Afrikou na pionýru

• Slovensko Afrika na Pionieri (více)

Cesta napříč africkým kontinentem na legendárních a hodně starých motorkách Jawa Pionýr. Celovečerní road movie Afrikou na Pionýru přináší ještě bláznivější a odvážnější výpravu, než jaké známe díky žlutým trabantům Dana Přibáně. Právě jedné z kultovních expedic žlutých trabantů se vedoucí výpravy motorek do Afriky, dobrodruh a režisér Marek Slobodník sám na své Jawě 250 účastnil. Podobně, jako výrazné postavy filmových komiksových vesmírů dostávají vlastní filmy, tak i jeho samostatné dobrodružství Afrikou na Pionýru mohou brát diváci jako takzvaný „spin-off“.
Cestovatelský dokument Afrikou na Pionýru ukáže dobrodružství, které nezná hranice a které žene možnosti vlastního těla i svobodu ducha až do nejvyšších otáček. A zároveň přinese úchvatné záběry a pohled na přírodu a život Afriky, jaký nemá obdoby. Pět jezdců strávilo v sedle Jawy Pionýr pět měsíců, ze střední Evropy ke Kapskému městu ujelo přes 15 000 kilometrů. Na tom nejméně pohodlném dopravním prostředku projeli pouští, pralesem i savanou, protnuli rovník a profrčeli kolem Kilimandžára a dorazili až na nejjižnější místo afrického kontinentu, na Střelkový mys, kde se setkává Indický oceán s Atlantickým. Během cesty spotřebovali 2500 litrů benzínu, natočili 360 hodin záběrů, provedli snad milion drobných oprav a prožili si dvě malárie. „Afrika nám dala úplně jiný pohled na život. Zažili jsme na cestě takovou volnost, jakou si v dnešním uspěchaném světě dokáže představit jen málokdo. Uvědomili jsme si, že právě svoboda je to největší bohatství, které máme,“ říká cestovatel a dobrodruh Marek Slobodník.
Z mnoha hodin natočeného materiálu sestavil tým dobrodruhů průřez toho nejzajímavějšího. Vedle opojného pocitu svobody zažili jezdci i řadu dramatických a nebezpečných situací. Kromě nádherných panenských pláží Mozambiku se museli vyrovnat s nekonečnou pouští Súdánu, v etiopském vězení se potkali s utečenci mířícími do Evropy, odvážili se do největšího městského slumu Kibera v Keni a dva z nich pak podstoupili vlastní boj s nebezpečnou a mnohdy smrtící malárií. (Bontonfilm)

nonick1

Velmi povedená dokumentární prvotina sympatického banskobystrického motorkáře. Na rozdíl od Přibáňovského žlutého cirkusu, plného poruch a oprav čmoudících bakelitových střepů... a poruch a oprav jejich oprav... a poruch a oprav oprav jejich oprav..., Marek Slobodník coby scénárista i režisér v jedné osobě žádným cirkusákem není, jeho dokument je mnohem poutavější, protože poruchám a opravám malých jednostopých dvoutaktů nevěnuje zdaleka tolik pozornosti, ale divákům dává možnost zblízka poznat země, kterými výprava projíždí, a díky různým nepřipravených setkáním, také zajímavé lidi, kteří v nich žijí. Velmi dramatické jsou zejména chvíle s vážnou nákazou malárií, která výpravu postihne a účinná a nezištná pomoc, které se nemocným nečekaně dostane. Za momenty úsměvné i dramatické, za obsahovou i technickou stránku dokumentu a za nezdolný optimismus dávám plný počet. ()

kobliha

Perfektný zážitok, videli sme predpremiéru v amfíku. Tých 113 minut ubehlo ako voda. Páčil sa mi humor - prirodzený a nesilený. Skvelá hudba a ešte lepšia kamera. Marek šup šup s tou istou partiou niekam do Ázie nech je zase na čo pozerať :) ()

