Barva z vesmíru (festivalový název)

• Austrálie

• Kanada

Horor / Sci-Fi

USA, 2019, 111 min

Béčkový sci-fi horor, z ktorého musia byť neznalci Lovecrafta poriadne zmätení. A s výslednou hodnotou, verím, nebudú spokojní ani mnohí nadšenci majstra poviedkového hororu. Miestami som z Colour Out of Space cítil desivú atmosféru, no v niektorých momentoch bola snímka len chaotickým mixom nič nevypovedajúcich scén. Nicolas Cage bol ok, ale v ďalších adaptáciách Lovecrafta by som si už poprosil inú hereckú tvár.(16.2.2020)

Celkově příliš zábavné, vtahující, zajímavé a odlišné od toho, co se nyní v žánru obvykle točí, na to, abych tohle dílko hodnotil za méně než čtyři hvězdy. A to přesto, že k němu mám i určité výhrady, které nejdou jen tak odmávnout. První je veliká nevyrovnanost v tónu filmu, respektive jeho tonalitní neujasněnost. Párkrát mě Color Out of Space až překvapila tím, jak byla hororově drsná, na některé scény se nekoukalo vůbec příjemně, což jsem od filmu upřímně nečekal. Tenhle typ scén je ovšem bohužel ředěn výstupy Nicolase Cage v roli Nicolase Cage, který se sem tonalitou vůbec nehodí. Být postava otce o něco umírněnější, byl by snímek aspoň o deset procentních bodů lepší. Druhý problém, který s filmem mám, se týká chování postav. To je trochu ošemetné, neboť ona mimozemská barva právě chování a smysly všech postav degenerativně ovlivňuje, takže jakákoli "nelogičnost" se dá právě takhle vysvětlit. Jenže v některých chvílích se zdá, že postavám hlavou mrdá nikoli vesmírná barva, ale líná scenáristika (studna!). A osobně se mi ani moc nelíbí, že celá ta rodina je dost divná ještě předtím, než jim tam ten meteorit vůbec dopadne.(18.1.2020)

Nebudu zastírat, že jsem čekal více atmosferický film, poslední čtvrtina je ale slušná psychedelická jízda s odkazem na Věc, a tak jsem byl nakonec spokojen. Úvodní záběry lesa doprovázené titulky v sobě mají nádhernou tajemnou temnotu a navnadí. Než se však mimozemská síla projeví naplno, proběhne mučivě dlouhý čas, kdy je vše jen v náznacích. Znovu a stále se nemohu zbavit dojmu, že držet se věrněji skvělé Lovecraftovy předlohy, byl by výsledek lepší. Laciné optické efekty přebijí ty mechanické spolu s maskami. Mutace rozhodně potěšily a navodily očekávané napětí. Zaplést do toho čarodějnictví možná nebyl až tak špatný nápad, i když se ve skutečnosti jeho důsledky nijak neprojevily. A samozřejmě nesmělo chybět několik záběrů na proslulý Necronomicon, který si Lovecraft vymyslel, aby zamotal hlavy nejen tehdejším badatelům a zájemcům o temnou stranu, nýbrž i některým současníkům.Obstojné.(2.2.2020)

Na nějakou relevantní filmovou adaptaci díla H.P. Lovecrafta s vyšším rozpočtem čekali fanoušci už dlouhá léta, takže jakmile byl tento projekt před dlouhými měsíci oznámen a spojen se zvučnými jmény, začal jsem mít jistá očekávání. A musím říct, že Color Out of Space má očekávání zcela naplnilo. Kultovní režisér Richard Stanley těží z barvitého lovecraftovského univerza co to dá a vytváří tak působivou reminiscenci 80. let (v jedné scéně cituje třeba Věc Johna Carpentera) s pomalu budovanou temnou atmosférou, kvalitními speciálními efekty a téměř vesmírnou poetikou, která prostupuje všemi jeho filmy. Někdo bude možná trochu postrádat logiku v chování postav (chvílemi vnímají bizarní události kolem sebe až s podivným klidem), ale jinak si scénář pro diváky připraví nejedno překvapení a vizuálně krásně přemrštěné finále rozhodně stojí za to. Po zhlédnutí tohoto snímku mám tři přání: Chci více adaptací H.P. Lovecrafta, chci více filmů od Richarda Stanleyho a chci, aby si neúnavný Nicolas Cage nadále vybíral minimálně jeden takto ambiciózní projekt ročně (vloni bombastická Mandy, letos tohle - uvidíme, co bude dál). Snad třeba s produkčními společnostmi SpectreVision a XYZ Films oba ještě někdy v budoucnu spojí síly. [Sitges 2019](11.10.2019)

„Nothing has been fucking this place up!“ Alpakový taťulda Cage je se svým úsudkem zase jednou mimo. Stejně jako při svém hereckém projevu, když se stává panem Hydem a v amoku nadává autu do cocksuckerů. Stanleyho láska k Lovecraftovi z toho sálá, obzvláště když sundává tenkou krustu vnímání reality a nechává člověka v jeho nepatrnosti padat do černé díry šílenství, nicméně na můj vkus tím tématem prostupuje až příliš mnoho nucené zábavy. Sic stejná produkce, nezařaditelnost a psychedelické barvičky, na uhrančivost Cosmatosovy Mandy se to nechytá..(18.2.2020)

• - Lavinia Gardner (Madeleine Arthur) má ve svém pokoji vyvěšený plakát hudebního projektu Artkau Eos. V další scéně nosí triko s logem stejné skupiny. (DanteZ)

• - Lavinia Gardner (Madeleine Arthur) připravuje rituál podle knihy „Simon Necronomicon“. Jde o grimoár ovlivněný dílem H.P. Lovecrafta – autora předlohy. (DanteZ)

• - Ve scéně, při které Ward Phillips (Elliot Knight) vidí poprvé projevy barvy z kosmu, si zakrývá oči novelou „The Willows“ od Algernona Blackwooda. Jde o dílo, které H.P. Lovecrafta – autora předlohy –  zásadně inspirovalo v jeho vlastní tvorbě. (DanteZ)