poster

Malá ríša

 • anglický

  Little Kingdom

Drama / Romantický

Slovensko / Island, 2019, 108 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • marhoul
  *

  To je těžko. Jestliže se mám dívat na příběh, ve kterém se domů vrací slovenský dezertér s vyloženě typickým místním jménem Jack Kováč (ano, vidíš dobře: JACK KOVÁČ! ), tak přirozeně zbystřím. V chalupě se svítí petrolejkou a svíčkami, ale na stěně vidím elektrický vypínač. Za druhé světové v chalupách na Španej Doline a v jiných dedinách elektřinou nedisponovali, rovněž neměli ani výmalbu na stěnách válečkem (snad ve městě, ale i tomu bych se divila), na vesnici byli rádi, když měli vybíleno a po stole běhaly slepice. Tak to prostě bylo. Není na tom nic, čím bych chtěla urazit, naše slovenská prababička to prý takto měla ještě někdy v 50. letech, čili nic nevšedního. Nerozumím ale tomu, proč to neví režisér. Točím historický film, zjistím si ohledně té doby co nejvíc, když už nic, podívám se na dobové fotky. Spoléhat, že téma filmu je jinde je chyba. Ve snímku je řada cizích herců, hovoří se anglicky. OK. Jenomže titulky jsou udělány tak, že se odpovědi dovídáme mnohem dříve, než zaznějí. Příběh je blbý z podstaty. Potácí se mezi milostným, sociálním a válečným dramatem, je rozvleklý, nudný, špatně napsaný, chabě natočený, pokus o vygradování nedopadl. To že téma jako takové zajímavé je, doba to byla děsná a charaktery vlály do všech stran je samozřejmě zajímavé, tady se to však ztrácí ve výše uvedených nedostatcích. Vypínač nemyslím. Dále: jakmile slovenská žena- dělnice prohodila v rámci běžné ranní konverzaci že, cituji: "Na filosofování je ještě brzy.", vyprskla jsem smíchy. To samé ve scénách, kdy se ženy dělnice s šátkem na hlavě sofistikovaně zaobírají tématem "nevyhovujících pracovních podmínek v továrně". Vážně si někdo myslí, že ženy v továrnách za války toto řešily?! Pan továrník a jeho "milá" přehrávali, až to pěkné nebylo, scénář a dialogy velice slabé. Ale abych jen nehanila, Lachlan zahrál dobře, sice měl sestřih jako z obálky žurnálu a vyžehlené montérky, ale nechci být přepičatěle malicherná. Pěkná hudba, ucházející kamera, záběr z haldy na Španiu Dolinu mě potěšil, tam jsem svého času pobíhala ve svatebních šatech, čili srdeční záležitost, však jako celek mě film neoslovil. Za jedna a to jsem laskavost sama.(21.11.2019)

 • Johnny.ARN
  *

  Nie to film, na ktorý treba ísť do kina. Dráma, ktorá je zasadená do obdobia Druhej svetovej v nejakej slovenskej obci. Tvorcovia si zjavne povedali, že jebať čas, nemajú na to lóve a tak pekne všetko natočili za pár dní v jednom prostredí. Neskutočne rušivý element. Dejová linka je inak fajn. majtel fabriky, robotníčky, dezertér, vztahy medzi nimi, všetky možné rodinné a pracovné klišé. Ako exkurz do každodennosti, trochu laboratórnej každodennosti, fajn. Nevzniká veľa takýchto filmov. Prečo ale bolo napísané tak dementne, s tak dementnými dialógmi a tak tažkopádne, mi ostáva záhadou. Je z toho cítiť lacnosť a nemá to veľmi čím zaujať. Rozbor postáv a ich správanie to do výšin nevytiahne. 1 z 5 ( CinemaCity Eurovea )(23.11.2019)

 • kamil.i
  **

  Po remeselnej stránke tu ide o kvalitný počin. Nijak inovatívny, no zručný. Ale to tempo rozprávania! Pomalé. Vééééééééééééééľmi pomalé. S tempom rozprávania príbehu korešponduje i úsporný scenár. Nudný príbeh (okrem záveru), suché repliky (okrem jedného Evinho vypätého výstupu voči Jackovi; tiež v závere). Rád by som vedel, koľko Slovákov malo počas vojny tradičné meno Jack Kováč. Samozrejme nejde len o tento inak nepodstatný detail. Spoločne s ďalšími "detailami" je však znakom toho, že snaha Malej ríše o realistické stvárnenie obdobia zlyháva, nevyznie autenticky a už vôbec nie lokálne. Tento príbeh sa mohol odohrať kdekoľvek v okupovanej Európe. Som rád, že sa niečo natočilo priamo v mojej rodnej obci, no je to "cudzí" film, bez vzťahu k lokalite, s príbehom, ktorý domáceho diváka neosloví.(29.11.2019)

 • T2
  *

  Rozpočet EUR1,2milióna ($1,5milióna)Tržby Celosvetovo ▐ Tak toto sa teda moc nepodarilo. Strašná suchopárnosť, dejová prázdnota. Hra na umenie?? Nechápem pokiaľ toto ako že produkovali Slováci prečo je reč/ komunikácia v angličtine, fopá ako svina. Ako ťuk, ťuk!!?? To ako toto dielo chceli predať zahraničnému publiku, fakt zle. /videl v kine: 20%/(26.11.2019)

 • Sebastianek1
  *

  Prodloužený víkend na Slovensku jsme si chtěli okořenit filmem, který se do ČR zatím nechystá. Naštěstí. Protože tohle vidět verbal, řehtáme se tady nad jeho recenzí dva měsíce. Obsah filmu by se vešel do dvaceti minut filmu normálního, dosedět ho bylo náročné, ke konci jsme se už bavili. Nuda k posrání, nesympatičtí všichni, špatné herectví, nepochopil jsem, proč se Slovák jmenuje Jack, bylo to anglicky, přitom angličtina některých zúčastněných byla otřesná. Ponuré, dlouhé, otravné, dialogy primitivní, scény třeba ve dvojici jsou divné, rozhovory debilní. "Filosofie", jak tady jiný komentující vtipně zaglosoval, mě taky srazila ze sedadla, asi jsme byli ve stejném kině, protože jsme se taky smáli a kroutili hlavama. Vše zajímavé je v upoutávce, ale varuji, v upoutávce jsou i sny a flashbacky. V traileru vypadají atraktivně, jenomže tyto scény v ději nečekej. Píšu za tři lidi, výsledek: zklamání.(22.11.2019)

 • - Jelikož neuměl Attila Végh moc dobře anglicky, tak požádal režiséra, jestli by mohl používat jednodušší fráze, jako třeba „come on“ nebo „kill you“. (Bioscop)

 • - „Bylo to trochu odlišné, ale už jsem natáčel jiné projekty, takže to nebylo moc nové, ale filmová role byla nová. Doufám, že v budoucnosti něco přidám, víc než jen pět minut,“  prohlásil o své roli Attila Végh. (Bioscop)