Devátá brána

The Ninth Gate

Deviata brána

Horor / Thriller / Mysteriózní / Fantasy

Španělsko / Francie / USA, 1999, 127 min

Atmosférou slušný počin z dílny pana Polanskiho, který zpracováním malinko místama pokulhává a závěrem je poněkud ne tolik uspokojující. Trošku mě zarazily odfláknuté vizuální efekty - hořící dům, padající lešení, viditelné klíčování obrazu ad. Nejsem si jist jestli scény v autě/na motorce měly být poctou oldschoolové tvorbě, kde se herci natáčeli zvlášť od okolí a do obrazu později dosazovali, ale tohle bylo trochu do očí bijící. Byl bych nerad povrchním hnidopichem, ale nejde mi do hlavy, jak tento vizuál mohl projít u takového jména jako Polanski. Námět je jinak opravdu velmi šmakózní a herecké obsazení s výkony taktéž. Johnny Depp hezky tajnůstkářský, Frank Langella uhrančivý, Lena Olin převelice sexy a Emmanuelle Seigner výrazem neustále příjemně "vytlemená". :-) Jak je u Polanskiho filmů zvykem, tak i tento má pomalejší rozjezd, který v zápětí přejde v napínavou podívanou od které se nedají jen tak odtrhnout oči. Devátá brána ovšem místama zanechává otázky, které zůstanou nezodpovězeny, což u některých filmů je dle mě ku prospěchu, ale zde ne. Víc by tomu možná slušelo hlubší rozuzlení s následnou vševysvětlující tečkou nebo aspoň částečně. Jak jsem zmínil na začátku, finální scéna mi prostě vůbec nic neřekla a nezapůsobila, jak nejspíš měla. I přes to přese, řekl bych, že průměrný snímek to není a sakum prdum jsem vcelku spokojen.(25.7.2014)

I to málo, co o zahraničním filmu vím, mne nutí přiznat, že Polanský natočil bezpochyby kvalitnější filmy. Ale ten ďábel, který tu vystrkuje růžky ze všech koutů, mne uhranul a přesvědčil, abych měl právě Devátou bránu nejradši. Ani pozvolna vadnoucí konec završený ďábelským živočišným sexem mi neodradí, protože i v kvalitnější Rosemary je ještě slabší. Nesrovnalosti v rytinách starých knih, z kterých přímo čiší podpis Satana a závan pekla, to je moje a víc to pitvat nebudu! Kdybych se nebál, že způsobím v dnešní době interpelace až v Evropském parlamentu, dal bych pátou*, protože jsem konečně našel člověka, i když fiktivního, který kouří víc než já! :)(15.7.2008)

Mám rád béčkarské krváky aj "umiernené" horory, ktoré stoja na hercoch, atmosfére a pôsobivom príbehu, v ktorom tvorcovia viac naznačujú, ako ukazujú. U Polańského DEVIATEJ BRÁNY (vďaka ktorej sa Johnny Depp počas vyčerpávajúceho francúzskeho nakrúcania zoznámil s Vanesou Pradisovou a našiel zmysel života) sa ale naznačuje tak veľmi, že by z toho aj koňa trafil šľak. Ako inteligentná hra s divákom to nie je zlé, ale vyžaduje si to skutočne trpezlivosť, náladu na pochmúrne delikátnu atmosféru a lásku k Deppovi. Lenže cca posledných dvadsať minút je naozaj mimo misu a ak si divák navyše spomenie na majstrove predchádzajúce snímky HNUS či ROSEMARY MÁ DIEŤATKO, je DEVIATA BRÁNA len ich slabým odvarom.(1.11.2004)

Výjimečný okamžik každého antikváře. Nález vzácných tisků. Dean Corso s neskrývaným zanícením obrací stránky, je jako už tolikrát okouzlen precizností starých mistrů. Co výtisk – to umělecký skvost. Vnímám tu vůni starých knih, tak sugestivně The Ninth Gate působí, a to i díky andělsky vznešené hudbě Wojciecha Kilara, jejíž jemné tóny snoubí dokonalou krásu s chorobným chtíčem hříšného pokušení. Jsem uchvácena živočišným projevem Johnnyho Deppa – v tu chvíli se toužím stát uhrančivě smyslnou Emmanuelle Seigner. A to nejpřitažlivější mě teprve čeká – odhalení temných tajemství Devíti bran Království Stínů.(4.7.2011)

Satanistický horror? Ne děkuju. Ale hraje tam Johnny Depp, takže svůj odpor k horrorům překonávám a dívám se na to. A vlastně a docela překvapivě se mi to líbilo, bylo to celkem zajímavé, napínavé (i když jsem se nebála, čemuž se doteď divím) a až na ten konec, který byl přitažený za vlasy a který jsem zřejmě ne tak úplně pochopila, tím pádem ho ani patřičně nedocenila. Johnny Depp opět (jak jinak) hraje výborně a já si vlastně nemám proč stěžovat. Sice to patří mezi ty filmy s Johnnym na které se asi nebudu chtít podívat znova, ale bylo to pro mě docela kvalitní překvapení. 4*(23.5.2011)

• - Díky tomuto filmu se Johnny Depp seznámil s Vannesou Paradis a následně se odstěhoval do Francie. (Rosalinda)

• - Dva prodavači knih v Toledu jsou ve skutečnosti hráni jedním hercem za použití počitačové animace. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Snímka vznikla podľa bestselleru Artura Pérez-Revertea Dumasov klub. (ash99)