Devátá brána

The Ninth Gate

Deviata brána

Horor / Thriller / Mysteriózní / Fantasy

Španělsko / Francie / USA, 1999, 127 min

80% - Mám rád Polanského styl v podobném žánru. Ať už to byla Rosemary, nebo Ples, film vždy oděje svou ''béčkovost'' do stylově lehčího hávu, a okoření se směsí humoru a napětí ve velmi podivuhodné kombinaci, jež více fascinuje, než straší. Taková je Devátá brána. Kvalitní herectví, podporované skvělou hudbou Wojciecha Kilara vytváří mysteriozní atmosféru, která se neopírá o žádné zbytečné triky. Nejsem žádný velký horrorový fanda, ale tento film mě potěšil.(8.10.2006)

Docela zvláštní film. Ani bych ho nenazval hororem. Škoda, že se lehce vleče, některé věci tam trochu nedávají smysl, nebo nejsou úplně vysvětlené. Johnny Depp hraje odborníka na staré knihy, který dostane za úkol prozkoumat v Evropě jednu záhadnou satanskou knihu. O tyto knihy je ale velký zájem, a tak se většina jejich majitelů nedožije konce filmu. Určitě se tam ale najde pár části, pro které se na to vyplatí podívat. Jsou tam hezké scenérie. "Jsem nezranitelný!"(15.7.2019)

Pokaždé, když na Devátou bránu koukám, říkám si, jaká je to škoda, že ve své druhé polovině sklouzla do tak trapného satanského horroru. Ta první, ve které naprosto vynikající Depp pátrá po tajemných knihách, napsaných samotným Luciferem, je totiž dokonalá. Každý, kdo měl někdy doma byť jen pár starých knih a uctivě si v nich tu a tam listoval dobře chápe posedlost sběratelů a jejich touhu vlastnit "jediný originál". Bohužel, když dojde na vyvolávání čertíka jde většina atmosféry do hajzlu a zůstává jen mnohokrát provařená nuda. Škoda, velká škoda.(30.7.2010)

v drvivej vacsine pripadov plati, ze tam kde hra charizmaticky johnny depp bude to smrdiet uspechom. to iste sa da s urcitostou povedat aj v pripade romana polanskeho. zaujimalo ma ako to dopadne, ked sa tato dvojka da dokopy. pribeh nie je nicim originalny, ale prave deppove herecke schopnosti a polanskeho rezia drzia vsetko v pokojnych vodach. nakoniec musim povedat, ze mi nevadila ani dlha stopaz a ani zaver kde uz vsetkym dochadza dych. slusnych 7/10.(2.12.2007)

Na druhý, tretí krát som si tento Polanskeho mysteriózny úlet vychutnal omnoho viac. Na prvý krát vás môže trochu brzdiť téma, ktorá je uchopená akýmsi satirickým podtónom a zámerne tlmeným Deppovým výkonom. O tom, že nás na konci nečaká žiadne racionálne vysvetlenie, dostávame signály v priebehu filmu a je to dobre. Pointa tým pádom výborne funguje, nie je podaná polopaticky a má svoju logiku. Podstatná je ale temná atmosféra, ktorá občas trochu uberie plyn.(25.6.2012)

• - Ve scéně, kdy Corso (Johnny Depp) čeká před barončiným domem, se recepční cestou od budovy setkává s paní se psem, ta však už v navazujícím záběru není. (MatyasF)

• - Barónku Kesslerovú mala pôvodne hrať nemecká herečka Hildegard Knef. Z dôvodu choroby však nemohla. (misterz)

• - Roman Polanski si zahrál taxikáře, který Corsa (Johnny Depp) vysazuje na letišti. (Dreadd)