Devátá brána

La neuvième porte

Deviata brána

Horor / Thriller / Mysteriózní / Fantasy

USA / Španělsko / Francie, 1999, 127 min

Roman Polanski mě nejdřív vtáhl a patřičně navnadil, aby mě následně velmi nevybíravě nudil a v závěru téměř rozesmál (což asi nebyl tvůrčí záměr)… Tři hvězdy za tradičně skvělého a se svou postavou bravurně splynuvšího Johnnyho Deppa, zajímavý ústřední hudební motiv a slušně atmosférickou první třetinu.(27.6.2009)

Mysteriózní a vášnivý, tak bych popsal tento film. Vášeň sběratelů, kteří jsou za originální staré knihy ochotni i vraždit, naprosto chápu (řadím se mezi ně, i když moje knihovna nedosahuje ceny těch, v nichž se příběh odehrává - ale všechno přijde!), zvlášť když slibují přinést něco netušeného, jako je spojení s ďáblem. Vášeň hraničící s posedlostí pomalu ovládne všechny postavy a žádná se už nemůže a nechce zastavit před splněním svého cíle. Depp knižního experta vystřihl bravurně (takže vlastně jako vždy) a doslova démonická Emmanuelle Seignerová je uchvacující. Škoda jen cca poslední třetiny filmu, atmosféra se vytratila a začalo to být dosti blbé. Ale posledních několik vteřin stojí za to - přesně tak jsem si přál, aby to skončilo.(23.9.2012)

Zajímavý a slušně udělaný film plný tajemství a záhad, po kterých pátrá knižní detektiv Johnny Depp. Nebude překvapením, když řeknu, že hraje opět skvěle a přesvědčivě. Devátá brána má své chybky, to ale nebrání tomu, abychom si film nevychutnali až do poslední minuty, kdy přijde zvláštní rozřešení celé záhady, avšak je tu i prostor pro divákovu fantazii. Polanski tímhle díru do světa sice neudělal, ale stydět se za to taky nemusí, mě slušně zabavil a mysteriózní téma okultismu dodává celému filmu tu správnou a zajímavou atmosféru.(28.6.2007)

Nevím pořádně co si o tomto snímku mám myslet. Začátek je výborný a vůbec celou první polovinu jsem se výborně bavil. Atmosféra ja skvělá, ale s postupem času jsem čekal, že příde nějaký zlom a atmosféra bude gradovat, bohužel jsem se toho nedočkal. Navíc konec je opravdu nepovedený. Celý film zachraňuje charismatický Johnny Depp, který zahrál perfektně jako vždy. Od takové legendy jako je Roman Polanski bych čekal lepší film, ale i tak se přikloním ke čtyřem hvězdičkám, i když je to spíše tři a půl.......(11.8.2008)

I to málo, co o zahraničním filmu vím, mne nutí přiznat, že Polanský natočil bezpochyby kvalitnější filmy. Ale ten ďábel, který tu vystrkuje růžky ze všech koutů, mne uhranul a přesvědčil, abych měl právě Devátou bránu nejradši. Ani pozvolna vadnoucí konec završený ďábelským živočišným sexem mi neodradí, protože i v kvalitnější Rosemary je ještě slabší. Nesrovnalosti v rytinách starých knih, z kterých přímo čiší podpis Satana a závan pekla, to je moje a víc to pitvat nebudu! Kdybych se nebál, že způsobím v dnešní době interpelace až v Evropském parlamentu, dal bych pátou*, protože jsem konečně našel člověka, i když fiktivního, který kouří víc než já! :)(15.7.2008)

• - Pero, které používá Lucas Corso, je z limitované edice Montblanc Agatha Christie ballpoint. (Hejtmy)

• - Snímka vznikla podľa bestselleru Artura Pérez-Revertea Dumasov klub. (ash99)

• - V 15. minúte filmu, keď si Dean Corso (Johnny Depp) prezerá knižnicu Borisa Balkana (Frank Langella), môžeme za ním v zrkadle vidieť kameramana. (tXtX)