Dívka s perlou

• slovenský

Dievča s perlou

Drama / Romantický / Životopisný

Velká Británie / Lucembursko, 2003, 95 min

Podívejte, já bych mile rád přihodil víc, zvlášť s přihlédnutím k hezké kameře, hudbě a půvabné Scarlett. Ale krom toho je film zajímavý jen tím, že jeden matlal kdysi skutečně Dívku s perlou namaloval. Kdyby Scarlett netrvalo pět minut, než od Colina dramaticky převezme bělobu, kdyby jí dalších pět minut netrvalo vyplnění povelu "natoč hlavu", a kdyby nebyla tak vybíravá u stánku s flákotou, bylo by během půl hoďky vymalováno, a to doslova.(4.1.2012)

Obraz Dívky s perlou je nejtajemnější kus ženské tváře od dob proslulé Mony Lisy. Jednou křehké, poté depresivní. Fiktivní spekulace nebo čistá pravda? Ona historická pravda mě příliš netížila, vnímal jsem úžasnou práci s kamerou, do detailu zvládnutou výpravu a především výzvu a nelehkou úlohu malířovi múzy Griet v podání vynikající Scarlett Johansson. Talentovaná herečka si poradila se svojí postavou takřka beze slov, vše podřídila mimice a gestům a její kreace je obdivuhodná. Mísí v sobě něhu, stud a vyplašenost a její věrohodnost je i přes její mladé zkušenosti opravdu vyzrálá.(8.1.2006)

Vermeer van Delft bol naozaj vynikajúcim holandským maliarom. Jeho zrkadlové efekty, hra so svetlom, optické experimenty ......Bola som nadšená, že nám filmoví tvorcovia priblížili jeho život a dielo. Keď som si prečítala, že ho hrá môj obľúbený Colin Firth jasala som, a nevedela som sa dočkať kedy to uvidím. Film ma nesklamal. Vynikajúca sonda do života umelca a do života pomerov, ktoré vládli v jeho dobe v Holandsku. Výborné herecké obsadenie, výkony Firtha, Johansson ale aj napr. Judy Parfitt boli na ozaj presvedčivé. Dokonalá výprava, kostýmy, kamera. Ďakujem. Vychutnala som si to.(19.9.2008)

Po estetické stránce velmi dobrý film, ovšem jaksi to hapruje s herci. Colin Firth odehrál to své neslané nemastné nic jako vždycky a Scarlet Johansson ta mě ještě nepřesvědčila, že by to byla nějaká herečka. Jenom koukat jak vystrašený kolouch prostě nestačí. Škoda, v jiném obsazení by to byl třeba mnohem lepší film(15.5.2009)

"Dívka s perlou" nás poutavě budovanou atmosférou a nuzným prostředím přenáší do nikterak filmařsky profláknutého období Holandska druhé poloviny 17. století, kdy byly rozdíly mezi společenskými třídami jasně a zřetelně dané, neslučitelné. Středobodem snímku je umělecká tvorba holandského mistra J.Vermeera, která ovlivňuje a rozličně působí na obyvatele Vermeerova domu, nebo jím "náhodně" průchozí. Mistrovu tchýni, jež v jeho práci spatřuje jediný a prostě účelový zdroj financí. Jeho ženu, jež v jeho malířské vášni cítí oprávněného soka v pozornosti a lásce ke své osobě. Jeho mecenáše, který v jeho práci zase vidí prostředek a cestu k ženské kráse, nebo v neposlední řadě obyčejné služce, která jakožto jediná kdo projeví upřímný zájem o samotné malířské umění a tvůrčí činnost, a nevyhnutelně tím na sebe strhne mistrovu pozornost. Ve snímku je dbán patřičný ohled na barevné ladění a svítění filmu, jež vzácně koresponduje s "náladou" Vermeerových obrazů. Líbilo se mi sledovat tenhle film, být přítomen utajené intimitě malování.. a myslet při tom na barvy.(25.9.2005)

• - Když se Griet a Pieter prochází v přírodě, je za nimi v pozadí vidět muž jedoucí na kole. Jízdní kolo ale bylo vynalezeno až v 18. století, stejně jako vidličky se čtyřmi bodci, jaké jsou vidět na oslavě, a film se odehrává v roce 1665, tedy o celé století dříve. (Morien)

• - Snímek měl oficiální premiéru na filmovém festivalu v Telluride, v říjnu. Do širší distribuce se měl dostat v listopadu, jenže distribuční společnost Lions Gate jej raději posunula o měsíc déle. Chtěla ho totiž co nejvíce zviditelnit v nadcházející oscarové sezóně. (imro)

• - Snímek je adaptací stejnojmenného bestselleru Tracy Chevalier. (Olík)