Barva z vesmíru (festivalový název)

Farba z vesmíru

(festivalový název)
  • Austrálie

• Kanada

• Nový Zéland

Horor / Sci-Fi

USA, 2019, 111 min

„Billy žije v studni.“ Legendárny režisér ešte legendárnejšieho Ostrova Dr. Moreaua sa vracia! Sám som zo seba trochu prekvapený, že dávam až 4* (a treba dodať, že to nie sú tak úplne čisté 4* a došlo k čiastočne prižmúrenému oku), ale proste sa mi to páčilo. Je pravda, že to obsahuje niekoľko nazvime to „klasických scén Nicolasa Cagea“, ale čo je zaujímavé, je to, že ani tieto WTF okamihy nedokázali sabotovať/zničiť skvelú atmosféru a pôsobivý vizuál. Ten naberá na neskutočnej intenzite hlavne ku koncu, kedy už je toho (všetkého) veľmi veľa, možno až príliš, ale paradoxne napokon i vďaka všetkej tej absurdnej, bizarnej smršti bolo dôveryhodne dosiahnuté vyvolanie v divákovi dojmu, ako by mohol vyzerať stret s mimozemským šialenstvom, ktoré by krehkú (a nepripravenú) ľudskú myseľ postretlo a ona by naň nevedela adekvátne zareagovať. Lama! Produkcia: Elijah Wood.(11.2.2020)

Richard Stanley si po více jak dvaceti letech natočil celovečerní film a návrat je to vskutku epesní. Stanleymu tentokrát očividně do jeho vize nikdo příliš neremcal a natočil si to tak, jak zamýšlel. Tohle musí potěšit každého hororového fanouška a všechny, kteří dlouho čekají na pořádnou filmovou adaptaci některého z Lovecraftovo děl. Slušně zpracované CGI efekty jdou ruku v ruce s hojným množstvím kvalitně provedených praktických efektů, takže pokud lačníte po solidním goru, tak je zde několik momentů, které vás dozajista uspokojí. Po všech stránkách obří spokojenost.(11.10.2019)

No konečně zas po nějaké době parádní horor! Líbilo se mi na tom snad všechno. To, že film netlačí zbytečně na pilu, pomalejší děj a vyprávění, parádní temná atmosféra, neustálej jemnej wtf feeling, vizual (!!!VIZUAL!!!), tripoidní scény (to myslím jako když si dáte LSD nebo houby a rozteče se vám celej svět a ještě se do něj začnete bořit jako do bahna, až uděláte "žbluňk"...). Hlavně teda úplně na závěr je dokonalá digi scéna "vhledu" do podstaty toho svinstva z vesmíru a to je fakt námrd. I když třeba dialogy jsou slušně debilní, tak jsou ale velice mile a vtipně debilní a přišlo mi to tak naschvál. FX efekty paráda. Nicolas Cage hraje jako člověk! Takže to zbytečně nesere. Strašně se mi to líbilo, úplně mě to pohlcovalo, nikam nehnalo, bylo mi u toho skvěle. A i když to zas úplně na poctivých 5 nebylo, tak tomu trochu přidávám, protože cením tu snahu, cením tu formu, že tam není žádná stupido-hype zápletka, která by byla úplně zbytečná. Navíc mi to připomínalo nostalgicky horory z VHS období, například parádní X-TRO a THE BLOB z 80.tek. Prostě to tradiční skvostný téma: "Přiletí sajrajt z vesmíru a rozsračkuje všechny kolem na maděru!!!". No tetelím se ještě teď ...(6.3.2020)

Stejnojmenná povídka hororové legendy H. P. Lovecrafta, vyprávějící o meteoritu z vesmíru, který si začne místo svého dopadu na Zemi předělávat k obrazu svému, se dočkala fantastické moderní filmové adaptace, v níž tento fialově zářící meteorit dopadne na odlehlou farmu pětičlenné rodinky, která je následně zbavena racionálního vnímání, postupně přichází o rozum a je vystavena svým nejhorším nočním můrám. V nekompromisní, brutální, snově opojné, neonově psychedelické a osobité vizi nechybí radioaktivní monstra, čarodějné rituály, pískající studna, lamy alpaky, nádherně hysterický herecký výkon Nicolase Cage a dokonce ani reflexe úzkosti současné společnosti z environmentální krize. Děsivý a intenzivní film s působivou kamerou, padnoucí hudbou a originálně ztvárněnou „lovecraftovskou“ atmosférou prohlubujícího se zoufalství, bezmoci a strachu ze zdařile ztvárněného neznámého zla, které je dostatečně konkrétní a současně i mysteriózně záhadné.(12.10.2019)

Celkově příliš zábavné, vtahující, zajímavé a odlišné od toho, co se nyní v žánru obvykle točí, na to, abych tohle dílko hodnotil za méně než čtyři hvězdy. A to přesto, že k němu mám i určité výhrady, které nejdou jen tak odmávnout. První je veliká nevyrovnanost v tónu filmu, respektive jeho tonalitní neujasněnost. Párkrát mě Color Out of Space až překvapila tím, jak byla hororově drsná, na některé scény se nekoukalo vůbec příjemně, což jsem od filmu upřímně nečekal. Tenhle typ scén je ovšem bohužel ředěn výstupy Nicolase Cage v roli Nicolase Cage, který se sem tonalitou vůbec nehodí. Být postava otce o něco umírněnější, byl by snímek aspoň o deset procentních bodů lepší. Druhý problém, který s filmem mám, se týká chování postav. To je trochu ošemetné, neboť ona mimozemská barva právě chování a smysly všech postav degenerativně ovlivňuje, takže jakákoli "nelogičnost" se dá právě takhle vysvětlit. Jenže v některých chvílích se zdá, že postavám hlavou mrdá nikoli vesmírná barva, ale líná scenáristika (studna!). A osobně se mi ani moc nelíbí, že celá ta rodina je dost divná ještě předtím, než jim tam ten meteorit vůbec dopadne.(18.1.2020)

• - Ve scéně, při které Ward Phillips (Elliot Knight) vidí poprvé projevy barvy z kosmu, si zakrývá oči novelou „The Willows“ od Algernona Blackwooda. Jde o dílo, které H.P. Lovecrafta – autora předlohy –  zásadně inspirovalo v jeho vlastní tvorbě. (DanteZ)

• - Lavinia Gardner (Madeleine Arthur) má ve svém pokoji vyvěšený plakát hudebního projektu Artkau Eos. V další scéně nosí triko s logem stejné skupiny. (DanteZ)

• - Lavinia Gardner (Madeleine Arthur) připravuje rituál podle knihy „Simon Necronomicon“. Jde o grimoár ovlivněný dílem H.P. Lovecrafta – autora předlohy. (DanteZ)