Devátá brána

Deviata brána

Horor / Thriller / Mysteriózní / Fantasy

USA / Španělsko / Francie, 1999, 127 min

• honajz

Takový hezký, mysteriózní rozjezd, a to vše jen kvůli chvilce sexu s ďáblicí s hořícím hradem na pozadí. Polanski se nikdy netajil svou zálibou jak v satanských kultech, tak sexu, ale tady ta adorace jeho manželky přece jen dosáhla vrchol. Jen je otázkou, zda dosáhla vrchol i Seignerová. ... Vlastně jediný, kdo to zachraňuje, je nakonec Johnny Depp, jeho zasmušilé pojetí postavy dodává filmu to, co by tak nějak měl mít, ale často nemá.(24.7.2012)

Po letech jsem ocenil dobře navozenou atmosféru a velmi dobrého Deppa, zjistil, že se u příběhu po slušné úvodní kapitole začínám nudit a mám nutkání přeskakovat stránky (bez ohledu na ilustrace), že Emmanuelle Seigner už mi nepřípadá tak dobrá jako kdysi, stejně jako film zraněný nepříliš dobře napsaným scénářem a doražený pitomým závěrem.(17.8.2011)

Soundtrack Wojciech Kilar: 1. Vocalise: Theme from the Ninth Gate ,2. Opening Titles ,3. Corso ,4. Bernie Is Dead ,5. Liana ,6. Plane to Spain ,7. The Motorbike ,8. Missing Book/Stalking Corso ,9. Blood on His Face ,10. Chateau Saint Martin ,11. Liana's Death ,12. Boo! / The Chase ,13. Balkan's Death ,14. The Ninth Gate ,15. Corso and the Girl ,16. Vocalise: Theme from the Ninth Gate (Reprise) ,(8.6.2011)

Lehce mysteriózní thriller, noční můra pro bibliofily (co to pomuchlané žváro Lucky Strike nad vzácnou knihou?), oblíbené "Najdi 9 rozdílů" z babiččiných křížovek a taky otevřená reklama na koncern Shell. Polanského nezaměnitelný styl s precizní narativní linií občas vyruší béčkové vylomeniny (akční scény) a taky podivný konec s pro věc zapáleným F.Langellou, který, podobně jako u Rosemary, osciloval mezi vytouženou gradací a nechtěnou legrací. Nicméně kvůli působivé atmosféře, zaprášených interiérům, či scéně soulože pana Corsa s tajemnou průvodkyní pod plápolající zříceninou Devil´s Tower (za skvostného hudebního doprovodu polského hraběte Drákuly W.Kilara) si Devátá brána rozhodně zaslouží zařadit do filmotéky každého fanouška žánru - pochopitelně pod evidenčním číslem 666, ať je pan LCF potěšen...(23.5.2011)

Mysteriózní a vášnivý, tak bych popsal tento film. Vášeň sběratelů, kteří jsou za originální staré knihy ochotni i vraždit, naprosto chápu (řadím se mezi ně, i když moje knihovna nedosahuje ceny těch, v nichž se příběh odehrává - ale všechno přijde!), zvlášť když slibují přinést něco netušeného, jako je spojení s ďáblem. Vášeň hraničící s posedlostí pomalu ovládne všechny postavy a žádná se už nemůže a nechce zastavit před splněním svého cíle. Depp knižního experta vystřihl bravurně (takže vlastně jako vždy) a doslova démonická Emmanuelle Seignerová je uchvacující. Škoda jen cca poslední třetiny filmu, atmosféra se vytratila a začalo to být dosti blbé. Ale posledních několik vteřin stojí za to - přesně tak jsem si přál, aby to skončilo.(23.9.2012)

• - Na hudebním podkladu filmu se podílela i pražská filharmonie. (korndaddy)

• - V 15. minúte filmu, keď si Dean Corso (Johnny Depp) prezerá knižnicu Borisa Balkana (Frank Langella), môžeme za ním v zrkadle vidieť kameramana. (tXtX)

• - V 111. minúte filmu na pódiu bojujú Boris Balkan (Frank Langella) a Liana Telferová (Lena Olin) a pri spoločnom páde na zem zhadzujú aj podstavec na knihu. No toho sa v skutočnosti nikto z nich nedotkol. Pri pozornom sledovaní možno vidieť silón, ktorým ho členovia štábu potiahli, aby spadol. (tXtX)