Devátá brána

Deviata brána

Horor / Thriller / Mysteriózní / Fantasy

USA / Španělsko / Francie, 1999, 127 min

• Pilda17

Bravurní Johnny Depp neznamená vše. Příběh byl sice zajímavý, ale děj byl nudný od samého začátku. Žádné napětí, žádná zápletka, ale jen taková pomalejší procházka naprosto o ničem. Naopak musím pochválit atmosféru a i hudbu, ale nic to nemění na tom, že jsem se převážnou část nudil. Nemuselo by být vše natahované a možná by to dopadlo o něco lépe.. 4/10 = 49%(6.10.2012)

Mysteriózní a vášnivý, tak bych popsal tento film. Vášeň sběratelů, kteří jsou za originální staré knihy ochotni i vraždit, naprosto chápu (řadím se mezi ně, i když moje knihovna nedosahuje ceny těch, v nichž se příběh odehrává - ale všechno přijde!), zvlášť když slibují přinést něco netušeného, jako je spojení s ďáblem. Vášeň hraničící s posedlostí pomalu ovládne všechny postavy a žádná se už nemůže a nechce zastavit před splněním svého cíle. Depp knižního experta vystřihl bravurně (takže vlastně jako vždy) a doslova démonická Emmanuelle Seignerová je uchvacující. Škoda jen cca poslední třetiny filmu, atmosféra se vytratila a začalo to být dosti blbé. Ale posledních několik vteřin stojí za to - přesně tak jsem si přál, aby to skončilo.(23.9.2012)

Představte si, že si koupíte nové auto a vyrazíte na projížďku. Jste nadšení, jak motor tiše přede, jak auto zrychluje a jak je vám v něm pohodlně sedí, ale kousek před cílem vaší cesty se rozhodne zastavit na benzínce a dát si svačinku v nejmenovaném řetězci restaurací, kde se zakoukáte do laškovně rozepnutého výstřihu krásné servírky, čehož využije skupina podezřele opálených spoluobčanů, kteří z vaše vozidla vyoperují motor a nahradí ho starým motorem z Trabantu. Sice se domů dokodrcáte, ale veškerý dojem je pryč. Přesně takhle jsem si připadal při sledování Deváté brány, kdy má první polovina říznou atmosféru a já si užíval všechny složky filmu: dobrou kamerou začínaje a slušnou hudbou konče. Jenže v druhé polovině ztratí snímek drajv a špatný konec už opravdu výsledný dojem do kladných čísel nevytáhne. Prostě jsem čekal po první polovině něco mnohem většího. A ani dobrý Johnny Depp tento fakt nezmění. 3* hlavně za první hodně zajímavou polovinu.(23.5.2008)

Dean Corso je kšeftman a odborník na staré knihy, které oceňuje a specializuje se na zjišťování jejich pravosti. Hulí jak fabrika a čest se smyslem pro férový obchod se mu obloukem vyhýbá. Hlavně ať jsou šeky dostatečně tučné. Jeho novým klientem se stává podivínský sběratel, který chce prověřit okultní knihu, jejíž spoluautorem má být samotný Lucifer. A která údajně existuje pouze ve třech exemplářích. Pátrání po pravdě rozhodně nebude procházkou v oblacích.. Uznávaný světoběžník Roman Polanski se po pěti letech vrací k režii a stále si drží slušnou úroveň jednoho z mála východních režisérů, kteří se dokázali prosadit v továrně na sny. Opět si pohrává se sklony lidské povahy ke zlu, s nejistotou k vládě nad vlastním osudem, s hutnou atmosférou (k duhu mu jde i skvělá kamera Dariuse Khondjiho – Sedm, Úkryt, Tlumočnice). Tentokrát ale i rád mate diváka a předkládá mu nejednoznačné stopy, jenže z intelektuální detektivky se to občas celé drolí v dosti zvláštní tvar. Polanski potřetí využívá herecké schopností své nestárnoucí manželky Emmanuelle Seigner a obsazuje ji do role záhadné ochranitelky hlavního hrdiny. Toho se zhostil Johnny Depp, umolousaný bibliofil, který snímek drží nad vodou i v dosti matném vyústění.(30.9.2009)

Výborný Johny Depp zachraňuje "body" pro tenhle velmi průměrný satanský film. Počáteční zaujetí vystřídá po čase, kdy čekáte houstnoucí atmosféru, spíš nuda (u Polanského filmů tak obvyklý jev :)..... add konec - obyčejně po nějakém vrcholu filmu titulky čekáte, tady vás asi překvapí. Mě osobně ale "vyřešení" konce vadilo nejmíň.(3.5.2004)

• - Dívka, která zírá na Corsa na pařížskem letišti, je ve skutečnosti dcera režiséra filmu Romana Polanskiho. (Hejtmy)

• - Snímka vznikla podľa bestselleru Artura Pérez-Revertea Dumasov klub. (ash99)

• - Při úvodních titulcích kamera předtím, než začne film, projede devíti branami. (Hejtmy)