Devátá brána

The Ninth Gate

Deviata brána

Horor / Thriller / Mysteriózní / Fantasy

Španělsko / Francie / USA, 1999, 127 min

Podle mého se jedná o jednu z nejlepších mystických detektvivek, ne-li vůbce nejlepší . Řekl bych, že je dost nedoceněná. Jednak film stojí na skvělém příběhu. Polanski vypráví pozvolna a srozumitelně. Nepředbíhá, nesnaží se vše vychrlit v pár dialozích a také se vyhýbá zbytečným akcím. Tím je film sympaticky neamerický. Ačkoliv předlohu neznám, adaptace do scénáře se vydařila na výbornou. Hudba je také špičková a skvěle podbarvuje zlověstnou atmosféru. Všechny role jsou osbazeny skvěle, od neznámých herců až po Johnyho Deppa jsou veškeré postavy výborně zahrány. A stejně tak režisér nezapře, že je mistr svého řemesla.(8.6.2009)

7/10. Filmová lahůdka pro milovníky starých knih, krásných interiérů/exteriérů, záhad, magie, skotské, cigaret Lucky Strike, červených Chrysler Viperů a dvojice Depp-Polanski. Jak už to tak v Polanského filmech bývá, divák si musí dávat setsakra velký pozor na detaily, často si domýšlet a nechávat se unášet tou prazvláštní, těžko popsatelnou, plíživou atmosférou, tak citlivě podbarvenou Kilarovou hudbou, a být připraven – na cokoliv.(24.2.2014)

Jako budoucí knihovníček jsem si pozvolný příběh plný zaprášených bibliofílií užil opravdu vrchovatě. Johny Depp byl excelentní (Kde nebyl?), navíc se zaskvěl i Wojciech Kilar na postu skladatele a díky povedené kameře se bylo vskutku na co dívat. Leč stejně jako u všech Romanových filmů, které jsem zatím viděl, se přihlásil problém s přemrštěnou délkou. Kromě obstojně budovaného tajemna tak Devátá brána přináší i zbytečně natahované prázdno, které ve finále přizabíjí jediný excentrický coitus. V průběhu filmu mi hodně vadilo také několik hloupých deus ex machina situací (hlavně ten "matrixovský" souboj u řeky), když se však zatnou zuby, dá se to přežít... :)(4.7.2008)

Neviditelná ruka bibliografického LCF je otravně všudypřítomná. Hlavní hrdina, stylizovaný do neschopné loutky, si mé sympatie vážně nezískal. Ani přesto, že si výjimečně nešlapal na jazyk. Emmanuelle Seigner to ale jako ďáblici z Tibetu moc slušelo. Tichá paní atmosféra mi dokázala rozbušit srdce.(21.8.2011)

Rezie Polanski, v hlavni roli Johnny Depp, takze jsem cekal nejakou skutecnou lahudku, Depp nezklamal, ale Polanski bohuzel ano. Film, ktery neprinasi do zanru nic noveho, chvily pusobi jako komedie, chvily jako horor, nejak zvlast napinave to neni, a cele to zachranuje jen par scen a vyborny Depp. Atmosfera taky nijak hutna neni. Porad jsem cekal, na nejakej hustej zaver, protoze mi bylo jasny, ze nakonec dojde na vyvolavani Satana, jenze to vyvolavani pusobilo spis smesne nez nejak hrozive. I kdyz jsem se u filmu nejak zvlast nenudil, na vic nez na 3* to nebude.(21.8.2005)

• - Při úvodních titulcích kamera předtím, než začne film, projede devíti branami. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Auto, kterým Corso a dívka jezdí po Francii, je Chrysler Viper. Logo Chrysleru má tvar pentagramu, jméno modelu Viper (česky zmije, had) zase odkazuje na hada, který se podílel na vyhnání Adama a Evy z ráje a celé auto je natřeno červenou barvou - barvou ďábla. (Morien)

• - Barónku Kesslerovú mala pôvodne hrať nemecká herečka Hildegard Knef. Z dôvodu choroby však nemohla. (misterz)