Balada o Cable Hogueovi

Balada o Cable Hogueovi

The Ballad of Cable Hogue

Drama / Komedie / Romantický / Western

USA, 1970, 121 min

Sice se tento western nemůže rovnat například s Tenkrát na Západě, či Hodný, zlý a ošklivý, ale mně se zatraceně líbil. Totiž, tenhle film má duši. A tomu se jen tak něco nevyrovná. Navíc, je na něm cítit (a vidět), že byl natáčen ne pro peníze, ale pro lásku k filmům. A to se v dnešní době, kdy se každý cucák může prohlásit za režiséra, dost cení. Takže čistých pět.(28.1.2009)

Celkom zábavné. Robards je výbornou postavou. Uchopenou za správny koniec. Rovnako aj David Warner v úlohe kňaza, čo má rád ženy. Stevensovej prsia a zadok rovnako potešia. Peckinpah vytvoril po Divokej bande veľmi príjemný film na hranici romance a komédie. Málo akcie si to vynahrádza správnymi hodnotami u postavách. Lenže absencia výraznejšej dejovej zápletky spôsobuje, že sa film hlavne v druhej polovici zbytočne ťahá. Ako keby Peckinpah nevedel ako to ukončiť. A koniec ma výrazne sklamal. Finálna kňazova reč v pohode, ale koniec si žiadal rovnako pozitívny prístup ako zvyšok filmu. Výborná téma nesúca sa celým filmom a tým pádom aj skvelý soundtrack od Goldsmitha. Aj keď je to Peckinpahov najobľúbenejší film, ja si radšej dám Divokú Bandu, aj keď kvality mu nemôžem odoprieť.(23.8.2015)

Tak nějak mi k postavě režiséra Sama Peckinpaha sedí spíš drsní hrdinové, macho týpci a úplně jiný žánr, než je komedie, nicméně tohohle úsměvného příběhu z doby, kdy Divoký západ přestával být divokým a kovboje a dobrodruhy nahradili obchodníci, podnikatelé a jejich personál, se zhostil víc než se ctí. Není to žádná crazy komedie, kde se řehtáte na celé kolo, spíš film, kde se vám každou chvíli na tváři objeví lehký úsměv. Snímek není silný dějem, ale spíš atmosférou odlehlého koutku země, pustiny, kde lišky dávají dobrou noc a kde je potřeba si každý kousek živobytí zatraceně zasloužit. Svojí nostalgickou náladou tenhle film navazuje na podstatně známější snímek z Peckinpahovy filmografie Pat Garrett a Billy Kid. Konec jedné epochy je jasně vymezen příjezdem automobilu, který znamená konec světa, kde se rychlost pohybu řídí koňskými kopyty. Celkový dojem: 75 %.(31.12.2012)

V rámci Peckinpahovej nadupanej a krvou pretekajúcej kinematografie vcelku príjemné osvieženie. Na rozdiel od Pata Garretta či Divokej Bandy je tu však konflikt medzi starým a nastupujúcim Západom a jeho následná demýtizácia nepekne doslovná a výpoveď o to lacnejšia. Úsmevný príbeh starnúceho zálesáka sa pokojne mohol skončiť inak a nemyslím si, že by to bolo prekážalo.(20.6.2006)

Peckinpah opět válí. Tentokrát jsem byl překvapen a to velice příjemně. Už dlouho jsem neviděl tak dojemný , milý , vtipný a melancholický snímek. Jason Robards je bourák a David Warner je geniálně pošahaný. Nesmím zapomenout na hudbu která sem skvěle zapadá. Titulní píseň je správná nostalgická pecka. Tak jako celá Balada o Cable Hogueovi.(27.6.2008)

• - Kvůli špatnému počasí se často nemohlo natáčet. Tyto přestávky využívali členové štábu v čele s Peckinpahem k pití alkoholu. Účet za pití nakonec činil více než 70 000 dolarů. (MrCreosote)

• - Několik členů štábu bylo během natáčení vyhozeno. Speciálně určený člověk měl na starosti kupování lístků na autobus a když Peckinpah vyhodil dalšího člověka, ihned se zeptal: ,,A máte pro něj lístek?" (MrCreosote)

• - Peckinpahův nejoblíbenější film. (MrCreosote)