Zabijácká elita

The Killer Elite

Drama / Thriller / Akční

USA, 1975, 122 min

Spíše nepřiznaná výsměšná parodie na špionážní thrillery než vážný film od jindy skvělého Sama Peckinpaha. Prostřílený zmrzačený Caan se dává do kupy s důchodcem a šíleným střelcem, aby ochránili asijského politika. Scénář je poněkud zamotaný a nejasný, nikomu kromě diváků to však zřejmě nevadilo. Prostě Tři dny Kondora po Peckinpahovsku. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=IuJAUa04wLM(25.6.2011)

• klerik

WTF Sam? Toto má byť nejaká elita? Na postavách nie je takmer nič zaujímavé a už vôbec nepôsobia nebezpečne. Ešte aj prestrelky majú občas hrozne debilný strih, že neviete, kto odkiaľ strieľa (a to sa tam až tak veľa nestrieľa). Kung-fu finále je vlastne smiešne a i keď scéna, kde nabiehaju ninjovia s mečmi a hrdinovia ich kosia samopalmi, bude určite patriť k pamätným, je to hrozná nuda... Z podobných klasík mi už aj BULLITTOV PRÍPAD prišiel preceňovaný, ale Zabijácka elita je fakt bieda...(25.10.2015)

Zhruba v polovině filmu si již nemůžeme být jisti žánrem (hádám grotesku) a v poslední třetině se film stává parodií sama na sebe (nebo sama na Sama?). Poslední scéna hovoří za vše, jelikož se repliky zdají parodovat samotné natáčení filmu. Otázku, zda se jedná o rafinovanou subverzivní metarovinu ve filmu nebo jde celkově jednoduše o hovadinu, nechám nezodpovězenu. V každém případě doporučuji všem, kteří se chtějí od srdce zasmát.(16.5.2011)

Jak já bych se chtěl motat ve světě agentů, kde loajalita k firmě, státu či světu není ničím v porovnání s počtem nul na kontě. Jen v takovém světě se může člověk dočkat přátelské kulky zad (kolena, lokte) od parťáka, se kterým si dlouhá léta kryl výše uvedená záda. Co může být lepší, než život v jistotě, že nikomu nemohu věřit? Asi nic, ale Sam by se měl rozhodnout, jestli to chce natočit jako drama, thriller či komedii a ne to v nepravidelných intervalech střídat, protože takhle mohu pouze dumat o tom, jak to mohl být skvělý snímek.(18.1.2013)

Další vratký scénář Marca Normana, který se tentokrát rozhodl natočit papa Sam, jenž mezi BRING ME THE HEAD OF ALFREDO GARCIA a THE CROSS OF IRON režijně poněkud vypnul - a to mu nikdo nemůžeme vyčítat. Čas od času musí i legenda udělat práci z postele a THE KILLER ELITE podle toho taky vypadá. Děravý scénář tak bohužel dostává o to víc naprdel absolutně nezaujatou režií a zcela pasivním hereckým ansáblem. James Caan v jednom kuse pomrkává do kamery a Robert Duvall (ve stejném roce hrál i v dalším Normaně autorském veledíle OUTBREAK) si užívá solidní herecké prázdniny. Akce je ve filmu pomalů a když už na ní dojde, působí dojmem školní inscenace. Z respektu k mistrovi, za San Francisco a za dobrou kameru dávám hodně hodně slabé 3*.(22.1.2016)

• - Sam Peckinpah zostrihal pôvodnú R-kovú verziu filmu tak, aby sa v kinách mohol premietať s ratingom PG. (m.a.t.o.)

• - Posledná scéna sa natáčala na palube nákladnej lode Victory, ktorá sa používala počas 2. svetovej vojny a aj počas vojny vo Vietname. (m.a.t.o.)

• - Při scéně automobilové honičky s policií byly použity stejné ulice města San Franciska jako při natáčení filmu Bullittův případ (1968), zejména typické Pacific Heights. (Roman47)