Devátá brána

La neuvième porte

Deviata brána

Horor / Thriller / Mysteriózní / Fantasy

USA / Španělsko / Francie, 1999, 127 min

Kdyby to nebylo tak strašně zdlouhavé, bylo by to o hodně snesitelnější. Stojí za to ten film vidět, ale mohlo to být mnohem lepší. Přesně na hranici 3 a 4 hvězd.(13.10.2010)

Podle mého se jedná o jednu z nejlepších mystických detektvivek, ne-li vůbce nejlepší . Řekl bych, že je dost nedoceněná. Jednak film stojí na skvělém příběhu. Polanski vypráví pozvolna a srozumitelně. Nepředbíhá, nesnaží se vše vychrlit v pár dialozích a také se vyhýbá zbytečným akcím. Tím je film sympaticky neamerický. Ačkoliv předlohu neznám, adaptace do scénáře se vydařila na výbornou. Hudba je také špičková a skvěle podbarvuje zlověstnou atmosféru. Všechny role jsou osbazeny skvěle, od neznámých herců až po Johnyho Deppa jsou veškeré postavy výborně zahrány. A stejně tak režisér nezapře, že je mistr svého řemesla.(8.6.2009)

Špatne vybalancovaná vážnosť námetu s nadhľadom. Výsledok - každou pribúdajúcou minútou rozpačitejší film. Langella je vo finálnej scéne iba komickou figúrkou. Našťastie to celé zachraňuje opäť skvelý Depp.(21.1.2004)

80% - Mám rád Polanského styl v podobném žánru. Ať už to byla Rosemary, nebo Ples, film vždy oděje svou ''béčkovost'' do stylově lehčího hávu, a okoření se směsí humoru a napětí ve velmi podivuhodné kombinaci, jež více fascinuje, než straší. Taková je Devátá brána. Kvalitní herectví, podporované skvělou hudbou Wojciecha Kilara vytváří mysteriozní atmosféru, která se neopírá o žádné zbytečné triky. Nejsem žádný velký horrorový fanda, ale tento film mě potěšil.(8.10.2006)

Mne sa zdá, že tento film si zaslúži vyššie percentá Johnny tu bol úžasný a dej sa mi moc páčil i keď herečka mi bola dosť nesympatická!(13.1.2013)

• - Keď Boris Balkan otvára svoju knižnicu Johnny Deppovi, otvára ju číselným kódom 666. (mysiak)

• - Jeden z bratrů Cenizových v Toledu je dabován přímo režisérem filmu Romanem Polanskim. (Hejtmy)

• - V 85. minúte pri porovnávaní rytín je jasne vidieť, že sa nelíšia len počtom vežičiek, ale aj nápisom pod obrázkom, no to nik z nich nespomenie. (tXtX)