Umučení Krista

• USA The Passion of the Christ (více)

Film Mela Gibsona nás zavádí do Jeruzaléma v době před více než 2000 lety a nebývale působivou, místy až šokující formou popisuje posledních dvanáct hodin života Ježíše Nazaretského (James Caviezel) před jeho ukřižováním na hoře Golgota. (Magic Box)

Fanak

Pro mě je tento film (ačkoli jsem věřící) obrovským zklamáním. Je tak názorný a doslovný, že se smrskl na pouhý převod biblického textu do filmové podoby, a to bez jakékoli stopy samostatné tvůrčí invence. Gibson neponechává divákovi sebemenší prostor pro samostatné myšlení. Za mnohem větší inspiraci k uvažování nad základním příběhem křesťanství (a tedy chtě nechtě i celých evropských dějin) považuji zdánlivě problematické Poslední pokušení Ježíše Krista, hudební Jesus Christ Superstar a dokonce i komediální Život Briana. Pokud chce někdo pouhou informaci, jak to bylo, doporučuji sáhnout raději po bibli, nebo shlédnout některou z pašiových her. ()

nmarca

Otázka zní: Má vůbec smysl točit filmy o Ježíšovi, když se to nakonec stejně nikomu nemůže dokonale povést? Pokud si odpovíte záporně, nemá cenu na filmy jako Umučení Krista vůbec chodit. Pokud odpovíte kladně, je nutné respektovat osobní pohled autorů na příběh a hodnotit, zda je film dobrý nebo špatný. Přes veškerou, místy nesnesitelnou drsnost Gibsonova pohledu, přes historické omyly, je film natočen skvěle, s přesvědčivými hereckými výkony, kdy pasáže násilí jsou proloženy několika citlivými momenty, a na mně zanechal hluboký dojem. ()

J0hn

Syrově zobrazené poslední okamžiky Kristova života. Vzhledem k tomu, že konec jeho života provázelo jen mučení, film zobrazuje jen mučení a zobrazuje ho realisticky a se vším všudy. Atmosféru dotváří i aramejsky jazyk ve kterém je film natočen. Nějakou myšlenku nebo poselství ve filmu nenajdete (pokud ho tedy neobjevíte v hektlitrech krve a práskání bičem :). Když přijmete popis událostí posledních hodin Kristova života, tak jak jsou popsány v Bibli, jako realné, lze tenhle snímek brát jako holý "dokument" bez jakychkoliv komentářů (takže možná přesnější by bylo "filmová rekonstrukce") a já mam dokumenty rád takže 4 hvězičky. ()

wef

Film pro věřící, který je i pro některé z nich vlastně o ničem. Je to vcelku slušná 2,5-hvězdičková zábava, ale nikdy to nebudete chtít vidět podruhé. ()

snakepit

Príbeh o posledných chvíľach Ježiša, ktorý vyvolal okolo seba toľko rozporuplných reakcií ešte vypustením do kín ako len málo filmov. Keďže som zarytý ateista, nečakal som, že ma príbeh nejako zaujme, skôr som dúfal, že Mel Gibson v ňom zanechá niečo, čím by bol tento film jednoducho výnimočný. Nestalo sa. Umučenie Krista je film, ktorý sa od iných odlišuje naozaj len tým umučením, ktoré mi pripadá nenormálne prehnané ba priam až gýčové. A jediné čo možno obdivovať, je spôsob, akým si Mel Gibson dokázal zabezpečiť plné kinosály ešte pred premiérou, za to mu dávam 5*, inak slabé 2*. ()

DeaconMoss

Jako musím uznat, že se mi i po třetím (!) shlédnutí "ubičování" Krista udělalo nevolno a zatmělo před očima, přesto u mě tento filmek, či spíše dokument, má hodnocení vesměs kladné :-) A to proto, že dosáhl svého cíle, a to zapsat se do povědomí co nejvíce lidí, i když to bylo způsobem poněkud netradičním. Takže, dle mého skromného názoru, 80 % ( * * * * ) je dostačující hodnocení :-) ()

