Devátá brána

Deviata brána

Horor / Thriller / Mysteriózní / Fantasy

Španělsko / Francie / USA, 1999, 127 min

• Richie666

Kromě toho, že Johnny během filmu vykouří asi tak stopadesát cigaret značky Lucky Strike, neskýtá film nic víc, nežli jen pobíhání z místa na místo. A i když se to děje za stálé snahy udržet divákovu pozornost v jakési zvědavosti, k tomu za přítomnosti alespoň trochu tajemné atmosféry (která se ovšem od druhé poloviny solidně ztrácí), o to víc je pak zklamáním, když zjistíte, že leda PRD.(31.12.2007)

Johny Depp hraje velmi dobře a tajemná a napínavá atmosféra dělá své. Roman Polanski buduje po celý film silnou atmosféru jen proto, aby ji mohl zabít nedokončeným a nicnevypovídajícím finálem. Někde se stala chyba, zřejmě ve scénáři. Ukázkově promarněný závěr, který pak kazí dojem z celého filmu, který mohl být tak skvělý. Do konce jsem byl přesvědčen o pětihvězdičkovém zážitku, konec to ale všechno zabil.(20.5.2011)

Z bibliofilské detektivky Arturo Pérez-Reverteho, Dumasův klub, je pro film vytažena pouze jedna z několika dějových linií a ta je navíc upravena tak, aby na její motivy mohl vzniknout mysteriózní thriller / horror(?). Nelze tedy jednoznačně říct, že film je horší či lepší než kniha, je zkrátka podstatně jiný. Po krátkém úvodu, odehrávajícím se ve Spojených státech, se děj přesouvá na starý kontinent a divák sleduje pátrání "knižního soukromého očka" po třech výtiscích knihy Devět bran království stínů, s jejíž pomocí jdou údajně provádět velmi zajímavé věci. Devátá brána rozhodně nikam nepospíchá (s Deanem Corsem je mnohdy možné si doslova vychutnat Lucky Strike bez filtru nad kvalitní četbou) a pomalé tempo vyprávění, ruku v ruce s výtečně padnoucí hudbou (Wojciech Kilar), zdařile evokuje atmosféru některých snímků zvláště ze sedmdesátých a osmdesátých let, což však také značí, že pro diváka odkojeného filmovou rychlostí většiny současné produkce, to nebude to pravé arašídové. Lze snad jen litovat nedotaženého, zbytečně doslovného závěru.(28.1.2007)

Po letech jsem ocenil dobře navozenou atmosféru a velmi dobrého Deppa, zjistil, že se u příběhu po slušné úvodní kapitole začínám nudit a mám nutkání přeskakovat stránky (bez ohledu na ilustrace), že Emmanuelle Seigner už mi nepřípadá tak dobrá jako kdysi, stejně jako film zraněný nepříliš dobře napsaným scénářem a doražený pitomým závěrem.(17.8.2011)

Polanského mysteriózny film, v hlavnej úlohe: kniha napísaná Satanom. Po skutočnej verzii diela, zaručujúceho moc nevšedných rozmerov, nachádzajúcej sa niekde medzi tromi existujúcimi kópiami pátra mladý oceňovateľ historických kníh. Na prácu si ho najal bohatý fanúšik satanských kultov a rituálov Balkan (žeby nomen –omen?). Myslím, že námet a úvod poteší všetkých milovníkov kníh, no opakovaním motívov, situácií a postáv stráca film postupne tempo. Doslovnosťou vypovedania záhad a kto za nimi stál sa vytratila i tajomnosť. Nič na tom nemení ani tzv. nejednoznačný koniec. John Depp nesklamal, od majstra Polanského som však čakal oveľa viac.(26.9.2004)

• - Keď Johnny Depp vchádza do kancelárie Barónky Kesslerovej po druhýkrát, môžeme vidieť, že má tašku zavesenú krížom cez telo. No v ďalšom strihu mu taška visí na ľavom ramene. (tXtX)

• - Hrad, ve kterém příběh kulminuje, leží ve Francii a jmenuje se Château de Puivert . (sator)

• - Keď Boris Balkan otvára svoju knižnicu Johnny Deppovi, otvára ju číselným kódom 666. (mysiak)