Balada o Cable Hogueovi

• slovenský

Balada o Cable Hogueovi

Drama / Komedie / Romantický / Western

USA, 1970, 121 min

Mám strašně rád filmy o dobrácích a tenhle mě tedy nezklamal. Parádní neakční western, kde vůbec nejde o střílení, ale hlavně o lásku a podnikání :) Moc se mi líbily ty zrychlený komický pasáže a bavily mě tam všichni ty dobráci, co řídili dostavník. Jason Robards je tam přesnej, dostávalo mě, jak se dehydrovanej plahočí pouští a ironicky si kecá s bohem :) A Stella Stevens byla ale sakra ženská.(7.2.2011)

Klasický western to není, komedie to není, na baladu je to moc veselé, romance je s prostitutkou a k tomu jen ve druhé půli filmu, akční film to též není až na pár minut po zuřivém vyhazovu od Hildy, krimi možná ano, ale jen v prvních pěti minutách, muzikál pro změnu chvílemi tak co patnáct minut. Peckinpah nám tady ze samých dobrot uplácal dort jako pejsek s kočičkou, ale uspokojit nemůže příznivce ani jednoho žánru. Tak snad alespoň že ten laskavý i černý humor je přítomen po celou dobu filmu. Pro mne však je Balada o Cable Hogueovi zatím nejslabším shlédnutým snímkem od jinak oblíbeného Sama Peckinpaha. Trailer:http://www.youtube.com/watch?v=iD4UawK_k90(13.3.2009)

Je pravdou, že se během filmu něco zadrhne, že to není úplně dokonalé, ale je to tak příjemně nostalgické a Jason Robards hraje svého Cabla tak výborně, že není pro příznivce westernu možné( samozřejmě je to možné, ale pro mne nikoliv), aby hlasoval jinak. Velmi příjemný snímek, na jehož konci je povoleno uronit i symbolickou slzičku dojetí.(5.2.2009)

Hezký film z konce období tzv. divokého západu, jímž si prošly nejen USA, sle třeba také Austrálie atd.. Čas odpočíváren, přepřahacích stanic apod. pomalu končil. Dálkovou dopravu přes širé pláně začal postupně vytlačovat vlak a na přelomu století i první kouřící, hlučící a smrdící automobily na které muži pamatující zlatou éru nahlíželi jako na cosi, co na západ nepatří. Více se ale mýlit nemohli, protože tam postupně nepatřili spíše oni se svými colty a mustangy. A o tom je i náš příběh. Už z výše psaného je asi zřejmé, že toto není úplně klasický western. I sama zápletka zprvu westernová se posléze zvrtne spíše v romanci, což krapet začalo nudit. Dost mi vadily zrychlené záběry u ,,komických'' scén, působilo to rušivě a nikoliv vtipně. Zpracování bylo ale parádní i herecké výkony a tak nakonec dávám za 4 chřestýše. * * * *(8.5.2017)

Jaký to vtipný western:) Na vyprahlých pláních divokého západu se potuluje Jason Robards, který vypadá přesně jako Christoph Waltz (i když, vzhledem k době vzniku by to mělo být asi obráceně, že?:) a společnost mu dělá nemravný a velmi hovorný kazatel David Warner, který mluví hlasem Tomáše Töpfera. Skvělá kombinace:) A samozřejmě nesmí chybět žena. Osudová. Prsatá. Blonďatá. Mnohem častěji než výstřely padne salva vypečených hlášek i vtipných situací. Cable Hogue je odlehčený western s příjemným humorem a výborným obsazením. "Jsem reverend Joshua Duncan Sloane, kazatel z oblasti východní Nevady a vybraných částí severní Arizony" - "To seš teda bídný kazatel."(9.12.2012)

• - Sam Peckinpah začal na filmu pracovat téměř ihned po natočení Divoké bandy, což je důvodem, proč L.Q. Jones a Strother Martin hrají v obou filmech velice podobné role. (MrCreosote)

• - Z jednej časti bol film považovaný za komickú narážku na film Divoká banda (1969). (vander19)

• - Peckinpahův nejoblíbenější film. (MrCreosote)