reygadas

Film Umučenie Krista Mela Gibsona vyvolal prudké a vášnivé diskusie ešte pred samotným uvedením filmu. Skutočne obrovská kampaň v médiách a nepretržité diskusie, ktoré tento film rozprúdil, zanechali na ňom pečať kontroverzie pre jeho údajné antisemitské nálady. Film však nič také nevyvoláva a ani neponúka. Sám Mel Gibson vynechal preklad do titulkov práve tej inkriminovanej vety z Matúšovho evanjelia, kde židovský zástup pred Pilátom zvoláva: "Jeho krv na nás a na naše deti!" (Mt 27,25) Skutočné nedostatky filmu sú skôr historického charakteru, ako napríklad scéna so židovským veľkňazom vystupujúcim na prvé schody smerom k Pilátovi. Filmu chýba autoreferenčnosť, čo je problém pre diváka, ktorý nepozná pozadie života Krista z evanjelia, alebo iných dostupných prameňov. Pre takého diváka môžu vyznieť tieto surové pašie, ako to poznamenal aj Umberto Eco, ako "fašírka na mäso." Zaujímavejšie však na tomto filme sú jeho analógie. Napríklad filmová scéna ukrižovania ponúka priam fascinujúcu podobu na Isenheimský oltár od Matthiasa Grünewalda, kde zobrazenie ukrižovaného Krista z jeho azda najznámejšieho diela, je absolútne dokonalým spodobnením. Nejedná sa len o rozorvanie údov a tela z krutého bičovania, ale aj o podobu samotného zobrazenia kríža, ktoré je na pohľad neopracované a surové a práve tento kríž dojem z obrazu a aj z filmu ešte viac vo svojej surovosti umocňuje. Matthias Grünewald spojil neskoro-gotický a silne expresívny spiritualizmus s renesančným citom pre vzťahy postáv k priestoru a preto jeho dielo vyvoláva veľmi silnú sugestívnosť. Vo filmových obrazoch cítiť aj Gibsonovo ovplyvnenie Caravaggiovským chiaroscurom. Inšpiráciu Gibson nehľadal len v dielach starých majstrov a štyroch evanjeliách, ale aj v knihe mystických zjavení Anny Kataríny Emmerichovej, ktorej obsah mu poslúžil hlavne v scénach mučenia. Nemal by som opomenúť ani vynikajúcu obrazovú zložku, kde neraz vynikol Gibsonov zmysel pre detail a hudba Johna Debneyho v spolupráci s indickým virtuózom Ravi Shankarom sa zarezávala doslova až pod kožu. Tieto extrémne surové a naturalistické pašie ponúkajú ten najautentickejší obraz umučenia. ()

Mykhaluu

Možná je skutečně větší (a smutnější zároveň) zábava sledovat komentáře k tomuhle filmu tady?!? Taktéž je zajímavé, jak obsáhlé komentáře jsou často přiřazeny ke dvěma hvězdičkám. A jak ty komentáře pročítám (znova), tak mám pocit, že někteří z toho krveprolití obviňují spolu s Melem i Ježíše! Nezávidím vám... S ohledem na to, že jsem film poprvé viděl den po svém křtu, tak se nepovažuji za objektivního ani náhodou! :) Brečel jsem tam jako želva! Ne jen já. Přiznám se, že jsem byl docela rád, když jsem po projekci viděl, že okolní popcorn zůstal pro tentokrát nedojeden!! :) Na poměry v naší nekřesťanské zemičce je současných (2009-11-04) nakonec 69% docela slušné číslo! :) Tak šup, pomozte mu děcka do červené, k té krvi ve filmu by to slušelo více, než šedá... :) A pro ty, o kterých píše uživatel Douglas, malý vzkaz: "Ježíš tam umíral i za tebe!!" :) ()

Asdas

Gibson využíva násilie ako prostriedok rozprávania a ta podstatná zložka mu uniká.Dokonca ani tie flashbacky nepomáhajú ako by mali ! Tak sú z toho len dvojhodinové jatky. ()

geo311

Mel Gibson. Jeho jediné téma filmů je statečný trpící hrdina. A tentokrát to s tím utrpením přehnal. Vlastně celý film je o mučení. Kvality hlavního hrdiny mohly být určitě lépe rozvinuty. Z technického hlediska je ale provedení filmu perfektní. ()

kolik27

Na to jak si to lidé "chválili", že je to něco originálního, tam musim říci že až na pár scén, jsem se nudil ... ()

