V mlze

(festivalový název)
  • Německo Im Nebel (více)

Je rok 1942. Území na západních hranicích SSSR je obsazeno nacistickou armádou, krutě potlačující jakýkoliv odpor. Skupinka původců sabotáže vlaku je bez milosti popravena, jen jednoho muže nechají naživu a propustí ho. Sušenja ví, že tím dostal pečeť zrádce a že nikoho nepřesvědčí o své nevině. Sergej Loznica točil víc než deset let vynikající dokumenty a jeho první hraný film Moje štěstí působil pesimismem svého pohledu před dvěma lety v Cannes jako rána pěstí mezi oči. Inspiraci pro druhý hraný film našel v próze běloruského spisovatele Vasila Bykova, líčící trestnou výpravu dvou partyzánů, pověřených likvidací domnělého zrádce. Peripetie výpravy, převážně se odehrávající v lese, postupně odhalují charaktery všech tří postav, z nichž jako jediný morálně pevný člověk vychází Sušenja, fatalisticky přijímající svůj osud. Velkou zásluhu o důstojnou působivost tohoto válečného dramatu bez jediné bitvy mají kameraman Oleg Mutu a představitel Sušenji Vladimir Svirski. (MFF Karlovy Vary)

Davson

Další z řady současných artových/festivalových filmů, které už jsou svým způsobem žánrovky a jejíchž formalní atributy (dlouhé záběry, absence hudby, strohé dialogy, tlumené herectví) se, bohužel, staly klišé. Loznica nedokáže přijít s něčím neobvyklým a ozvláštňujícím a jeho film tak zůstavá jedním z mnoha, i když potenciál by tam určitě byl. ()

radektejkal

Ve válce je všechno možné, ale vždycky je tam nějaký háček - ano samozřejmě, Catch XXII. Můžete se z ní vykroutit, jen pokud nejste normální; pokud ale začnete prokazovat, že nejste normální, je to důkaz toho, že normální jste. Ve válce je všechno možné, jenom se z ní nelze vykroutit. Ajznboňák Sušenja je natolik moudrý, že ví, že pro toho, koho Němci "propustí" z války, pro toho už není na téhle zemi místa, a že svůj boj prohrál svojí uvážlivostí a odpovědností hned na začátku.... A přitom Bykovův a Loznicův příběh přesahuje ostrý rámec života za okupace (proto také nevyniká břitkými dialogy ani chlapskými gesty), je to dilema Krista pokoušeného ďáblem a nakonec nechaného napospas vlastní "národní" lůze. ()

Martin741

Vystudovane filmove teoretiky -elitari jasaju a trusia svoje mudrosti z hlbocin filmovej toerie, Ja sa od hrozy chytam za hlavu, klajem jak pohan /sak aj som ateista/ a ak uvidim este jednu takuto picoidu, budem mat sebevrazedne tendencie . Loznica sa hra na Tarkovskeho a Bergmana - dlhe kludne zabery na bieloruske lesy maju akoze konkurovat Tarkovskemu ? A ze je to akasi zadumana drama, to tiez vela neznamena - toto proste sudnemu divakovi, ktory ma rad klasickeho Tarkovskeho a Bergmana nic nepovie. 3 % ()

klima777

A co já s tím? Dvě hvězdy? Spravedlivé by byly tři (IMHO).------- Nemůžu, vážně ne. Zlá, vymknutá doba, stejně zlá, vymknutá řešení.-------- Jdu pryč a filosofický přesah ponechám pro ty, kdo nestranně posoudí, co znamená zrada. ()

r_t_fish

Nadherne nasnimane i vypravene. Nevidet nekolikrat Vzestup, byl by to jeden z nejkrasnejsich filmu o partyzanskem odboji, takto zustava v jeho stinu. Loznicova sila mnohem lepe vyzni v Rusku soucasnem. ()

Pevek2

Loznitsa umi atmosferu, umi silne situace, umi vykreslit milieu a tentokrat mu skvele vychazi i konstrukce prostoru v nekonecnych lesich. To vse podtrhuje skvely zvuk, skvela kamera a skveli herci. Ale mohlo to byt jeste lepsi, kdyby si odpustil flashbacky, protoze ty mu nesly uz v Mem stesti. Chaosu v postavach jako ve svem prvnim hranem filmu jimi sice nedosahuje, ale kazi si sevrenost pribehu. ()

kostej_

Dokonalé téma, dokonalé provedení, navazující na to nejlepší od Larisy Šepiťkovové. Zasloužená cena FIPRESCI v Cannes. ()

kymla

Opravdu dlouhé, nudné pojednání o tom, že "ve válce je možné úplně všechno." Prázdné dialogy o ničem, žádná doprovodná hudba, která by pomohla příběhu. ()

Kellerman

Hodně artová a táhnoucí se podívaná,která mi ale vůbec nesedla a představuje přesně ten typ filmu,kterých je na festivalech plno a kterým se chci vždy vyhýbat.Tedy megavážná artová záležitost,která je zbytečně dlouhá,nudná a depresivní.Někdy mi sedne i tato konstelace,ale to rozhodně nebyl případ tohoto rusko-německo-bůhvíjakého veledíla. ()

solisoli

Typicky ruská idylická plejáda priehľadných, ponurých a uťahaných scén, pravou ruskou logikou a typickou mimikou. Čo zaujalo, skvelá výprava a slušné kostýmy. Potom už nepravdepodobné dianie s nastaveným hrdinským koncom. Nie, že by človek siahal na niekoho, ale nie všetci Ruskí vojaci boli bohatieri a hlavne partizáni tak čistotní, s temer módnymi účesmi, ako tu boli vykreslení, by neuverili ani sami oni. ()

Mates Hradecky

Ukrutně těžká depresárna. Místo popkornu a černé čulibrndy vemte sebou na projekci piroh a cestovní balení ruské vodky. Chudák Sušenja... ()

Chicharron

Neveselý příběh z neveselé země v neveselých časech, kde se přesto snažili lidi žít svůj život, mít rodiny, vychovávat děti a kde vás režim odvedl na popravu za smyšlené obvinění. ()

nogi

Musím říct: v první polovině filmu jsem regulérně spala.. Tempo filmu je rozvláčné, zdánlivě se tam nic neděje. Příběhy (ne)kolaborantů za druhé světové války jsou zajímavé, ale už začínají být ohrané. Film byl pro mě speciální silnou vůlí hlavního hrdiny, který byl ochoten zemřít pro již mrtvého člověka, byl s tím smířen, jen proto, aby své rodině nezničil jméno. ()

koumes. odpad!

Typický ruský film, s primitivní myšlenkou, který se nudně vleče a celý děj by se dal, bez znehodnocení, sestříhat do 20-ti minut. ()

premeny

Film pre tých , čo ešte aspoň trochu hľadajú umenie. Presvedčivé od A do Z. Kvalita aj bez Oscarových pandrlákov. ()