Pardon, nezastihli jsme vás

• Velká Británie Sorry We Missed You (více)

Ricky a jeho rodina svádějí nerovný boj s dluhy už od finančního zhroucení v roce 2008. Příležitost vybojovat si opět trochu nezávislosti nyní přichází s lesklou novou dodávkou a šancí rozjet franšízu jako samostatný kurýr. Je to tvrdá práce a ani práce jeho ženy jako pečovatelky není snadnější. Rodinná jednotka je silná, ale když přijdou tlaky z různých strany, všechno se začíná hroutit… (Film Europe)

mclenin

Život, obyčajný život, v mnohých jeho hnusných a krásnych farbách, hoci na tomto plátne prevažujú skôr tie temné odtiene a človek, obyčajný človek, ktorý ide na dno svojich síl v snahe udržať krehké rodinné putá a vlastnú ešte krehkejšiu príčetnosť. ()

Rozjimatel

Silná sociálna dráma ako vystrihnutá zo života a naplnená ľudskosťou, tak ako je u Kena Loacha výborným zvykom. Je nakrútená v podobnom duchu ako jeho predchádzajúci film I, Daniel Blake (2016) a podobne ako on sa odohráva v meste Newcastle. Opäť tu bežní ľudkovia v núdzi vedú nerovný boj so systémom, opäť sa musia ťažko obracať, aby zabezpečili živobytie pre svoju rodinu. A keď sa už zdá, že už nemôže byť horšie, príde ďalšia ťažká rana osudu, ktorá tú už aj tak neutešenú situáciu ešte viac vyhrotí. Hlavnými postavami filmu sú štyria členovia jednej celkom sympatickej rodiny, manželia Ricky a Abby so synom Sebom a dcérou Lizou (asi najsympatickejšia postava). Obaja rodičia majú náročné a dosť stresujúce zamestnania - Ricky sa práve zamestnal v kuriérskej službe (kde vraj môže byť "sám sebe pánom") a Abby pracuje v opatrovateľská službe, kde sa stará o starých a bezvládnych ľudí. V oboch prípadoch film zaujímavým spôsobom nazerá pod pokrievku, odhaľuje, ako to v takýchto zamestnaniach chodí. Ricky i Abby by to napriek tej drine ako tak zvládali, nebyť toho, že ich synom Sebom začne poriadne plieskať puberta a celý príbeh, dovtedy ešte v pomerne odľahčenom tóne (napr. milým humorom), začne dostávať dosť temné a znepokojivé kontúry. Tu je možno namieste menšia výčitka, že tvorcovia to za účelom dramatizácie trochu preháňajú, občas to ženú to až do extrému (napr, jednanie Seba a Rickyho šéfa).     "How does your company get away with treating people like this? This is people's lives. This is my family, and I'm telling you now, don't f*ck with my family." ()

Maura

Štandardne dobrý Loach, ktorý z každého námetu žmýka jednu ťažkú scénu za druhou. Vzorec je podobný ako pri predošlých filmoch a tým, ktorí sa na kapitalistické reálie pozerajú z oboch strán, sa asi nikdy nezunuje. ()

Chudobka

Drsný film. Jsem levicově orientovaná, takže sociální drama mě vždycky osloví.  A Ken Loach to umí. Před lety mě silně zasáhl jeho film Kes. Usídlil se mi v srdci a mám ho tam pořád. Pořád vidím před očima toho hubeného chlapce, kterého čekal stejně šedivý život jako mnoho dalších v jeho okolí a pro kterého jeho poštolka znamenala všechno. V tomto filmu mi bylo strašně líto otce, který tvrdě pracuje, a nevděčný puberťák dělá jen problémy a až nakonec se dočkáme vstřícného gesta. Najednou má o otce zájem. Ptám se, proč ho neměl dřív. Musel by být slepý a hluchý, kdyby neviděl, jak otec těžce zápasí. Stačilo by trochu pochopení. Nemusel dělat nic, jen chodit do školy. Nechodil. Matka mi připadala příliš shovívavá. Když už se dohodli a ona souhlasila, že její muž bude pracovat jako samostatný kurýr, měla ho víc podpořit. A nebo hned na začátku nesouhlasit a prosadit si svou. ()

Vesecký

Po Danieli Blakeovi další skvělá obžaloba kapitalistického systému, který v honbě za ziskem dělá z lidi otroky. Prostě film otřesný, ale hluboce pravdivý, tak to prostě v téhle společnosti chodí. ()

barteca

Skvělý počin. Realdramato ze současnosti - smutné a frustrující detaily z novodobé otročiny ......Souhlas Matty. ()

Majkak

Film o síle rodinné soudržnosti, která je torpédována existenčními problémy. Plácají se v dluzích, na krku nadaného puberťáka, kterého trápí, jak rodiče zápasí o to, aby uživili děti. Otec zabejčeně žije vizí vlastního domu, což má jisté opodstatnění, jako budoucí jistota. Děti ale potřebují, aby s nimi rodiče trávili taky nějaký čas. Dělat 14 hodin denně šest dní v týdnu pod největším psem, jaký existuje, stojí dost sil. Pak ujedou nervy, ale oni pořád zápasí o svoje vztahy, které si současně ničí. Psychicky a fyzicky náročná práce, ona jako ošetřovatelka starých lidí, on jak řidič zásilkové dodávky s minutami za krkem, a k tomu být super rodiče dospívajících dětí, trochu moc na dva úplně obyčejné lidi, kteří by si chtěli jen malinko polepšit. ()

