Devátá brána

• Španělsko La novena puerta (více)
Trailer

Dean Corso je expert na staré bibliofilie, specializuje se na zjišťování pravosti a oceňování hodnoty starých knih pro významné sběratele. Je najat bohatým podivínem Borisem Balkanem, aby si prohlédl a prověřil kopii knihy "Devět bran do Království Stínů" jejímž autorem je sám Satan. Má to být jedna ze tří existujících kopií, z nichž pouze jedna je ta pravá a tu je třeba označit. Balkan posílá Corsa do Evropy, aby tam vyhledal zbylé dva tisky a porovnal je s už dostupným originálem. Ten brzy přijde na to, že kniha, kterou vlastní Balkan je ze sbírky Andrewa Telfera, který se za záhadných okolností oběsil. Na cestě plné tajemných i erotických kontaktů a záhad se Corso střetne s vdovou po Telferovi a také s bezejmennou, krásnou francouzskou dívkou, svým andělem strážným... (Magic Box)

Trailer

Sobis87

Roman Polanski natočil poctivou detektivku s hororovými prvky, která se točí okolo jedné knihy, kterou údajně napsal sám Satan. Zní to poněkud béčkově a vskutku se ve filmu několik "béčkových" momentů vyskytuje, Polanski ale drží otěže setsakra pevně a tak všechny takovéto momenty vkusně začlenil do celku, aniž by rušily a pokaždé, když je nějaká scéna takříkajíc na hraně, si vypomůže černým humorem, ať už se jedná o černou mši nebo o ehm "čarodějnické karate". Devátá brána má velmi hutnou atmosféru a udržovala mě v napětí až do úplného závěru, jehož kritiku popravdě moc nechápu a přišlo mi to jako logicky správné vyústění. Hlavním tahounem filmu je vedle precizního řemeslníka Polanského Johnny Depp, který prakticky vůbec nesleze z plátna a role cynického "knižního detektiva" mu sedla dokonale. Emmanuelle Seigner, které zazářila už v Polanského opusu Hořký měsíc, je správně tajemná a nevypočítatelná a já jí věřil všechny ty vylomeniny, co předváděla. No a Frank Langella, kterého v civilu vnímám jako sympatického "strýčka", mě také velmi mile překvapil a hraje zde solidní hovado, ze kterého mi několikrát šel mráz po zádech. Nenechal jsem se odradit rozporuplnými hodnoceními a věnoval jsem Deváté bráně dvě hodiny, čehož ve výsledku vůbec nelituji. Pěkný kus filmařiny. 90% ()

Rosaviva

Satanistický horror? Ne děkuju. Ale hraje tam Johnny Depp, takže svůj odpor k horrorům překonávám a dívám se na to. A vlastně a docela překvapivě se mi to líbilo, bylo to celkem zajímavé, napínavé (i když jsem se nebála, čemuž se doteď divím) a až na ten konec, který byl přitažený za vlasy a který jsem zřejmě ne tak úplně pochopila, tím pádem ho ani patřičně nedocenila. Johnny Depp opět (jak jinak) hraje výborně a já si vlastně nemám proč stěžovat. Sice to patří mezi ty filmy s Johnnym na které se asi nebudu chtít podívat znova, ale bylo to pro mě docela kvalitní překvapení. 4* ()

Douglas

Film, který vypráví o knihách a milovníkům knih bude zřejmě bližší než těm ostatním. Nicméně to nic nemění na tom, že jeho literární předloha je nesrovnatelně lepší a propracovanější, a to především proto, že příběh filmu tvoří jen jednu z jejích dějových linií (tu horší). I přes slabší konec ale Polanski opět oslňuje plíživým vyprávěním, ve kterém si jedinec (a s ním ani divák) nemůže být jistý nikým a ničím z toho, co se kolem něj děje. ()

Malarkey

Devátá brána je zvláštní film, ale to, že tam je Johnny Depp, který hraje, pomalu jako obvykle, opravdu bravůrně a dodává příběhu patřičný punc, mě velice potěšilo, jelikož on se do této role docela hodí. Příběh je zvláštní, celé zpracování je temné, furt tam jenom prší a nic jiného, ale zase je to Polanski. Ten taky nemá bůhví jak růžovou minulost a tak je to všechno od začátku do konce zastřeno tajemnem a právě proto je to tak napínavé a zajímavé. Mám rád filmy, které zasahují do historie a mají co společného s náboženstvím jako takovým. Takový je i tento. Je napínavý, je tajemný, ale i tak dobrý. Sice konec je trochu ztřeštěný, ale beztak to nezmění celkový názor na film. ()

B!shop

Rezie Polanski, v hlavni roli Johnny Depp, takze jsem cekal nejakou skutecnou lahudku, Depp nezklamal, ale Polanski bohuzel ano. Film, ktery neprinasi do zanru nic noveho, chvily pusobi jako komedie, chvily jako horor, nejak zvlast napinave to neni, a cele to zachranuje jen par scen a vyborny Depp. Atmosfera taky nijak hutna neni. Porad jsem cekal, na nejakej hustej zaver, protoze mi bylo jasny, ze nakonec dojde na vyvolavani Satana, jenze to vyvolavani pusobilo spis smesne nez nejak hrozive. I kdyz jsem se u filmu nejak zvlast nenudil, na vic nez na 3* to nebude. ()

• Když Boris Balkan (Frank Langella) nastoupil do výtahu s Deanem Corsou (Johnny Depp), aby mu ukázal svoji sbírku knih, namačkal na klávesnici patro číslo „666“. (8mm)
  • Svazek čtyř knih "Quixote de la Mancha", které Dean Corso (Johnny Depp) koupil za  4 000 amerických dolarů, se ve skutečnosti prodává za 38 000 dolarů. (Haci)

Související novinky

Johnnyho Božská komedie

Johnnyho Božská komedie

04.12.2008

Johnny Depp už jednou pravost starého rukopisu ověřoval – vzpomínáte na Devátou bránu? Zdá se, že bude opět listovat „v knihááách vázaných v kůži“. A co je v nich „napsáááno“? Danteho Božská komedie.… (více)