Než skončí léto

• Austrálie Babyteeth (více)

Život je krásny aj preto, že sa nedá naplánovať. Keď sa šestnásťročná Milla zamiluje do problémového Mosesa, je to pre jej rodičov nočná mora. Prvé stretnutie s láskou ale prebúdza v chorej Mille novú chuť do života a jej energia a túžba objavovať otočí celú rodinu hore nohami. Milla začne svojmu prekvapenému okoliu ukazovať, ako prežiť každú minútu naplno. Tradičné pravidlá a morálne poučky letia do koša a rodičia sa rozhodnú dať veciam voľný priebeh. (ASFK)

DwayneJohnson

Strašně pohodovej a milej film i když pomalu, ale jistě směřuje k neodvratnému závěru. Ta odlehčená atmosféra, spolu s místy typicky letní náladou vás naplní, aby vám potom připomněla, že život se opravdu nedá naplánovat. Tleskám skoro za všechny herce a hlavně za konec, který těch předchozích zhruba sto minut dokonale zakončil. Pro mě mnohem víc, než bych na začátku čekal. ()

Arsenal83

Tých filmov o zomierajúcich teenageroch je nejak už veľa. Čím chce byť tento iný? Že tu máme mamu na práškoch a priateľa nejakého zblúdilého pankáča tiež na fete? Niekedy sa dejom vinie podivne vybraná hudba a okrem fantastickej Smetanovej Vltavy a občasného vŕzgania na husliach tu bola skoro vždy nejaká alternatívna scéna, ktorá ma vyrušovala. A z tej vankúšovej scény mi prišlo úprimne nevoľno. Vlastne z celého toho záveru. ()

luka4615

Nádherně nasnímaná realistická freska, která jde proti zajetým rodičovským a společenským konvencím. Snímek Babyteeth režisérky Shannon Murphy je psychedelickou poutí do nitra mladé duše, která za zvuků bravurního soundtracku utahuje šrouby v intenzivně prožívaném finále. A i když se Vám zpočátku může struktura vyprávění spolu s výstředními postavami lehce zajídat, vězte, že postupem času si k nim vypěstujete velmi křehký divácký vztah, který ve Vás bude rezonovat ještě hodně dlouho. Pokud tedy hledáte "feel good" snímek s nádechem neotřelé originality, jste zde opravdu správně. ()

Radko

Milla, hoci má len sladkých 16, dobre chápe, že vďaka hnusnej rakovine tu dlho nebude. A tak sa snaží primerane veku, naplánovať si vlastnú smrť a umieranie, tak aby strašiaka zmenila na vzrušujúcu záležitosť a zároveň vrchol života. Tento sen sa jej aj vďaka feťáckemu kamošovi Mojžišovi a prestrašeným rodičom podarí splniť. Film rozfázovaný na množstvo drobných, navzájom rôzne prepojených fragmentov, uvádzaných medzititulkami, ukazuje dospievanie v ústrety smrti. Silná téma, výsledok stredostavovsky (mainstreamovo) alternatívny. Chápem, že na filmovom festivale v Benátkach zaujalo. Filmov o umieraní teenagerov, poskytujúcich aspoň zmierlivé východisko divákom, nikdy nie je dosť. Kým sa skončí leto je jedným z nich. Vôbec nie márny, zároveň nijako výnimočný. Jednoducho: festivalový štandard, no určite nie art. ()

vydumnica

Austrálčanka Eliza Scanlen mi bola známa už z úspešnej minisérie Sharp Objects, kde si zahrala mladšiu sestru Amy Adams. Babyteeth som si pozrela na odporúčanie kamarátky, ktorá si myslela, že sa mi to bude páčiť a asi 200x za posledné dva roky sa ma pýtala, či už som to videla! Typická festivalovka na jedno pozretie, námet vcelku neoriginálny, spracovanie priemerné, herecké výkony slušné. Tiež oceňujem hudbu a kameru a kladne hodnotím aj rozdelenie filmu na kapitoly. Filmov o prvej láske, kde jeden z dvojice je vážne chorý som už videla niekoľko a žiaden ma nezasiahol tak ako A Walk to Remember s Mandy Moore. Babyteeth je vlastne dosť depresívny snímok. Anna: "This is the worst possible parenting I can imagine." Dodatok: Už prešlo pár dní a nad filmom ešte stále premýšľam!!! Myslím si, že od distribútorov nebolo správne úplne zmeniť názov filmu, pretože práve tie mliečne zuby tu zohrávajú dôležitú rolu!!! Keď si to človek uvedomí, až to mrazí!!!! A potom tie šaty na maturitný ples...ale predovšetkým tie BABYTEETH. ()

• Ústřední píseň „Come Meh Way“, kterou Milla (Eliza Scanlen) poslouchá ve sluchátkách a tančí na ni, pochází od americké zpěvačky a houslistky Brittney Denise Parks. Tato umělkyně je známá pod uměleckým jménem Sudan Archives. (Marsik)
  • V některých záběrech si můžeme všimnout tetování na Mosesově hlavě „11-11-96“, což je skutečné datum narození herce Tobyho Wallace. (ssscream)