezodpovězených otázek.

Ohromný zapáchající týpek s náplastí přes nos, který vylézá z popelářského auta, vraždí dál – muže, kteří ukradli jeho malbu, a další úřednici, která byla zapletena do stěhování bezdomovců. Mulder a Scullyová najdou malíře nazývaného Trashman, který chlápka vymyslel. Než agenti s Trashmanem najdou posledního úředníka zapleteného do stěhování bezdomovců, tak ho zapáchající chlápek roztrhne a pak zmizí. (TV Prima)

joelly01

Tahle epizoda me oslovila zatim nejlepe, procez ctyri. Zdalo se mi to uz spis jako navrat ke starym aktum, i kdyz ta rodinna Linie se Scully tam byt nemusela. Zatim jsem davala relativne vysoke hodnoceni, ale musim rict ze po prvnich ctyrech dilech tak trochu zklamani. Prece jen ty starsi epizody byly strasidelnejsi a lepcejsi. Tady ja nadsazuju spis z Nostalgie. ()

Nikolas__

Pečeť úžasu - 90 - 95% Home Again, feelingem extrémně připomínající epizody z prvních čtyř sérií, je pro tuto sérii ten jeden pravý vážně tvrdý, drsný, hororový díl. Jedná se o vážně, vážně dobrou epizodu, která jako by vypadla ze čtvrté sezóny, jen dostala ještě větší šmrnc. Skvělá hudba! Drsná ponurá atmosféra, občasný vtípek, taková ta klasika, ale v této sérii působí celkem svěže. Není to perfektní, pokud tvůrci chtěli vytvořit podobný hororový kult typu "Home", tak to teda selhali, ale taková menší klasika by to být mohla. Ale konkrétně tento díl taky nesklízí nějak skvělé hodnocení, jak by si podle mě zasloužil. Tohle je právě ta epizoda která je ve své podstatě klasická MOTW ale prolíná se s mytologickou linkou. A funguje to, Mulder má prostor v případu, a Scully v příběhu. Atmosféra se taky vyvedla, a působí jedinečněji, více třeba než ve Founder's Mutation, což je ale kvalitativně možná o něco lepší díl. Zpracování je super, monstrum relativně zajímavé, ale byl to jen zmutovaný člověk, takže lépe asi vypadat nemusel. Není to tak originální jako předchozí komediální bomba, ale i tak se jedná o poměrně zapamatovatelný hororový díl, který se mi vážně líbil. Scénárista Glen Morgan je pro X-files taky dost známým pojmem, každopádně v minulosti napsal legendární boží epizody Akt X, ale vytvořil i jedny z nejslabších epizod. Dohromady, úžasný díl, a série mohla být vážně kompletně super vyvážená, jenže přišla pátá epizoda, to je jedno. ()

imaginer21

Nejslabší epizoda z celého revivalu. A to navzdory silné látce, dobrému hororu a odkazům na mytologii. Proč? Příliš rozvláčná a neví, na co se víc zaměřit (lov monstra nebo trápení Scullyové?). Vím, je málo prostoru na plný rozjezd všeho, co se zastavilo před 16 lety tehdejším ukončením seriálu. Ale ti největší mistři přeci dokázali pracovat zkratkovitě s odkazy a do takového časového rozpětí nasoukat mnohem víc. Stačí víc spoléhat na inteligenci, důvtip a spolupráci diváka, netřeba nutně všechno opakovat, ředit a pitvat doslova. X-Files přece vždycky spoléhaly na divákovu fantazii, ne? Tady se to nějak vytratilo. Nemluvě o Mulderovi, který nejen že moc nehláškoval, ale tentokrát byl opravdu těžce kamenný (oproti tomu Scullyová hrála emocemi za oba). Jen pár odkazů na opravdovou kvalitu něktejších dílů - "Downtown", záverečný pohled na stěnu, děsivé scény ve tmě... A flashbacky působily spíš jako nástroj nostalgie než plnohodnotná součást příběhu. Škoda. Přesto stále radost, že X-Files jedou. Doufám (už jen podle obsazení) v závěrečný rozjezd při posledních dvou epizodách revivalu. ()

PeteBuck

Ach jaj. Nejako to nefunguje. Glen Morgan napísal s Jamesom Wongom mnoho nezabudnuteľných epizód, ale tuto je to nejaké rozťahané a rozvláčne. Čakal som, že nové Akty X budú trochu viac nadupané akciou, predsa len už ubehlo 15 rokov, ale dosť sa tu filozofuje, pomrkáva na minulosť, Mulder a Scullyová už by mali prestať nariekať nad synátorom a ísť sa aspoň presvedčíť, či je v poriadku a či náhodou mysľou nedal do pohybu všetko v okolí jedného kilometra, alebo či nečíta myšlienky svojim učiteľom, aby mal plné počty bodov v písomkách, poprípade, či mu nemieri na hlavu nejaký pošahaný pošuk s cigaretou v papuli. Menej fňukania, filozofovania, viac akcie a reakcie. Zdar. ()

the_weaver

Pořádně tíživý a angažovaný díl, který asi nebude po chuti jednodušším divákům, jež si Akty X odchovaly na vládních spiknutích a mimozemských či paranormálních zápletkách. Ale asi lépe přijít s ním hodně pozdě než nikdy.Prolínání problému bezdomovectví a ztráty bližního sice nakonec funguje dobře, ale zejména na začátku výrazné změny tempa a témat působí velice rušivě. Paranormální mstitelská zápletka není nijak důvtipná, ale možná odkazuje na undergroundového komiksového hrdinu Trashmana. ()

Macinkacz

Po zklamání z předešlého dílu se mě vrátila naděje, že už to snad bude zase oukej. Díl se povedl. Napětí bylo, hudba jako vždy skvělá, konec jak to na Akta bývá prapodivnej a to se mi líbilo... Jediná škoda, že se snaží narvat do jednoho dílu tolik linií... Za mě 80% ()