poster

Večera na chutore bliz Dikaňki

 • Sovětský svaz

  Vechera na khutore bliz Dikanki

 • Sovětský svaz

  Вечера на хуторе близ Диканьки

 • Sovětský svaz

  Ночь перед Рождеством

  (neoficiální název)
 • angličtina

  A Night Before Christmas

  (neoficiální název)
 • USA

  Evenings on a Farm Near Dikanka

Pohádka / Fantasy / Komedie / Rodinný

Sovětský svaz, 1961, 69 min

 • majo25
  ***

  Trochu zvláštna rozprávka z vidieckeho prostredia, v ktorom sa vyskytujú fantazijné bytosti (čert) i tie reálne (cárovna Katarína). Taký rôznorodý guláš to je. Atypickou postavou je matka (v noci akási bosorka) hlavného hrdinu Kozákov, ktorá je stará rajda obšťastňujúca snáď polovicu dediny. Milljar mi v roli čerta s prasacím ňufákom tentoraz príliš nesadol a početne sa vyskytujúci humor zafungoval iba občas. Rozprávka však napriek tomu a aj vďaka kratšej stopáži nenudí.(5.1.2021)

 • Bernhardiner
  ***

  Obecně se tvrdí, že za popularitou Mrazík v našich luzích a hájích stojí hlavně skvělý dabing. Uznávám, dabing je nepřekonatelný, nicméně i pohádka sama o sobě je velmi dobrá. Tohle dílko by si asi takovou popularitu nevysloužilo ani s ďábelsky dobrým dabingem. Nevím, jak ho vypráví ruský mistr Nikolaj Vasilijevič, ale tento film byl pozoruhodně plochý. Vlastně by si vystačil se třemi postavami - Vakulou, Oksanou a carevnou. Čert, různí vesničtí strejcové a tetky mi přišli celkem nadbyteční. Navíc je celkem jedno, že se příběh odehrává před Vánoci, odehrávat se v létě, bude úplně stejný. A také se mi vůbec nezdála proměna chování Oksany. 60%(9.1.2016)

 • vitekpe
  ****

  Tak to byla famozni podivana! Obzvlast certa si budu pamatovat asi hodne dlouho. :-) Taktez jeho pomocnici (nebo co to bylo za figuru) sympatickou Ludmilu Khityayevu a krasavici-napadnici hlavniho hrdiny Ludmilu Myznikovou...P.S.: jen pro fajsmekry!(13.8.2010)

 • Mariin
  *****

  Malebné, poetické, vtipné! Filmová adaptace Gogolovy povídky "Štědrovečerní noc" ze sbírky "Večery na samotě poblíž Dikanky". Režisér Alexandr Rou zde naplno ukázal své mistrovské umění. Nevím, proč tento film u nás neběžel, snad proto, že jsou zde křesťanské reálie (kostel, ikony), což českým bolševikům asi vadilo víc než těm ruským...(17.1.2009)

 • corpsy
  ****

  Ruské rozprávky, teda aspoň tie vydarené, majú svoje špecifické kúzlo. A práve v období chystajúcich sa vianočných sviatkov, pôsobia ako balzam na dušu. Zasnežená krajina, výprava vypadla rovno z obrázkov starých kníh a postavičky sú skôr karikatúrami, ako osobami postavenými na reálnom podklade. Teda všetko tak, ako má byť.(29.11.2017)