Balada o Cable Hogueovi

• slovenský

Balada o Cable Hogueovi

Drama / Komedie / Romantický / Western

USA, 1970, 121 min

Peckinpah opět válí. Tentokrát jsem byl překvapen a to velice příjemně. Už dlouho jsem neviděl tak dojemný , milý , vtipný a melancholický snímek. Jason Robards je bourák a David Warner je geniálně pošahaný. Nesmím zapomenout na hudbu která sem skvěle zapadá. Titulní píseň je správná nostalgická pecka. Tak jako celá Balada o Cable Hogueovi.(27.6.2008)

V rámci Peckinpahovej nadupanej a krvou pretekajúcej kinematografie vcelku príjemné osvieženie. Na rozdiel od Pata Garretta či Divokej Bandy je tu však konflikt medzi starým a nastupujúcim Západom a jeho následná demýtizácia nepekne doslovná a výpoveď o to lacnejšia. Úsmevný príbeh starnúceho zálesáka sa pokojne mohol skončiť inak a nemyslím si, že by to bolo prekážalo.(20.6.2006)

Poněkud zvláštní film a podle mě ne zrovna moc povedený, i když několik docela zábavných momentů se tam našlo. Typické Peckinpahovy zpomalovačky vystřídaly netypické zychlovačky, které mi teda moc neseděly. Jason Robards a David Warner předvedli slušné herecké výkony a zejména druhý jmenovaný uměl dávat v roli reverenda skvěle duchovní oporu. Ovšem Stella Stevens byla téměř nesnesitelná, a to jak herecky, tak celkovou vizáží.(22.4.2009)

Hezký film z konce období tzv. divokého západu, jímž si prošly nejen USA, sle třeba také Austrálie atd.. Čas odpočíváren, přepřahacích stanic apod. pomalu končil. Dálkovou dopravu přes širé pláně začal postupně vytlačovat vlak a na přelomu století i první kouřící, hlučící a smrdící automobily na které muži pamatující zlatou éru nahlíželi jako na cosi, co na západ nepatří. Více se ale mýlit nemohli, protože tam postupně nepatřili spíše oni se svými colty a mustangy. A o tom je i náš příběh. Už z výše psaného je asi zřejmé, že toto není úplně klasický western. I sama zápletka zprvu westernová se posléze zvrtne spíše v romanci, což krapet začalo nudit. Dost mi vadily zrychlené záběry u ,,komických'' scén, působilo to rušivě a nikoliv vtipně. Zpracování bylo ale parádní i herecké výkony a tak nakonec dávám za 4 chřestýše. * * * *(8.5.2017)

No tohle bych od Peckinpaha necekal. Sice tu zas tolik komickejch prvku neni, ale porad je to neco jinyho nez jeho obvykla krvava tvorba. A i kdyz jsem se nijak zvlast nesmal, stejne to byl prijemnej pohodovej film. Jason Robards a Stella Stevens jsou super, ale me nejvic dostaval David Warner jako Reverend Joshua, ten proste nemel chybu, takovej uchylacek. Mozna bych film trochu zkratil, takle je misty zbytecne rozvleklej, ale na 4* to bude.(25.7.2006)

• - Z jednej časti bol film považovaný za komickú narážku na film Divoká banda (1969). (vander19)

• - Několik členů štábu bylo během natáčení vyhozeno. Speciálně určený člověk měl na starosti kupování lístků na autobus a když Peckinpah vyhodil dalšího člověka, ihned se zeptal: ,,A máte pro něj lístek?" (MrCreosote)

• - Kvůli špatnému počasí se často nemohlo natáčet. Tyto přestávky využívali členové štábu v čele s Peckinpahem k pití alkoholu. Účet za pití nakonec činil více než 70 000 dolarů. (MrCreosote)