montongery

Jedna z nejlepších dokumentárních road movie, co jsem viděl. Snad předčí i Ewan McGregorovu Dlouhou cestu. Hlavně bych vyzdvihl skvělou kameru Martina Kochaníka, kde některé záběry jsou doopravdy velmi povedené a potom též skvělou doprovodnou hudbu. Taky střih se velmi povedl, kdy jsem se nejdřív bál, že formát filmu tomuhle projektu nesedne a říkal si, jestli by nebyl lepší seriál a díky tomu pak i delší minutáž. Stejně jak tomu bylo u Trabantů, kde se seriály velmi povedly, ale filmy byly trošku zmatečné a ne tolik povedené. Tak tady se tohle naštěstí nestalo a vše funguje a ubíhá plynule, tak jak má. Jinak zde je asi hlavně nejdůležitější to, co se téhle partě povedlo, než je samotná kvalita snímku. Ale to je na další a jinej komentář, tak alespoň jen krátce - doopravdy před celou partou klobouk dolů. ()

Wyder

Pohodová roadmovie. Sympatická parta, nikdo nepřehrává, prostě radost koukat... P. S. A musím to napsat, pohodový a super to je proto, že tam není otravná postava náčelníka, kterej všechno ví nejlíp a děsně přehrává...;-) Skvělý a doufám, že vám ten Vladivostok 2021 vyjde. ()

FeriusParfax

Nemohla jsem se rozhodnout, jestli 4 nebo 5 *. Tak dávám 5,  protože mi to dnes opravdu sedlo. Je to neuvěřitelně oddechové, sálá z toho strašně příjemná atmosféra a vsichni kluci jsou strašně sympatičtí a vtipní. Nejradši bych si dnes pustila nějakou 10 hodinovou verzi. Jedná se o zajimavy dokument a přeji chlapům, ať se jim jejich sny dále plni a svoboda v srdci a v mysli jim zůstane navždy. Krásný relax a skvěle vybraná destinace. ()

gazogazo

Spin-off Trabantů je trefná nálepka. Škoda. Celkem koukáme na to samé, skoro aby tam někde ten Přibáň vyskočil. Byl bych radši, kdyby šli vlastní cestou a udělali dokument syrovější, víc true a punk. Takhle jsme dostali jen hodně prostříhanou a místy sterilní jízdu. ()

Likan7

Trabantí bratříček, který nedělá vůbec ostudu. Skvělá kamera, trochu vážnější přístup a rozhodně ne tak uvolněná atmosféra jako u Trabantů. Možná střihačem a režisérem, protože parta je to stejně trhlá jako ta "naše" mezinárodní. ()

mira.l

Nebylo to špatné, ale úplně do kolen mě to neposlalo. Nevím, když člověk zná Trabanty, tak už to tak bombastický nepůsobí. Nemluvím o šílenosti samotného napadu jet to na fichtlech. Uz to samo o sobě je spíš sebemrskačství. ()

gemi

Příběh o svobodě a motorkářském pankáčství. Velké dobrodružství, na které se moc rád podívám z pohodlí domácího křesla s pohárkem vína v ruce, ale které bych sám fakt prožít nechtěl. Chvílemi mě mrazilo. Na začátku jedou na pinckách po zasněžené silnici, což je o hubu. Později v Africe už neví roupama co by, tak se třeba na stupačkách postaví, pustí řídítka a jedou á la Titanic. Při představě, že v okruhu několika set km není žádný lékař, natož nemocnice... Brr. ()

Scraffy

Naprosto dokonalý dokument, ktorý som si v kine naprosto užil a chalanom to prajem. Cestu som sledoval ešte pred jej samotným začatím. :) ()

tlesk

Pokud vás v souvislosti s tímto filmem často skloňovaná dobrodružství ve žlutých trabantech od Dana Přibáně bavila, rozhodně dejte šanci i tomuto projektu, kterému se po vzoru velkých superhrdinských projektů, kde vedlejší postava dostane vlastní film, přezdívá spin-off. Marek Slobodník je tak autorem projektu, který rozhodně má duši a ze zdánlivě probádaného kontinentu přináší skvěle natočený Road movie, který stojí pevně na obou nohách a doslova vás vtáhne do podmanivé a zčásti bezstarostné cesty na nejjižnější bod Afriky, jenž s jejími aktéry prožijete do poslední minuty, a jeho sledování vás jednoduše bude bavit. I přes nelichotivé, nekomfortní okamžiky, které ovšem k podobné výpravě neodmyslitelně patří. Afrikou na pionýru je vydařeným dokumentem, který rozhodně ze stínu slavnější série vystoupil a za zhlédnutí stojí. Pochopitelně a (ne)překvapivě i v momentě, kdy nejste fanouškem oněch legendárních maličkých motorek. A to se bezesporu počítá… ()

qbic

Srovnání s trabanty se člověk neubrání. Pionýři působí upřímněji, klidněji, netlačí tolik na pilu. Nedá se ale říci, že by byli lepší, nebo horší. Jiný vypravěč, podobný příběh o lowcost cestě na podobnou vzdálenost. ()

vox_populi

na úvod treba zdôrazniť, že sa nejedná o žiadny spin off - vedľajší produkt dokumentárnych seriálov "žltého cirkusu páně Přibáně" Je to úplne autonómne cestopisné dielo, oslavujúce ľudské nadšenie a vášeň pre extrémne dobrodružstvo...Marek Slobodník svoju prvú cestovateľskú expedíciu absolvoval už v roku 2010 k Aralskému jazeru v Kazachstane z ktorej nakrútil krátky 13 minútový amatérsky film a samozrejme, bol účastníkom ciest s "žltým cirkusom"...je ale zaujímavé sledovať zásadné odlišnosti týchto výborných dokumentárnych filmov - v "žltom cirkuse" jasne dominuje dominantný a niekedy cholerický Přibáň a v "pionierskom" flegmatický salámista Slobodník. V zásade sa ale jedná o výborné dokumenty, ktoré sa sledujú zatajeným dychom - technicky a kompozične je lepšie zvládnutý slovenský dokument, ale to nie je pre mňa vôbec rozhodujúce, každý z tých seriálov či Přibáňov alebo Slobodníkov som si užil a tak trocha i závidel, že na to nemám... ()

Hoomig

Marek Slobodník byl vždy nejvtipnější účastník trabantího žlutého cirkusu a tenhle jeho vlastní projekt je top strop! Kokot drevený plechom pobitý nezklamal. A malárie je dobré psycho! To nechceš dostat! ()

_Jimmy_

Výborný Slovenský Road Movie, ktorý nadchne od prvej sekundy. Je urcite uzasne takto cestovat ale musi za tým byt vela trpezlivosti a odriekania. Takéto cestovanie nie len tak pre hocikoho. Ako prejst na Pionieroch afriku tak to treba na to mať guráž. Filmovo velmi pekne spracované. Zábery z dronu su neskutočné. Nenudil som sa ani chvíľu. Odporúčam. ()

Blazis34

Vždy jsem sledoval příběhy a filmy s trabantem. Těžko říct, zda je jednodušší jet v trabantu nebo na pionýru, výkon budou mít dosti podobný :-))). Nicméně ani na jednu cestu bych neměl odvahu. O to více obdivuji tuto skupinku dobrodruhů, kteří nevěděli, co se může po cestě stát a vyrazili na strasti plnou cestu. Na druhou stranu závidím, co vše viděli. Myslím, že některá místa ve vás zanechají stopu do konce života. Dokument od Marka Slobodníka se mi líbil, někdy jsem se bál za ně (malárie, noční přejezdy,...) a někdy jim záviděl. Chválím i to, že si vše "režírovali" a natáčeli sami. Dávám 80%, čtyři hvězdy. ()