poster

Balada o Cable Hogueovi

 • český

  Balada o Cablu Hogueovi

 • anglický

  The Ballad of Cable Hogue

 • slovenský

  Balada o Cable Hogueovi

Drama / Komedie / Romantický / Western

USA, 1970, 121 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Lavran
  *****

  Peckinpah se již v úvodní scéně rozloučí s násilím utrženým ze řetězu (zpomalený záběr rozstřeleného ještěra), které tolik charakterizovalo anti-westernovou Divokou bandu. Symbolicky tím nechává staré časy za zády a jasně předznamenává, že baladické vyprávění o Cable Hogueovi nebude westernem šponovaného napětí, přestřelek, honiček s dostavníky nebo podobných žánrových trademarků, ale zkrátka a dobře jen příběhem o životním bilancování a šťastném nalezení "obrozující" vody (symbolu vodního zřídla je ostatně podřízena výstavba celého filmu), kterou lze chápat jako naději, resp. novou chuť do života. V neposlední řadě je také šikovným zamyšlením nad soumrakem primitivizmu Divokého západu a jeho "zkrocení" rozpínavou technickou civilizací (zde zastoupenou nástupem automobilismu). Nostalgické, poetické, břitce a trefně humorné (dojde i na grotesku), pravdivé, lidské a nevyhnutelně ústící (nezapomínejme, že jde o baladu) v hořkosladké, nikoli však bezútěšné usmíření. Děkuji programovému oddělení TV Prima, že si vzpomnělo.(28.1.2009)

 • sud
  *****

  Překrásný film. Samu Peckinpahovi zřejmě v "Divoké bandě" došly všechny způsoby brutality, a tak stvořil úsměvný western plný ironie, skvělého humoru a smutku z konce Divokého Západu. Vztah Cabla Hoguea a krásné prostitutky Hildy je symbolem starého dobrého Divokého západu. Cablův konec není jen konec jeho samého, ale i konec Divokého Západu. V hlavních rolích zazářili Jason Robarts, který se na roli stárnoucího Cabla velice hodil, Stella Stevens má půvabů a sex-appealu na rozdávání a David Warner roli kněze Joshe zahrál s příjemným nadhledem a nonšalancí. Sam Packinpah zde použil některé pro něho nezvyklé režisérské praktiky (např. zrychlené záběry), ale i tak je jeho rukopis patrný i bez jeho obvyklého násilí (to si opět dopřál ve "Strašácích"). "Balada o Cablu Hogueovi" je velice vtipným a ke konci i smutným vyprávěním o zašlé chlapské slávě, okořeněným nádhernými folkovými písničkami. S lehkostí natočený film, kterému je aboslutně cizí komerce nebo klišé. Poctivá filmařina.(25.7.2006)

 • mm13
  ***

  V rámci Peckinpahovej nadupanej a krvou pretekajúcej kinematografie vcelku príjemné osvieženie. Na rozdiel od Pata Garretta či Divokej Bandy je tu však konflikt medzi starým a nastupujúcim Západom a jeho následná demýtizácia nepekne doslovná a výpoveď o to lacnejšia. Úsmevný príbeh starnúceho zálesáka sa pokojne mohol skončiť inak a nemyslím si, že by to bolo prekážalo.(20.6.2006)

 • Historik
  *****

  Je pravdou, že se během filmu něco zadrhne, že to není úplně dokonalé, ale je to tak příjemně nostalgické a Jason Robards hraje svého Cabla tak výborně, že není pro příznivce westernu možné( samozřejmě je to možné, ale pro mne nikoliv), aby hlasoval jinak. Velmi příjemný snímek, na jehož konci je povoleno uronit i symbolickou slzičku dojetí.(5.2.2009)

 • Rob Roy
  ****

  "Bloody" Sam po Divoké bandě odlehčil nečekaným způsobem. Nic proti zkoušení něčeho nového, ale je evidentní, že tohle není úplně jeho parketa. Tenhle decentně komediální melancholický western nemá zvládnuté tempo ( kolem poloviny stopáže začíná nepříjemně drhnout ). "Romantické" rovině chybí výraznější chemie postav ( je vidět že emocionální vztah muže a ženy Sam neumí, nebo možná nechce? - s podobným motivem mnohem lépe zafungoval Altmanův kousek McCabe a paní Millerová, podobný i použitím písní ). Ani nostalgická rovina nemá tu správnou sílu, tady bych zase doporučil spíše Život a doba Roy Beana Johna Hustona. Zrychlené záběry ve stylu klasické grotesky bych tedy opravdu nečekal a v účtování s bývalými kumpány už jsem si vyloženě přál, aby začal tvrdit muziku. Závěr se ovšem povedl a přestože není tenhle western ve svých základních dvou rovinách tak silný jako výše zmíněné dva kousky, nemůžu jít pod 4* ( pro ty, co nejsou big fans of Peckinpah, bych to viděl na 70% ).(24.2.2006)

 • - Peckinpahův nejoblíbenější film. (MrCreosote)

 • - Sam Peckinpah začal na filmu pracovat téměř ihned po natočení Divoké bandy, což je důvodem, proč L.Q. Jones a Strother Martin hrají v obou filmech velice podobné role. (MrCreosote)

 • - Několik členů štábu bylo během natáčení vyhozeno. Speciálně určený člověk měl na starosti kupování lístků na autobus a když Peckinpah vyhodil dalšího člověka, ihned se zeptal: ,,A máte pro něj lístek?" (MrCreosote)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace