Dívka s perlou

• Nový Zéland

Girl with a Pearl Earring

Drama / Romantický / Životopisný

Velká Británie / Lucembursko, 2003, 95 min

Nádherná vizuální stránka, práce s detailem, světlem a kamerou, decentní, ale přesto lehce dráždivá hudba, která samotná dodává filmu výrazný impulz. Děj, herecké výkony, to vše jakoby bylo potlačené do pozadí ve prospěch kompozice a atmosféry celého snímku. Kdo si to nedokáže vychutnat, pro toho bude film asi málo. Ale nepůsobí Vermeerovy obrazy podobně? Nemůže být "obsahem" i sama "forma"?(26.7.2005)

Film, který je směšný svou vážností. V jednom okamžiku jsem dokonce vyprskl smíchy - Colin Firth tady reaguje zamlženým pohledem do prázdna prakticky na každý impulz: na smutné situace, na veselé situace, na problémy, a dokonce i na dotazy. Nemotorně konstruovaný scénář se plíží odnikud nikam a postrádá jakýkoliv silnější okamžik, o nějakém dramatickém oblouku ani nemluvě. Za pochvalu zato stojí krásný vizuál přesně vystihující barvy a světlo z obrazů vlámských mistrů, celkově vzato je to taky poučné nahlédnutí do tvůrčího procesu. Takže času nelituju, Colin by ale zasloužil vylechtat.(10.8.2015)

kraaaaaaaaaaasne. Co sa vam nepaci? Meno Vermeer vam nic nehovori, hlavne chcete vidiet na platne krasnu Scarlett, ktorej je tam skoda, ked ma svoje prednosti schovane v kostyme?!!!! Boze komentare tohto stylu ani nemozem citat! Kelu taky carovny film! Naco ste ho divali, ak sa vas umenie vobec nezaujima. Jasne ze potom toto dielko nedokazete ocenit. Uf... uz som sa upokojila po tych komentoch.... opakujem, krasny film. Ozivaju nielen Vermeerove nadherne obrazy (mam ho rada) ale i celkovo atmosfera 17. storocia. Neuveritelne verne a rovnake kostymy (mimoriadne ocenujem) - nielen velmi podobne tym z obrazov ale i kostymy ostatnych ludi - z ulic a pod. Skutocne som zvedava, ktory film predcil GWPR pri Oscaroch, BAFTAch ci inych oceneniach. /uz som to zistila - Pirati Karibiku, Master and Commander, Pan Prstenov... kde mali ti porotcovia oci?!/Takisto svetlo a celkova atmosfera. Parada.. Tento film je pribeh obrazu. Tomu zodpovedal i dej. Neprislo mi to ako nedostacujuce. Mozno este mohli pridat minutku aby rozvili koniec ale toto je PRIBEH OBRAZU, ziadna velka romanca,/keby bola, umelecka zlozka prave tu taka dolezita by sla do uzadia/ ci iny prehnane strhujuci pribeh /kt. mozno niektori ocakavali/. Fajn obsadenie. I ked mam miernu vyhradu ku Colinovi... vo vsetkych filmoch, co som ho videla hrat prejavil priliz malu skalu vyrazov, gest...ako keby stale hral tym istym stylom s malymi vynimami, podla druhu filmu. Scarlett sa skutocne podobala na ono dievca s perlou, krasne ju /i ostatnych/ nastylovali do vyzoru ludi tej doby i tych obrazov. Klobuk dolu pred tymto umenim. Vsetci podali skvely vykon, hl. ti, co sa podielali na umeleckych zlozkach. (BTW zajimava hudba...)(6.8.2008)

Film o světle a jeho odstínech, o barvách, o dočasném souznění a možná o tajemství vzniku jednoho obrazu. Vizuální stránka a k ní hudba, tak to je nádhera - plavba po kanálech při světle loučí, procházky po starém Holandsku, jeho trzích, hospodách. Souhlasím bez výhrad s větou May „Krásně natočená nuda od začátku až do konce“.(30.8.2005)

Scénář: Olivia Hetreed .. Obsahově možná až troufale prázdné a pocitově nevýrazné, jenže plně vynahrazené audiovizuálním oblbovátkem, které překvapivě stačilo, aby můj výsledný dojem zůstal v červených číslech. Webber umí pracovat s obrazem a v přesně střižené výpravě prohání decentně vypadající, přesto stále sexy neodolatelnou Scarlett Johansson (její velké oči a plné rty udělají své, i když jsou její další velké vnady důkladně skryty v kostýmu). Už od prvních vteřin si mně také získala podmanivá hudba Alexandre Desplata, která provází ony vytříbené obrazy, plné her světla, stínů a barev, jež snímá precizní kamera Eduardo Serry. 70%.(4.3.2007)

• - David Morrissey hrál v několika scénách malířova přítele, ale všechny scény s ním byly nakonec vystříhány. (Karlos80)

• - Snímek je adaptací stejnojmenného bestselleru Tracy Chevalier. (Olík)

• - Režisér, podobně jako scénáristka, Dívkou s perlou debutoval na poli celovečerního filmu, do té doby se věnovali jen televizním produkcím, např. britským televizním snímkům. (imro)