Ušio to Tora

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Komedie

Japonsko, 1992, 10x29 min

Kendži Terada

Kei Wakakusa

Po delší době se mi povedlo objevit zase jeden nenápadný kousek ze sorty devadesátkových bojovek, který se nevyznačuje bojovými scénami roztahanými za pomoci ubohých způsobů na mnoho dílů, rovněž není pln směšného patosu, hlavní postavy jsou i včetně dvou mladých slečen sympatické, úroveň kresby a animace je s ohledem na dobu vzniku velmi slušná, hudba je fajn, o humor není rozhodně nouze a onen těžko specifikovatelný feeling, jenž na dílech z let devadesátých cíleně vyhledávám, je zde přítomen v celé své kráse. Největším trumfem seriálu je bezpochyby humor a s ním přímo související skvěle namluvená postava jókaie Tory, která se spolehlivě stará o většinu humorných eskapád pramenících zejména z jeho neznalosti současného světa a prapodivného vztahu s Ušiem. Bojové scény mají spád a napětí, záporáci mají povětšinou charisma, a přestože se v seriálu objeví pár nelogičností (když Tora udeří pěstí do země, tak se v ní objevují velké pukliny, ale když udeří vší silou do výlohy obchodu, tak se o ni Tora rozplácne?!), není problém se přes ně přenést, neb celkový dojem nijak zvlášť nekazí. Ve výsledku dávám trochu slabší 4*, neboť mi zejména ke konci trochu vadil epizodický ráz seriálu a absence nějakého většího příběhu, což ale nic nemění na tom, že jsou málo známí Ušio a Tora v mých očích minimálně o dvě třídy výše než mnohými tolik vyzdvihované Yu Yu Hakusho.(7.3.2015)