Zabijácká elita

The Killer Elite

Drama / Thriller / Akční

USA, 1975, 122 min

Spíše nepřiznaná výsměšná parodie na špionážní thrillery než vážný film od jindy skvělého Sama Peckinpaha. Prostřílený zmrzačený Caan se dává do kupy s důchodcem a šíleným střelcem, aby ochránili asijského politika. Scénář je poněkud zamotaný a nejasný, nikomu kromě diváků to však zřejmě nevadilo. Prostě Tři dny Kondora po Peckinpahovsku. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=IuJAUa04wLM(25.6.2011)

Jak já bych se chtěl motat ve světě agentů, kde loajalita k firmě, státu či světu není ničím v porovnání s počtem nul na kontě. Jen v takovém světě se může člověk dočkat přátelské kulky zad (kolena, lokte) od parťáka, se kterým si dlouhá léta kryl výše uvedená záda. Co může být lepší, než život v jistotě, že nikomu nemohu věřit? Asi nic, ale Sam by se měl rozhodnout, jestli to chce natočit jako drama, thriller či komedii a ne to v nepravidelných intervalech střídat, protože takhle mohu pouze dumat o tom, jak to mohl být skvělý snímek.(18.1.2013)

Člověk si říká Zabijácká elita-to bude výběr z nejlépe vycvičených komand a moje oblíbená špionáž-no skoro jsem si na ten film vzal volno z hospody.A čeho jsem se dočkal?-jeden tkz.špion trefí po koupeli druhého tkz.špiona-navíc kolegu tak cíleně aby se mu dotyčný postřelený už nemohl nikdy pomstít.Koleno a rameno v háji zeleném-ne! v sádře!Nejlepší neurochirurg předpovídá pajdavost po 10 letech usilovné rehabilitace.Ne ne-pomsta je ten nejlepší lékař-borec špion po roce chodí jen o hůlce se kterou zvládne instruktora bojového umění.Dá dohromady komando-zabijáckou elitu-čili dva chlapy.Jeden umí dobře řídit ale pupek má až na zem,druhý je nacpaný antidepresivama a bojí se výšek-ovšem:a tady pozor-umí výborně sestřelovat asfaltové holuby.Takže takový průměrný myslivec.A toto trio se postaví zabijáckému komandu ninjů a čínské mafii.No že sem do té hospody nešel.3* za 3 "elitní zabijáky".(24.3.2009)

• klerik

WTF Sam? Toto má byť nejaká elita? Na postavách nie je takmer nič zaujímavé a už vôbec nepôsobia nebezpečne. Ešte aj prestrelky majú občas hrozne debilný strih, že neviete, kto odkiaľ strieľa (a to sa tam až tak veľa nestrieľa). Kung-fu finále je vlastne smiešne a i keď scéna, kde nabiehaju ninjovia s mečmi a hrdinovia ich kosia samopalmi, bude určite patriť k pamätným, je to hrozná nuda... Z podobných klasík mi už aj BULLITTOV PRÍPAD prišiel preceňovaný, ale Zabijácka elita je fakt bieda...(25.10.2015)

Další vratký scénář Marca Normana, který se tentokrát rozhodl natočit papa Sam, jenž mezi BRING ME THE HEAD OF ALFREDO GARCIA a THE CROSS OF IRON režijně poněkud vypnul - a to mu nikdo nemůžeme vyčítat. Čas od času musí i legenda udělat práci z postele a THE KILLER ELITE podle toho taky vypadá. Děravý scénář tak bohužel dostává o to víc naprdel absolutně nezaujatou režií a zcela pasivním hereckým ansáblem. James Caan v jednom kuse pomrkává do kamery a Robert Duvall (ve stejném roce hrál i v dalším Normaně autorském veledíle OUTBREAK) si užívá solidní herecké prázdniny. Akce je ve filmu pomalů a když už na ní dojde, působí dojmem školní inscenace. Z respektu k mistrovi, za San Francisco a za dobrou kameru dávám hodně hodně slabé 3*.(22.1.2016)

• - Posledný spoločný projekt režiséra Sama Peckinpaha a hudobného skladateľa Jerryho Fieldinga. (m.a.t.o.)

• - Při scéně automobilové honičky s policií byly použity stejné ulice města San Franciska jako při natáčení filmu Bullittův případ (1968), zejména typické Pacific Heights. (Roman47)

• - Pri finálnej bitke sú použité tri druhy bojových umení: karate, ninjitsu a boj s mečom. (m.a.t.o.)