Devátá brána

La neuvième porte

Deviata brána

Horor / Thriller / Mysteriózní / Fantasy

USA / Španělsko / Francie, 1999, 127 min

Nevím pořádně co si o tomto snímku mám myslet. Začátek je výborný a vůbec celou první polovinu jsem se výborně bavil. Atmosféra ja skvělá, ale s postupem času jsem čekal, že příde nějaký zlom a atmosféra bude gradovat, bohužel jsem se toho nedočkal. Navíc konec je opravdu nepovedený. Celý film zachraňuje charismatický Johnny Depp, který zahrál perfektně jako vždy. Od takové legendy jako je Roman Polanski bych čekal lepší film, ale i tak se přikloním ke čtyřem hvězdičkám, i když je to spíše tři a půl.......(11.8.2008)

Neviditelná ruka bibliografického LCF je otravně všudypřítomná. Hlavní hrdina, stylizovaný do neschopné loutky, si mé sympatie vážně nezískal. Ani přesto, že si výjimečně nešlapal na jazyk. Emmanuelle Seigner to ale jako ďáblici z Tibetu moc slušelo. Tichá paní atmosféra mi dokázala rozbušit srdce.(21.8.2011)

Jako budoucí knihovníček jsem si pozvolný příběh plný zaprášených bibliofílií užil opravdu vrchovatě. Johny Depp byl excelentní (Kde nebyl?), navíc se zaskvěl i Wojciech Kilar na postu skladatele a díky povedené kameře se bylo vskutku na co dívat. Leč stejně jako u všech Romanových filmů, které jsem zatím viděl, se přihlásil problém s přemrštěnou délkou. Kromě obstojně budovaného tajemna tak Devátá brána přináší i zbytečně natahované prázdno, které ve finále přizabíjí jediný excentrický coitus. V průběhu filmu mi hodně vadilo také několik hloupých deus ex machina situací (hlavně ten "matrixovský" souboj u řeky), když se však zatnou zuby, dá se to přežít... :)(4.7.2008)

Při úvodní hudbě ve mně zatrnulo, jelikož jsem měla vizi hradu v Transylvánii a titulky vzápětí mně přesvědčily o mém dobrém instinktu- Wojciech Kilar, mistr hudby. Už tímhle jsem byla natěšená. Následně mě uhranul Johny, pak se zjevila Lena Olin a já si říkala, jestli ukáže podvazky. Ukázala. A nejen to. Kromě těchto podnětů a přemýšlení nad tím, jaký byl ďábel malíř, ale nepřišlo nic dalšího, sice se při tom pěkně strávil večer, ale rozhodně mě to nepřinutí, abych to skoukla znovu, nebo nad tím přemýšlela, prostě průměr s Deppem.(9.7.2010)

Satanistický horror? Ne děkuju. Ale hraje tam Johnny Depp, takže svůj odpor k horrorům překonávám a dívám se na to. A vlastně a docela překvapivě se mi to líbilo, bylo to celkem zajímavé, napínavé (i když jsem se nebála, čemuž se doteď divím) a až na ten konec, který byl přitažený za vlasy a který jsem zřejmě ne tak úplně pochopila, tím pádem ho ani patřičně nedocenila. Johnny Depp opět (jak jinak) hraje výborně a já si vlastně nemám proč stěžovat. Sice to patří mezi ty filmy s Johnnym na které se asi nebudu chtít podívat znova, ale bylo to pro mě docela kvalitní překvapení. 4*(23.5.2011)

• - Dívka, která zírá na Corsa na pařížskem letišti, je ve skutečnosti dcera režiséra filmu Romana Polanskiho. (Hejtmy)

• - Na konci 53. minúty sa Corso (Johnny Depp) schová za strom, pričom tašku stále drží v ruke. No v ďalšom strihu vidíme, že taška leží meter od neho na zemi a on sa k nej skláňa, aby ju zodvihol. (tXtX)

• - V 85. minúte pri porovnávaní rytín je jasne vidieť, že sa nelíšia len počtom vežičiek, ale aj nápisom pod obrázkom, no to nik z nich nespomenie. (tXtX)