Dokumentární / Životopisný / Hudební

Velká Británie / USA, 2019, 114 min

Ron Howard

Mark Monroe

Luciano Pavarotti (a.z.)

Ron Howard natočil nadpriemerný dokument o jednom z najlepších tenorov 20. storočia, ktorý ukazuje bohom nadaného speváka ako dobrosrdečného človeka, optimistu, ktorý si dokáže užívať život. Zo všetkých ukážok Pavarottiho majstrovského spevu mi naskakovala husia koža a od šťastia sa mi rinuli z očí slzy. Okrem umeleckého vrcholu v najväčších operných domoch, dokázal tento operný génius priblížiť operu aj širokým masám a tak spopularizovať operu. Bol to obdivuhodný spevák aj človek. Škoda, že ho už nikdy neuvidím spievať naživo.(28.7.2019)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $2,971,738Tržby Celosvetovo $3,300,000▐ Dosť obsiahli a hlavne strhujúci dokument, Pavarottiho poznám len okrajovo, nesledujem operu ale toto je výborné, pútavo vyskladané, má to silu, pri niektorých operných ódach naskakujú zimomriavky. /videl v kine: 90%/(9.7.2019)

Dokument na lepší čtyři, Luciano na čistých pět. :) Protože 9x vysoké nádherné tenorové C! Dále nenormální sympaťák a ta jeho pověstná srdečnost? Tak ta by se měla povinně fasovat a užívat po kapkách. Každý den, po míse vynikajících pikantních špaget!(7.7.2019)

Opera je nejen zpěv, ale i herectví a Pavarotti rozhodně uměl obojí dokonale. Zpíval božsky a své role uměl prožívat také (árie z opery Pagliacci je pro mě jednou z nezapomenutelných chvil filmu). Trochu jsem se bál toho, že dokument půjde jen po povrchu, ale povedlo se alespoň trochu dotknout se i kontroverzních témat. Pro mě jako člověka, který klasickou hudbu miluje, je dokument optimistickou vzpomínkou na hvězdu opery, která dělala vše pro to, aby hudbu přiblížila lidem i na to, jak výjimečný to byl zpěvák (a podle všeho i člověk). Musím se přiznat, že některé jeho mimooperní kroky úplně umělecky ani ideově nechápu, konkrétně stačí zmínit Miss Sarajevo ve spolupráci s U2 či megashow s pop hvězdami své doby. To ale samozřejmě nebrání v tom uznat obdiv nad celkovým Pavarottiho odhodláním jít si za svým bez ohledu na "kritiky", kteří mu nebyli vždy nakloněni, protože věřím tomu, že většinou dělal to, co považoval za správné. Doporučuji krátkou recenzi F. Fuky na kinoboxu, která film dobře vystihuje https://www.kinobox.cz/clanek/16725-recenze-pavarotti-opera .(22.7.2019)

Od schopného řemeslníka Rona Howarda řemeslně schopný dokument o operním pěvci Luciano Pavarottim. Výsledek zhruba takový, jaký lze očekávat. Sám bych si jej nepustil, do kina bych na něj nešel, ale v rámci festivalu - budiž. #KVIFF2019(7.7.2019)