Rockerman

Nejdříve Jmenuji se Joe, pak Já, Daniel Blake a teď tohle. Tři sociální dramata po sobě, jež jsem viděl mají jedno společné, pojednávají o lidech, kteří žijou takzvaně z ruky do huby. Tento mě ale dostal nejvíc. Oba manželé sice zaměstnaní, ale nemají čas na nic jiného. Ani na svého nevychovaného pubertálního spratka Seba (ten backhand od táty měl přijít dřív a mělo jich být víc), natož na nějakou zábavu. Dluhy a problémy přibývají a ani jeden z těch tří filmů nedává z té beznaděje žádné východisko, happy end prostě nelze čekat. ()

horovska

Ač název evokuje spíše komedii, nenechte se zmýlit. Je to velmi reálně vyznívající sociální drama o úplné rodině, o rodičích, kterým  na první ani druhý pohled nic nechybí, jsou milující, zodpovědní, usilovně pracující….a o jejich vystrašených dětech.  Ze situace, do které je dostala zkrachovavší hypotéční banka ale, zdá se, nelze ven.. Téma dnes velmi aktuální. Ač je to až nepravděpodobně zhuštěné, rozloženo v čase to nemusí vůbec být přehnané. ()

gemi

Příběh jedné obyčejné rodiny, který začíná v relativní mizérii a končí v ještě horší. Když se k vnějším problémům přidají ty vnitřní a celé se to okoření troškou smůly, je vymalováno. Příběh je dobře, autenticky vyprávěný, ale je to feel-bad, takže víc než tři dát nemůžu. ()

Hank

S tímto filmem mám jediný problém. To co jsem očekával, jsem taky dostal. Není to špatně, takto precizně sociální drama umí málokdo, ale je to prostě zase ten Ken Loach. ()

Dashiella

Po Já, Daniel Blake už Pardon nenadchne a ani nemá taký jednoznačný ťah na bránu, čo sa logickosti a plynutia príbehu týka. Kam sa podel skvelý mix komična a drámy z Anjelského podielu, kde jedno podporovalo a vyzdvihovalo druhé? ()

SAINTS

Loach aj v tomto filme ponuka svoju neorealististicku estetiku.Ricky si mysli,že praca ako samostatne zarobkova činna osoba ktora doručuje baliky môže zmenit svôj život k lepšiemu.Spolupracuje s firmou s nazvom PDF a stane sa vlastnikom franšizy.Rick začne šoferovat svoju bielu dodavku a vyzbrojeny gadgetom,ktory sleduje všetko čo robi vyrazi do ulic Newcastlu doručovat zasielky.Rickyho rodina znemožnuje aby vykonaval svoju pracu.Jeho syn Seb ma velke problemy v škole ,manželka Abby pracuje ako opatrovatelka a tiež nema na rodinu vela času(musi predat auto,aby si jej manžel mohol kupit dodavku a za klientmi jazdy autobusom)Rick je ochotny predat svoju dušu a slobodu aby dosiahol uspech.Jeho blizky ho chcu však spät.Rick sa snaži aj za stratu dôstojnosti plnit neludske pracovne kvôty.Doležity film o vykoristovani.Bezutešny zaver umocnuje zažitok z tohto filmu.Musi byt život naozaj taky? ()

ervina

Jestli někdo nadává na svoji práci, ať si pustí tohle. Třeba mu docvakne, že se nemá zas tak špatně. A synátor, ten byl teda na přes držku. ()

Pete

Loach jede stále na stejné vlně, plynule tak navazuje i na svého předchozího Daniela Blakea, ale tentokrát je mi příběh bližší, protože se věnuje zejména otci klasické čtyřčlenné rodiny, a jeho zoufalému boji o živobytí. Je to tedy opět ten typ nekompromisně "feel bad" fimu, kde se mají všechny postavy sociálně beznadějně špatně, a navíc tušíme, že to i zle dopadne. Tohle je tak těžká deprese, že i když jde například po ulici starší pán se psem, tak ten pes má jednu nohu - prostě tvůrci drtí naše emoce každým záběrem, až je z toho divákům šoufl, a je to ve finále kontraproduktivní. Pokud by se snímek jen trochu odlehčil (a příkladem budiž scéna, kdy celou rodinku sblíží společná jízda v dodávce za matčinou klientkou), tak bychom snad dostali stravitelnější, ale i realističtější drama o dennodenních těžkostech rodiny, které by se dalo usledovat i bez konzumace balení Xanaxu. Každopádně pokud by si někdo myslel, že si snad na západě žijí všichni jako v socialistickém ráji, tak tato zřejmě dobře míněná agitka strhává a rozdupává růžové brýle téměř dokonale. Velmi silné 3* ()

6. ročník Be2Can startuje už 2. října

6. ročník Be2Can startuje už 2. října