Příběh Anglie jako jiných zemí tvoří historie a legendy. Zbaveny svých legend by dějiny světa byly suchopárné jako slova bez poezie, květy bez vůně, mysl bez imaginace. Děj této legendy, jedné z nejslavnějších i nejhanebnějších zároveň, vížících se k anglické koruně, zavádí svého diváka do druhé poloviny 15. století. Do doby, které předcházela stoletá válka mezi dvěma nejmocnějšími feudálními rody, usilujícími o získání dědičného práva na anglický trůn. V bojích mezi přívrženci Lancasterů (kteří měli ve znaku červenou růži) a Yorků (bílá růže), se stará nejvyšší šlechta Anglie téměř zlikvidovala. Zvítězil Edward IV. (1461-83) z rodu Yorků. Opíral se v duchu raného kapitalismu o města a snažil se vybudovat moc po vzoru renesančních vládců. Po jeho smrti se však na scéně objevuje jeho bratr Richard, muž s duší znetvořenou stejně jako jeho tělo, který se neštítil k dosažení osobních cílů nejodpornějších zločinů... (oficiální text distributora)

Tarhiel

Tento film mi kedysi odporučil otec, ako jeden z jeho obľúbených filmov s tým, že podľa neho Laurence Olivier je jeden z najversatilnejších hercov (dokáže zahrať vierohodného dobráka aj zloducha) - ale uf, ťažko sa mi to hodnotí.   Veľmi zle to zostarlo, statickou kamerou, priehľadným "armchair villian" záporákom, patetickou smrťou a príliš roztiahnutou stopážou. Kostýmy a scény (ktoré vypadali ako divadelné rekvizity, ale to som bral ako štylizáciu) na výbornú.   Text bol zrejme doslova prevzatý zo Shakespearovej divadelnej hry, ale aj s takto štruktúrovaným textom sa dajú urobiť filmovo podmanivé adaptácie (napr. Hamlet s Melom Gibsonom z roku 1990), toto až prílioš zaváňalo, ako keď sa niekto snaží zaznamenať divadelnú hru namiesto natočenia filmu (ako  napr. keď postavy hovoria: "Prichádza Lancaster" - ale veď to vidíme!) ()

Pavel_Pan

Jedná se o režijní počin člověka, který měl vždy blíže k poctivému klasickému ztvárnění, narozenému hereckou zkušeností. Zadal si pokyny a odvedl skvělou hereckou práci práci. Richard III. jediná postava v historické hře, která která nejedná emocionálně ale racionálně; zato divákovi vyrobí emocí požehnaně; a nadlouho. Smekám. ()

bernward

Někde mezi filmem a divadlem, i když blíže k divadlu: dlouhé dialogy a Richardovy monology, úsporné exteriéry, málo akce, pomalý děj ... inu Shakespeare. Přesto strhující, především zásluhou geniálního Oliviera. Jeho charismatický Richard je prostě pastvou herectví, dokonalá lekce velkého učitele anglických herců. Pro mne jednoznačně nejlepší zfilmovaný Shakespeare a největší role Oliviera. ()

Fuksinka

Strhující herecké výkony, naprosto všech herců, kteří zde objevili. Dokonce i ty děti byly skvělé. Škoda jen, že od nich odvádějí pozornost laciné kulisy a malované krajinky. Bitva, kde sám Richard zmiňuje tisíce vojáků, se odbyla s pár komparzisty a byla fakt srandovní. Určitě to šlo vymyslet lépe. Dnes máme CGI a já jsem zvědavá na Richarda III. od BBC s neméně skvělými herci. Snad to dopadne. ()

Gerry.S

K tomuto filmu mám tak trochu schizofrenní vztah. Pokud ho budu hodnotit jen jako film (nebo pokud by se jmenoval, řekněme...Inocenc X.....), pak není co řešit a 5 hvězd je naprosto zasloužených. Protože takhle má vypadat herecký koncert. Sir Olivier Richarda zahrál tak, že ho současně nenávidíte a současně mu ve skrytu duše fandíte, je to hajzlík a vrah, ale tak charizmatický, že prostě nejde jinak. Ale.... A to ale nemůžu pominout. Naštěstí za něj nemůže ani Olivier, ani nikdo z tvůrců filmu ale jen a jen Shakespeare a jeho zdroje. Ono to totiž ve skutečnosti podle historických bádání vypadalo trochu jinak. Richard III. nebyl hrbatý slizoun, ale mladý muž jen se sníženou pohyblivostí ruky po dětské obrně. Richard III. nebyl psychopatický vrah, toužící po moci, ale jeden z nejschopnějších anglických panovníků. Richard III. nezavraždil své synovce, kteří prokazatelně ještě žili po nástupu Jindřicha VII. na trůn. A Jindřich VII. nebyl lidumil a osvoboditel Anglie od tyrana, ale ambiciozní muž bez legálního nároku na trůn, který po nástupu na něj zlikvidoval Yorkskou dynastii tak, že by se dalo hovořit o genocidě. Jenže u Bosworth zradou lorda Stanleye JIndřich Tudor vyhrál a jak známo, dějiny píší vítězové. V tomto případě doslova. Ať vám to ale nezkazí mimořádný zážitek z filmu. ()