Dívka s perlou

• slovenský

Dievča s perlou

Drama / Romantický / Životopisný

Velká Británie / Lucembursko, 2003, 95 min

Pozerať sa 90 minút na film Dievča s perlou je niečo podobné, ako sa pozerať v galérii na sériu obrazov s jednoduchým príbehom a pri každom stráviť 10 minút. Nie je to príliš zábavné, ale je to netradičné a môžete potom machrovať, že ste boli svedkami umeleckého diela. Najväčším plusom je samozrejme vizuál, ale ani túžba po maľovaní kamerou nedokáže obhájiť fakt, že bol kvôli nej natočený celovečerný film.(2.7.2012)

Po estetické stránce velmi dobrý film, ovšem jaksi to hapruje s herci. Colin Firth odehrál to své neslané nemastné nic jako vždycky a Scarlet Johansson ta mě ještě nepřesvědčila, že by to byla nějaká herečka. Jenom koukat jak vystrašený kolouch prostě nestačí. Škoda, v jiném obsazení by to byl třeba mnohem lepší film(15.5.2009)

Tento film je pastva pro oči, stejně jako pro uši. Jeden z případů, kdy byla knižní předloha na plátno převedena více než kvalitně a naopak rozšiřuje její tištěný nedostatek - důraz na slova a závislost pouze na vlastní představivosti. Tento snímek vám tuto představivost servíruje očima tvůrců, kteří se jí zhostili výtečně - vizuální stránka je hlavní doménou tohoto díla, přesně, jak bylo cíleno. Pohled na rozkošně vyjukanou Scarlett S. a umělecky roztržitého Colina F. vypadá dokonale. Tento film nemá tak silný příběh, důvod, proč se mi tolik líbí, tkví především v jeho vychutnání si mými smysly, ať už zrakovými, tak i sluchovými díky skvostné hudbě Alexandra Desplatta. Pokud k filmu přistupujete s tím, že více, o co asi půjde a máte na něco takového právě teď náladu, bude se vám podle mého názoru líbit, i když vnímání má každý jiné. Mně by už pouhá přítomnost mnou zbožňované Scarlett Johansson stačila ke krásnému zážitku, to, že se povedlo i vše ostatní, je příjemný bonus :)(16.5.2007)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $11,670,971Tržby Celosvetovo $31,466,789║ Skromný až doslova tichý film, kde sa toho moc nenahovorí ale za to zas sa to vynahradí určitým citom pre kompozíciu obrazu a o to viac to vyhovuje pokiaľ je film o maliarovi a jeho životnom objekte pretavenom do večného obrazu. Po hereckej stránke skvele zapadla do príbehu Scarlett Johansson ako slúžka Griet a taktiež nie moc zhovorčivý Colin Firth ako maliar Johannes Vermeer. Na prekvapenie to vôbec nenudí na to ako je dej jednoducho stavaní. /75%/(3.1.2009)

Všeobjímající skvostný vizuální zážitek. Strhnul, usadil a povolil čelist. Já se snad dám na všechny ty životopisné filmy o klasických malířích :) Anebo zůstanu při zemi, poděkuju stále lepšímu a lepšímu Colinu Firthovi, přejdu další přeceňovaný výkon Scarlett Johansson a užiji si jednu z mnoha dětských rolí dnes již objevené Anny Popplewell. Tak se mi to líbí.(16.2.2009)

• Colin Firth

• - Románová předloha filmu byla inspirovaná anonymní dívkou zachycenou na obrazu „Dívka v turbanu“, který je častěji nazýván „Dívka s perlou“, od slavného holandského malíře Jana Vermeera. (imro)

• - Snímek je adaptací stejnojmenného bestselleru Tracy Chevalier. (Olík)

• - Během úvodního víkendu (12.-14.12. 2003) si film v sedmi kinech na severoamerickém kontinentu vydělal 89 472 dolarů, celkem potom 11,6 milionu. (imro)