4k7

S tímto filmem si nevím rady.... když vezmu v úvahu samotný název - Umučení Krista, pak Mel Gibson dokonale splnil co slíbil. Tesař dostal takové kapky, o kterých si mohl nechat Rocky Balboa jenom zdát. Jenže i přesto pro mě tento snímek nemá žádnou hodnotu. Věřící to maximálně pohorší, ti by nejraděj viděli Ježíška jak nosí dětem dárky a pro mě, jakožto pro ateistu, je takový film zbytečný a oničem. Takže plus mínus autobus, Gibson natočil hodně dobrý a propracovaný film, který vás nenechá vydechnout, ale sorry Mele, víc jak hvězdičku ti nedám ()

bloody21

Znovu a znovu když se nafilm dívám, si říkám jak lidé mouhou být tak zlí!, i když je to jen film a oni jsou herci, dokázali byste hrát takovou zlobu?? dost mě šokovalo, že ti lidé byli tak zlí na ježíše jen kvůli jeho jiné víře a že se prohlašoval za syna božího. Z očí vám tečou slzy naprosto všude, scéna jak ho zmasakrují na nádvoří a pak ho táhnou krvavého pryč, a pak tam přijde jeho matka..příšerný, ten král byl fakticky idiot! a když ho konečne zabili tak už měli klid a bylo jim dobře, smutný film ()

Kutkey odpad!

Nevím jestli to byl pokus ohromit netradiční brutalitou, nebo ukázat jak nevkusně se dá udělat biblický příběh. Ale v mých očích to ztratilo jakoukoliv náboženskou pointu. ()

GordonCZ

Brutálně naturalistické ztvárnění mučení a ukřižování Ježíše Krista ukazuje bez všech příkras to, co si my v dnešní humanistické době dokážeme jen stěží reálně představit. Přesto ani tak nelze na filmové plátno převést věrně skutečné Ježíšovo utrpení, protože to si už opravdu nedokáže představit nikdo z nás. Ačkoliv tímto skoro až dokumentaristickým přístupem měli být podle mého názoru osloveni asi především nevěřící, řekl bych, že osloví naopak lidi věřící a ty, co mají v této oblasti alespoň nějaké znalosti. Pro mě tedy rozhodně špička světové kinematografie a v této oblasti hlavně značně ojedinělý počin, který vyžadoval hodně odvahy natočit ho tímto stylem. ()

Havala

Postupem času se tento snímek stává pro mě kultovní zálěžitost. Novodobé propojení biblického příběhu a dnešní filmové vize - skrze násilí a mučení se nám předkládá nejdůležitější příběh pro lidstvo. Oproti Ježíši Nazaretskému od F. Zefireliho zde jasně pochopíme podstatu křesťanské víry. Pro mě jeden z nejlepších filmů vůbec. ()

Dočkáme se pokračování Umučení Krista?

Dočkáme se pokračování Umučení Krista?

23.09.2020

Dle čerstvých slov herce Jamese Caviezela (Lovci zločinců, Frekvence) se na pokračování ke snímku Umučení Krista režiséra Mela Gibsona nadále pracuje. Původní film z roku 2004 vydělal celosvětově… (více)

Caviezel se vrátí jako Ježíš

Caviezel se vrátí jako Ježíš

31.01.2018

V Hollywoodu se u každého velkého hitu přemýšlí nad pokračováním. Když tedy Umučení Krista vydělalo 611 milionů dolarů (při rozpočtu pouhých 30 milionů!) a stalo se jedním z nejúspěšnějších eRkových… (více)

Mel Gibson chce vzkřísit Krista

Mel Gibson chce vzkřísit Krista

11.06.2016

Nejvýdělečnějším eRkovým filmem všech dob bylo ještě nedávno Umučení Krista. Koncem března se ale přepisovaly historické tabulky, protože rekordních 611 milionů překonal Deadpool. Mel Gibson si to od… (více)

Ježíš zachraňuje Londýn

Ježíš zachraňuje Londýn

17.11.2008

Samozřejmě je řeč o Jimu Caviezelovi, který si od Umučení Krista nezahrál v ničem pořádném (třeba jeho aktuální film, sci-fi/fantasy řežba Outlander, nakonec půjde rovnou na DVD). Možná se mu zadaří… (více)