Barva z vesmíru (festivalový název)

Farba z vesmíru

(festivalový název)
  • Austrálie

• Kanada

• Nový Zéland

Horor / Sci-Fi

USA, 2019, 111 min

Wau, nečakane wau. Veľmi som sa tohoto filmu obával, pretože ako spisovateľa mám Lovecrafta veľmi rád a recenzie a názory na film sa veľmi líšili. Ale...Dušu pohladilo už úvodné hovorené slovo a zábery na nedozierne lesy a krásne padnúca orchestrálna hudba. Je síce pravda, že Cage svoje herectvo občas preháňa, ale vôbec nie v množstve, v akom som čakal. Vlastne to všetko do seba krásne zapadá a film má atmosféru Lovecraftových poviedok, samozrejme s citom updateovanú do dnešnej doby. Čo je čosi ako zázrak, za ktorý mu tu piatu hviezdičku prihodím. Atmosferické prostredie farmy a lesov, človek až cíti ten strach z neznáma, dokonca linka s mamou a dieťaťom je až nepríjemná. Možno by som trochu vytkol niektoré digitálne FX, ale inak to asi pri tomto námete nešlo...Všetko krásne uhladí poviedkový záver. Tlieskam, a viac takýchto adaptácií!(17.3.2020)

V poslednej dobe má Nicolas Cage aj horšie filmy. Ale nech hrá hocikde, vždy sa to dá dopozerať aspoň do konca. To našťastie nie je tento prípad, podobné šialenosti mám rád. No na druhú stranu viem si aj predstaviť, že niekto tento film pošle do horúcich pekiel. Čo sa mňa týka, uvítal by som trochu menej letargických výrazov a čumenie do blba, v snahe dať snímku masku artu. Musím ale uznať, že kamera bola výborná a samozrejme aj Nicolas Cage. Škoda, že sa to uzavrelo tak regionálne, uvítal by som niečo apokalyptickejšie, aby príbeh dostal trochu mrazivejší charakter. Lepší priemer. 65/100(2.6.2020)

Rodina Gardnerovcov žije na odlahlej farme. Jednej noci zasiahne ich pozemok meteorit, ale okrem zápachu, ktorý z neho vychádza, a miestnych televíznych novín, ktoré aj tak nikoho nezaujímajú, tomuto úkazu nevenujú pozornosť. Všetko sa ale mení vo chvíli, keď sa začne meniť správanie všetkých členov rodiny a postupne upadajú do zvláštneho stavu. Začína byť jasné, že objekt na ich pozemku nie je z tohto sveta a jeho dopad bude mať pre rodinu katastrofálne následky. - Je mi jasné, že nie každému sa bude táto forma hororu páčiť, ale pre mňa jednoznačne jeden z top indie hororov poslednej dekády a zároveň po dlhej dobe perfektné spracovanie tematiky maestra H.P. Lovecrafta. Chytilo ma to už od prvej sekundy a pohltilo ma to tak, že som sa občas cítil, ako keby som podobné procesy prežíval aj ja sám. Film má úžasnú hudbu, ktorá vás vtiahne do deja a pomáha budovať dusnú atmosféru, ktorá sa neustále stupňuje a vytvára pocit neistoty, takže v tomto smere je film bezchybný. V úplnom závere je tu už tak závratné tempo, že som začal mať pocity, že sa to celé nebude dať dotiahnuť do úspešného konca, v ktorom ma ale tvorcovia príjemne prekvapili a ostali verní predlohe a celkovému významu tvorby autora. Z nedostatkov musím spomenúť kolosálny fail, kedy Benny vlezie do studne, občasné amatérske strihy, ktoré vyzerajú, ako keby do filmu ani nepatrili, a tiež miestami slabšie masky. Dúfam, že režisér bude na hororovej scéne aktívnejší, pretože pri pohlade na jeho filmografiu je až smutné, ako je jeho talent málo využitý. + herec z Mom and Dad a Pay the Ghost + herečka z Grace: The Possession + herečka z Vampire Academy, The Messenger a Maggie + herečka z Unnatural a The Vault + herec z Fear the Walking Dead(18.1.2020)

Jedna z opravdu nemnoha povedených adaptací mistra Lovecrafta a navíc jedné z jeho nejlepších povídek! Co víc si přát? Tenhle film je parádně ujetý. Na jednu stranu má super vizuál i atmosféru a místy umí docela zneklidnit, na druhou stranu je to místy poměrně neskrývaná komedie, obzvlášť co se týče hereckého výkonu Nicolase Cage, který krásně a ulítle přehhrává, ale do tohohle filmu se to překvapivě strašně moc hodí. Je to totální béčko, ale je to béčko kvalitní a zábavné, a navíc nezapomíná na to, že adaptuje Lovecrafta a tak je i ta hororová rovina čas od času přítomná a rozhodně je povedená. Čekal jsem těžko stravitelnou artovku, to co jsem dostal, mě překvapilo a je mnohem lepší. A konečně fakt adaptace HPL, která se povedla, i když je to dost diskutabilní. Ale to je všechno dáno tím, jak ten film už od začátku vypadá a jak se postavy už od začátku chovají. Já jsem přesto velice spokojen. Fajn oddechovka a konečně po x letech film, ve kterém Nick funguje. 75%. Je ale taky dobré (či lepší) nebrat tenhle film příliš vážně, ani tvůrci ho tak nebrali.(11.3.2020)

Nicolas Cage v hlavní roli jedné z nejlepších povídek H.P. Lovecrafta? To je sám o sobě solidní bizár. Pak ale film začne a přicházejí opravdové bizarnosti. Sýrová hranice (aka cheesy on purpose) je atakována od první scény a ten všudypřítomný Béčkově (ne)vážnej osmdesátkovej feel by se dal krájet. Film nenechá vydechnout a i přes pár scénáristicky slepějších míst šílenost celého projektu šroubuje dál a dál. I když film na pilu tlačí fakt zostra, tak všechny úmyslné přešlapy jakékoliv logiky a "uvěřitelnosti" jsou vlastně tak šarmantní, že je nejde než nehltat (doslova s otevřenými ústy).(13.5.2020)

• - Lavinia Gardner (Madeleine Arthur) připravuje rituál podle knihy „Simon Necronomicon“. Jde o grimoár ovlivněný dílem H.P. Lovecrafta – autora předlohy. (DanteZ)

• - Lavinia Gardner (Madeleine Arthur) má ve svém pokoji vyvěšený plakát hudebního projektu Artkau Eos. V další scéně nosí triko s logem stejné skupiny. (DanteZ)

• - Ve scéně, při které Ward Phillips (Elliot Knight) vidí poprvé projevy barvy z kosmu, si zakrývá oči novelou „The Willows“ od Algernona Blackwooda. Jde o dílo, které H.P. Lovecrafta – autora předlohy –  zásadně inspirovalo v jeho vlastní tvorbě. (DanteZ)