Reklama

Reklama

Epizody(6)

Obsahy(1)

Malajsie, 19. století. Britský kolonizátor James Brooke chce vší silou upevnit svoji moc. Ale je tady pirát Sandokan, syn Maháradži a poslední člen bývalé vládnoucí dynastie, který se postaví kolonizaci a bojuje proti nepřátelům, aby osvobodil zemi od kruté nadvlády. V roce 1884 vznikl na základě historické skutečnosti dobrodružný román Tygr z Malajsie od Emilia Salgariho, který měl velký ohlas u čtenářů. Filmová verze přilákala v roce 1976 téměř celou jednu generaci diváků před televizní obrazovky nejen exotickými přírodními scenériemi či charismatickým představitelem Sandokana v podání Kabira Bediho, ale také jeho romantickým vztahem s Mariannou na pozadí anglické nadvlády. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (183)

Jirka_Šč 

všechny recenze uživatele

Viděno znova a zdaleka to není zlé a 3* nejsou z nostalgie. Dobře, leckteré vedlejší postavy jsou naivně a amatérsky ztvárněné, ale Brooke je perfektní, Yanéz muj oblíbenec, Marianna krásná a Sandokan stále cool. Plus, který z dnešních seriálu se odehrává v tropech a mimo několik místností? Scéna lovu tygra - ty věže na slonech - super! Několikrát zajímavá práce s kamerou - detail na sandokanovu tvář a v pozadí naznačeni britští vojáci. Lodě, bílé moře, Marianna oblečená do toho, co našla na sandokanově lodi a s nezavázanými horními šňurkami. Vlastně 3,5*. ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Seriál, který po svém uvedení v kulturně izolovaném Československu rozpoutal tak obrovskou módní vlnu, že by mu mohl dnes leckterý VyVolený závidět... Spolu s céčky, Prestižemi a Novou vlnou určující faktor realizace volného času a oblékání mladých... Jak to ale s módními vlnami bývá, šplouchla a vyšuměla...ani ta písnička Hložka a Gottwalda nezůstala, vzpomínáte? ,,Sandokan, Sandokan, velký vládce a pán oceánu...", Inu nostalgie upravuje vědomí trochu jako droga...:-) ()

Reklama

nirvanafan 

všechny recenze uživatele

Je to prostě můj oblíbenej seriál už od mala. Hele vemte si, že román Tři mušketýři taky nemaj celkem žádnou uměleckou hodnotu, propracovaný zápletky jsou fajn, ale hrdinové se nijak nevyvíjej. (Taky co čekat od továrny na romány jako byl Dumas, ale to jsem moc nepatří, takže jenom tak na okraj.) No a Sandokan je na tom obdobně. Umělecká hodnota nulová, ale Sandokan je prostě zábavnej, exotickej, charismatickej a jednodušše klasika, takže si hodnoťte, jak chcete, ale mý čtyři hvězdičky mi neberte :D ()

karlee 

všechny recenze uživatele

Začátek vypadá jako solidná dobrodružná seriál, ale díly jsou dost nevyrovnané: 4. díl je scénáristův Dumasovský úlet (kromě tradičního prášku na předstírání smrti nechybí ani sérum pravdy), 5. díl je zpoloviny ukázkou jakhosi malajského souboru lidových písní a tanců. Dnes už mě taky irituje povrchní protikolonialistický tón (vzhůru bez bílých utlačovatelů, Zimbabwe!). Tak jedna hvězda za 1. díl, jedna za soundtrack a třetí za záporáka Brúka (jo jo, autor komentáře jako mladý jižní Moravan skutečně myslel, že Brook, to je takovej brouk). ()

Stanmi 

všechny recenze uživatele

Pirát Sandokan (Kabir Bedi), poslední člen bývalé vládnoucí dynastie, bojuje proti kolonizátorům a utlačovatelům své země, aby získal pro svůj lid ztracenou svobodu… Italský seriál Sandokan režiséra Sergia Sollimy byl před pár desítkami let u nás velkým hitem a i když dnes už to taková bomba není, tak pořád Sandokanův příběh z pera Emilia Salgariho dokáže okouzlit, protože má vše co má správný dobrodružný seriál mít. Samozřejmě začít nemůžu u nikoho jiného než Sandokana, který je sice pirát, ale jinak je to (snad až na pár vyjímek) veskrze kladný hrdina, kterého navíc ztvárnil charismatický Kabir Bedi. Jeho hlavním protivníkem je pak Sir James Brooke, bílý rádža ze Sarawaku, kterého si s chutí zahrál Adolf Celi (který záporáky prostě umí), navíc Sir James není jen černobílý padouch, ale komplexní osobnost a k Sandokanovi chová velký respekt. Takže hrdinu a padoucha bychom měli, co takhle nějaká osudová žena? Jistě, není problém, tou je Angličanka Marianna v podání krásné Carole André a Sandokan se do ní pochopitelně ihned zamiluje. Tak co nám ještě chybí? Že by to nějaké to odlehčení? Tak to se musíte poptat u milovníka tabáku a dobrodruha pana Yaneze De Gomera (Phillipe Leroy), který má vždy po ruce nějaké to životní moudro (a také pistoli). To bychom tedy měli postavy a co prostředí? Samé moře, ostrovy, džungle, jasně z dnešního pohledu nic světoborného, ale svou funkci exotických dálav to stále plní. Ještě jedno Sandokana proslavilo (a je známé dodnes) a to je hudba, o kterou se nepostarali nikdo jiní než bratři De Angelis, jejichž chytlavá ústřední píseň je takřka kultovní záležitost. Ještě jsem toho moc nenapsal o příběhu, no ten není špatný, ale (především z dnešního pohledu) zároveň není nijak ohromující, některé díly jsou pochopitelně lepší, a ve finále se dočkáme několika překvapivých zvratů, ale jinak je to místy i docela nuda, naštěstí sem tam to ožije nějakou tou bitkou ať už na moři nebo na souši. Sandokan je tak seriálem, který není úplně dokonalý a krapet nám zestárl, ale pořád se jedná o zajímavý a poutavý výlet do Malajsie, 19. století. ()

Galerie (5)

Zajímavosti (12)

  • Svatý muž udělá Marianně (Carole André) na čele tradiční červenou tečku bindi a na její dotaz jí odpoví, že jí tímto žehná, aby měla úspěch. Bindi je ale symbolem vdané nebo zadané ženy. (Nick321)
  • Dle historických pramenů James Brooke (Adolfo Celi), seriálový úhlavní nepřítel Sandokana (Kabir Bedi) a všech svobodných Asiatů, zemřel na mrtvici. (Nick321)
  • James Brook (Adolfo Celi) bola aj reálna postava z histórie Malajzie. (Raccoon.city)

Reklama

Reklama